Справа № 645/7139/19
Провадження № 3/645/1918/19
21 листопада 2019 року місто Харків
Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Федорова О.В.,
розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ст. 122-4 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
До Фрунзенського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 та 122-4 КУпАП ОСОБА_1 (протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 360556 від 23.10.2019 року та протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 360557 від 23.10.2019 року) - для розгляду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив суду, що 16.10.2019 року приблизно об 11 год. 50 хв. він здійснював заправку свого автомобіля Daewoo Lanos, державний номерний знак НОМЕР_1 , на АЗС "БРСМ" за адресою: м. Харків, пров. Достатку, 19, у м. Харкові. Співробітник АЗС вставив заправочний пістолет в бак автомобіля ОСОБА_1 , після чого він пішов сплачувати грошові кошти за паливо. Сплативши грошові кошти ОСОБА_2 . сів за кермо автомобіля, та в цей час підійшов співробітник АЗС та запропонував йому помити вікна автомобіля. Після того, як вікна в автомобілі були помиті, співробітник АЗС, сказав ОСОБА_1 , що все готово та він почав рух автомобіля. Почавши від'їжджати, ОСОБА_1 почув хлопок, зупинився та вийшов з автомобіля, з'ясувалось, що відірвався заправочний шланг, який співробітник АЗС не витягнув з баку автомобіля. Також, ОСОБА_1 пояснив, що співробітник АЗС почав говорити йому, щоб він сплатив 200,00 грн. за зіпсований пістолет, на що ОСОБА_1 відповів йому, що пістолет зіпсований з його вини. ОСОБА_1 вказує, що не розцінював вказану ситуацію як ДТП, та вважаючи, що саме внаслідок дій співробітника АЗС стався відрив пістолета від заправочного шлангу, він поїхав з АЗС "БРСМ".
Всебічно дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення притягуваного, враховуючи обставини справи та особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 124, 122-4 КУпАП з наступних підстав.
Дії водія ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП.
Стаття 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинили пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Стаття 122-4 КУпАП передбачає відповідальність за залишення водіями транспортних засобів на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності (ст. 252 КУпАП).
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати поряд із іншими обставинами, що мають значення для правильного вирішення справи також чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП є спричинення пошкоджень транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вилиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна внаслідок порушення Правил дорожнього руху.
Згідно з вказаним протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 360556 від 23.10.2019 року, внаслідок порушення ОСОБА_1 пункту 10.1 Правил дорожнього руху сталася дорожньо-транспортна пригода, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Пунктом 10.1. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, передбачено, що перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Пунктом 2.10 а) Правил дорожнього руху передбачено, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишитися на місці пригоди.
Судовим розглядом цієї адміністративної справи встановлено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення автомобіль ОСОБА_1 особою, яка склала цей протокол, не оглядався. В протоколі зазначено, що притягуваний перед початком руху не впевнився в безпеці руху та здійснив відрив пістолета паливо-роздавальної колонки, внаслідок чого завдані механічні пошкодження, чим завдано матеріальні збитки, проте не вказано які саме та кому вони завдані.
Отже, суддя приходить до висновку, що в матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які об'єктивні дані про порушення ОСОБА_1 правил дорожнього руху та про наявність пошкодження транспортних засобів, тобто в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Враховуючи, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а за змістом ст. 122-4 КУпАП передбачена відповідальність за залишення місця дорожньо-транспортної пригоди, то, відповідно, і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП також відсутній.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 124, 122-4 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по даній справі підлягає закриттю.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283-285 КУпАП,-
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.ст. 124, 122-4 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.В. Федорова