Постанова від 19.10.2009 по справі 2а-11040/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № 16/388

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19 жовтня 2009 року 10:10 № 2а-11040/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинського М.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. вирішив адміністративну справу

за позовом Закрите акціонерне товариство по виробництву інсулінів "Індар"

до Київська природоохоронна прокуратура

про визнання протиправним та скасування припису №1112 від 17.08.2009р.

за участю представників сторін:

< тип представника >, < ПІБ представника >, довіреність № < Текст >, від < Дата >, < юр. особа або примітка >

Третя особа без самостійних вимог на

предмет спору на стороні відповідача: Державна екологічна інспекція в м. Києві

На підставі ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 19.10.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування припису Київської природоохоронної прокуратури № 1112 від 17.08.2009р.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 17.08.2009 року Київською природоохоронною прокуратурою та спеціалістами Державної екологічної інспекції в ході перевірки позивача неправомірно встановлено порушення вимог ст. ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра оскільки, позивач використовує дві артезіанські свердловини глибиною 308 метрів та 114 метрів, які розміщенні на земельній ділянці по вул. Зрошувальна, 5 в м. Києві не маючи спеціального дозволу на користування надрами.

Відповідач у судове засідання не з'явився вдруге, не повідомивши про причини неявки, хоча про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, заперечень проти позову не надіслав.

За результатами розгляду матеріалів справи, пояснень сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва -встановив:

17.08.2009 року Київською природоохоронною прокуратурою та спеціалістами Державної екологічної інспекції була проведена перевірка щодо дотримання вимог чинного законодавства про надра ТОВ «Індар», за наслідками перевірки Відповідачем, суб'єктом владних повноважень було винесено припис №1112 від 17.07.2009р., яким позивачу забороняється в подальшому видобування прісних підземних вод з артезіанських свердловин за адресою: м. Київ вул. Зрошувальна, 5 до отримання в установленому порядку спеціального дозволу на користування надрами.

Позивач вважає, що рішення відповідача -суб'єкта владних повноважень про винесення в адресу ТОВ «Індар'припису №1112 від 17.08.2009р. прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.

Правова позиція позивача полягає в наступному. В оскаржуваному приписі, Київська природоохоронна прокуратура посилається на ст. 13 Конституцію України ст. 4, 19, 21 Кодексу України про надра в яких встановлено, що надра є виключно об'єктом права власності українського народу, для користування яких необхідно отримати спеціальний дозвіл, який видається тільки після погодження відповідними державними органами.

На думку відповідача, підставою винесення припису № 1112 від 12.08.2009р. стало незаконне видобування прісних підземних вод.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, позов задоволенню підлягає з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 13 Конституції України та ст. 324 Цивільного кодексу України до об'єктів права власності Українського народу відносяться надра, водні та інші природні ресурси.

Згідно зі ст. 38 Закону Країни «Про охорону навколишнього середовища " в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Статтею 151 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Статтею 3 Кодексу України про надра встановлено, що гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них. Земельні, лісові та водні відносини регулюються відповідним законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. З Водного кодексу України завданнями водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.

Водний кодекс України набрав чинності 13.06.1995 року, тобто після набрання чинності Кодексом України Про надра. У відповідності до п.2 Постанови Верховної ради України «Про введення в дію Водного кодексу України'до приведення законодавства України у відповідність із Водним кодексом України законодавчі та інші нормативні акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Частиною 1 ст. 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджений Постановою КМУ від 13.03.2002р. № 321 «Про затвердження Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до Постанови КМУ від 10.08.1992р. № 459»(далі - Порядок).

Відповідно до п. З Порядку, у разі використання підземних вод, дозволи видаються за клопотанням водокористувачів з обґрунтуванням потреб у воді, яке погоджується з Державною геологічною службою або дочірніми підприємствами НАК "Надра України" за переліком, який затверджує Мінекоресурсів.

Північне державне геологічне регіональне підприємство «Північгеологія'та Дніпровське басейнове управління водних ресурсів розглянувши матеріали ЗАТ «Індар», погодило умови спеціального водокористування підземними водами ЗАТ «Індар'від 07.04.2008 року № 1-87-к та 26.03.2008року відповідно.

Дозвіл на спеціальне водокористування в установленому порядку позивачем одержано у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в м. Києві з терміном дій до 25 квітня 2011 року.

Виходячи з того, що позивач має дозвіл на спеціальне водокористування припис внесений Київською природоохоронною прокуратурою №1112 від 17.08.2009 року підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Таким чином, оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення позивача, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтований та такий, що задоволенню підлягає.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати припис Київської природоохоронної прокуратури № 1112 від 17.08.2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кишинський М.І.

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -22.10.2009р.