Справа № 592/14869/19
Провадження № 3/592/2178/19
14 листопада 2019 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Костенко В.Г., з участю захисника - адвоката Кордюка В.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту з питань запобігання політичній корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1
за ст. 212-15 КпАП України,
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 50-25/952 від 09.09.2019 за ст. 212-15 КпАП України. У протоколі зазначено, що він, маючи податковий борг у розмірі 51 402,06 грн., 03.07.2019 здійснив добровільний внесок на поточний рахунок виборчого фондукандидата в народні депутати України ОСОБА_2 у розмірі 100 000,00 грн.. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 3 ст. 50 Закону України «Про вибори народних депутатів України», п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-15 КпАП України.
До суду ОСОБА_1 не з'явився.
Захисник - адвокат Кордюк В.П. в засіданні заперечив щодо наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КпАП України. Зокрема зазначив, що в матеріалах справи відсутнє підтвердження того, що податкове повідомлення-рішення щодо наявності в ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 51 402 грн. 06 коп. було направлено останньому, так само матеріали справи не містять інформації про те, що він знав чи повинен був знати про існування вказаного боргу. Після того як ОСОБА_1 стало відомо про існування податкової заборгованості, 01.11.2019 вона була погашена, на підтвердження надали копію платіжного доручення.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що необхідно закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КпАП України.
Відповідно до ст. 245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 212-15 КпАП України адміністративним правопорушенням є порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.
Згідно з ч. 9 ст. 50 Закону України «Про вибори народних депутатів» центральна виборча комісія здійснює контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів партій. Окружні виборчі комісії здійснюють контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчих фондів кандидатів у депутати у відповідних одномандатних округах. Національне агентство з питань запобігання корупції здійснює контроль за дотриманням вимог цього Закону щодо фінансування передвиборної агітації партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах.
Таким чином, для вирішення питання наявності складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-15 КпАП України необхідно встановити порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії або порушення порядку надання фінансової підтримки для здійснення передвиборної агітації.
При цьому таке порушення порядку має містити загальні ознаки адміністративного правопорушення, яким визнається, зокрема, протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність.
Відповідно до матеріалів справи, зокрема листа ДФС України від 22.07.2019, повідомлення про відкриття поточного рахунку виборчого кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 161 ОСОБА_2 , виписки по рахунку № НОМЕР_2 , відкритого у АБ «Укргазбанк» вбачається, що 03.07.2019 ОСОБА_1 , здійснив добровільний внесок на поточний рахунок виборчого фонду кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 в розмірі 100 000 грн. 00 коп.
Станом на дату надання добровільного внеску, тобто на 03.07.2019 у ОСОБА_1 обліковувався податковий борг у розмірі 51 402 грн. 06 коп., що підтверджується листом ДФС України від 22.07.2019 № 14415/5/99-99-17-02-16. Однак коли та з якої підстави утворився вказаний борг не зазначено.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
Згідно з п.14.1.175 ст. 14 Податкового Кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений Цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Подані до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять даних на підтвердження того коли виникло зобов'язнання та з якої підстави; чи мало місце процедура узгодження грошового зобов'язання; чи було встановлено платнику строк для погашення такого зобов'язання, відтак він знав і повинен був знати про його існування.
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази того, що ОСОБА_1 здійснив добровільний внесок на поточний рахунок виборчого фонду кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 , усвідомлюючи наявність у нього податкового боргу. При сплаті внеску 03.07.2019 ОСОБА_1 не рахувався в Єдиному реєстрі боржників. Згідно виписки по рахунку № НОМЕР_2 , відкритого у АБ «Укргазбанк», ОСОБА_1 03.07.2019 сплатив внески на поточний рахунок виборчого фонду кандидата в народні депутати України ОСОБА_2 .. Однак жодних даних про надання ОСОБА_1 відомостей про наявність у нього при сплаті вищевказаних внесків податкового боргу матеріали справи не містять.
Узагальнюючи, протокол про адміністративне правопорушення та додані документи не містять доказів порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України», Закону України «Про політичні партії в Україні», про які зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, а також відсутнє підтвердження вини ОСОБА_1 ..
Відтак відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КпАП України
Керуючись ст. 247 КпАП України,
Закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КпАП України.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк до Сумського апеляційного суду з дня її винесення.
Суддя В.Г. Костенко