про закриття провадження у справі
19 листопада 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3994/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганська обласна державна адсіністрація Луганська обласна військово-цивільна адміністрація про визнання протиправним та скасування пункту окремого положення акту суб'єкта владних повноважень, -
10 вересня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Департамент), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганська обласна державна адсіністрація Луганська обласна військово-цивільна адміністрація про визнання протиправним та скасування пункту окремого положення акту суб'єкта владних повноважень, в якій позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації "Про попередження про наступне звільнення працівників в результаті ліквідації юридичної особи" від 09.09.2019 № 41 в частині попередження про наступне звільнення з 05.12.2019 на підставі пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу" Олійник Інни Євгенівни, головного спеціаліста відділу економіки, бухгалтерського обліку, фінансової звітності, роботи з персоналом та господарського забезпечення Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду після усунення недоліків, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.1,2).
19 листопада 2019 року від позивача до відділу діловодства та обліку звернень громадян суду за вх.№ 57482/2019 надійшла заява про закриття провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України та повернення сплаченого судового збору.
З урахуванням вимог частини 9 статті 205 КАС України, суд постановляє ухвалу в порядку письмового провадження.
Положеннями статті 183 КАС України передбачено, що у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: 1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) закриття провадження у справі; 3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Клопотання позивача про закриття провадження мотивоване наявністю рішення відповідача № 888 від 28.10.2019 про скасування оскарженого рішення.
Враховуючи зміст розпорядження № 888 від 28.10.2019, згідно з яким скасовано розпорядження № 690 від 03.09.2019, на підставі якого було винесено оскаржений позивачем наказ Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації "Про попередження про наступне звільнення працівників в результаті ліквідації юридичної особи" від 09.09.2019 № 41, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі з вказаних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Питання щодо повернення судового збору врегульовані ст. 132 КАС України та ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Частиною 2 статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Пунктом 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Отже у зв'язку з наявністю підстав для закриття провадження у справі відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України є і підстави для повернення позивачу сплаченого судового збору згідно з вимогами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", тому суд приймає рішення про задоволення клопотання представника позивача повністю, в тому числі в частині повернення йому суми сплаченого судового збору, відповідно до платіжного доручення № 0.0.1458864555.1 від 09.09.2019 в загальному розмірі 768,40 грн та (а.с.3).
Керуючись статтями 132, 140, 238, 241, 243, 256 КАС України, ст. 7 Закону України "Про судовий збір", суд -
Заяву позивача про закриття провадження у справі та повернення судового збору - задовільнити.
Провадження у адміністративній справі № 360/3994/19 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганська обласна державна адсіністрація Луганська обласна військово-цивільна адміністрація про визнання протиправним та скасування пункту окремого положення акту суб'єкта владних повноважень - закрити.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Повернути ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) з Державного бюджету України витрати, пов'язані зі сплатою судового збору при зверненні до адміністративного суду в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
СуддяВ.С. Шембелян