Справа № 615/1205/19 Суддя суду 1 інстанції: Товстолужський О.В.
Провадження № 33/818/1343/19
13 листопада 2019 року м. Харків
Суддя Харківського апеляційного суду Чопенко Я.В. за участю особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Водолажченка В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Валківського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2019 року, -
Цією постановою
ОСОБА_1 , 1983 року народження, громадянин України, мешканець с. Високопілля, Валківського району АДРЕСА_1 Харківської області -
- визнаний винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та піддано адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 340 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 384 грн. 20 коп.
Судом встановлено, що 11.08.2019 року о 01 год. 30 хв. на вул. Свято-Миколаївській в с. Високопілля Валківського району Хакрівської області, ОСОБА_1 перед початком руху на автомобілі «ВАЗ-2109», державний номер НОМЕР_1 , не переконався в безпечності свого виїзду на автодорогу та допустив зіткнення із автомобілем «Mazda 6», державний номер НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_2 , внаслідок чого автомобіль «Mazda 6», державний номер НОМЕР_2 отримав механічні пошкодження.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати судову постанову та ухвалити нову, якою закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_2 належним чином повідомлена про час та місце розгляду апеляційної скарги до апеляційного суду не з'явивлася повторно, що в силу вимог ст.294 КУпАП не є перепоною для апеляційного розгляду.
Заслухавши ОСОБА_1 та його захисника на підтримку апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Вищевказані вимоги закону судом виконані не в повному обсязі.
Згідно положень ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Так, суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 винний у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
За змістом ст. ст. 279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись лише у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення.
В ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В протоколі відсутне зазначення ОСОБА_3 у відповідній графі в якості потерпілого.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії БД №014500 від11.08.2019 року зазначено, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 10.1 ПДР України. (а.с. 2)
Між тим, суд в постанові послався на той факт, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 12.1 ПДР України.
Крім того, в протоколі зазначені свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , однак матеріали справи не містять їх пояснень.
Не встановлено судом чи були ОСОБА_4 та ОСОБА_5 очевидцями ДТП, чи зафіксували вони факти відмови ОСОБА_1 від підпису протоколу та схеми ДТП, чи бачили вони сліди ДТП на автомобілі, що належить ОСОБА_1 .
Таким чином судом першої інстанції допущено неповноту та однобічність при розгляді справи.
У розумінні ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених вище недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи по суті є неможливим. З цих же підстав в стадії апеляційного розгляду не можуть бути перевірені доводи апелянта щодо відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП.
Отже, матеріали справи містять недоліки, які судом першої інстанції залишені поза увагою.
Таким чином, всупереч вимогам ст.ст. 247,278,280,283,284 КУпАП і п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», яким звернено увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, суддя місцевого суду не забезпечив реалізацію прав учасників процесу, не з'ясував належним чином, обставини справи зокрема шляхом допиту свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , витребування письмових доказів та за необхідності, призначення експертизи, обставини, передбачені ст.ст. 247, 280 КУпАП.
Суб'єктивні висновки суду першої інстанції про те, що не виключається можливість того, що при розвороті для руху в сторону с. Водяна (згідно схеми та пояснень самого ОСОБА_1 ), такий контакт,, як правий передній бік автомобіля «ВАЗ-02109» та задня права частина бампера автомобіля «Mazda 6», не підтверджено матеріалами справи.
Судом не враховано, що схема ДТП не підписана ОСОБА_1 .
Висновок суду про винуватість ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП належним чином не мотивований. А відтак доводи апелянта щодо неповноти судового розгляду є також обґрунтованими.
Відповідно до ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Більш того, згідно ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Враховуючи викладене, постанова судді суду першої інстанції підлягає безумовному скасуванню.
Обставини, що виключають провадження по справі про адміністративне правопорушення визначені статтею 247 КУпАП. Відповідно до п.7 цієї статті провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Дана норма є імперативною і не передбачає обов'язку суду визначати питання винності чи невинності особи оскільки по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
З урахуванням того, що на даний час закінчився визначений ст.38 КУпАП строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, апеляційний суд після скасування постанови суду першої інстанції також позбавлений процесуальної можливості досліджувати нові докази та вирішувати питання про винуватість ОСОБА_1 , а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.7 ст.247 КУпАП.
Між тим, апеляційний суд вважає за необхідне роз'яснити, що учасники процесу не позбавлені можливості звернутись за захистом своїх прав у порядку цивільного судочинства.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Валківського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2019 року щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП скасувати, а провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити на підставі п.7 ст. 247 КУпАП у зв'язку з збігом строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Харківського
апеляційного суду Я.В. Чопенко