Рішення від 18.11.2019 по справі 280/4704/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 листопада 2019 року Справа № 280/4704/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 )

до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердянської міської ради (вул. Захистників України, буд. 27/34, м. Бердянськ, Запорізька область,71112, код ЄДРПОУ 03193258)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердянської міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу державної допомоги при нарадженні сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язати відповідача призначити та виплатити позивачу державної допомоги при нарадженні сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язати відповідача надати суду звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про те, що рішенням Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 19 січня 2017 року (справа № 320/306/17-ц) було встановлено факт народження її сина ОСОБА_3 . 19 січня 2017 року актовим записом № 68 Мелітопольським міським відділом державної реєстраційної актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області було зареєстроване народження її сина ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Шахтарськ Донецької області та було видано свідоцтво. Починаючи з 2017 року позивач з дитиною знаходилася на амбулаторному лікуванні в дитячій поліклініці «Центральної міської лікарні міста Кіровське». Внаслідок частих захворювань дитини, я не мала змоги виїхати з зони АТО та тільки в липні 2019 року мала змогу переїхати на підконтрольну Україні територію де отримала довідки переселенця на себе № 2306-5000155898 від 09.07.2019 року та на народженого сина ОСОБА_3 № НОМЕР_2 від 09.07.2019 року. Того ж місяця позивач одразу звернулася до Управління соціального захисту населення Бердянської міської ради із заявою про постановления її на облік та отриманням соціальної допомоги. Листом від 30 липня 2019 року Управління соціального захисту населення Бердянської міської ради повідомило позивача, що допомога при народженні дитини не призначена з 01.12.2016 року на підставі пропуску позивачем 12 місячного строку на звернення за допомогою. Позивач вважає, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, без врахування усіх обставин для прийняття відповідного правомірного рішення, у зв'язку з чим звернулась до суду.

Ухвалою суду від 30.09.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 30.10.2019. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

23.10.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№43924), в якому просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог та зазначає, що пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми» визначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Зазначена норма кореспондуються з нормами Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.11, згідно якої допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 місяців з дня народження дитини. Позивач звернувся із заявою про призначення допомоги при народженні ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто майже через 3 роки після народження дитини. На підставі викладеного, дії відповідача повністю відповідають чинному законодавству, порушення відсутні.

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з довідкою № 2306-5000155898 від 09.07.2019 року позивач взята на облік як внутрішньо переміщена особа, фактичним місцем проживання визначено є АДРЕСА_2 .

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , син позивача ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Шахтарськ. Згідно довідки № 23065000155909 від 09.07.2019 син позивача також зареєстрований в якості внутрішньо переміщеної особи за адресою АДРЕСА_2 .

З матеріалів справи вбачається, що позивач 09.07.2019 звернулась до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини сина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

За наслідком розгляду заяви позивача відповідачем надіслано заявнику повідомлення від 24.07.2018, в якому вказано, що державна допомога при народженні дитини не призначена з 01.12.2016 з причин: згідно п.12. Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Вказано також, що позивач має право на оскарження рішення про відмову у призначенні допомоги.

Позивач не погодившись з правомірністю бездіяльності відповідача щодо невиплати допомоги на дитину, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття знезалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері соціального захисту сімей з дітьми, регулюються Законом України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII Про державну допомогу сімям з дітьми (далі Закон № 2811-XII).

За приписами ст. 1 Закону № 2811-XII громадяни України сім'ї, в яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 10 Закону № 2811-XII визначено, що допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно абз. 5 п. 2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі Порядок № 1751), допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.

Згідно зі ст. 11 Закону № 2811-ХІІ для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови предявлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Даний перелік документів є вичерпним.

Згідно зі ст. 6 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ч. 6 ст. 11 Закону № 2811-ХІІ та п. 12 Порядку №1751 допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону № 2811-ХІІ допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позивач народила сина ІНФОРМАЦІЯ_7 , із заявою про призначення допомоги при народження дитини звернулась 09.07.2019, тобто із пропуском 12 місяців після народження дитини.

Однак, пропуск строку звернення із заявою з об'єктивних причин, не позбавляє позивача та її дитину права на отримання допомоги виходячи з наступного.

Позивачем заявлений позов фактично в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення, а відповідно до частини 7 статті 7 Сімейного Кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Отже, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. У цьому випадку, неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд, зокрема, у постанові від 14 лютого 2018 року у справах № 591/610/16 (провадження № К/9901/12622/18).

При цьому суд звертає увагу, що неможливість вчасного звернення позивача із заявою про призначення допомоги обумовлена об'єктивними причинами, які не залежали від волі позивача: позивач проживала на тимчасово окупованій території, народила дитину на тимчасово окупованій території, не мала змоги отримати свідоцтво про народження дитини належного українського зразка, не мала жодної можливості виїхати на підконтрольну українській владі територію.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Частиною 1статті 382 КАС Українипередбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до положень даної статті, суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, проте це вказане не є обов'язком. Підстав для встановлення судового контролю за виконанням відповідачем рішення суду та зобов'язання надання звіту про виконання судового рішення в порядку частини 1статті 382 КАС Українисудом не встановлено.

З огляду на таке, суд відмовляє в задоволенні клопотання щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає, ухвалою суду від 30 вересня 2019 року сплату судового збору в сумі 768,40 грн. за подання до суду позовної заяви відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно з ч. 2 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 вказаного Кодексу, яка регулює питання розподілу судових витрат, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки сплату судового збору, що підлягав оплаті відповідно до положень цього Кодексу, відстрочено до ухвалення судового рішення у справі, і судовий збір не оплачено, тому відповідно до наведених вимог процесуального законодавства при задоволенні позову такий судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - субєкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердянської міської ради (вул. Захистників України, буд. 27/34, м. Бердянськ, Запорізька область,71112, код ЄДРПОУ 03193258) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердянської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердянської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердянської міської ради (вул. Захистників України, буд. 27/34, м. Бердянськ, Запорізька область,71112, код ЄДРПОУ 03193258) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп. на користь Державного бюджету України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі та підписано 18.11.2019.

Суддя А.В. Сіпака