11 листопада 2019 року Справа № 280/4951/19
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Торговий дім «Агропродсіті» (69035, м.Запоріжжя, вул.Перемоги, буд.129, оф.206; код ЄДРПОУ 41134200)
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Приватне підприємство “Торговий дім “Агропродсіті” (надалі - позивач, ПП «ТД «Агропродсіті») звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління ДФС у Запорізькій області викладене у протоколі №130 від 15.07.2019 про визначення Приватного підприємства “Торговий дім “Агропродсіті” таким, що відповідає пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку; 2) зобов'язати Головне управління ДФС у Запорізькій області виключити Приватне підприємство “Торговий дім “Агропродсіті” з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
У позовній заяві позивачем заявлено про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати до Запорізького окружного адміністративного суду у місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі за цим позовом.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2019 позов задоволено у повному обсязі.
Згідно з п.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Як зазначено у ч.1 ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.
Відповідно до ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Враховуючи наведене, суд відповідно до ст.382 КАС України не вбачає необхідності зобов'язувати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241, 243, 248, 382 КАС України, суд -
Відмовити у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295 КАС України.
Суддя О.О. Прасов