Постанова від 20.11.2019 по справі 715/1787/19

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 року м. Чернівці

Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Чернівецького апеляційного суду Марчук В.Т., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисника Мар'яна Івана Степановича розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП за апеляційною скаргою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , на постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 27 серпня 2019 року,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Глибоцького районного суду Чернівецької області від 27 серпня 2019 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, мешканця АДРЕСА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 200 (двохсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Згідно постанови районного суду, 24 серпня 2019 року о 16 год. 50 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне», що знаходиться на території Тереблеченської об'єднаної територіальної громади, Глибоцького району Чернівецької області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Порубне», громадянин України ОСОБА_1 , здійснив спробу незаконного перетину держаного кордону України без відповідних документів, які передбачені ст.ст. 2,3 Закону України з Румунії в Україну, без паспортного документу, в обхід проходження паспортного та митного контролю, чим своїми діями порушив вимоги ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України».

Не погоджуючись з вищевказаною постановою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову Глибоцького районного суду

Провадження №33/822/628/19 р. Головуючий у І інстанції: Цуренко В.А.

Категорія ч. 1 ст. 204-1 КУпАП Доповідач: Марчук В.Т.

Чернівецької області від 27 серпня 2019 року скасувати, а провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та винесена із порушенням норм матеріального та процесуального права.

Вказує, що судом першої інстанції було невірно зазначено дату подій, а саме 04 травня 2018 року в той час, як вказані обставини відбулись 24 серпня 2019 року.

Посилається на те, що він у встановленому законом порядку пройшов прикордонний контроль, при перетині кордону та пред'явив паспорт громадянина України для виїзду закордон, що не заборонено законом та не тягне за собою адміністративної відповідальності.

Крім того вказує, що працівники прикордонної служби його били та ображали.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, подану апеляційну скаргу, заслухавши доводи ОСОБА_1 та його захисника ОСОБА_2 , про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 КУпАП, апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.

Згідно положень ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти вмотивоване законне рішення.

Зазначених вимог Закону під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 судом першої інстанції дотримано не було.

Статтею 248 КУпАП визначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.

Відповідно до норм ч. 2 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Апеляційним судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні будь-які повідомлення ОСОБА_1 про судовий розгляд даної справи, а судове засідання в суді першої інстанції було проведено без участі останнього, що свідчить про порушення права особи на захист, передбаченого ст. 268 КУпАП та є підставою для скасування судового рішення.

Частиною 1 ст. 204-1 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №328207 від 24 серпня 2019 року та протоколу про адміністративне затримання від 24 серпня 2019 року вбачається, що 24 серпня 2019 року о 16 год. 50 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне», що знаходиться на території Тереблеченської об'єднаної територіальної громади, Глибоцького району Чернівецької області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Порубне», громадянин України ОСОБА_1 , здійснив спробу незаконного перетину держаного кордону України без відповідних документів, які передбачені ст.ст. 2,3 Закону України з Румунії в Україну, без паспортного документу, в обхід проходження паспортного та митного контролю, чим своїми діями порушив вимоги ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України».

В суді апеляційної інстанції ОСОБА_1 підтримав апеляційну скаргу, просив її задовільнити, вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що під час в'їзду на територію України з Румунії при перевірці паспортного контролю він надав паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії № НОМЕР_1 з терміном дії з 14 січня 2013 року по 14 січня 2023 року, ксерокопія якого була долучена до апеляційної скарги (а.с. 32-33) та під час затримання працівникам прикордонної служби надав талон для перетину кордону, який вони забрали і в подальшому не повернули назад. Вказав, що на прикордонний пост увійшов в пішохідному порядку.

Захисник Мар'ян І.С. в судовому засіданні апеляційної інстанції, підтримав апеляційні доводи в повному обсязі, проте просив суд не брати до уваги доводи апеляційної скарги стосовно невірно зазначеної дати події в оскаржуваній постанові, оскільки в матеріалах справи наявна постанова Глибоцького районного суду Чернівецької області від 27 серпня 2019 року про виправлення описки.

Порядок перетину державного кордону України законодавчо визначається Законом України від 21 січня1994 року № 3857-ХІІ « Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», Правилами перетинання державного кордону України громадянами України затверджені постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 27 січня 1995 року № 57 із наступними змінами та Інструкцією про порядок взаємодії між посадовими особами підрозділів Державної прикордонної служби України та територіальних органів Національної поліції України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в місцях значного скупчення транспортних засобів перед пунктами пропуску через державний кордон України затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16 лютого 2017 року за № 128 та Зареєстрованою Міністерством юстиції України 14 березня 2017 року за № 346/30214.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» та Правил перетинання державного кордону України громадянами України затверджених постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 27 січня 1995 року № 57 документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).

Крім того, відповідно до п. 19 Правил перетинання державного кордону України громадянами України затверджених постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 27 січня 1995 року № 57, відмітка про перетинання державного кордону в паспортному документі проставляється на підставі особистого звернення громадянина до уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону, яка проводить перевірку документів.

Враховуючи вищенаведене, відмітка з боку України про перетин кордону на територію України не є обов'язковою.

Апеляційним судом встановлено, що 24 серпня 2019 року біля 16 год. ОСОБА_1 в'їхав з території Румунії на митний пост «Порубне», про що свідчить відмітка в його паспорті громадянина України для виїзду за кордон, зроблена прикордонною службою Румунії.

Вищевказаний доказ об'єктивно підтверджує пояснення в судовому засіданні ОСОБА_1 щодо наявності в нього паспорта громадянина України для виїзду за кордон під час проходження прикордонного контролю 24 серпня 2019 року.

Покази в судовому засіданні інспектора прикордонного контролю прикордонної служби Довгалюка О.С. про відсутність у ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон та наявність контрольного талону без відмітки прикордонної служби не знайшли свого підтвердження.

Вказаний талон працівниками прикордонної служби не вилучався і згідно п.п. 7 та 10 Про затвердження Інструкції про порядок взаємодії між посадовими особами підрозділів Державної прикордонної служби України та територіальних органів Національної поліції України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в місцях значного скупчення транспортних засобів перед пунктами пропуску через державний кордон України, контрольний талон видається водіям транспортних засобів у разі їх скупчення на контрольно-пропускному пункті.

Тобто законодавством не передбачено видачу контрольного талону особам, які перетинають державний кордон без транспортного засобу.

Таким чином, апеляційним судом встановлено, що 24 серпня 2019 року ОСОБА_1 перетинав державний кордон України на митному посту «Порубне» у встановлено законом порядку за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Будь-яких доказів його вини у спробі незаконного перетину державного корду матеріали справи не містять.

За таких обставин постанова районного суду винесена з порушення норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню, як незаконна, а провадження у справі закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного, керуючись ст. 247, 294 КУпАП, Чернівецький апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу, особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - задовільнити.

Постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 27 серпня 2019 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 200 (двохсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень - скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя [підпис]В.Т. Марчук

"Копія. Згідно з оригіналом." Суддя -доповідач _______________ В.Т. Марчук (посада) (підпис) (ПІБ)

20.11.2019 року

(дата засвідчення) копії