Іменем України
20 листопада 2019 року
м. Київ
справа №522/11257/16-а, адміністративне провадження №К/9901/14997/18, К/9901/14993/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016р. (судді - Федусик А.Г., Зуєва Л.Є., Шевчук О.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити дії,
У червні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати відповідача вчинити дії щодо подальшого підвищення йому пенсії шляхом здійснення її перерахунку та виплати її після перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 1 червня 2015 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 45217,30 грн, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 1066,97 грн, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 7966,50 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 7966,50 грн, винагороди за тривалість безперервної військової служби в загальному розмірі 1294 грн, виплат за бойові чергування в загальному розмірі 174,60 грн.; одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в загальному розмірі 26174,85 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що щомісячна додаткова грошова винагорода, індексація грошового забезпечення, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, винагорода за тривалість безперервної військової служби, виплати за бойові чергування, одноразова грошова допомога про звільненні з військової служби відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 26.09.2016р. відмовлено в задоволенні позову.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016р. апеляційну скаргу задоволено частково. Рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково.
Зобов'язано відповідача вчинити дії щодо підвищення позивачу пенсії шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії, в тому числі, донарахованих сум за минулий час, з 01.06.2015р. з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 45217,30 грн.
В решті позову відмовлено.
З ухваленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції в частині відмовлених в задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
З ухваленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що суд апеляційної інстанції відступив від правової позиції Верховного Суду України від 13.05.2015р. №4-рп/2015, в якій суд констатував, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні та індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розмірів якого обчислюється пенсія.
В запереченнях на касаційну скаргу відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції без змін.
В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що в нормативному підході до розуміння положень постанови № 889 у системному зв'язку із нормами статей 9, 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правилами Інструкції дають підстави стверджувати , що винагорода, встановлена постановою № 889, не входить до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується і виплачується одноразова грошова допомога на підставі пункту 2 статті 15 цього Закону. Ця винагорода має окремий, особливий і разовий вираз виплати, позаяк виплачується тільки тим категоріям військовослужбовців, перелік яких наведений у цій постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати; вона (винагорода) виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення. Виплата цієї винагороди ставить в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі, і водночас вона не включається до складу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню частково виходячи з наступного.
В ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При обчисленні пенсії позивачеві було враховано грошове забезпечення в наступному складі: посадовий оклад - 1164 грн.; оклад за військове звання - 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 517,60 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням (надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 15%, надбавка за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів 7,5 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, премія 90%) - 2158,04 грн.. Загалом сума грошового забезпечення складає 3969,64 грн. (а.с. 7)
30.05.2016р позивачем було подано до відповідача заяву про перерахунок пенсії та додаткові документи, які надають право на перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії.
Листом від 07.06.2016р. №691/К-11 відповідач повідомив позивача, що Законом не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні таких видів грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовцям Збройних сил України, індексація грошового забезпечення, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалість безперервної військової служби, виплата за бойові чергування, одноразова грошова допомога при звільненні зі служби, для перерахунку його пенсії підстави відсутні. (а.с. 10)
Вважаючи неправомірними дії відповідача у відмові в перерахунку пенсії позивач звернувся до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015р. №4-рп/2015 встановлено вичерпність переліку, встановленого частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення.
Суд виходив з того, що такі виплати як «допомога» та «індексація», які мають тимчасовий характер, не включені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, суд виходив з того, що індексація грошового забезпечення, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні до складу грошового забезпечення не входять, а тому пенсія позивачу з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нову про задоволення позову частково, апеляційний суд виходив з того, що з довідки про види грошового забезпечення від 23.03.2016р. № 43, що видана позивачу, вбачається, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка складає 45217,30 грн., включена до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Крім того, суд виходив з того, що є вірними висновки суду першої інстанції щодо неможливості включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, святкової премії, одноразової грошової допомоги при звільненні, винагороди за тривалість безперервної військової служби та виплат за бойові чергування в суму грошового забезпечення для обчислення пенсії, оскільки такі виплати є одноразовими, не мають системного характеру і не входять до грошового забезпечення при призначенні пенсії.
З такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів погоджується частково з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
В ході розгляду справи апеляційного судом встановлено, що додаткова грошова винагорода носить щомісячний характер, в силу закону така виплата підлягає врахуванню під час обчислення розміру пенсії, а тому в цій частині апеляційний суд обгрунтовано прийняв рішення про часткове задоволення позову.
Разом з тим, за правилами пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.071992р. №393) розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, додаткові види грошового забезпечення підлягають врахуванню під час обчисленні пенсії у їх середньому щомісячному розмірі, а не виходячи із їх загальної суми.
В зв?язку з цим з резолютивної частини рішення суду апеляційного суду необхідно виключити вказівку на розмір щомісячної додаткової винагороди.
Крім того, апеляційний суд дійшов правильних висновків, що при обчисленні пенсії на підставі статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним.
Такі висновки відповідають висновкам щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.02.2019р. у справі №522/2738/17 і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від таких висновків.
З приводу вимог про зобов'язання вчинити дії щодо підвищення позивачу пенсії шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії, в тому числі, донарахованих сум за минулий час, з 01.06.2015р. з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").
Статтею 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Суд виходить з того, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям.
Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна правова позиція застосована у постановах Верховного Суду від 03.04.2019р. (справа №638/9697/17), від 15.04.2019р. (справа №522/9659/16-а), від 30.09.2019р. (справа №750/9785/16-а) і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від неї.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині зобов'язання вчинити дії щодо підвищення позивачу пенсії шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії, в тому числі, донарахованих сум за минулий час, з 01.06.2015р. з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.
Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції дійшов висновку про необхідність часткового задоволення касаційної скарги відповідача та зміни резолютивної частини рішення суду апеляційної інстанції.
Керуючись статтями 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016р. змінити, виключивши з резолютивної частини слова - «в загальному розмірі 45217,30 грн».
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016р. в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії щодо підвищення позивачу пенсії шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії, в тому числі, донарахованих сум за минулий час, з 01.06.2015р. з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії щодо підвищення позивачу пенсії шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії, в тому числі, донарахованих сум за минулий час, з 01.06.2015р. з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення.
В решті постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016р. залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук