Рішення від 21.11.2019 по справі 743/2172/19

Справа № 743/2172/19

Провадження № 2-а/743/439/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого-судді СТАШКІВА В.Б.,

за участю: - секретаря судового засідання ДОВБЕНКО О.М.,

- перекладача ДЖУМАГУЛИЄВА Назара (в режимі відеоконференції з Дарницьким районним судом м. Києва),

учасники справи: - представник Центрального міжрегіонального управління

Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області

ПИРОЖОК О.Б. (в режимі відеоконференції з Дарницьким

районним судом м. Києва),

- громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (в режимі відеоконференції з Чернігівським ПТПІ),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду справу

за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної

міграційної служби у м. Києві та Київській області

до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_3

ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1

про продовження строку затримання,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та відповідача, їх заяви (клопотання), інші процесуальні дії у справі.

21 листопада 2019 р. ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області звернулось до Ріпкинського районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому ставилось питання про продовження строку затримання останнього на 6 місяців.

Позовні вимоги мотивовані тим, що:

- рішенням Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 31.05.2019 р. було примусово видворено за межі України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 затримано громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі України, з поміщенням до Чернігівського ПТПІ до 29 листопада 2019 року включно;

- згідно Листа Чернігівського ПТПІ 09-02/1042 від 10.07.2019 р., громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовляється від заповнення анкети встановлено зразка для оформлення сертифіката на повернення до країни походження, не бажаючи повертатись на Батьківщину;

- згідно Листа Чернігівського ПТПІ № 09-02/1339 від 10.09.2019 р., громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 також відмовився від повернення до країни походження, з особистих міркувань;

- строк затримання відповідача закінчується 29 листопада 2019 р., а на даний час неможливо забезпечити його примусове видворення, так як відсутня співпраця з боку відповідача, бо відповідач відмовився від анкетування, з особистих міркувань.

Ухвалою судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 21 листопада 2019 р. відкрито провадження по справі та призначено її на 21 листопада 2019 р. в режимі відеоконференції з Дарницьким районним судом м. Києва, за участю представника позивача та перекладача та в режимі відеоконференції з Чернігівським ПТПІ, за участю відповідача.

В судовому засіданні:

- представник ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області ПИРОЖОК О.Б. позов підтримав, з підстав вказаних в ньому;

- громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проти задоволення позову та проти продовження йому строку затримання до 6 місяців заперечував, так як він не розуміє чому його тримають в ПТПІ. Вказав, що він має хвору мати. Вказав, що працівники ДМС завадили йому повернутися на Батьківщину. У нього не має коштів на придбання авіаквитка (понад 17 тис. грн). Паспорт громадянина Азербайджанської Республіки втратив і не поновив його. Під час вступного слова, відповідач покинув залу Чернігівського ПТПІ, з яким здійснювалась відеоконференція, що суд розцінює це, як спробу затягування судового розгляду.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що:

- особа громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлена копією паспорта громадянина Азербайджанської Республіки;

- 14 травня 2018 р. уповноваженими особами ГУДМС в м. Києві, в м. Києві, було виявлено громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебував на території України без документів, які дають право законно перебувати в Україні, притягнуто громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 203 КУпАП за порушення встановленого порядку перебування іноземців в Україні, прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 у термін до 31.05.2018 року;

- 29 травня 2019 р. уповноваженими особами ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 було піддано адміністративному затриманню, на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП прийнято рішення про поміщення громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 до Чернігівського ПТПІ;

- 30 травня 2019 р. громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за актом приймання-передавання іноземця або особи без громадянства, передано до Чернігівського ПТПІ.

- рішенням Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 31 травня 2019 р. було примусово видворено громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України та затримано громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення за межі України, з поміщенням останнього до Чернігівського ПТПІ до 29 листопада 2019 року включно;

- згідно Листа Чернігівського ПТПІ 09-02/1042 від 10.07.2019 р., громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовляється від заповнення анкети встановлено зразка для оформлення сертифіката на повернення до країни походження, не бажаючи повертатись на Батьківщину;

- згідно Листа Чернігівського ПТПІ № 09-02/1339 від 10.09.2019 р., громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 також відмовився від повернення до країни походження, з особистих міркувань;

Джерела права застосовані (не застосовані) судом.

Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.

Ст. 16 вказаного Закону передбачає, що паспортний документ іноземця це документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.

Таким чином, документом, який надає право іноземцю на виїзд є паспортний документ іноземця, виданий уповноваженим органом іноземної держави та визнається Україною.

Стаття 30 вказаного Закону регламентує, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше як на 18 місяців (ч. 4).

Згідно пп. f п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом, зокрема, законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.

Згідно п. 164 рішення Європейського суду з прав людини в справі "А. та інші проти Сполученого Королівства" (A. and Others v. the United Kingdom) будь-яке позбавлення свободи у відповідності до другої частини пп. f п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод буде виправданим лише до тих пір, поки йде процес депортації або екстрадиції. Якщо така процедура не виконується з належною ретельністю, позбавлення волі перестає бути допустимим відповідно до пп. f п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання та видворення іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 КАС України.

Згідно ч.ч. 11, 13 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців. Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Оцінка суду.

Особа громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлена копією паспорта громадянина Азербайджанської Республіки, що виключає процедуру ідентифікації відповідача.

В той же час, наявність у громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 документів, які дають можливість ідентифікувати особу, не є безумовним свідченням відсутності перешкод для примусового видворення особи.

Враховуючи те, що наявне судове рішення про примусове видворення, тобто процедура примусового видворення здійснюється, те, що вказаним судовим рішенням громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 затримано з поміщенням до ПТПІ, в т.ч. з метою забезпечення примусового видворення, те, що у останнього відсутні документи, що дають право на перебування в Україніта дають право виїзду з України, оскільки паспорт громадянинаАзербайджанської Республіки він втратив та не отримав документ, який дає право покинути Україну, суд робить висновок, що забезпечити триваючу процедуру видворення громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 не видається за можливе, тому строк затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 слід продовжити до 21 травня 2020 року включно в Чернігівському ПТПІ, з метою забезпечення примусового видворення його за межі України, що еквівалентно 6 місяцям, з часу винесення даного рішення, задовольнивши позов частково.

Керуючись ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 9, 241-246, 250, 289 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області - задовольнити частково.

Продовжити строк затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 до 21 травня 2020 року включно в Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржена до ШОСТОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ в десятиденний строк з дня його проголошення.

Головуючий В.Б.Сташків

Текст рішення виготовлено та

підписано 21 листопада 2019 року.