Постанова від 20.11.2019 по справі 320/1668/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/1668/19 Суддя (судді) першої інстанції: Кушнова А.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ганечко О.М.,

суддів Кузьменка В.В.,

Шурка О.І.,

за участі секретаря судового засідання Біднячук Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІ групи з 06 серпня 2018 року внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 07 грудня 2018 року № 122;

- зобов'язати Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, з урахуванням права ОСОБА_1 на отримання одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІ групи внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 06 серпня 2018 року, з урахуванням проведених виплат та факту подання ОСОБА_1 усіх документів, передбачених законодавством, відповідно до порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 позов задоволено у повному обсязі.

Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом від 07.12.2018 № 122, про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи з 06 серпня 2018 року внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини.

Зобов'язано Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, з урахуванням права ОСОБА_1 на отримання одноразової грошової допомоги, як інваліда ІІ групи внаслідок травми та захворювань, пов'язаних із захистом Батьківщини, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 06 серпня 2018 року, з урахуванням проведених виплат та факту подання ОСОБА_1 усіх документів, передбачених законодавством, відповідно до Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, при цьому, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду апеляційної скарги.

Заслухавши суддю доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Так, у відповідності до положень ч. 1 ст. 308 КАС України, справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , з 01.08.1991 по 04.04.2018 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України на різних посадах.

Відповідно до довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) для учасників АТО від 13.07.2015 № 8/73, виданої військовою частиною НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_1 , 1972 року народження, одержав закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку у вигляді вегетативно-судинної нестійкості. Згідно з даними журналу ведення бойових дій зведеного загону Повітряних Сил від 20 травня 2015 року та зі слів підполковника ОСОБА_1 , під час виконання завдань за призначенням в зоні проведення АТО о 8.30 противник із мінометів обстріляв позиції загону, випустив 4 міни. В результаті обстрілу отримав поранення. (а.с. 15)

Згідно довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданої 06.11.2017 за № 1-304 командиром військової частини НОМЕР_1 , підполковник ОСОБА_1 дійсно в період з 06.04.2015 по 20.05.2015, з 31.05.2015 по 02.06.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції у с. Воскресенка, с. Золоте Поле Донецької області. (а.с. 14)

30 червня 2015 року, Управлінням особового складу командування Повітряних Сил Збройних Сил України позивачу видано посвідчення ветерана війни - учасника бойових дій серії НОМЕР_2 . (а.с. 13)

Відповідно до протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 2772 від 27.07.2015, встановлено: Закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, забій хребта підполковника ОСОБА_1 , 1972 року народження, - 20.05.2015, під час виконання бойового завдання (АТО), за якими на підставі довідки гарнізонної ВЛК ГВМКЦ «ГВКІ» № 2232 від 24.07.2015 за ст.75-г, 64-г, 10-в графи ІІІ Розкладу хвороб, графи - ТДВ придатний до військової служби та які у подальшому призвели до розвитку: Наслідків ЗЧМТ (струс головного мозку 20.05.2015) у вигляді окремих мікрознаків, астено-вегетативного синдрому, ізольованого міжхребцевого остеохондрозу грудо-поперекового відділу хребта, незарощення дужки 1,5 хребця, спондильозного спондилолістезу1,5 хребця І ст., з больовим синдромом при незначному порушенні функції. Хронічної вертеброгенної торакалгії; - ТРАВМА, КОНТУЗІЯ ТА ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ.

Крім того, відповідно до цього протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 1770 від 22.06.2018, встановлено: Захворювання: ліпоматоз з незначним порушенням функції, простий далекозорий астигматизм обох очей в 0,5 D при гостроті зору 1,0: ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.

Центральною військово-лікарською комісією по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв згідно протоколу засідання № 1770 від 22.06.2018, постанову по причинному зв'язку захворювань за довідкою гарнізонної ВЛК ГВМКЦ «ГВКІ» № 2232 від 24.07.2015 - відмінено, постанову по причинному зв'язку захворювань за довідкою ВЛК 66 ВМГ № 39 від 26.05.2015 - відмінено. (а.с. 16)

Відповідно до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0006714 від 03.11.2015, виданої Васильківською МСЕК, ОСОБА_1 визначено ступінь втрати професійної працездатності 15% та зазначено, що причиною втрати професійної працездатності є травма, пов'язана із захистом Батьківщини від 20.05.2015, датою встановлення страхового випадку визначено 20.05.2015. (а.с. 42-43)

Відповідно до наявного в матеріалах справи витягу з Протоколу засідання Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України від 04.03.2016 № 14, Комісія, розглянувши подані документи, дійшла висновку про можливість призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 25 грудня 2013 року № 975, підполковнику ОСОБА_1 (вч НОМЕР_1 ), у зв'язку з встановленням 15% втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, що сталася 20.05.2015, на підставі довідки МСЕК серія АГ № 0006714 від 03.11.2015 в сумі 14469,00 грн. (а.с. 94)

Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 16 березня 2018 року № 137, підполковника ОСОБА_1 , начальника циклової комісії радіотехнічного забезпечення польотів 38 об'єднаного навчального центру Харківського національного університету Повітряних Сил, відповідно до частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з урахуванням вимог пункту 1 підпункту «б» частини 8 цієї статті, було звільнено з військової служби у запас, за пунктом «б» - за станом здоров'я. (а.с. 17)

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04.04.2018 № 73, підполковника ОСОБА_1 , начальника циклової комісії радіотехнічного забезпечення польотів, звільненого наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 16.03.2018 № 137 з військової служби у запас ЗСУ, було виключено зі списків особового складу частини, знято з усіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Васильківського ОМВК Київської області. (а.с. 18)

З Протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 1770 від 22.06.2018, слідує, що захворювання підполковника у запасі ОСОБА_1 , 1972 року народження: «Гіпертонічна хвороба ІІ ст., 2 ст., помірний ризик. ІХС. Дифузний кардіосклероз. СН І ст. Енецефалопатія змішаного ґенезу ІІ-ІІІ ст., у вигляді розсіяної дрібно-вогнищевої симптоматики з двобічною пірамідною недостатністю, статокоординаторними порушеннями, частими діенцефалічними кризами симпато-адреналового характеру з астено-невротичним та вестибуло-атактичним синдромами, емоційно-вольовою нестійкістю. Порушення толерантності до глюкози. Перехідний симетричний попереково-крижовий S1 хребець по типу люмбалізації, спонділолізний спондилілолістез L5 хребця 1 ст., ізольований міжхребцевий остеохондроз шийного, грудного, поперекового відділу хребта з больовим синдромом без порушення функції хребта. Хронічний вертеброгенний попереково-крижовий радикуліт при помірному порушенні функції», що підтверджується військово-обліковими та медичними документами, - ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ;

Закрита черепно-мозкова травма (20.05.2015), струс головного мозку, які призвели до розвитку: посттравматичного арахноїдиту з стійким вираженим цефалічним синдромом - ТРАВМА, ТАК, ПОВ'ЯЗАНА ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ;

Захворювання: «Розповсюджений ліпоматоз верхніх, нижніх кінцівок та тулуба із незначним порушенням функції. Сечосольовий діатез. Змішаний астигматизм правого ока в 1,0 Д та в о,75 Д лівого ока при короткозорості в меридіані найбільшої аметропії 0,5 д і гостроті зору 1,0 з корекцією. Пресбіопія» - ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК ПОВ'ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ. (а.с. 21)

06.08.2018 під час первинного огляду Васильківською міжрайонною МСЕК позивачу вперше було встановлено ІІ групу інвалідності з 06.08.2018, довічно, причина інвалідності: захворювання, травма, пов'язані із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 1030091 від 06.08.2018 та випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 1030091 від 06.08.2018. (а.с. 22-23)

Під час розгляду справи в суді першої інстанції було встановлено, що вказана обставина не заперечується відповідачем та третьою особою.

Надалі, 14.08.2018 позивач звернувся до військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із ІІ групою інвалідності, травмою, захворюванням, пов'язаними із захистом Батьківщини, додавши до заяви відповідний пакет документів. (а.с. 99)

30.08.2018 листом № 2/5/1522, Київський обласний військовий комісаріат направив на ім'я директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , який з 06.08.2018 визнаний інвалідом ІІ групи разом із заявою позивача та пакетом документів до заяви. (а.с. 98)

Проте, 07.12.2018 на засіданні Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, було прийнято рішення про відмову в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, яке оформлено протоколом № 122. (а.с. 97)

Так, в пункті 5 протоколу засідання Комісії від 07.12.2018 № 122, вказано, що підполковник ОСОБА_1 16.03.2018 звільнений з військової служби та 03.11.2015 під час первинного огляду органами МСЕК встановлено 15% втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, що сталася 20.05.2015 (довідка МСЕК серія АГ № 0006714 від 03.11.2015), а 06.08.2018 під час повторного огляду органами МСЕК визнаний особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з захистом Батьківщини (довідка МСЕК серія АВ № 030091 від 06.08.2018).

Крім того, в пункті 5 протоколу засідання Комісії від 07.12.2018 № 122 зазначено, що згідно з абзацом другим пункту 4 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пунктом 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється.

Також, в пункті 5 протоколу засідання Комісії від 07.12.2018 № 122, зазначено, що ОСОБА_1 групу інвалідності встановлено понад дворічний термін після первинного встановлення ступеня втрати працездатності. Допомога у зв'язку з встановленням 15% втрати працездатності - виплачена заявнику в сумі 14469,00 грн.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з наступного.

06.08.2018 відбувся первинний огляд позивача Васильківською міжрайонною МСЕК та позивачу при первинному огляді вперше було встановлено ІІ групу інвалідності довічно, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 1030091 від 06.08.2018 та випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 1030091 від 06.08.2018.

Тож, враховуючи, що позивачу 06.08.2018 вперше при первинному огляді МСЕК було встановлено ІІ групу інвалідності, у зв'язку з захворюванням та травмою, пов'язаними із захистом Батьківщини, в силу вищезазначених положень, він має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

У свою чергу, зазначені відповідачем підстави відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги із посиланням у пункті 5 протоколу засідання комісії від 07.12.2018 № 122 на абзац другий пункту 4 статті 16-3 Закону України № 2011-ХІІ та пункт 8 Порядку № 975, про те, що у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги, у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється, є необґрунтованими, а відповідач помилково вважає, що у позивача відбулася зміна групи інвалідності або її причина або зміна ступеня втрати працездатності, адже у позивача відбулося первинне встановлення інвалідності після визначення ступеню втрати працездатності, що не визначено, як підстава для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.

У позивача не відбулося зміни групи інвалідності чи її причини, адже група інвалідності позивачу вперше була встановлена при первинному огляді МСЕК 06.08.2018. У позивача не відбулася зміна ступеня втрати працездатності, адже встановлений позивачу ступінь втрати працездатності 15%, відповідно до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0006714 від 03.11.2015, виданої Васильківською МСЕК, після цього не змінювався, що вказує на те, що жодної з обставин, зазначеної відповідачем, як підстава для відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги не існує.

У протоколі засідання комісії від 07.12.2018 № 122, зазначено, що 16.03.2018 підполковник ОСОБА_1 звільнений з військової служби та 03.11.2015 під час первинного огляду органами МСЕК встановлено 15% втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, що сталася 20.05.2015 (довідка МСЕК серія АГ № 0006714 від 03.11.2015), а 06.08.2018 під час повторного огляду органами МСЕК визнаний особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з захистом Батьківщини (довідка МСЕК серія АВ № 030091 від 06.08.2018), що вказує на помилковість висновків відповідача, оскільки ІІ група інвалідності позивачу була встановлена вперше саме при первинному, а не повторному огляді.

Посилання відповідача на внесені в законодавство, що регулює спірні правовідносини, зміни, в силу ст. 58 Конституції України, а саме, норми Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка набрала чинності 01.01.2017, не можуть розповсюджуватись на спірні правовідносини, а саме, встановлення первинної групи інвалідності (після встановлення відсотка втрати працездатності) за часовий проміжок з 2015 по 2018 рік, оскільки, це фактично означатиме застосування зворотної дії закону в часі. Застосування даної норми можливе лише у разі повторного зміни групи інвалідності або її причини для позивача, починаючи з 06.08.2018 і саме з цього моменту слід відраховувати дворічний термін.

Зважаючи на вказане вище, колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до положень ч. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Так, підставою для отримання одноразової грошової допомоги є встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до приписів п. «б» ч. 1 ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі, зокрема 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності ІІ групи.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, урегульовано Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975.

Згідно з п. 2 Порядку № 975, особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Слід звернути увагу на те, що ступнінь 15% втрати професійної працездатності позивачу встановлено у 2015 році, а другу групу інвалідності позивачу визначено 06.08.2018 первинно.

Так, 06.08.2018 відбувся первинний огляд позивача Васильківською міжрайонною МСЕК та позивачу при первинному огляді вперше було встановлено ІІ групу інвалідності довічно.

Враховуючи, що позивачу 06.08.2018 вперше при первинному огляді МСЕК було встановлено ІІ групу інвалідності, у зв'язку з захворюванням та травмою, пов'язаними із захистом Батьківщини, в силу вищезазначених положень він має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Тож, зазначені відповідачем підстави відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги із посиланням у пункті 5 протоколу засідання комісії від 07.12.2018 № 122 на абзац другий пункту 4 статті 16-3 Закону України № 2011-ХІІ та пункт 8 Порядку № 975, про те, що у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється, є необґрунтованими, а відповідач помилково вважає, що у позивача відбулася зміна групи інвалідності або її причина або зміна ступеня втрати працездатності, оскільки у позивача відбулося первинне встановлення інвалідності після визначення ступеню втрати працездатності, що, у свою чергу, не визначено, як підстава для відмови у призначенні спірної допомоги.

Згідно з п. 4 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Положення даної норми застосовується при вирішенні питання щодо отримання доплат між розміром раніше отриманої одноразової грошової допомоги при встановленні інвалідності нижчої групи та розміром одноразової грошової допомоги яка повинна виплачуватись при встановлені інвалідності вищої групи.

Так, приписи ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», визначають перелік осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, а ст. 16-3 Закону, визначають порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги, проте, строків реалізації права на одноразову грошову допомогу не передбачено ані цим Законом, ані іншими нормативно-правовими актами, як вірно було зазначено судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.

Відповідно до положень п. 12 Порядку № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

У свою чергу, ч. 2 п. 3 Порядку № 975, визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Колегія суддів зазначає, що 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було доповнено ч. 4 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» абзацом 2, відповідно до якого у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку зі змінами, що відбулися, не здійснюється.

Так, в силу статті 58 Конституції України, норма Закону України № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка набрала чинності 01 січня 2017 року, не може розповсюджуватись на спірні правовідносини, а саме, встановлення первинно групи інвалідності (після встановлення відсотка втрати працездатності) за часовий проміжок з 2015 по 2018 рік, оскільки це фактично означатиме застосування зворотної дії закону в часі. Застосування даної норми можливе лише у разі повторного встановлення інвалідності для позивача.

Стаття 16-3 Закону № 2011-ХІІ, у редакції до 01.01.2017 року не містила часових обмежень на виплату одноразової грошової допомоги у разі, якщо після призначення первинної групи інвалідності (меншого відсотку втрати працездатності) особі було встановлено вищу групу інвалідності (більшого відсотку втрати працездатності), зокрема, після двох років з часу первинного встановлення інвалідності, однак, разом з тим, колегія суддів бере до уваги і те, що ІІ група інвалідності встановлена позивачу первинно.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що у разі встановлення військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у них виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується їм з урахуванням виплаченої раніше суми обов'язкового особистого державного страхування або одноразової грошової допомоги, а тому, з врахуванням зазначених правових норм, відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.

Аналогічна правова позиція вкладена в постановах Верховного Суду, зокрема від 28.02.2018 у справі № 806/694/16, від 21.06.2018 у справі № 760/11440/17, від 30.09.2019 у справі № 825/1380/18.

Доводи апеляційної скарги не дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто, прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і не підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.М. Ганечко

Судді В.В. Кузьменко

О.І. Шурко

Повний текст постанови складено 20.11.2019.