Рішення від 20.11.2019 по справі 1.380.2019.005521

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.005521

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Качур Р.П., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУПУФУ у Львівській області), в якій просить: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 1562/03.11-32 від 08.08.2019 про відмову у призначенні їй пенсії на пільгових умовах за Списком № 1; зобов'язати відповідача зарахувати позивачці період роботи в Бродівській центральній районній лікарні, яка реорганізована в комунальне некомерційне підприємство «Бродівська центральна районна лікарня» Бродівської районної ради Львівської області на посаді завідуючої рентгенологічним відділенням (лікарем-рентгенологом) з 22.01.2009 по 26.07.2019 та призначити їй пенсію за віком на пільгових за Списком № 1 з 26.07.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням відповідача від 08.08.2019 № 1562/03.11-32 їй відмовлено у призначенні пенсії. Відмова мотивована тим, що посада завідуючого рентгенологічним відділенням Списками № 1 та № 2 не передбачена. Вважаючи таку відмову безпідставною, незаконною та протиправною, позивачка звернулася до суду з означеним позовом.

Ухвалою від 29 жовтня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, який надійшов до суду 15.11.2019 за вх. № 42595 і у якому він позов не визнав, зазначає, що в трудовій книжці позивачки немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах. Просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_1 (а.с. 18-19) ОСОБА_1 з 22.01.2009 переведена на посаду зав.рентгенологічним відділенням на 1,0 ставки постійно, з повним виконанням обов'язків лікаря-рентгенолога рентгенологічного відділення Бродівської центральної райлікарні. Бродівська центральна районна лікарня реорганізована (перетворена) в Комунальне некомерційне підприємство «Бродівська центральна районна лікарня Бродівської районної ради Львівської області з 02.11.2018, згідно Наказу № 412-к від 02.11.2018.

26.07.2019 позивачка звернулася до ГУПФУ у Львівській області через Бродівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення їй пенсії за віком (а.с. 80) до якої, в числі іншого, додала довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с. 82).

08.08.2019 відповідачем прийнято Рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 № 1562 (а.с. 84). Таке рішення відповідача мотивоване тим, що під час проведення зустрічної перевірки первинних документів, які були надані для перевірки, встановлено, що ОСОБА_1 переведено на посаду завідуючої рентгенологічним відділенням постійно на 1,0 ставки з 22.01.2009. Також на ОСОБА_1 заведено дві карточки довідки на заробітну плату. В одній значиться посада «завідувача рентгенологічним відділенням», а в другій «лікар-рентгенолог» 0,5 ставки з однієї сторони, а з другої - дозволити сумісництво 0,5 ставки «лікар-рентгенолог» з 10.11.2011 на 0,25 ставки. Оскільки посада завідуючого рентгенологічним відділенням Списками № 1, № 2 не передбачена та ОСОБА_1 працює «лікарем-рентгенологом» по сумісництву на 0,25 ставки, права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 вона не має.

Таку відмову позивачка вважає безпідставною, що й стало підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах за списками № 1 та 2 визначається відповідно до ст. 13 та 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з ч.1 ст. 13 цього закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Тобто, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах потрібно досягти певного пенсійного віку (в т. ч. в залежності від року народження жінки, якій призначатиметься така пенсія) та мати відповідний стаж роботи (за списками № 1 або № 2).

Аналогічні приписи містить ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, відповідно до якої право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Пенсія за віком на пільгових умовах призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років б місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року.

Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені: постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173; постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 (з 1 січня 1992 року); постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 (з 11 березня 1994 року); постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (з 16 січня 2003 року); постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (з 03 серпня 2016 року).

Порядок застосування Списків затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383. Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається за Списками, що були чинними в період роботи особи (п. 3 наказу № 383). При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків. Пільговий стаж після 21.08.1992 підтверджується результатами атестації робочих місць.

Розділом XIX «Охорона здоров'я» Списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 (з наступними змінами), були передбачені лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).

Спірним у вказаній справі є зарахування до спеціального стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення період роботи позивача в період з 22.01.2009 по 26.07.2019 на посаді завідуючої рентгенологічним відділенням.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Така ж норма міститься в п. 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Звертаючись до ГУПФУ у Львівській області із заявою про призначення їй пенсії, позивачкою було надано: трудову книжку, довідку про підтвердження наявного трудового стажу.

Суд зазначає, що наведені відомості у трудовій книжці про роботу позивачки за вказаний період свідчать про зайнятість останньої на посаді завідуючої рентгенологічним відділенням на 1,0 ставки.

Запис про спірний період роботи засвідчений відповідною печаткою і дефектів вчинення не має, а відтак факт роботи позивачки у спірний період підтверджується відповідними записами, які були внесені згідно з діючим законодавством.

Записів щодо переведення позивачки на іншу посаду чи її зайнятість неповний робочий день трудова книжка не містить.

Для підтвердження права на пенсію на пільгових умовах, останньою серед іншого також було надано відповідачу довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с. 82), в якій зазначено, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день в КНП «Бродівська ЦРЛ» і з період з 22.01.2009 по даний час виконувала рентгенологічні обстеження хворих, лікувально-діагностичні втручання в умовах іонізуючого випромінювання, за професією, посадою лікар-рентгенолог, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок), що передбачена Списком № 1 розділ ХІХ, згідно Постанови № 461 від 24.06.2016, за період з 22.01.2009 по даний час.

Зазначену довідку видано на підставі Книги наказів з 22.01.2009 по даний час, карточки ФП-2 з 22.01.2009 по 24.07.2019, відомості про заробітну плату з 22.01.2009 по 24.07.2019.

Тобто вказаною довідкою підтверджується факт зайнятості позивачки на відповідній посаді, віднесеній до Списку №1 повний робочий день.

Окрім того, з матеріалів справи вбачається проведення атестації робочих місць за умовами праці. Зокрема, згідно Висновку № 2070 експертизи правильності застосування Списків № 1, 2 та якості проведення атестації робочих місць за умовами праці на підставі наказу Бродівської ЦРЛ від 31.12.2007 № 503а-к «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці» проведено атестацію робочих місць та видано накази від 28.08.2008 № 324-к, № 325-к та № 326-к, згідно яких обґрунтовано підтвердження права на пільгове забезпечення - лікарю-рентгенологу (наказ № 503а-к, витяг з штатного розпису Бродівської ЦРЛ, перелік робочих місць та робочих факторів, які підлягають атестації за умовами праці, карта фотографії робочого дня № 1 робочого місця: лікаря-рентгенолога (завідувача відділенням), наказ від 28.08.2008 № 326-к, додатки № 1, № 2, № 3, № 4 до наказу) - а.с. 30.

Згідно Висновку № 3306 експертизи правильності застосування Списків № 1, 2 та якості проведення атестації робочих місць за умовами праці на підставі наказу Бродівської ЦРЛ від 17.06.2013 № 256-к «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці» проведено атестацію робочих місць та видано наказ від 22.07.2013 № 311 «Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці», згідно якого обґрунтовано підтвердження право на пільгове забезпечення - лікарю-рентгенологу (завідувачу відділенням) (витяг з штатного розпису Бродівської ЦРЛ, наказ від 03.01.2013 № 12Ка. санітарний паспорт № 33/08-04 на право експлуатації рентгенівського кабінету, додаток № 1 до наказу № 311 від 22.07.2013: «Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць по Списку № 1, 2 «Бродівська центральна районна лікарня», додаток № 3 до наказу № 311 від 22.07.2013: протокол № 12 засідання атестаційної комісії від 22.07.2013) - а.с. 48-50.

Згідно протоколу № 14 засідання атестаційної комісії від 03.07.2018 підтвердження право на пільгове забезпечення - лікарю-рентгенологу (завідувачу відділенням) (наказ від 03.07.2018 № 233-к «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільги та компенсації за умовами праці» та Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць по Списку № 1, 2 «Бродівська центральна районна лікарня», додаток № 1 до наказу № 233-к від 03.07.2018) - а.с. 62.

У зв'язку з відсутністю інших лікарів рентгенологів з 22.01.2009 року по даний час позивачка працює лікарем-рентгенологом та додатково виконує обов'язки завідуючої рентгенологічним відділенням з виконанням всіх функцій лікаря-рентгенолога, відповідно до посадової інструкції (а.с. 24-27) на 1.0 ставки.

Таким чином, інших доказів, які б спростовували факт роботи позивачки повний робочий день у шкідливих умовах праці та інших доказів, які підтверджували невиконання позивачкою роботи за зазначеною професією у спірні періоди до суду не надано.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити таке. За приписами ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 визначено перелік документів, що додаються до заяви про призначення пенсії за віком та визначені в оскаржуваному рішенні документи не підпадають під зазначений перелік.

Суд акцентує увагу на тому, що згідно п.9 Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, органи Пенсійного фонду не мають права вимагати від заявника надання документів, інформації або вчинення дій, надання або здійснення яких не передбачено законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відповідні відносини, або які знаходяться в розпорядженні (віднесені до компетенції) відповідного органу Пенсійного фонду. Суд приходить до висновку, що надані позивачем при зверненні із заявою про призначення пільгової пенсії документи в достатній мірі підтверджують наявність у неї пільгового стажу та відповідно про відсутність потреби додаткового підтвердження наявності такого стажу документами реєстрації та обліку обстежених, що узгоджується з Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Таким чином, на думку суду, відповідач протиправно не включив до пільгового стажу позивачки період з 22.01.2009 по момент звернення до ГУПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії - 26.07.2019.

З урахуванням вищенаведеного, судом встановлено, що позивачка на момент звернення до ГУПУФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, досягла відповідного пенсійного віку та має відповідний загальний стаж трудової діяльності, а також пільговий стаж на посаді, віднесеної до Списку №1, як того вимагають приписи п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно із загальним правилом, передбаченим ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією - 26.07.2019.

Положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до положень ст.9 Конституції України, ст. 6 КАС України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до ст.17 Закону України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно зі ст.1 Протоколу №1 до вказаної Конвенції, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Борги розглядаються у сенсі поняття "власності", яке міститься у ч.1 ст.1 Протоколу №1 до Конвенції і яке не обмежене власністю на фізичні речі та залежить від формальної класифікації у національному законодавстві, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як "майнові права" і, таким чином, як власність.

Відповідно до пункту "d" Декларації про майбутнє Європейського суду з прав людини від 26.04.2011 р.: "Установити і зробити передбачуваними для всіх сторін публічні правила стосовно застосування статті 41 Конвенції, включаючи рівень справедливого відшкодування, котрого слід очікувати за різних обставин".

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи те, що позивачкою доведено правомірність пред'явленого позову належними та допустимими доказами, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 768,40 грн., сплачений нею при зверненні до суду із даним позовом.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 08.08.2019 № 1562/03.11-32 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в Бродівській центральній районній лікарні, яка реорганізована в комунальне некомерційне підприємство «Бродівська центральна районна лікарня» Бродівської районної ради Львівської області на посаді завідуючої рентгенологічним відділенням (лікарем-рентгенологом) з 22.01.2009 по 26.07.2019 та призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, починаючи з 26.07.2019.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 20.11.2019.

Суддя Р.П. Качур