Ухвала від 20.11.2019 по справі 1.380.2019.005449

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.005449

УХВАЛА

з питань залишення позовної заяви без розгляду

20 листопада 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 у розмірі 70% грошового забезпечення; зобов'язати відповідача здійснити згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»; перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення провести починаючи з 01.01.2018 із урахуванням проведених виплат.

Підставою позову зазначено протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Оскільки відповідні дії порушують права позивача останній звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 25.10.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

14.11.2019 за вх. № 42306 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він поміж іншого, зазначає, що позивачем пропущено встановлений Кодексом адміністративного судочинства України строк для звернення до адміністративного суду. Зокрема вказує, що ОСОБА_1 звернувся у Львівський окружний адміністративний суд із позовною заявою, в якій ставить вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2018, однак до суду звернувся лише 22.10.2019. Відтак, наявні підстави залишити такий позов без розгляду.

Вирішуючи клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд керується таким.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частина 2 цієї статті передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Згідно з ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

За приписами п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Предметом позову в справі, що розглядається, є протиправність дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення за період починаючи з 01.01.2018.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з вислуги років і з 01.01.2003 становила 90 % грошового забезпечення.

З 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу здійснено перерахунок пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

20.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення.

Листом від 12.06.2019 № 2773/0-20/11.03-06 (а.с. 16) Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу повідомлено, що перерахунок його пенсії здійснено з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

За таких обставин суд вважає, що перебіг строку звернення до суду з даним позовом розпочався з моменту отримання позивачем листа від 12.06.2019.

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із цією позовною заявою.

Адміністративний позов до Львівського окружного адміністративного суду надійшов 22.10.2019, що підтверджується відтиском вхідного штампу канцелярії суду, тобто за відсутності порушення граничних строків звернення до суду з адміністративним позовом.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що згідно з ч. 3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 № 8-рп/2013 у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.

Таким чином, покликання відповідача на те, що позивач пропустив строк звернення до суду, визначений ст.122 КАС України, є помилковими та безпідставними.

Відтак клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду до задоволення не підлягає.

Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.

2. Копію ухвали надіслати сторонам.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на неї можуть бути викладені в апеляційній чи касаційній скарзі на рішення суду прийняте за результатами розгляду адміністративної справи.

Суддя Р.П. Качур