14 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/10942/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р. В., Онишкевича Т. В.;
за участю секретаря судового засідання - Джули В. М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "СВАРКО Україна" на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року в справі № 1.380.2019.001928 (головуючий суддя - Качур Р. П., м. Львів, рішення проголошене об 11 год. 09 хв., повний текст рішення складено 12 серпня 2019 року) за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СВАРКО Україна" до головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у м. Львові Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Львівській області Панчак Лілії Євгенівни, першого заступника начальника Головного управління Держпраці у Львівській області Грицак Олени Олегівни, Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправними та скасування припису та постанови, -
18 квітня 2019 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "СВАРКО Україна" до головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у м. Львові Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Львівській області Панчак Лілії Євгенівни, першого заступника начальника Головного управління Держпраці у Львівській області Грицак Олени Олегівни, Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправними та скасування припису та усунення порушень №ЛВ0074/589/АВ/П від 04.02.2019, складені головним державним інспектором Головного управління Держпраці у Львівській області Панчак Л.Є.; постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЛВ0074/НД/АВ/ФС від 13.02.2019, винесену першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Львівській області Грицак О.О., внаслідок порушення зазначення посадовими особами ст. 19 Конституції України, статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та підпункт 1 пункт 1 статті 8 Закону України "Про державну службу", що проявилось у перевищенні повноважень.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачем - товариством з обмеженою відповідальністю "СВАРКО Україна", подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови було порушено норми матеріального та процесуального права. Апелянт вважає, що складенню оскаржуваних припису та постанови передував неузгоджений з підприємством візит 08.01.2019 інспектора Л.Панчак у супроводі п'яти невідомих осіб в офісне приміщення підприємства позивача, вказані особи намагались ознайомитись із окремими документами підприємства про найману працю, а інспектор Л . Панчак покликалась на скерування на проведення інспекційного відвідування.
Представник позивача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить задоволити таку апеляційну скаргу в повному обсязі, скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, задовольнити позовні вимоги.
Представники відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечили та просять відмовити в задоволенні такої в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 08.01.2019 № 0016-П (а.с. 51) інспекторам праці - головним державним інспекторам відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у м. Львові Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Львівській області Панчак Лілії Євгенівні та Головку Богдану Ігоровичу на підставі пп. 6 п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 наказано провести інспекційне відвідування на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин з найманим працівником, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці, праці неповнолітніх, гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків у ТОВ "СВАРКО Україна", юридична адреса: Львівська область, м. Львів, вул. Героїв УПА, буд. 71.
На підставі цього наказу та листа ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2018 № 13022/9/13-01-13-10-07 головним державним інспекторам відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у м. Львові Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Львівській області Панчак Лілії Євгенівні та Головку Богдану Ігоровичу видано направлення від 08.01.2019 № 0016 (а.с. 52) для проведення інспекційного відвідування у ТОВ "СВАРКО Україна", юридична адреса: Львівська область, м. Львів, вул. Героїв УПА, буд. 71. Предметом здійснення заходу зазначено додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин з найманим працівником, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці, праці неповнолітніх, гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків.
Також, на підставі направлення від 08.01.2019 № 0016 головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у м. Львові Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Львівській області Панчак Лілією Євгенівною проведено інспекційне відвідування ТОВ "СВАРКО Україна", у зв'язку з відсутністю об'єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням, інспектором праці Панчак Л.Є. складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування та вимогу про надання/поновлення документів від 11.01.2019, якою строк інспекційного відвідування зупинено на 12 днів, тобто до 23.01.2019. Вказані документи скеровувалися об'єкту відвідування поштовою кореспонденцією.
23.01.2019 за результатами інспекційного відвідування складено Акт інспекційного відвідування № ЛВ0074/589/НД/АВ від (а.с. 56-57). У вказаному акті зафіксовано, що в ході інспекційного відвідування встановлено, що в ТОВ "СВАРКО Україна" не забезпечено достовірний облік робочого часу на окремого працівника - генерального директора. Також встановлено, що у товаристві не забезпечено бухгалтерський облік витрат на оплату праці, а саме: не ведуться відомості нарахування та виплати заробітної плати за період 2017-2018 років щодо генерального директора Бея А.З . Також товариством не надано будь-яких підтверджуючих документів, що свідчили про ознайомлення працівників з правилами внутрішнього трудового розпорядку.
У зв'язку з неможливістю особистого вручення акту інспекційного відвідування, такий листом від 24.01.2019 вих. № 810/4/04.3-09 (а.с. 58) був скерований об'єкту відвідування поштовим відправленням.
Як вбачається із даних про відстеження руху поштового відправлення за номером ШКІ 7900821645049, згідно даних відстеження поштових відправлень із сайту Укрпошта (а.с. 59), таке отримане позивачем 28.01.2019.
04.02.2019 Головним управлінням Держпраці у Львівській області винесено Припис № ЛВ 0074/589/АВ/П про усунення виявлених порушень (а.с. 13), яким зобов'язано Генерального директора Бея А.З. усунути вищеназвані порушення, про виконання припису надати письмове повідомлення із долученням копій первинних документів.
13.02.2019 першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Львівській області Грицак Оленою Олегівною винесено постанову № ЛВ 0074/589/НД/АВ/ФС, якою накладено на ТОВ "СВАРКО Україна" штраф у розмірі 4173 грн (а.с. 15).
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у господарської діяльності", державний нагляд (контроль) це - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно частини 1 статті 259 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України), державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96 (далі-Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, який реалізує державну політику, крім іншого, з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Відповідно до затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 №75 (далі - Положення) Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, Головне управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Згідно пункту 1 Положення про Управління, завданнями Управління, зокрема є, реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав та гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. п. 5 п. 4 Положення про Управління, Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю. В силу п.п. 49 цього ж пункту Управління накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Управління Держпраці.
Процедура контрольних заходів за додержанням законодавства про працю, станом на час проведення інспекційного відвідування позивача, була врегульована Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. № 295 "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об'єкт відвідування) (далі - Порядок № 295).
Пунктом 5 Порядку № 295 визначено, що інспекційні відвідування проводяться, зокрема: за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю; за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин; за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 цього пункту; за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю; за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю; за інформацією: Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати; ДФС та її територіальних органів про невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності; факти порушення законодавства про працю, виявлені у ході здійснення контрольних повноважень; факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом; роботодавців, що мають заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, що перевищує мінімальний страховий внесок за кожного працівника; Пенсійного фонду України та його територіальних органів про: роботодавців, які нараховують заробітну плату менше мінімальної; роботодавців, у яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу; роботодавців, у яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків; працівників, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року; роботодавців, у яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці (відпустка без збереження заробітної плати без дотримання вимог Кодексу Законів про працю України та Закону України "Про відпустки"); роботодавців, у яких протягом року не проводилась індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації; роботодавців, у яких 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах цивільно-правових договорів; роботодавців з чисельністю 20 і більше працівників, у яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників; за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених в ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю.
Відповідно до п. 6 Порядку № 295 під час підготовки до проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування інспектор праці, якщо тільки він не вважатиме, що це завдасть шкоди інспекційному відвідуванню або невиїзному інспектуванню, може одержати інформацію та/або документи, що стосуються предмета інспекційного відвідування чи невиїзного інспектування, від об'єкта відвідування, державних органів, а також, шляхом проведення аналізу наявної (загальнодоступної) інформації про стан додержання законодавства про працю; 6) ін.
Пунктом 8 Порядку № 295 передбачено, що про проведення інспекційного відвідування інспектор праці повідомляє об'єкт відвідування або уповноважену ним посадову особі.
Про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин інспектор праці повідомляє об'єкт відвідування або уповноважену ним посадову особу, якщо тільки він не вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.
Згідно пп. 1 п. 11 Порядку №295, інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, самостійно і в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об'єкта відвідування, в яких використовується наймана праця.
Крім того, відповідно до вимог ч. 1 ст. 12 Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, яка ратифікована Законом України №1985-IV від 08.09.2004 р., інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають право безперешкодно, без попереднього повідомлення і у будь-яку годину доби проходити на будь-яке підприємство, яке інспектується.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, у разі інспекційного відвідування інспектори повідомляють про свою присутність роботодавцю або його представнику, якщо тільки вони не вважатимуть, що таке повідомлення може завдати шкоди виконанню їхніх обов'язків.
Вимога інспектора праці про надання об'єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій чи витягів з документів, пояснень, доступу до приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов'язковою для виконання (пункт 12 Порядку № 295).
Копія акта, зазначеного у п. 16 цього Порядку, надсилається органам, яким підпорядкований об'єкт відвідування (за наявності), для вжиття заходів з усунення перешкод і забезпечення присутності об'єкта відвідування за своїм місцезнаходженням.
З аналізу вищевикладених норм чинного законодавства вбачається, що інспекційне відвідування може бути здійснено уповноваженим органом у будь-який час, в деяких випадках без попереднього повідомлення суб'єкта перевірки, а вимога інспектора щодо надання необхідних для проведення такого інспекційного відвідування документів є обов'язковою для виконання представником об'єкта інспектування.
Встановлено, що інспекційне відвідування призначено відповідачем на підставі листа ГУ ДФС у Львівській області від 27.12.2018 № 13022/9/13-01-13-10-07, що відповідає підставі, визначеній в пп. 6 п. 5 Порядку №295. Вихід на інспекційне відвідування 08.01.2019 було здійснено без попереднього повідомлення позивача як суб'єкта перевірки, що є правом інспектора відповідно до п. 11 та абз. 2 п. 8 Порядку № 295 при здійсненні перевірки факту порушення законодавства про працю, відтак при призначенні та проведенні інспекційного відвідування відповідачем не було порушено порядку визначеного Законом.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що якщо позивач вважає порушеним порядок та підстави призначення інспекційного відвідування щодо нього, належним способом захисту його прав, у даному випадку був недопуск посадових осіб контролюючого органу до такого відвідування. Якщо ж допуск інспекторів для проведення інспекційного відвідування відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Додатково колегія суддів звертає увагу на те, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини та відповідно до Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41), яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення ("Серявін та інші проти України").
Згідно з ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись статтями 229, 241, 250, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "СВАРКО Україна" - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року в справі № 1.380.2019.001928 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Р. В. Кухтей
Т. В. Онишкевич
Повне судове рішення складено 18 листопада 2019 року.