Постанова від 15.11.2019 по справі 760/31303/19

Провадження №3/760/9301/19

Справа №760/31303/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2019 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Кривулько С.В., за участю представника Київської міської митниці ДФС Панькіна Д.В., розглянувши у судовому засіданні адміністративний матеріал, що надійшов з Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадя нина Японії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Японії НОМЕР_2 , виданий 11 квітня 2018 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , підприємець, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської міської митниці ДФС України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0562/10000/19 від 26 липня 2019 року, складений відносно громадянина Японії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), за ст. 472 МК України.

З зазначеного протоколу вбачається, що 26.07.2019 року о 04 годині 20 хвилин в зоні Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в багажному відділенні сектору «Відліт» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, який належить громадянину Японії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2) , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який слідував до Мінську рейсом В2848 літаком авіакомпанії «Belavia», було виявлено 3 німецькі хрести, які імовірно мають ознаки культурної та/або історичної цінності.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

Для здійснення митних формальностей пасажира було запрошено до рентген-апарату багажного відділення для проведення огляду багажу.

В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в багажі було виявлено 2 ордена у вигляді Мальтійських хрестів та нагрудний знак круглої форми, які імовірно мають ознаки культурної та/або історичної цінності, без документів. Без ознак приховування.

Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Своїми діями пасажир ОСОБА_2 ( ОСОБА_2), порушив вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказ від 22.04.2002 № 258 Міністерства Культури і Мистецтв України «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України»

Своїми діями пасажир - порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 471 МК України.

У зв'язку з чим, 26 липня 2019 року працівниками Київської міської митниці ДФС України відносно громадянина Японії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) було складено протокол про порушення митних правил №0562/10000/19, за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.

Предмети правопорушення вилучені та передані на склад Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8-а.

Загальна вартість предметів правопорушення становить - 117,00 грн.

Представник Київської міської митниці ДФС Панькін Д.В. у судовому засіданні складений протокол №0562/10000/19 підтримав в повному обсязі та просив притягнути громадянина Японії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленою про день, час та місце судового засідання за адресою, зазначеною в міжнародному поштовому відправленні.

З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Суд, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Відповідно до п.4, п.5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

З матеріалів справи вбачається, зокрема, з Висновку від 24.09.2019 № 060-5238 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) надані на експертизу предмети являють собою: 1. Копія ордену «Залізний хрест» ІІ ступеня, ймовірно, кінець 20-го/початок 21 ст., СРСР, СНД, метал сірого кольору, фарба, відстань між протилежними кінцями хреста (враховуючи вушко) - 4,8 см., вага ордена - 32,2 г. Значки та позначки: дата «1939» на аверсі рік заснування нагороди у третьому Рейху, дата «1813» - рік першого заснування нагороди; 2. Копія ордену «Лицарський хрест», ймовірно, кінець 20-го/початок 21 ст., СРСР, СНД, метал темно-сірого кольору, фарба, діаметр (відстань між протилежними кінцями хреста не враховуючи вушко) - 4,7 см., вага ордена - 27,4 г. Значки та позначки: дата «1939» на аверсі рік заснування нагороди у третьому Рейху, дата «1813» - рік першого заснування нагороди; 3. Копія почесного знаку «NSDAP», для членів із 1925 року, ймовірно, кінець 20-го/початок 21 ст., СРСР, СНД, метал бронзового кольору, діаметр - 4,6 см., вага знаку - 24,2 г. Має вигляд двох накладених одна на одну частин, верхня - чорна свастика, із білого кольору датою у центрі - «1925», нижня - коло у вигляді дубового листя, реверс має вертикальну застібку, які не мають культурної цінності.

Частиною 1 статті 458 МК України передбачено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до вимог ст.ст.486, 489 МК України, суд при розгляді справи зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази переміщення громадянином Японії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) товару, переміщення якого через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Таким чином, вищевикладені обставини свідчать, про відсутність в діях громадянина Японії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) складу адміністративного правопорушення, а висновок митних органів про вину гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) у вчинені правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, був зроблений на підставі припущень, що відповідно до вимог ст. 62 Конституції України є неможливим. З урахуванням норм цієї статті, посадові особи митного органу, які складають протокол про адміністративне правопорушення повинні довести, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності скоїла це правопорушення.

Відповідно до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно ст.9 КпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене вище, враховуючи всі обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі про притягнення гр. ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 1, 8, 245, 247, 251-252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 3, 257, 458, 471, 487-489, 491, 495, 527 Митного кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення громадянина Японії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Безпосередні предмети правопорушення, які вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил №0562/10000/19 від 26 липня 2019 року та зберігаються на складі Київської міської митниці ДФС України за адресою: м. Київ, бул. Вацлава Гавела, 8-а, повернути громадянину Японії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О.М.Букіна