31 жовтня 2019 року (о 14 год. 51 хв.)Справа № 280/3698/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Сонгулія О.В, представника позивача: Трибусяна О.В., представника відповідача: Корольова О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кредитної спілки «Запоріжжя» (69095, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.105; код ЄДРПОУ 33123016)
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
31 липня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов від Кредитної спілки "Запоріжжя" (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області від 10 червня 2019 року № 1908264600020 про відмову у включенні (повторному включенні) Кредитної спілки "Запоріжжя" до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі також Реєстр) та зобов'язати відповідача включити позивача до Реєстру.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у 2017 році відповідач прийняв рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Позивач не погодився з таким рішенням і оскаржив його до суду. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10 січня 2018 року у справі №808/3752/17, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення відповідача про виключення позивача з Реєстру. Позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення відомостей про включення Кредитної спілки "Запоріжжя" до Реєстру неприбуткових установ та організацій, за результатами розгляду якої контролюючий орган надав відповідь про необхідність подання заяви про включення до Реєстру. Позивач оскаржив таку відповідь до ДФС України, однак у задоволенні скарги було відмовлено. На виконання вимог контролюючого органу позивач подав реєстраційну заяву, однак рішенням відповідача, яке наразі оскаржується, відмовлено у включенні (повторному включенні) позивача до Реєстру. Позивач вважає таке рішення протиправним, просить його скасувати та зобов'язати відповідача включити Кредитну спілку "Запоріжжя" до Реєстру.
Ухвалою від 5 серпня 2019 року відкрито загальне позовне провадження в справі, призначено підготовче судове засідання на 9 вересня 2019 року.
6 вересня 2019 року відповідач подав відзив на позовну заяву (вх.№36893), у якому заперечує проти позовних вимог в повному обсязі, зазначає, що при розгляді поданих позивачем установчих документів щодо первинного присвоєння ознаки неприбутковості встановлено, що надані установчі документи не відповідають вимогам, встановленим п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Зазначає, що діяльність кредитних спілок не в повній мірі відповідає сутності поняття некомерційної діяльності неприбуткових установ, оскільки здійснюється розподіл отриманого доходу між членами кредитної спілки, у зв'язку з чим позивач не може бути включений до Реєстру. Вважає прийняте рішення правомірним, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
9 вересня 2019 року позивач подав відповідь на відзив (вх.№37196), у якій не погоджується з доводами відповідача та зазначає, що розподіл доходу між членами кредитної спілки можливий виключно у тому разі, якщо це передбачено статутом, однак відповідно до Статуту Кредитної спілки "Запоріжжя" розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед членів спілки забороняється. Крім того, звертає увагу, що таким доводам відповідача вже надавалась оцінка в межах розгляду справи №808/3752/17, отже прийняття відповідачем оскаржуваного рішення фактично свідчить про ухилення контролюючого органу від виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Ухвалою суду від 9 вересня 2019 року підготовче судове засідання відкладено на 25 вересня 2019 року.
Ухвалою суду від 25 вересня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 23 жовтня 2019 року.
Ухвалою суду від 23 жовтня 2019 року судове засідання відкладено на 31 жовтня 2019 року.
У судовому засідання представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в заявах по суті справи.
У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
У судовому засіданні 31 жовтня 2019 року судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо дослідивши надані письмові докази, суд встановив такі обставини.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10 січня 2018 року у справі №808/3752/17 визнано протиправним та скасовано рішення Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 28 липня 2017 року № 1708264600548 про виключення Кредитної спілки «Запоріжжя» з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Вказаним рішенням встановлено, що Кредитною спілкою «Запоріжжя» в особі керівника - Швайко Валентини Валеріївни до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області була подана заява за формою 1-РН від 04 серпня 2016 року щодо присвоєння ознаки неприбутковості кредитної спілки «Запоріжжя».
Відповідачем 19 серпня 2016 року складено рішення № 144 про присвоєння підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України). Рішення прийнято на підставі підпункту 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 ПК України та реєстраційної заяви (за формою №1-РН).
28 липня 2017 року Запорізькою об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області на підставі підпунктів 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 ПК України прийнято рішення №170826460054, яким з 01 липня 2017 року Кредитна спілка «Запоріжжя» виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Суд встановив, що при винесенні рішення про виключення Кредитної спілки «Запоріжжя» з Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідач керувався підпунктом 133.4.5 пункту 133.4. статті 133 ПК України.
Разом з тим, суд зазначив, що відповідно до частини 2 статті 130 Господарського кодексу України кредитною спілкою є неприбуткова організація, заснована громадянами у встановленому законом порядку на засадах добровільного об'єднання грошових внесків з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг. Кредитна спілка є юридичною особою. Статусу юридичної особи вона набуває з дня її державної реєстрації.
Отже суд, проаналізувавши вищевикладені норми чинного законодавства України, дійшов висновку, що кредитні спілки належать до неприбуткових організацій за умови дотримання вимог, передбачених підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України.
Суд оглянув матеріали справи та встановив, що Кредитна спілка «Запоріжжя» заснована, а також діє на підставі рішення установчих зборів (протокол № 1 від 25 червня 2004 року), у відповідності з вимогами Закону України «Про кредитні спілки», зареєстрована в якості юридичної особи 27 липня 2004 року за кодом ЄДРПОУ 33123016, місцезнаходження: просп. Соборний, 105, м. Запоріжжя, 69095, внесена до державного реєстру фінансових установ, здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджений рішенням загальних зборів, перебуває на обліку платника податків у Запорізькій ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області.
23 травня 2016 року рішенням загальних зборів Кредитної спілки «Запоріжжя», протокол № 1/16/зз від 23 травня 2016 року затверджено Статут Кредитної спілки «Запоріжжя» (нова редакція).
Пунктами 2.1 та 2.2. Статуту Кредитної спілки «Запоріжжя» (нова редакція 2016 року) Кредитна спілка "Запоріжжя" - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Завдання кредитної спілки полягає у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг шляхом здійснення діяльності, передбаченої підрозділом 5 цього Статуту.
Кредитною спілкою «Запоріжжя» до Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області була подана заява за формою 1-РН від 04 серпня 2016 року щодо присвоєння ознаки неприбутковості кредитної спілки «Запоріжжя». Та 19 серпня 2016 року рішенням № 144 присвоєно підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України).
Також судом встановлено, що 22 травня 2017 року у зв'язку з перейменуванням за місцем реєстрації Кредитної спілки «Запоріжжя», рішенням загальних зборів Кредитної спілки «Запоріжжя» протокол №1/17/зз затверджено Статут Кредитної спілки «Запоріжжя» (нова редакція).
Оглянувши статут судом встановлено, що Кредитна спілка «Запоріжжя» (нова редакція 2017 рік) доповнений додатковими вимогами щодо розподілу отриманих доходів (прибутку), пунктом 22.2 Статуту передбачено, що забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального р внеску), членів органів управління кредитної спілки та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом.
Та пунктом 22.4 Статуту, доходи (прибутки) кредитної спілки використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом.
Проаналізувавши статути позивача 2016 року та 2017 суд зазначає, що пункти 2.1, 2.2, 22.1, 29.8, 29.9 Статуту Кредитної спілки «Запоріжжя» (в редакції 2017 року) аналогічні редакції Статуту Кредитної спілки "Запоріжжя" (в редакції 2016 року).
Таким чином, проаналізувавши вищевикладене, суд дійшов висновку, що Кредитна спілка «Запоріжжя» утворена та зареєстрована в порядку, визначеному Законом України «Про кредитні спілки». Положеннями Статуту Кредитної спілки «Запоріжжя» (в редакції 2017 року), а саме пункти 22.1, 22.2, 22.4 Статуту містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників. Також пунктами статуту 29.8, 29.9, передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи. А отже відповідають положенням підпункту 133.4.1. пункту 133.4. статті 133 ПК України.
За результатами апеляційного розгляду рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 січня 2018 року у справі №808/3752/17 залишено без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2018 року, та набрало законної сили у відповідності до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 4 липня 2018 року.
У зв'язку з набранням законної сили рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10 січня 2018 року у справі №808/3752/17, позивач 5 грудня 2018 року звернувся до Головного управління ДФС у Запорізькій області з заявою №144 про поновлення відомостей про включення Кредитної спілки "Запоріжжя" до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
За результатами розгляду вказаної заяви Головне управління ДФС у Запорізькій області надало відповідь від 17 січня 2019 року №2238/10/08-01/12-04-11, у якій посилається на те, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10 січня 2018 року у справі №808/3752/17 зобов'язання органів ДФС вчиняти будь-які дії не встановлено. Крім того, відповідач послався на норми підпунктів 133.4.1, 133.4.2, 133.4.5 пункту 133.4. статті 133 ПК України та Постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру», а також зазначив про те, що для включення до Реєстру необхідно подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою №1-РН та копії установчих документів.
Позивач не погодився з такою відповіддю відповідача, та оскаржив її до Державної фіскальної служби України, подавши скаргу №16 від 14 лютого 2019 року.
Державна фіскальна служба України розглянула скаргу позивача (лист від 14 березня 2019 року №12856/6/99-99-12-03-06-15) та повідомила про відсутність підстав для включення організації до Реєстру на підставі рішень суду, і що таке включення можливе на підставі реєстраційної заяви платника податку.
У зв'язку з отриманою відповіддю позивач подав до Головного управління ДФС у Запорізькій області реєстраційну заяву форми №1-РН від 6 червня 2019 року про реєстрацію в Реєстрі.
Рішенням від 10 червня 2019 №1908264600020 відповідач відмовив у включенні (повторному включенні) Кредитної спілки "Запоріжжя" до Реєстру неприбуткових установ та організацій з підстав невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України.
Вважаючи протиправним прийняте рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить скасувати оскаржуване рішення та зобов'язати відповідача включити позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до підпункту 14.1.121 пункту 14.1 статті14 ПК України, неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 133.4 статті 133 ПК України, не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України передбачено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункт;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Положення абзаців третього і четвертого цього підпункту щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.
Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування вважаються неприбутковими організаціями з дня їх державної реєстрації.
Відповідно до підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 ПК України, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка діє на основі Статуту, що не суперечить законодавству України.
Частинами 1-3 статті 8 Закону України «Про кредитні спілки» встановлено, що надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ. Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за формою, встановленою Уповноваженим органом.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова послуга - це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
Пунктом 26 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» встановлено, що неприбутковими організаціями вважаються юридичні особи (крім державних органів, органів державного управління та установ державної і комунальної власності), що не є фінансовими установами, створені для провадження наукової, освітньої, культурної, оздоровчої, екологічної, релігійної, благодійної, соціальної, політичної та іншої діяльності з метою задоволення потреб та інтересів громадян у межах, визначених законодавством України, без мети отримання прибутку.
Разом з тим, відповідно до частиною 2 статті 130 Господарського кодексу України кредитною спілкою є неприбуткова організація, заснована громадянами у встановленому законом порядку на засадах добровільного об'єднання грошових внесків з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг. Кредитна спілка є юридичною особою. Статусу юридичної особи вона набуває з дня її державної реєстрації.
Аналізуючи вищенаведені норми, можна дійти висновку, що кредитні спілки належать до неприбуткових організацій за умови дотримання вимог, передбачених підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України.
Наведений висновком відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 11 грудня 2018 року у справі №822/1711/18.
Суд зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10 січня 2018 року у справі №808/3752/17 встановлено такі обставини.
Кредитна спілка «Запоріжжя» заснована, а також діє на підставі рішення установчих зборів (протокол № 1 від 25 червня 2004 року), у відповідності з вимогами Закону України «Про кредитні спілки», зареєстрована в якості юридичної особи 27 липня 2004 року за кодом ЄДРПОУ 33123016, місцезнаходження: просп. Соборний, 105, м. Запоріжжя, 69095, внесена до державного реєстру фінансових установ, здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджений рішенням загальних зборів.
23 травня 2016 року рішенням загальних зборів КС "Запоріжжя", протокол № 1/16/зз від 23 травня 2016 року затверджено Статут Кредитної спілки "Запоріжжя" (нова редакція).
Пунктами 2.1 та 2.2. Статуту Кредитної спілки "Запоріжжя" (нова редакція 2016 року) Кредитна спілка "Запоріжжя" - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Завдання кредитної спілки полягає у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг шляхом здійснення діяльності, передбаченої підрозділом 5 цього Статуту.
Кредитною спілкою «Запоріжжя» до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області була подана заява за формою 1-РН від 04 серпня 2016 року щодо присвоєння ознаки неприбутковості кредитної спілки «Запоріжжя». 19 серпня 2016 року рішенням № 144 присвоєно підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України).
22 травня 2017 року у зв'язку з перейменуванням за місце реєстрації Кредитної спілки «Запоріжжя», рішенням загальних зборів Кредитної спілки «Запоріжжя» протокол №1/17/зз затверджено Статут Кредитної спілки «Запоріжжя» (нова редакція).
Зі змісту Статуту Кредитна спілка «Запоріжжя» (нова редакція 2017 рік) судом встановлено, що Статут доповнений додатковими вимогами щодо розподілу отриманих доходів (прибутку), пунктом 22.2 Статуту передбачено, що забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального р внеску), членів органів управління кредитної спілки та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом.
Та пунктом 22.4 Статуту, доходи (прибутки) кредитної спілки використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина 4 статті 78 КАС України).
Також судом встановлено, що редакція Статуту Кредитної спілки «Запоріжжя» 2019 року містить пункти 22.1, 22.2 та 22.4 аналогічного змісту.
Крім того, пункти 29.8, 29.9 Статуту передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи.
Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що Кредитна спілка «Запоріжжя» утворена та зареєстрована в порядку, визначеному Законом України «Про кредитні спілки». Положеннями Статуту Кредитної спілки «Запоріжжя» (як в редакції 2017 року, так і в редакції 2019 року), а саме пунктами 22.1, 22.2, 22.4, визначено заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників. Також пунктами Статуту 29.8, 29.9 передбачено передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи. Отже, позивач та установчі документи позивача в повній мірі відповідають положенням підпункту 133.4.1. пункту 133.4. статті 133 ПК України.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача стосовно відсутності технічної можливості включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організації, оскільки, по-перше, судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено протиправність виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організації, у зв'язку з чим відповідач повинен був вчинити дії щодо усунення наслідків такого протиправного рішення, які виразились у виключення позивача з Реєстру. По-друге, відсутність технічних можливостей реалізації покладених на відповідача повноважень та усунення наслідків протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень не може бути підставою для ухилення такого суб'єкта від виконання своїх повноважень та/або від виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Згідно з вимогами статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Встановлені судом обставини справи на підставі наданих сторонами пояснень та письмових доказів у сукупності дозволяють дійти висновку про протиправність оскаржуваного рішення відповідача про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій та необхідність його скасування.
Частиною 2 статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Враховуючи наведене, зважаючи на наявність судового рішення, яке набрало законної сили, яким встановлено протиправність виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій, суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Головного управління ДФС у Запорізькій області включити Кредитну спілку «Запоріжжя» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки адміністративний позов задоволено повністю, на користь позивача необхідно стягнути понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 3 842,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області №1908264600020 від 10.06.2019 про відмову у включенні (повторному включенні) Кредитної спілки «Запоріжжя» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Запорізькій області включити Кредитну спілку «Запоріжжя» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь Кредитної спілки «Запоріжжя» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 842,00 (три тисячі вісімсот сорок дві гривні 00 коп.)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Кредитна спілка «Запоріжжя», місцезнаходження: 69095, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.105; код ЄДРПОУ 33123016.
Відповідач - Головне управління ДФС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146.
Повне судове рішення складено 15.11.2019.
Суддя М.О. Семененко