Постанова від 20.11.2019 по справі 620/2000/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/2000/19 Суддя (судді) першої інстанції: Лобан Д.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Файдюка В.В.,Мєзєнцева Є.І.

за участю секретаря Муханькової Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційні скарги першого заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2019 року у справі за адміністративним позовом першого заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави до Державної служби геології та надр України, Державної комісії України по запасам корисних копалин, Чернігівської обласної ради, третя особа: товариство з обмеженої відповідальністю "ВАРВА НАФТА" про визнання протиправними, скасування державної реєстрації та рішень,

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник прокурора Чернігівської області в інтересах держави (далі - позивач) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України, Державної комісії України по запасам корисних копалин, Чернігівської обласної ради, третя особа: товариство з обмеженої відповідальністю "ВАРВА НАФТА", про визнання протиправною та скасування державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, здійснену Державною службою геології та надр України ТОВ «ВАРВА НАФТА» за формою 3-гр із присвоєнням державного реєстраційного номера об'єкта РДГВН У-18-297/1; визнання протиправним та скасування рішення засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин, оформлене протоколом № 4562 від 31.10.2018 року; визнання протиправним та скасування рішення 16 сесії 7 скликання Чернігівської обласної ради № 31-16/VII від 20.12.2018 року «Про погодження надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), газу природного, нафти, газу, розчиненого у нафті, конденсату, супутніх компонентів площі ВАРВА НАФТА, розташованої в межах Чернігівської області, ТОВ «ВАРВА НАФТА».

Чернігівський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 22 серпня 2019 року у задоволенні позову відмовив.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову у повному обсязі. На думку апелянта, зазначене рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, апелянт зазначив, що судом першої інстанції не враховано те, що на час здійснення державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, здійснену Держгеонадра України за формою 3-гр державний реєстраційний номер об'яєкта РДГВ №У-18-297/1, ТОВ «ВАРВА НАФТА» не мало спеціального дозволу на користування надрами. Також апелянт вважає помилковим висновок суду про те, що ТОВ «ВАРВА НАФТА» на час виникнення спірних правовідносин було користувачем надр, , з огляду на те, що Товариство відповідно до ст.13 Кодексу України про надра відноситься до категорії суб'єктів, які лише можуть набути право на користування надрами. ТОВ «ВАРВА НАФТА» статусу надрокористувача на час прийняття оскаржуваних рішень не мало, хоча положення ст.19 Кодексу України про надра та п.16-17 Порядку №865 вимагає безумовну наявність спеціального дозволу. Крім того, апелянт зазначив, що суд надаючи оцінку діям Чернігівської обласної ради не навів достатньої аргументації законності дій ДКЗ України, у даних правовідносинах.

У відзивах на апеляційну скаргу Державна комісія України по запасам корисних копалин, Чернігівська обласна рада, ТОВ "ВАРВА НАФТА" зазначили, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення повно, всебічно та об'єктивно з'ясував обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому рішення є законним та обґрунтованим.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду необхідно залишити без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі умов Договору №90/1 1 від 14.08.2018 року ТОВ «ВАРВА НАФТА» придбало у Держгеонадра право на користування геологічною інформацією по Варвинській площі нафти та природного газу, яка знаходиться у Варвинському районі Чернігівської області.

22.08.2018 року КЦУкрДГРІ було складено Експертний висновок щодо розподілу площі нафтогазоносних обкатів Варвинської ділянки надр.

ТОВ «ВАРВА НАФТА» маючи намір проводити роботи і дослідження з геологічного вивчення надр у межах площі «ВАРВА НАФТА» у Чернігівській області до початку проведення таких робіт та з метою отримання спеціального дозволу на користування надрами, що дає право на здійснення геологічного вивчення надр, в тому числі дослідно-промислової розробки родовища, подало до Держгеонадра України заяву з додатками для здійснення державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр (далі - РДГВН).

28.08.2018 року листом № 05/305-2959 Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» за дорученням Держгеонадра та надр ДНПВ «Геоінформ України», повідомило ТОВ «ВАРВА НАФТА», що подані реєстраційні документи на РДГВН зареєстровані Держгеонадра України під державним реєстраційним номером У-18-297/1.

В подальшому, 17.10.2018 року ТОВ «ВАРВА НАФТА» звернулося з листом до Державної комісії по запасах корисних копалин України (далі - ДКЗ) про розгляд матеріалів звіту «Початкова геолого-економічна оцінка перспективної на нафта на газ площі «ВАРВА НАФТА» у Чернігівській області.

До вказаного листа Товариством було додано: звіт «Початкова геолого-економічна оцінка перспективної на нафту та газ площі «ВАРВА НАФТА», виконаний ДП «Укрнаукагеоцентр»; експертний висновок щодо розподілу площі нафтогазоносних об'єктів Варвинської ділянки надр (Варвинський район Чернігівської області); державну реєстрацію робіт та досліджень з геологічного вивчення надр за формою 3-гр (У-18-297/1);

авторську довідку про загальні відомості, особливості геологічної будови, проведені геологорозвідувальні роботи, основні положення ТЕМ і коефіцієнтів вилучення і результати підрахунку ресурсів вуглеводів площі «ВАРВА НАФТА»; довідку про те, що видобуток вуглеводів на площі «ВАРВА НАФТА» станом на 01.01.2018 року ТОВ «ВАРВА НАФТА» не здійснювався; протокол від 11.10.2018 року № 18 спеціального засідання геолого-технічної ради ТОВ «ВАРВА НАФТА» та ДП «Укрнаукагеоцентр»; експертні висновки ОСОБА_1 (геолого-технічний), ОСОБА_2 (технологічний), ОСОБА_3 (економічний); пояснювальну записку та відповіді на зауваження і пропозиції експертів до звіту «Початкова геолого-економічна оцінка перспективної на нафту та газ площі «ВАРВА НАФТА» Чернігівської області» із зведеною таблицею перспективних ресурсів нафти і розчинного газу станом на 01.01.2018 року.

За результатом розгляду поданих матеріалів на засіданні колегії ДКЗ, було прийнято рішення, оформлене протоколом № 4562 від 31.10.2018 року, яким визнано запаси та ресурси вуглеводнів покладів площі ВАРВА НАФТА підготовленими до геологічного вивчення, у т.ч дослідно-промислової розробки з подальшим видобуванням вуглеводнів ( промислова розробка) на умовах геолого-економічного ризику; встановлено кондиції колекторів для оцінки запасів і ресурсів вуглеводнів; апробовано коефіцієнти вилучення вільного газу і конденсату та нафти і розчиненого газу по покладах площі ВАРВА НАФТА, запаси і ресурси вільного газу та початкові запаси розчиненого газу покладів площі ВАРВА НАФТА.

07.11.2018 року ТОВ «ВАРВА НАФТА» звернулось до Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра) із заявою №29 на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону на підставі підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 (далі - Порядок №615). Додатками до вказаної заяви, зокрема, зазначено протокол засідання колегії Державної комісії по запасам корисних копалин від 31.10.2018 року №4562.

Вказані документи Державною службою геології та надр України було направлено до Чернігівської обласної ради для погодження надання Товариству спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), газу природного, нафти, газу,розчиненого у нафті, конденсату, супутніх компонентів площі «ВАРВА НАФТА», розташованої в межах Чернігівської області, ТОВ «ВАРВА НАФТА».

Рішенням 16 сесії 7 скликання Чернігівської обласної ради № 31-16/VII від 20.12.2018 року погоджено ТОВ «ВАРВА НАФТА» надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), газу природного, нафти, газу, розчиненого у нафті, конденсату, супутніх компонентів площі ВАРВА НАФТА, розташованої в межах Чернігівської області, ТОВ «ВАРВА НАФТА», що знаходиться в межах Чернігівської області, загальною площею 288,299 км2, з географічними координатами меж ділянки.

Наголошуючи, що спірні рішення та протокол прийняті з порушенням вимог природоохоронного законодавства, заступник прокурора Чернігівської області в інтересах держави звернувся із вказаним позовом до суду.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що спірні протокол та рішення відповідають вимогам законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 13, 14 Кодексу України про надра передбачено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи. Надра надаються у користування , зокрема, для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.

Частиною 1 ст. 19 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу, що свідчить про те, що юридична особа або фізична особа є надрокористувачем.

Згідно пункту 2 Положення розпорядження геологічною інформацією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 1995 року № 423 (далі - Положення № 423) геологічна інформація - це зафіксовані дані геологічного, геофізичного, геохімічного, аерокосмічного, економічного змісту, що характеризують будову надр, наявні в них корисні копалини, умови розробки родовищ, інші якісні і кількісні параметри та особливості надр і отримані за результатами геологорозвідувальних, геолого-екологічних, науково-дослідних, експлуатаційних та інших робіт.

Геологічна інформація, створена (придбана) на кошти державного бюджету і передана до Геоінформу, надається у користування на договірній основі, причому органам державної влади та органам місцевого самоврядування, державним і комунальним підприємствам, установам і організаціям, державним органам у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр іноземних держав - безоплатно (п. 7 Положення № 423).

Порядок державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр регулюється Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.06.2013 року № 263. Вказаний Порядок установлює єдину процедуру державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр (далі - РДГВН), з метою запобігання їх дублюванню при подальшому вивченні геологічної будови надр, виявленні та оцінці запасів і якості корисних копалин, дослідженні екологічного стану геологічного середовища, з'ясуванні гірничотехнічних, гідрогеологічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Державна реєстрація РДГВН - офіційне свідчення про доцільність здійснення певних видів і обсягів робіт, які спрямовані на збільшення повноти геологічної, гідрогеологічної, інженерно- геологічної, геофізичної, еколого-геологічної та геохімічної вивченості надр.

Порядок №263 регулює відносини, що виникають під час здійснення господарської діяльності з геологічного вивчення, у тому числі на стадії дослідно-промислової розробки, яка провадиться на ділянках надр, і поширюється на суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які мають намір проводити роботи і дослідження з геологічного вивчення надр у межах території України та її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Згідно п. 1.3 Порядку № 263 державну реєстрацію РДГВН здійснює Державна служба геології та надр України відповідно до вимог цього Порядку шляхом проставлення відтиску штампа на переліку об'єктів робіт та досліджень з геологічного вивчення надр за формою № 3-гр згідно з додатком до цього Порядку та внесення запису в журнал державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр.

Пунктом 1.4 Порядку № 263 передбачено, що державній реєстрації підлягають РДГВН, що проводяться на основі:

- діючого спеціального дозволу на користування надрами;

- затвердженого в установленому порядку пооб'єктного плану виконавця РДГВН;

- висновку щодо доцільності розподілу раніше затверджених запасів користних копалин родовища (ділянки) на окремі об'єкти надрокористування, затвердженого в установленому порядку.

Так, на підставі умов договору № 90/11 від 14.08.2018 року, TOB «ВАРВА НАФТА» придбало у відповідача - Держгеонадра право на користування геологічною інформацією (геологічний звіт: «обобщение результатов бурения параметрической скважины №500-Леляковская» Укргипрниинефть об-ние Укрнефть, Киев, 198, автор Березовчук Г.М. инв. № 44298) по Варвинській площі нафти та природного газу, яка знаходиться у Варвинському районі Чернігівської області.

22.08.2018 року КЦУкрДГРІ було складено експертний висновок щодо розподілу площі нафтогазоносних об'єктів Варвинської ділянки надр (Варвинський район Чернігівської області).

Пунктом 1.7 Порядку № 263 передбачено, що для проведення державної реєстрації виконавець РДГВН направляє заяву, до якої додаються, крім іншого, копія документа, на основі якого проводяться РДГВН (спеціальний дозвіл на користування надрами, пооб'єктний план геологорозвідувальних робіт, геологічне (технічне) завдання, висновок щодо довільності розподілу запасів тощо.

Суд першої інстанції правильно зазначив, що державна реєстрація РДГВН є одним із етапів отримання в майбутньому спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовища.

Враховуючи викладене, доводи апелянта про те, що на момент державної реєстрації РДГВН у заявника вже має бути спеціальний дозвіл на користування надрами є необґрунтованими.

Так, TOB «ВАРВА НАФТА», маючи намір проводити роботи і дослідження з геологічного вивчення надр, до початку проведення таких робіт та з метою отримання спеціального дозволу на користування надрами, що дає право на здійснення геологічного вивчення надр, в тому числі дослідно-промислової розробки родовища, було подано до Держгеонадра України заяву з додатками у відповідності до п. 1.4 та п. 1.7 Порядку №263 для здійснення державної реєстрації РДГВН.

28.08.2018 року листом № 05/305-2959 Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» за дорученням Держгеонадра та надр ДНПВ «Геоінформ України», повідомило ТОВ «ВАРВА НАФТА», що подані реєстраційні документи на РДГВН зареєстровані Держгеонадра України під державним реєстраційним номером У-18-297/1.

Згідно ст.13 Кодексу України про надра з моменту реєстрації документів на РДГВН ТОВ «ВАРВА НАФТА» набуває статусу виконавця РДГВН та відповідно є користувачем надр.

Доводи апелянта про те, що єдиним документом, який засвідчує право на таку реєстрацію є спеціальний дозвіл колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки це суперечить п. 1.4 та п. 1.7 Порядку № 263, яким передбачено і інші документи, зокрема висновок щодо доцільності розподілу запасів.

В даному випадку ТОВ «ВАРВА НАФТА» правомірно здійснило державну реєстрацію РДГВН, провело оцінку запасів корисних копалин, результатом якої є апробація запасів ДКЗ, та погодило отримання такого дозволу з обласною радою.

При цьому колегія суддів зазначає, що рішення засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин, оформлене протоколом № 4562 від 31.10.2018 року, не є рішенням органу, а є документом, в якому зафіксовано певні факти, що виносились на колегіальний розгляд, дані щодо результатів вчинення певних дій, а тому не є документом який підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, здійснену Державною службою геології та надр України ТОВ «ВАРВА НАФТА» за формою 3-гр із присвоєнням державного реєстраційного номера об'єкта РДГВН У-18-297/1, а також визнання протиправним та скасування рішення засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин, оформлене протоколом № 4562 від 31.10.2018 року не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування рішення 16 сесії 7 скликання Чернігівської обласної ради № 31-16/VII від 20.12.2018 року «Про погодження надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), газу природного, нафти, газу, розчиненого у нафті, конденсату, супутніх компонентів площі ВАРВА НАФТА, розташованої в межах Чернігівської області, ТОВ «ВАРВА НАФТА», колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ст. 9-1 Кодексу України про надра до компетенції обласних, Київської та Севастопольської міських рад у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законодавчими актами, належить погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Відповідно до статті 55 Регламенту роботи обласної ради VII скликання рішення приймаються на пленарному засіданні, після їх обговорення. Рішення можуть прийматись без обговорення на пленарному засіданні, якщо жоден з депутатів не наполягає на цьому.

Суд першої інстанції правильно зазначив, що позивачем не доведено порушення процедури постановлення рішення.

Пунктом 9 Порядку № 615 передбачено, що надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції та у межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, погоджується з: відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення. Видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1, та погоджується органами, визначеними абзацами другим - четвертим цього пункту. Рішення обласної ради про погодження надання спеціальних дозволів на користування надрами не відноситься до документів дозвільного характеру, не є підставою для початку провадження планової діяльності, не встановлює (змінює) параметри та умови провадження планової діяльності.

Надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції та у межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, погоджується з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Колегія суддів зазначає, що Чернігівська обласна рада в межах наданих їй повноважень, передбачених ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування», приймаючи рішення у порядку визначену Законом, шляхом голосування здійснила своє волевиявлення та реалізувала свою компетенцію від імені відповідної територіальної громади. Дане рішення є не нормативним актом, застосовується одноразово та вичерпує свою дію фактом його реалізації, що, в свою чергу, унеможливлює його подальше скасування.

Доводи апелянта про протиправність рішення обласної ради через відсутність висновку з оцінки впливу на довкілля, колегія суддів вважає необґрунтованими з огляду на наступне.

Згідно ст. 2 Закону «Про оцінку впливу на довкілля» оцінка впливу на довкілля здійснюється з дотриманням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, з урахуванням стану довкілля в місці, де планується провадити плановану діяльність, екологічних ризиків і прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу (прямого та опосередкованого) на довкілля, у тому числі з урахуванням впливу наявних об'єктів, планованої діяльності та об'єктів, щодо яких отримано рішення про провадження планованої діяльності або розглядається питання про прийняття таких рішень.

Водночас, відповідно до п. 4 примітки Порядку № 615 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі відсутності у заявника, який подав до 31 грудня 2018 відповідно до пункту 8 цього Порядку заяву разом з документами, зазначеними у цьому додатку, з метою отримання дозволу на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно- промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ) видобування корисних копалин, результатів оцінки впливу на довкілля на планову діяльність ( звіт з оцінки впливу на довкілля, звіт про громадське обговорення та висновок з оцінки впливу на довкілля) такий заявник подає разом із зазначеною заявою засвідчену своїм підписом копію поданого відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, та інформацію про його внесення до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля.

У такому випадку до особливих умов дозволу включається обов'язок надрокористувача провести процедуру оцінки впливу на довкілля відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» у строк, що не перевищує шести місяців з дня внесення повідомлення про плановану діяльність до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля.

Як встановлено судом першої інстанції, TOB «ВАРВА НАФТА» почало процедуру оцінки впливу на довкілля (далі - ОВД) 30.10.2018 року шляхом оприлюднення повідомлення про планову діяльність (реєстраційний № справи: 201810302038), а 22.02.2019 року в Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля внесено звіт з оцінки впливу на довкілля (далі - Звіт з ОВД) та розміщено оголошення про початок громадського обговорення Звіту з ОВД.

Повідомлення про планову діяльність опубліковано в газетах «Деснянська Правда» від 01.11.2018 року і «Слова Варвинщини» від 01.10.2018 року № 44 та розміщено на дошці оголошені Варвинської районної ради.

Оголошення про початок громадського обговорення Звіту з ОВД було опубліковано суб'єктом господарювання у газеті «Слова Варвинщини» від 21.02.2019 року № 8 та у газеті «Деснянська правда» від 21.02.2019 року № 8 та розміщено на дошці оголошень Варвинської районної ради.

Громадські слухання з обговорення звіту з ОВД планової діяльності ТОВ «ВАРВА НАФТА» відбулись 12.03.2019 року о 14:00 у залі засідань Варвинської районної ради.

11.04.2019 року Міністерство екології та природних ресурсів України офіційно опублікувало в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля висновок з оцінки впливу на довкілля № 201810302038.

Водночас, 07.11.2018 року TOB «ВАРВА НАФТА» подано заяву на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону (вихідний № 29 від 07.11.2018) з додатками та описом документів, що подаються разом із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами, серед яких подавалась копія «Повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля» згідно відомостей Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля на 5 арк. та скріншоти повідомлення № 20181302038/5495 від 30.10.2018 року про планову діяльність з сайту Міністерства екології та природних ресурсів України.

Зі змісту спеціального дозволу на користування надрами від 05.03.2019 року № 4979 виданого ТОВ «ВАРВА НАФТА», вбачається, що у п.9 особливих умов встановлено обов'язок проведення процедури оцінки впливу на довкілля відповідно до Закону України «Про оцінку впливу па довкілля» у строк що не перевищує шести місяців з дня внесення повідомлення про планову діяльність до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля.

01.04.2019 офіційно оприлюднено висновок з оцінки впливу па довкілля щодо діяльності ТОВ «ВАРВА НАФТА».

Вказані обставини спростовують твердження позивача про необхідність, в даному випадку, проведення оцінки впливу на довкілля до прийняття рішення про видачу спеціального дозволу.

Суд першої інстанції у своєму рішенні правильно звернув увагу на те, що позивачем не надано жодного належного та допустимого, у розумінні ст. 73, 74 КАС України, доказу на підтвердження своїх доводів про те, що дії ДКЗ штучно створювали сприятливі умови для уникнення окремій юридичній особі дотримання певних процедур.

Враховуючи викладене у сукупності колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, наданою судом першої інстанції. Апеляційна скарга не містить інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені (наведені) в позовній заяві та з урахуванням яких суд першої інстанції вже надав оцінку встановленим обставинам справи. Обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга позивачки не містить.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні рішення дотримано норми матеріального права, що стало підставою для правильного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Чернігівської області залишити без задоволення

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2019 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 20.11.2019 року.

Головуючий суддя: Є.В. Чаку

Судді: В.В. Файдюк

Є.І. Мєзєнцев