18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
05 листопада 2019 року
м. Черкаси справа № 925/810/19
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., із секретарем Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - не з'явився, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади до дочірнього підприємства “Черкаський облавтодор” ПАТ “Державна акціонерна компанія” Автомобільні дороги України” про стягнення 19361, 33 грн.,-
Заявлено позов про стягнення 19 361,33 грн. заподіяної шкоди.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що з 14.02.2017 по 28.03.2017 Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області було проведено ревізію Шполянського міського бюджету та фінансово-господарської діяльності Шполянської міської ради (далі - Установа) за період з 01.03.2012 до 31.01.2017. В ході ревізії у філії «Шполянський райавтодор» Дочірнє підприємство «Черкаський облавтодор» Публічне акціонерне товариство «Державна акціонерна компанія» «Автомобільні дороги України» (далі - Райавтодор) було проведено зустрічну звірку щодо документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Установи.
За результатами зустрічної звірки було встановлено, що в порушення ч.І ст.193 Господарського кодексу України, ст. 629 Цивільного кодексу України, п.6.4.4.1 ДСТУ, п.6.3.2, 6.3.4, п.6.3.5 Настанови 3, п. 6.3.1.3 Настанови щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва ДСТУ - Н Б Д. 1.1 -2:2013, п. 4.8, 4.9 Договору, Договірної ціни Договору, в калькуляцію вартості асфальтобетонної суміші включено прибуток, який не передбачено договірною ціною, та в більшому розмірі, ніж це передбачено додатком Е Настанови 3, що призвело до завищення вартості виконаних будівельних робіт на суму 19361,33 гривень, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) позивачу.
19.07.2019 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач вважав заявлені вимоги безпідставними мотивуючи тим, що протягом періоду, що підлягав ревізії, між Шполянською міською радою (Замовник) та ДП «Черкаський облавтодор» в особі філії «Шполянський райавтодор» (Підрядник) було укладено договір № 2/11 від 11.11.2016 про виконання робіт з капітального ремонту вулиці Некрасова (1 ділянка) у м. Шпола (далі - Договір).
П.5.4. цього Договору було передбачено, що Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику кошторисної документації до початку робіт, якщо інше не погоджено Сторонами Договору письмово. Тобто, як зазначив відповідача, обов'язок по розробці кошторисної документації згідно Договору покладався на Замовника - Позивача.
Згідно зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва, капітальний ремонт вул. Некрасова (1 ділянка) м. Шпола, Черкаська область, розробленого фахівцями ДП «Укрдіпродор» на замовлення Шполянської міської ради, кошторисна вартість будівельних робіт складала 364 667 грн.
Відповідач вказав, що згідно відомості ресурсів, яка є додатком до зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва, вартість асфальтобетонної суміші з урахуванням транспортної складової повинна становити 1153,32 грн. за 1 тонну. На виконання умов договору філією «Шполянський райавтодор» проведено капітальний ремонт вул. Некрасова, що підтверджується актом приймання виконання будівельних робіт за листопад 2016 р., підписаного з боку замовника - міським головою, а з боку підрядника - начальником філії «Шполянський райавтодор».
Відповідач зауважив, що відповідно вказаного Акту вартість асфальтобетонної суміші становить 1 121,95 грн. за 1 тонну. Тому згідно замовленого позивачем кошторису вартість асфальтобетону не повинна була перевищувати 1153,32 грн., за 1 тонну, а за фактом виконання робіт, його вартість становила 1 121,95 грн. Тобто, на думку відповідача, вартість асфальтобетонної суміші, використаної під час виконання робіт, не перевищує її кошторисної вартості.
Щодо завищення показника прибутку при виготовленні асфальтобетону, відповідач посилався на Порядок розрахунку вартості матеріальних ресурсів, виготовлених на власному підсобному господарстві, що підпорядковані Державній службі автомобільних доріг, який визначається Методичними рекомендаціями з калькулювання вартості матеріальних ресурсів, виготовлених на власному підсобному господарстві МР Д. 1.2-218-03450778-767:2010, розробленими та затвердженими Державним дорожнім науково-дослідним інститутом ім. М.П. Шульгіна (ДерждорНДІ) та Державною службою автомобільних доріг України (Укравтодор).
Згідно п.4.1 Методичних рекомендацій, до матеріальних ресурсів, що виготовляються на власних підсобних господарствах, відноситься, зокрема, асфальтобетонна суміш.
Відповідач вказав, що п.4.2.3 Методичних рекомендацій передбачено, що якщо матеріальні ресурси та конструкції, що виготовляються (готуються) на підсобному господарстві підприємства (філії), призначені для реалізації іншим підприємствам, що не входять до сфери управління Укравтодору, то в складі калькуляції слід враховувати адміністративні витрати і прибуток.
Відповідач зазначив, що в цьому випадку правила нарахування адміністративних витрат і прибутку та їх розмір обираються підприємством (філією) самостійно. І з огляду на те, що Шполянська міська рада не входить до сфери управління Укравтодору, то філія «Шполянський райавтодор» мала право самостійно визначати розмір прибутку, врахованого у вартості приготування асфальтобетонної суміші.
Відповідач також не вбачає жодного з наведених елементів, який би свідчив про заподіяння позивачу майнової шкоди діями філії «Шполянський райавтодор».
Відповідач вважає, що вказаний Акт ревізії не є підставою для застосування цивільно-правової відповідальності у вигляді стягнення збитків, оскільки Акт перевірки є документом, що фіксує факт її проведення та результати і не створює правових наслідків для об'єкта контролю.
На думку відповідача, у даному випадку об'єктом контролю був саме позивач, а не ДП «Черкаський облавтодор». Відтак, Акт перевірки може фіксувати порушення законодавства, допущені об'єктом контролю - Шполянською міською радою.
Відповідач у відзиві на позов просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 25.07.2019 відкладено судове засідання на 08 жовтня 2019 року.
Ухвалою суду від 13.09.2019 було перенесено судове засідання з 08 жовтня 2019 року на 05 листопада 2019 року.
Ухвала надіслана учасникам справи у встановленому порядку.
Представник сторін в судове засідання не з'явились.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.
Суд, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
Предметом спору є стягнення завданої відповідачем позивачу матеріальної шкоди у зв'язку із завищенням вартості виконаних будівельних робіт.
Позивач - Шполянська міська об'єднана територіальна громада утворена шляхом добровільного об'єднання територіальних громад міста Шпола, сіл Кримки, Скотареве на підставі рішень Шполянської міської ради від 26.01.2017 №.19-8/VІІ про утворення Територіальної громади та від 22.08.2017 № 5-1/VIІI про добровільне приєднання територіальної громади села Скотареве до Шполянської міської об'єднаної територіальної громади.
З матеріалів справи вбачається, що 11.11.2016 між Філією «Шполянський райавтодор» Дочірнього підприємства «Черкаський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія» «Автомобільні дороги України» (далі - Райавтодор) та Шполянською міською радою був укладений договір про виконання робіт за №2/11 (далі - Договір №2/11).
Відповідно до умов цього Договору підрядник (відповідач) зобов'язався виконати капітальний ремонт вулиці Некрасова (1 ділянка) м.Шпола, Черкаська область (коригування), а замовник зобов'язався прийняти та оплатити такі роботи.
Ціна договору складала 354 460,00 грн.
За умовами п.4.8 Договору вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначаються в порядку визначеному в ДСТУ Б.Д.1.1-162013 (з урахуванням змін), СОУ 42.1-37641918-050:2012 (з урахуванням змін).
Згідно п.4.9 Договору вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, визначаються по всіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДСТУ та СОУ.
Вказаний Договір був виконаний в повному обсязі, що підтверджується Актом № КБ-2 за листопад 2016 року.
З 14.02.2017 по 28.03.2017 Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області було проведено ревізію Шполянського міського бюджету та фінансово-господарської діяльності Шполянської міської ради за період з 01.03.2012 до 31.01.2017.
В ході ревізії у філії «Шполянський райавтодор» Дочірнього підприємства «Черкаський облавтодор» було проведено зустрічну звірку щодо документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Установи.
За результатами зустрічної звірки було встановлено, що в порушення ч.І ст.193 Господарського кодексу України, ст. 629 Цивільного кодексу України, п.6.4.4.1 ДСТУ, п.6.3.2, 6.3.4, п.6.3.5 Настанови 3, п. 6.3.1.3 Настанови щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва ДСТУ - Н Б Д. 1.1 -2:2013, п. 4.8, 4.9 Договору, Договірної ціни Договору, в калькуляцію вартості асфальтобетонної суміші включено прибуток, який не передбачено договірною ціною, та в більшому розмірі, ніж це передбачено додатком Е Настанови 3, що призвело до завищення вартості виконаних будівельних робіт на суму 19361,33 гривень, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) позивачу.
Відповідно до Акту №КБ-2в за листопад 2016 року №2/11-9, поточна ціна «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі, що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип Б, марка 1» (СІ421-9837) (далі - Асфальтобетон) становила 121,95 грн./т.
В ході зустрічної звірки було встановлено, що Асфальтобетон вироблено Філією Райавтодора власними силами.
Ревізією правильності складання калькуляції встановлено, що до неї включено прибуток в сумі 93,86 грн., що є перевищенням показника прибутку за рахунок трудовитрати для виготовлення 1 тони Асфальтобетону. При цьому, додатком Е (№п/п 8 «Ремонт житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою») Настанови 3 передбачено 2,71.
Відповідно до Акту №КБ-2в за листопад 2016 року №2/11-9 кошторисний прибуток по будові включено в розмірі 2,71, а трудовитрати працівників на виготовлення Асфальтобетону в Акті №КБ-2в за листопад 2016 року №2/11-9 не виділено, що фактично призвело до не відображення прибутку в завищеному розмірі в складових калькуляції та не відображення його в цілому по об'єкту та у договірній ціні (при її укладанні).
Із урахуванням вище викладеного Управлінням Північного офісу держаудитслужби в Черкаській області Актом № 08-31/02 від 04.04.201 було встановлено, що Філією Райавтодору завищено вартість приготування гарячої асфальтобетонної суміші по договору № 2/11 згідно розрахунку:
- кількість суміші асфальтобетону - 171,8984 т;
- завищення прибутку у калькуляції на приготування гарячої асфальтобетонної суміші - 93,86036 грн.;
- завищення вартості виконаних робіт - 16134,45 грн.; з ПДВ - 19361,33 грн.
Ст.ст.1-2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування.
Повноваження місцевого самоврядування - це визначені Конституцією і законами України, іншими правовими актами права і обов'язки територіальних громад, органів місцевого самоврядування із здійснення завдань та функцій місцевого самоврядування.
Ст.11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
В силу ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
Ч.3 ст.632 Цивільного кодексу України визначено, що зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно ч.1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Ст.844 Цивільного кодексу України передбачає, що ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі.
Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником.
За приписами ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Згідно ч.1 ст.877 Цивільного кодексу України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.
Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.
Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Положеннями ст.1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вини. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Відповідно до ч.1 ст.225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:
- вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;
- додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість
додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною;
- неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною;
- матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Порядок розрахунку вартості матеріальних ресурсів, виготовлених на власному підсобному господарстві, що підпорядковані Державній службі автомобільних доріг, визначається Методичними рекомендаціями з калькулювання вартості матеріальних ресурсів, виготовлених на власному підсобному господарстві МР Д. 1.2-218-03450778-767:2010, розробленими та затвердженими Державним дорожнім науково-дослідним інститутом ім. М.П. Шульгіна (ДерждорНДІ) та Державною службою автомобільних доріг України (Укравтодор).
Згідно п.4.1 Методичних рекомендацій, до матеріальних ресурсів, що виготовляються на власних підсобних господарствах, відноситься, зокрема, асфальтобетонна суміш.
П.4.2.3 Методичних рекомендацій передбачено, що якщо матеріальні ресурси та конструкції, що виготовляються (готуються) на підсобному господарстві підприємства (філії), призначені для реалізації іншим підприємствам, що не входять до сфери управління Укравтодору, то в складі калькуляції слід враховувати адміністративні витрати і прибуток.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.
Згідно п. 3.1. договору підряду ціна договору становила 354460 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ 59077 грн. 00 коп., що станом на дату укладення договору дорівнювала загальній вартості робіт.
Вартість робіт за Договором визначається договірною ціною.
Договірна ціна динамічна, якщо інше не погоджено письмово сторонами (п. 3.2. договору).
За умовами п.3.4 ціна цього Договору може бути зменшена виключно за взаємною згодою сторін. Перегляд договірної ціни обґрунтовується розрахунками і оформляється сторонами шляхом укладання додаткових угод, які є невід'ємними частинами цього договору. Додаткові угоди є чинними виключно в разі підписання їх керівниками сторін (директором або уповноваженою ним особою) та скріплення печатками Сторін.
Згідно п.п. 4.6, 4.7, 4.8, 4.9 4.6. Договору акти виконаних робіт готує підрядник і разом з представником замовника звіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів з моменту підготовки акту.
Замовник компенсує безпосередні та супутні (прямі і загальновиробничі) витрати, а також прибуток, адміністративні та інші витрати передбачені кошторисом і розраховані у договірній ціні.
Правила нарахування адміністративних витрат і прибутку та їх розмір обираються підприємством (філією) самостійно.
У зв'язку тим, що Шполянська міська рада не входила до сфери управління Укравтодору, філія «Шполянський райавтодор» мала право самостійно визначати розмір прибутку, врахованого у вартості приготування асфальтобетонної суміші.
Вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначаються в порядку визначеному в ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013 (з урахуванням змін), СОУ 42.1-37641918-050:2012 (з урахуванням змін).
Вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДСТУ та СОУ.
Суд враховує, що відповідно до п.1.2 ДСТУ, стандарт носить обов'язковий характер при визначенні вартості об'єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів.
Суд також враховує, що для розвитку територіальної громади потрібні фінансові і матеріальні ресурси. Основою для їх поповнення і використання є місцевий бюджет.
Водночас, умовами п.5.4 Договору було передбачено, що саме замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу підряднику кошторисної документації до початку робіт, якщо інше не погоджено сторонами договору письмово.
Якщо забезпечення кошторисною документацією здійснює замовник, він зобов'язаний забезпечити погодження кошторисної документації з уповноваженими державними органами та органами місцевого самоврядування, а також проведення в установленому порядку експертизи цієї документації.
Замовник передає підряднику комплекти затвердженої кошторисної документації, підрядник протягом 2 днів після отримання кошторисної документації перевіряє її комплектність, відповідність установленим вимогам та надає свої зауваження (у разі їх наявності) замовнику , який зобов'язаний врахувати такі зауваження в найкоротші строки.
В разі затримки надання кошторисної документації (що відповідає встановленим вимогам) підрядник не несе жодної відповідальності за прострочення виконання робіт, прострочення інших відповідних обов'язків.
Факт розроблення кошторисної документації саме на замовлення позивача фахівцями ДП “Укрдіпродор”, сторонами не оспорюється.
Розділом 12 Договору визначено, що договірна ціна, зведений кошторисний розрахунок та локальний кошторис є невід'ємною частиною цього договору.
Із відомості ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості об'єкта будівництва (форма №5а) вбачається, що вартість суміші асфальтобетонної з урахуванням транспортної складової становила 1153,32 грн. за 1 тонну.
З Акту приймання-передачі виконання будівельних робіт за листопад 2016 р., підписаного повноважними особами сторін, вартість асфальтобетонної суміші становила 1 121,95 грн. за 1 тонну.
Посилання позивача на Акт управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області №08-31/02 від 04.04.2017, як на беззаперечний доказ завдання шкоди, суд оцінює критично, оскільки встановлені органами Держаудитслужби при проведенні контрольних заходів факти підлягають доказуванню стороною та оцінці судом на загальних підставах за правилами, встановленими чинним ГПК України. Тобто, сам лише Акт ревізії не може бути підставою для застосування цивільно-правової відповідальності у вигляді стягнення збитків та не звільняє сторону від процесуального обов'язку доводити свої вимоги іншими належними та допустимими доказами.
За приписами ч.8 ст.9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Ст.1 вказаного Закону визначає, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.
Суд вважає, що ті посадові особи, які приймали роботи та складали і підписували первинні бухгалтерські документи, зокрема, акти виконаних робіт та кошторисну документацію, мають відповідати за достовірність відображених у них відомостей.
За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст.ст.76,77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Судом встановлено, що на час підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в), зазначена сума прибутку в даному акті не перевищувала вартості договірної ціни у договорі.
Зокрема, умови п.4.9 Договору чітко передбачали, що вартість виконаних робіт, які підлягають оплаті, визначаються по всіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДСТУ та СОУ.
З огляду на встановлені судом фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що вимога позивача є необґрунтованою, а позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -
В задоволені позову відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 18.11.2019.
СУДДЯ К.І.Довгань