Іменем України
18 листопада 2019 року
Київ
справа №805/1177/17-а
адміністративне провадження №К/9901/29838/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Жука А.В.,
Мартинюк Н.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 (головуючий суддя - Т.Г. Гаврищук, судді - А.А. Блохін, М.Г. Сухарьок)
у справі № 805/1177/17-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Мар'їнського районного відділу Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області
про стягнення коштів,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому просив стягнути за період з липня 2014 року по листопад 2014 року винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції з відповідними відрахуваннями установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що проходив службу в органах внутрішніх справ в Мар'їнському районному відділу Головного управління Національної поліції в Донецькій області та у період з 07.07.2014 по 06.11.2015, з 07.11.2015 по 29.09.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції. Разом з цим за період з 01.07.2014 по 30.11.2014 відповідної нагороди за таку участь не отримав.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30.03.2017 позов задоволено. Стягнуто з Головного управління Національної поліції в Донецькій області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за липень-листопад 2014 в загальному розмірі 15 628, 80 грн., у тому числі: за липень 2014 року - 3000, 00 грн, за серпень 2014 року 3000, 00 грн, за вересень 2014 року - 3000, 00 грн., за жовтень 2014 року - 3628, 80 грн., за листопад 2014 року - 3000, 00 грн. з відповідними відрахуваннями установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
4. Задовольняючи позов, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідачем не доведено факт правомірності ненарахування позивачу винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 01.07.2014 по 30.11.2014.
5. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 постанову суду першої інстанції скасовано, відмовлено у задоволенні позову.
6. При прийнятті рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що належні докази про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції на території Донецької області в період з 01.07.2014 по 30.11.2014 під час перебування на службі в Мар'їнському районному відділі Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області відсутні.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
7. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, постанову суду першої інстанції залишити в силі.
8. В обґрунтування вимог касаційної скарги позивач посилається на те, що матеріалами справи підтверджується його безпосередня участь в антитерористичній операції в період з 01.07.2014 по 30.11.2014.
Позиція інших учасників справи
9. В запереченнях на касаційну скаргу відповідач з доводами та вимогами касаційної скарги не погоджується, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Рух касаційної скарги
10. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.10.2017 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1
11. Ухвалою Верховного Суду від 15.11.2019 прийнято адміністративну справу до провадження та призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
12. Відповідно до довідки від 04.10.2016 № 2884/12/03-2016 в період з 11.07.2014 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 29.09.2016 ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області.
13. Підставою зазначено: наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 02.02.2015 № 33; Наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 13.12.2015 № 347; наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 14.12.2015 № 348.
14. З довідки заступника Начальника управління режиму та технічного захисту інформації Національної поліції України Головного управління Національної поліції в Донецькій області вбачається, що згідно з витягом з Наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 02.02.2015 № 33 прапорщика міліції ОСОБА_1 , інспектора патрульної служби групи патрульної служби Мар'їнського районного відділу Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, було введено до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань, з 11.07.2014.
15. Згідно з витягом з Наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 13.12.2015 № 347 з 06.11.2015 його було виключено зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань.
16. Згідно з витягом з Наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 14.12.2015 № 348, старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, було введено до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань, з 07.11.2015.
17. Згідно з витягом з Наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 06.11.2016 № 311дск з 29.09.2016 його було виключено зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань.
Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)
18. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
19. Відповідно до статті 13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» при проведенні антитерористичної операції використовуються сили і засоби (особовий склад, спеціалісти, зброя, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) суб'єктів боротьби з тероризмом, а також підприємств, установ, організацій, які залучаються до участі в антитерористичній операції, в порядку, визначеному згідно з Положенням, зазначеним у частині другій статті 12 цього Закону. Покриття витрат та відшкодування збитків, що виникли у зв'язку із проведенням антитерористичної операції, здійснюються згідно з законодавством. За рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних суб'єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України. Працівники правоохоронних органів, військовослужбовці та інші особи, які залучаються до антитерористичної операції, на час її проведення підпорядковуються керівнику оперативного штабу.
20. Згідно із пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» (далі - Постанова № 158) за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
21. Відповідно до пункту 1 Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 719 від 23.07.2014, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.08.2014 за № 939/25716 «Про виплату винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям), льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України» (далі - Наказ №719) виплачувати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, починаючи з 01.05.2014, винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень у розрахунку на місяць. Обчислення цієї винагороди здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення або заробітної плати (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди), за останньою займаною штатною посадою на час участі в зазначених операціях і заходах.
22. Пунктом 2 Наказу № 719 визначено винагороду виплачувати за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників)), начальників органів внутрішніх справ.
23. Пунктом 1.5 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 № 499 (далі - Інструкція № 499) передбачено, що підставою для виплати грошового забезпечення є наказ начальника органу внутрішніх справ про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, наказ ректора вищого навчального закладу про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат тощо.
24. Відповідно до пункту 1.6 Інструкції № 499 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується за місцем служби і виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом доходів і видатків органу, підрозділу, закладу чи установи МВС на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Оцінка висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи
25. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перегляд судових рішень здійснюється в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірка правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права - на підставі встановлених фактичних обставин справи (частина перша статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).
26. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).
27. Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що наказ про залучення позивача у спірний період до участі в антитерористичній операції не видавався, а довідка від 04.10.2016 № 2884/12/03-2016, надана позивачем, не містить в собі відомостей щодо фактичної участі в антитерористичній операції.
28. Вказаний висновок суду апеляційної інстанції колегія суддів суду касаційної інстанції вважає помилковим, оскільки матеріалами справи підтверджується безпосередня участь позивача в антитерористичній операції у період з липня 2014 року по листопад 2014 року (довідка від 04.10.2016 № 2884/12/03-2016), накази, які спростовували фактичну участь в операціях і заходах матеріали справи не містять.
29. Тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність у ОСОБА_1 права на отримання грошової винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції у період з липня 2014 року по листопад 2014 року.
30. Натомість задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції обрав спосіб захисту порушених прав ОСОБА_1 шляхом стягнення вказаної винагороди за цей період саме з Головного управління Національної поліції в Донецькій області, посилаючись на обставини перебування позивача у трудових відносинах з Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області.
31. Колегія суддів суду касаційної інстанції зазначає, що з системного аналізу пунктів 1, 2 наказу № 719, пунктів 1.5, 1.6 Інструкції № 499 слідує, що виплата грошової винагороди за безпосередньо участь у проведенні антитерористичної операції здійснюється виходячи з розрахунку місячного грошового забезпечення співробітника органів внутрішніх справ на підставі наказу органу внутрішніх справ за місцем проходження служби останнього.
32. Таким чином, оскільки сума винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, на виплату якої має право позивач, підлягає нарахуванню саме за період проходження ОСОБА_1 служби у Мар'їнському районному відділу Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку про стягнення з Головного управління Національної поліції в Донецькій області на користь позивача винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за липень-листопад 2014 року.
33. Зважаючи на правильне по суті вирішення даного спору судом першої інстанції, враховуючи допущення порушень норм матеріального права, а саме приписів Інструкції № 499, наказу № 719, лише в частині визначення органу, якого зобов'язано вчинити певні дії на користь позивача, відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції вважає за необхідне касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, рішення суду апеляційної інстанції скасувати, залишити в силі рішення суду першої інстанції, змінивши лише резолютивну частину судового рішення суду першої інстанції в частині визначення саме Мар'їнського районного відділу Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області органом, з якого необхідно здійснити нарахування та виплату грошової допомоги ОСОБА_1
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
34. Згідно з пунктом 4 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині.
35. Частиною першою статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
36. В межах розгляду даної справи суд дійшов висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, а саме положень Закону № 580-VIII, Інструкції № 1465, що призвело до скасування цим судом рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону.
37. Враховуючи вищенаведене, відповідно до частини першої статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, судове рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі, змінивши лише резолютивну частину судового рішення суду першої інстанції.
Висновки щодо розподілу судових витрат
38. Оскільки позивач відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 327, 341, 345, 351, 352, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
постановив:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 у справі № 805/1177/17-а скасувати.
3. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30.03.2017 змінити, виклавши другий абзац резолютивної частини постанови Донецького окружного адміністративного суду від 30.03.2017 у наступній редакції: «Стягнути з Мар'їнського районного відділу Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за липень-листопад 2014 в загальному розмірі 15 628, 80 грн., у тому числі: за липень 2014 року - 3000, 00 грн, за серпень 2014 року 3000, 00 грн, за вересень 2014 року - 3000, 00 грн., за жовтень 2014 року - 3628, 80 грн., за листопад 2014 року - 3000, 00 грн. з відповідними відрахуваннями установлених законом податків та інших обов'язкових платежів».
4. В іншій постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30.03.2017 залишити без змін.
5. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Ж.М. Мельник-Томенко
Судді А.В. Жук
Н.М. Мартинюк