Постанова від 20.11.2019 по справі 583/3707/19

Справа № 583/3707/19

3/583/1080/19

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 листопада 2019 року суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Сидоренко Р.В., при секретарі Якубович В.В., за участю захисника Калантаєнка С.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Сумській обл. про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , що не працює, проживає в АДРЕСА_1 ,

за ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 , 26.08.2019 року о 23.43 годині знаходячись в м. Охтирка по пров. Лісному, поблизу буд № 3, керував транспортним засобом ВАЗ 2106, д.н. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, після продуву газоаналізатора алкотестера Алкотест 6820 проба становила 1,01% проміле, порушив п. 2.9 Правил дорожнього руху України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КпАП України.

ОСОБА_1 та його захисник в судовому засіданні зазначили про безпідставність складеного протоколу, оскільки водій вимагав у поліцейських доставлення його до медичного закладу з метою проведення медичного освідування на стан вживання алкоголю, однак цього зроблено не було.

При вирішенні даного адміністративного матеріалу суддя виходить з наступного.

Порядок оформлення матеріалів у справах про адміністративні правопорушення та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння врегульований, крім норм КпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 (надалі - Порядок №1103); Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджена наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 (надалі - Інструкція №1395); Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 (надалі - Інструкція №1452/735).

У відповідності з положеннями статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. {Стаття 251 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР N 1369-12 від 29.07.91, N 1818-12 від 15.11.91; Законом N 586-VI ( 586-17 )від 24.09.2008}.

Відповідно до п. 6, 7 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015 року, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

У відповідності з Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Огляд на стан сп'яніння проводиться (п. 6 розд. ІІ Інструкції) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).

У відповідності з Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858) у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.( п. 12 розділу ІІ Інструкції).

Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. (п. 5, 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008).

Суддею був оглянутий відеозапис вчиненого правопорушення, з якого вбачається, що після зупинки транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 , інспектор поліції пояснив причину зупинки транспортного засобу та виявив у водія ознаки алкогольного сп'яніння і запропонував на місці зупинки транспортного засобу пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, а саме газоаналізатора «Драгер 6820», на що ОСОБА_1 спочатку не погоджувався погодився та наполягав на проходженні медичного освідування безпосередньо у лікарняному закладі. Однак дорогою до лікарняного закладу водій погодився пройти освідування із застосуванням газоаналізатора. В присутності понятих ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням газоаналізатора «Драгер 6820». З Акту огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів вбачається, що огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, млява мова. Результати огляду на стан сп'яніння - «проба позитивна 1,01 проміле». Водій повідомив про те, що до зупинки вживав спиртне у невеликій кількості.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 17.08.2019 року серії ДПР18 №277630, у якому зафіксовані обставини адміністративного правопорушення, водію були роз'яснені його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КпАП України.

Стосовно посилання захисника на те, що працівник поліції не надав водію можливість у разі незгоди із результатом огляду на стан алкогольного сп'яніння, пройти огляд у найближчому закладі охорони здоров'я, то з відеозапису вчиненого правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 проходив огляд за застосуванням газоаналізатора «Drager 6820» за участю понятих. На пропозицію поліцейського пройти огляд погодився, факт проходження огляду зафіксовано відеозаписом, ніяких заяв від учасників цієї дії не надходило, в тому числі і від водія, який фактично погодився з результатами огляду і не заявляв про бажання пройти обстеження у найближчому закладі охорони здоров'я. У той же час, пунктами 5 та 6 вказаного Порядку №1103 чітко встановлено, що підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.

Обов'язковість оформлення направлення правопорушника до закладу охорони здоров'я визначена Інструкцією №1452/735 і обумовлена, зокрема, незгодою правопорушника з результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння, проведеного на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, а саме газоаналізатора «Drager 6820». Відсутність незгоди правопорушника з результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння не є підставою для направлення правопорушника до закладу охорони здоров'я для проходження огляду на стан сп'яніння.

Частиною 3 статті 266 КпАП України визначено, що тільки у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. В інших випадках направлення правопорушника до закладу охорони здоров'я для проходження огляду на стан сп'яніння законом не передбачено.

У протоколі про адміністративне правопорушення водій зазначив наступне: «надам пояснення у суді». Тобто у письмовому поясненні відсутнє посилання водія на незгоду із результатом проведеного медичного освідування та будь-які інші зауваження із цього приводу.

Вина водія у вчиненні інкримінованого йому у вину адміністративного правопорушення також підтверджується письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , у яких ті, кожен окремо, підтверджується той факт, що 26.08.2019 р. вони були запрошені працівниками поліції в якості пойнятих. Водій автомобіля ОСОБА_1 у їхній присутності дав згоду на проходження освідування на стан сп'яніння на місці за допомогою алкотестера газоаналізатора „Драгер”. Після проходження результат становив 1,01 проміле.

Згідно Акту огляду на стан алкогольного сп'яніння із використанням спеціальних технічних засобів водій ОСОБА_1 на місці пройшов освідування за допомогою газоаналізатора Драгер, покази якого склали 1.01 проміле.

Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення від водія не надходило заперечень стосовно правомірності застосування огляду із застосуванням газоаналізатора «Drager 6820», як і заперечень щодо його технічного стану.

Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України.

При призначенні стягнення суд враховує характер скоєного, особу яка притягається до адміністративної відповідальності обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

З урахуванням всіх обставин справи дійшов висновку, що наявні підстави для застосування стягнення у вигляді накладення штрафу з позбавленням права керування всіма видами транспортними засобами.

Відповідно до положень ст. 40-1 КпАПУ з особи яка притягається до адміністративної відповідальності підлягає стягненню судовий збір в прибуток держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40-1, 130 ч.1, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ :

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності по ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 грн. (десять тисяч двісті гривень) в прибуток держави, з позбавленням права керування всіма видами транспортними засобами строком на 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір в розмірі 384,20 гривень в прибуток держави, що підлягає сплаті на рахунок: стягувач Державна судова адміністрація України, отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувач Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA798999980000031211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу судовий збір пункт 5.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб з дня її винесення до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайсуд шляхом подання апеляційної скарги.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Р.В.Сидоренко