01 листопада 2019 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного суду - Сілкова І.М., за участю ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Беніцької В.І. та представника Київської митниці ДФС - Захарова А.О., розглянувши апеляційну скаргу представника Київської митниці ДФС за довіреністю Клімова С.Г. на постанову судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 червня 2019 року про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення,-
Цією постановою провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України, закрито у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Згідно постанови, 05 вересня 2017 року до відділу митного оформлення № 3 митного поста "Південний термінал" (09100, Київська обл., м. Біла Церква, шосе Сквирське, 227 Т) Київської митниці ДФС, з метою оформлення у митному режимі «Експорт» товарів - «Шини пневматичні гумові нові до легкових та легких вантажних автомобілів в асортименті...», особою, уповноваженою на роботу з митницею ТОВ «ПРЕМІОРІ», було подано в електронному вигляді митну декларацію типу ЕК 10 АА (далі ЕМД), якій було присвоєно реєстраційний номер UA125270/2017/875286.
Оформлення товару здійснювалось на підставі: рахунка-фактури від 04 вересня 2017 року № 6396; CMR від 05 вересня 2017 року № Б/Н; контракту від 26 травня 2017 року № 2243 укладеного між ТОВ «ПРЕМІОРІ» (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леваневського, 91, код ЄДРПОУ 0039848510 ) в особі ОСОБА_1 та компанії «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» (Suite 260, 2323-23 Avenue N.E.,Calgary, Alberta T2E 6Z3, Канада) в особі директора Даніели Димитрової; Додаток до контракту від 25 серпня 2017 року №4.
Заявлене місце вивезення товарів з митної території України митний пост «Щербаківка», пункт пропуску «Гоптівка - Нехотєєвка» Харківської митниці ДФС.
Відправник - ТОВ «ПРЕМІОРІ» (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Леваневського, буд. 91, код ЄДРПОУ 0039848510 ).
Згідно з даними товаросупровідних документів одержувачем товару є компанія Насі Camalxan (AZ-1052, г. Баку, ул. Ага Нейматулла , 80 Азербайджан).
Перевезення товарів здійснювалось вантажним автомобілем з державними реєстраційними номерами НОМЕР_3 / НОМЕР_4 .
Загальна вартість товару становила 28483.00 Євро, згідно з курсом НБУ станом на момент подання Київській митниці ДФС ЕМД та товаросупровідних документів вартість зазначеного товару в перерахунку на національну валюту становила 878 455,3 грн.
Згідно контракту від 26 травня 2017 року № 2243, рахунку-фактури від 04 вересня 2017 року № 6396, продавцем товару є ТОВ «ПРЕМІОРІ» (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леваневського, 91, код ЄДРПОУ 0039848510 ) покупцем компанія «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» (Suite 260, 2323-23 Avenue N.E.,Calgary, Alberta T2E 6Z3, Канада), а фактичним одержувачем товару компанія Насі Camalxan (AZ-1052, г. Баку, ул. Ага Нейматулла, 80 Азербайджан).
18 лютого 2019 року до Київської митниці ДФС надійшов лист Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії від 13 лютого 2019 року № 4533/7/99-99-20-02-01-17 стосовно отримання ними відповіді митних органів Республіки Азербайджан на запит про надання адміністративної допомоги. Згідно наданої інформації компанія Насі Camalxan (AZ-1052, г. Баку, ул. Ага Нейматулла, 80 Азербайджан) не має ні яких договірних відносин з ТОВ «ПРЕМІОРІ» та не отримувала будь-яких товарів із України від ТОВ «ПРЕМІОРІ».
Згідно з ч. 2 ст. 459 та п. 7, п. 43 ст. 4 МК України суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України:
пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства.
пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Відповідно до інформації, наявної в податкових базах даних та обліковій картці особи, яка здійснює операції з товарами - ТОВ «ПРЕМІОРІ» (код ЄДРПОУ 0039848510), на дату переміщення вищезазначених товарів через митний кордон України, на посаді керівника підприємства ТОВ «ПРЕМІОРІ» (код ЄДРПОУ 0039848510) перебував громадянин України ОСОБА_1 .
Перебуваючи на посаді керівника підприємства, гр. ОСОБА_1 відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства і зобов'язаний надавати до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.
Таким чином, керівником ТОВ «ПРЕМІОРІ» ОСОБА_1 , вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів «Шини пневматичні гумові нові до легкових та легких вантажних автомобілів в асортименті...», задекларованих у митній декларації від 05 вересня 2017 року № UA125270/2017/875286, загальною вартістю 878 455,3 грн, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митниці як підстави для переміщення через митний кордон України документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Відповідно до інформації, наявної в реєстрі порушників митних правил бази даних ЄАІС ДФС, гр. ОСОБА_1 протягом 2018-2019 років не притягувався до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 483 або ст. 482 Митного кодексу України.
Отже, в діях громадянина України ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
У зв'язку з чим працівниками митниці 15 березня 2019 року складений протокол про порушення митних правил № 0121/12500/19.
В апеляційній скарзі представник Київської митниці ДФС за довіреністю Клімов С .Г . просить постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 червня 2019 року скасувати та постановити нову постанову, якою визнати громадянина України ОСОБА_1 винним у вчиненні порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України та застосувати до нього стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів правопорушення та стягнення вартості предметів правопорушення на підставі ч. 2 ст. 541 МК України, у зв'язку з неможливістю їх конфіскації.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги представник митниці зазначає, що а ні МК України, а ні будь-яким нормативно-правовим актом, що регламентує питання здійснення митної справи, не визначено перелік дій, які можуть бути кваліфіковані як дії, спрямовані на переміщення з приховуванням від митного контролю. Чинним законодавством, зокрема, диспозицією ст. 483 МК України визначено лише спроби приховування від митного контролю. Отже, такими діями можуть бути і дії, пов'язані із підготовкою до переміщення, а саме дії, вчинені під час відправлення товару, надання документів для митного оформлення, яке здійснював безпосередньо ОСОБА_1 .
Таким чином, на думку апелянта, висновок суду про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення у зв'язку з тим, що останній особисто не здійснював декларування товару, не подавав документів для переміщення через митний кордон України та митного оформлення, а також не є особою, уповноваженою на декларування, є безпідставним.
Вислухавши пояснення представника Київської митниці ДФС за довіреністю Захарова А.О., який апеляційну скаргу підтримав, підтвердив її доводи та просив її задовольнити, ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Беніцьку В.І., які заперечували щодо задоволення вимог апеляційної скарги представника митниці, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з огляду на наступне.
Диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Підставою для складання протоколу про порушення митних правил № 0121/12500/19 від 15 березня 2019 року стало, на думку митного органу, вчинення керівником ТОВ «ПРЕМІОРІ» ОСОБА_1 дій, спрямованих на переміщення товарів «Шини пневматичні гумові нові до легкових та легких вантажних автомобілів в асортименті..» задекларованих у митній декларації від 05 вересня 2017 року № UA125270/2017/875286, загальною вартістю 878 455,3 грн, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Закриваючи провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення, суд першої інстанції дійшов висновку, що підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності немає, оскільки достатніх доказів вчинення ним порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України під час розгляду адміністративних матеріалів в суді першої інстанції не здобуто.
З вказаним висновком суду першої інстанції повністю погоджується і апеляційний суд.
Так, з матеріалів вбачається, що між ТОВ «ПРЕМІОРІ» та компанією «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» було укладено Контракт купівлі-продажу № 2243 від 26 травня 2017 року, відповідно до умов якого ТОВ «ПРЕМІОРІ» зобов'язувався продати «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» товар в асортименті, кількості та по цінам, узгодженим в Специфікаціях до кожної партії Товару. Відповідно до п. 3.1. вищезазначеного Контракту поставка Товару здійснюється на умовах поставки FCA (франко - перевізник) - м. Біла Церква відповідно до міжнародних правил ІНКОТЕРМС - 2010 (а.с. 19-24).
З викладеного вбачається, що зобов'язання продавця по відношенню до товару зберігаються тільки до передачі їм товару перевізнику, обраному покупцем.
Пунктом 3.3. вказаного вище Контракту визначено, що Покупець зобов'язується до 15 числа кожного місяця надавати Продавцю заявку на поставку Продукції з зазначенням кількості та асортименту Товару, в той же час в п. 3.5. Контракту зазначено, що вантажоотримувач на кожну партію Товару сторони зазначають в специфікації.
На виконання умов Контракту на адресу ТОВ «ПРЕМІОРІ» від контрагента «TERMEX CONTRACTS LIMITED PARTNERSHIP» надійшла заявка - додаток до контракту від 25 серпня 2017 року № 4, відповідно до якої було вказано асортимент, кількість товару, та, зокрема, в яких було зазначено, що товар оплачується на умовах 100 % передплати, а вантажоотримувачем товару є компанія Haci Camalxan, AZ-1052, г. Баку, ул. Ага Нейматулла, 80 Азербайджан (а.с.26).
Як добросовісний контрагент, для належного виконання умов № 2243 від 26 травня 2017 року, ТОВ «ПРЕМІОРІ» здійснило поставку товару, зазначеного в заявках товару, шляхом завантаження на автотранспорт Покупця в м. Біла Церква та подало до відділу митного оформлення № 3 митного поста «Південний термінал» Київської митниці ДФС митну декларацію в електронному вигляді.
Вказане свідчить про те, що ТОВ «ПРЕМІОРІ» в особі ОСОБА_1 виконуючи умови Контракту, жодним чином не порушив норм діючого законодавства України, адже в нього, як у приватної особи немає можливості перевіряти статус підприємства отримувача вантажу, а також відсутній такий обов'язок, згідно наявного контракту, який є одним з основних документів вчинення зазначених дій.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що беззаперечних та достатніх доказів на вчинення умисних дій громадянином України ОСОБА_1 спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, та подання ним органу доходів та зборів як підстави для переміщення товарів документів, які містять неправдиві відомості, митним органом не надано.
Враховуючи сукупність наведених обставин, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції прийняв обґрунтоване рішення про закриття провадження відносно керівника ТОВ «ПРЕМІОРІ» ОСОБА_1 за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Підстав для скасування постанови судді та притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, апеляційний суд не встановив.
На підставі викладеного та керуючись ст. 294 КУпАП, ст. 527 МК України апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу представника Київської митниці ДФС за довіреністю Клімова С.Г. - залишити без задоволення, а постанову судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 червня 2019 року про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення - без зміни.
Постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя
Київського апеляційного суду І.М. Сілкова