Постанова від 15.11.2019 по справі 760/31317/19

Провадження №3/760/9311/19

Справа №760/31317/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2019 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Кривулько С.В., за участю представника Київської міської митниці ДФС Панькіна Д.В., розглянувши у судовому засіданні адміністративний матеріал, що надійшов з Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина ЛИТВИ НОМЕР_1 , виданий 18 08 2014 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює програмістом UAB LOCATORY. COM, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської міської митниці ДФС України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0568/10000/19 від 27.07.2019 р., складений відносно громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.

З зазначеного протоколу вбачається, що 27.07.2019 о 21 год. 50 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина ОСОБА_1 , який прямував сполученням «Київ-Вільнюс» рейсом W6 6277 літаком авіакомпанії «Wizzair».

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

Для здійснення митних формальностей пасажира було запрошено до рентген апарату для проведення огляду багажу. В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в гаманці знаходилась: 3 монети, які мають ознаки старовини. 1. Монета металу білого кольору. Аверс: зображення в середині монети круг, в якому зображено колосок, під яким дата 1948 рік. Реверс: в середині монети зображено 1 DEUTSCHLAND PFENNIG 2. Монета металу білого кольору. Аверс CINCO CENTAVOS REPUBLICA DE CUBA, в середині монети герб Реверс: зображення 5 GR а в середині зірка із символом «V» під яким дата 1946 рік. 3Монета металу сірого кольору. Аверс: в середині монети зображено німецький орел із свастикою, під яким дата 1941 рік навколо орла напис «Deuirches reich» Реверс : зображення в середині цифра 10 reichspfennig під яким символ «F».

Відповідно до висновку від 08.11.2019 № 060-5748 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) надані на експертизу монети - мають культурну цінність як предмети матеріальної культури, що мають історичне значення: 1. Монета номіналом «5 Сентаво» 1946 рік, Республіка Куба, метал сірого кольору, діаметр - 21,17 мм., товщина - 1,94 мм. - 1 шт. 2. Монета номіналом «10 рейхспфеннігов», Німеччина - Третій рейх, 1941 рік, метал сірого кольору, діаметр -21 мм., товщина - 15 мм. - 1 шт. 3. Монета номіналом «1 пфенніг», Німеччина - ГДР, 1948 рік, діаметр - 17 мм., товщина - 1,5 мм. Всього - 3 шт.

Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Своїми діями пасажир ОСОБА_1 , порушив вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказ від 22.04.2002 № 258 Міністерства Культури і Мистецтв України «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України».

Своїми діями пасажир - порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 471 МК України.

По даному факту 27 липня 2019 року відносно громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) складено протокол про порушення митних правил № 0568/10000/19 за ознаками порушення митних правил, передбаченого статтею 471 Митного кодексу України.

Предмети правопорушення вилучені та передані у касу Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8-а.

Представник Київської міської митниці ДФС України вважав обставини викладені в протоколі №0568/10000/19 від 27.07.2019 року доведеними та просив притягнути громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 471 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього. Крім того, останнім було сплачено кошти для забезпечення сплати штрафу у розмірі 1 700,00 грн.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил громадянин Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового засідання.

В поясненнях, доданих до протоколу про порушення митних правил, громадянин Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) зазначив, що монети купив для колекціонування, закони України не знав. Монети тримав в рюкзаку.

З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Суд, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Стаття 471 МК України передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.

Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

Відповідно до ч.4, ч.5 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

З матеріалів справи вбачається, що 27.07.2019 о 21 год. 50 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, який належить громадянину Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), який слідував сполученням «Київ-Вільнюс» рейсом W6 6277 літаком авіакомпанії «Wizzair», було виявлено монети у кількості 3 шт.: 1. Монета номіналом «5 Сентаво» 1946 рік, Республіка Куба, метал сірого кольору, діаметр - 21,17 мм., товщина - 1,94 мм. - 1 шт. 2. Монета номіналом «10 рейхспфеннігов», Німеччина - Третій рейх, 1941 рік, метал сірого кольору, діаметр -21 мм., товщина - 15 мм. - 1 шт. 3. Монета номіналом «1 пфенніг», Німеччина - ГДР, 1948 рік, діаметр - 17 мм., товщина - 1,5 мм., які згідно Висновку експерта мистецтвознавця Департаменту культури Київської міської державної адміністрації від 08.11.2019 року мають культурну цінність, як предмети матеріальної культури, що мають історичне значення. За протоколом про ПМП №0568/10000/19 від 27.07.2019 року монети вилучено.

Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Разом з тим, судом встановлено, що громадянин Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Пасажир митної декларації не заповнював, з приводу декларування виявлених предметів до інспекторів митниці не звертався. Будь-які документи на переміщення монет у пасажира були відсутні. Пояснення громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не містять жодних заперечень щодо перетину ним білої лінії «зеленого коридору».

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що орган доходів і зборів дійшов до обґрунтованого висновку про наявність в діях громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушення митних правил та вірно кваліфікував його за ст. 471 МК України, оскільки останній вчинив дії, які полягають у порушенні встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари на які законодавством України встановлені заборони та/або обмеження.

Вина громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується зібраними по справі та дослідженими письмовим доказами у їх сукупності, які здобуті у визначеному законом порядку, відповідно до положень МК України, КУпАП.

Згідно ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Враховуючи особу порушника, характер вчиненого правопорушення, а також те, що в судовому засіданні встановлено наявність в діях громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності, виходячи з вимог статті 471 МК України, застосувати основне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 1 700 грн.

Вирішуючи питання про застосування додаткового стягнення суддя виходить з такого.

Порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони, обмеження, визначено ст.ст. 196, 197 МК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України:

1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів;

3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Згідно ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.

Таким чином, враховуючи, що за змістом санкції ст. 471 МК України переміщення особою через «зелений коридор» товарів, на які встановлено заборони або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, тягне за собою обов'язкове застосування додаткового стягнення у виді конфіскації, безпосередні предмети порушення митних правил, - монети у кількості 3 шт.: 1. Монета номіналом «5 Сентаво» 1946 рік, Республіка Куба, метал сірого кольору, діаметр - 21,17 мм., товщина - 1,94 мм. - 1 шт. 2. Монета номіналом «10 рейхспфеннігов», Німеччина - Третій рейх, 1941 рік, метал сірого кольору, діаметр -21 мм., товщина - 15 мм. - 1 шт. 3. Монета номіналом «1 пфенніг», Німеччина - ГДР, 1948 рік, діаметр - 17 мм., товщина - 1,5 мм., - вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил - належить конфіскувати.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) підлягає стягненню судовий збір у розмірі 384,20 грн.

Керуючись ст.ст. 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196-197, 366, 374, 471, 526-529 Митного кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил - монети: Монета номіналом «5 Сентаво» 1946 рік, Республіка Куба, метал сірого кольору, діаметр - 21,17 мм., товщина - 1,94 мм. - 1 шт.; Монета номіналом «10 рейхспфеннігов», Німеччина - Третій рейх, 1941 рік, метал сірого кольору, діаметр -21 мм., товщина - 15 мм. - 1 шт.; Монета номіналом «1 пфенніг», Німеччина - ГДР, 1948 рік, діаметр - 17 мм., товщина - 1,5 мм., а всього - 3 шт., що вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0568/10000/19 від 27 липня 2019 року.

Стягнути з громадянина Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 384,20 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя О.М. Букіна