Постанова від 12.11.2019 по справі 826/16472/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/16472/18 Головуючий у 1 інстанції: Кузьменко А.І.

Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Карпушової О.В. Ключковича В.Ю. Борейка Д.Е

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазенерго" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 липня 2019 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазенерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазенерго" звернувся до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову від 10 липня 2018 року №652 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 липня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазенерго" звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт посилається на порушення порядку проведення перевірки Товариства та протиправність прийнятих відповідачем рішень.

02 жовтня 2019 року до Шостого апеляційного адміністративного суду від відповідача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким підтримує позицію суду першої інстанції.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи, що особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, в період з 26 лютого 2018 року по 02 березня 2018 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 січня 2018 року №44 «Про проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у І кварталі 2018 року», посвідчення про перевірку від 31 січня 2018 року №5, провела планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» на предмет дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, за результатами якої складено відповідний акт перевірки від 02 березня 2018 року №12.

Плановою перевіркою Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу встановлено наступні порушення:

- пункту 2.1 розділу 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, пункту 4 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу»;

- підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині подання звітності, затвердженої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу, до НКРЕКП у встановленому порядку.

За результатами розгляду на засіданні Регулятора вказаного акта планової виїзної перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» від 02 березня 2018 року №12, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову №652 від 10 липня 2018 року, якою застережено Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» щодо недопущення надалі порушення Ліцензійних умов з постачання.

Позивач, не погодившись із вказаною постановою Регулятора, звернувся з позовом до адміністративного суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частин першої - третьої статті 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" № 1540-VIII від 22.09.2016 року (далі - Закон № 1540-VIII), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.

Згідно частини 1статті 2 Закону № 1540-VIII, регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.

Відповідно до статті 3 Закону № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

Відповідно до статті 19 Закону № 1540-VIII, Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Як зазначалося, на підставі акту планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» на предмет дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу від 02 березня 2018 року №12, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову №652 від 10 липня 2018 року, якою застережено Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» щодо недопущення надалі порушення Ліцензійних умов з постачання (а.с. 20).

В апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазенерго" проведено поза межами правового поля, порушено порядок її проведення.

Як зазначалося, відповідно до статті 19 Закону №1540-VIII, перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Абзацом 3 частини 5 статті 14 Закону №1540-VIII перебачено, що рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.

Згідно частини 1 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Матеріали справи свідчать, що перевірка позивача проведена відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2018 рік, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27 грудня 2017 року №1425 (із змінами), на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 січня 2018 року №44 «Про проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у І кварталі 2018 року» а.с. 65-87).

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27 грудня 2017 року №1425, пунктом 190 визначено найменування суб'єкта господарювання щодо якого буде здійснюватися захід держаного контролю, а саме: Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго»; визначено місце провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів (м. Київ, вул. Хорива, буд. 55, літера «А», код ЄДРПОУ 30677120) та предмет здійснення заходу державного нагляду (контролю) (дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов у сфері енергетики), ступінь ризику (незначний), дата початку здійснення заходу (26 лютого 2018 року).

Також, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 січня 2018 року №44 постановлено провести у І кварталі 2018 року планові виїзні перевірки суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, згідно з Планом здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2018 рік, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27 грудня 2017 року №1425 (а.с. 87).

Таким чином, доводи апелянта про безпідставність проведення перевірки та порушення порядку її проведення є помилковими.

Також, в апеляційній скарзі ТОВ "Укрнафтагазенерго" посилається на те, що, в порушення частини 12 статті 19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», відповідачем не вжито вичерпних заходів попереднього інформування про місце проведення планової перевірки.

Так, відповідно до частини 12 статті 19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», з метою забезпечення ліцензіатом присутності керівника, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення органом ліцензування планової перевірки додержання ліцензіатом вимог ліцензійних умов, орган ліцензування вживає вичерпних заходів попереднього інформування (не менш як за десять робочих днів) ліцензіата про дату та місце проведення планової перевірки, зокрема, за допомогою засобів поштового, телефонного, факсимільного та/або електронного поштового зв'язку.

Матеріали справи містять копію повідомлення Управління Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у місті Києві та Київської області про проведення заходу від 29 січня 2018 року № 42/80-18, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Укранафтагазенерго» повідомлено про проведення планової перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за період з 06 квітня 2017 року по 31 грудня 2017 року у строк з 26 лютого 2018 року до 19 березня 2018 року (а.с. 90).

Вказане повідомлення отримане представником позивача 06 лютого 2018 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 92).

Також, в подальшому, листом від 07 лютого 2018 року №42/99-18 Управління Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у місті Києві та Київської області повідомило позивача, що, у зв'язку із допущеною технічною помилкою у надісланому листом від 29 січня 2018 року №42/80-12 повідомленні про проведення заходу, а саме: у терміні проведення перевірки: замість 12 березня 2018 року зазначено 19 березня 2018 року, а тому, позивачу направлено виправлене повідомлення про проведення заходу в строк з 26 лютого 2018 року по 12 березня 2018 року (а.с. 94 -95).

Зазначене повідомлення отримане представником позивача 09 лютого 2018 року, тобто, за 10 робочих днів до дня проведення планового заходу, що відповідає термінам, визначеним частиною 12 статті 19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», зокрема, щодо попереднього інформування Ліцензіата за 10 робочих днів про дату та місце проведення планової перевірки (а.с. 96).

Згідно частини 11 статті 19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», перевірка додержання ліцензіатом вимог ліцензійних умов проводиться органом ліцензування залежно від предмета перевірки: за місцезнаходженням ліцензіата; за місцями провадження ліцензіатом господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

З акта перевірки вбачається, що планова виїзна перевірка позивача проведена за його місцезнаходженням та у присутності уповноваженого Товариством представника.

При цьому, у повідомленні про проведення перевірки від 29 січня 2018 року місцем проведення перевірки зазначено саме місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго».

За таких обставин, безпідставним є доводи апелянта про порушення відповідачем порядку інформування Товариства про проведення перевірки.

Крім цього, згідно письмового відзиву на апеляційну скаргу відповідача, на момент здійснення планового заходу з державного контролю, комісією з перевірки було встановлено, що ТОВ «Укрнафтагазенерго» - суб'єкт малого підприємництва, тому, для нього було встановлено строк проведення планової виїзної перевірки 5 днів ( з 26.02.2018р. по 02.03.2018р.).

Також, як вірно зазначено судом першої інстанції, станом на дату проведення перевірки ТОВ «Укрнафтагазенерго», був чинним Порядок контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу, затверджений постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 19 травня 2011 року № 881, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за №910/19648.

Вказана постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 19 травня 2011 року № 881 втратила чинність 12 серпня 2018 року, на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №428 від 14 червня 2018 року «Про затвердження Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов», тобто, станом на дату проведення планової перевірки дотримання позивачем вимог Ліцензійних умов із постачання, існував відповідний порядок контролю, яким передбачено порядок дій комісії з перевірки, під час здійснення відповідного заходу контролю.

Крім цього, колегія суддів зауважує, що позивачем допущено Регулятора до проведення планової виїзної перевірки, доказів здійснення відповідачем тиску на Товариство з метою проведення планової виїзної перевірки, не надано.

Щодо встановлених відповідачем порушень Товариством Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, колегія суддів зазначає наступне.

З акту перевірки вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» здійснювало постачання природного газу 4 побутовим споживачам. Обсяг постачання природного газу з квітня по грудень 2017 року склав - 0,259 тис.куб.м загальною вартістю 1,38 тис. грн.

У формі звітності №5-НКРЕКП- газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу», затвердженої постановою Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07 липня 2016 року №1234 «Про затвердження форм звітності НКРЕКП щодо здійснення моніторингу на ринку природного газу та інструкцій щодо їх заповнення» (далі - форма № 5), відсутня інформація щодо наявності заборгованості споживачів за спожитий природний газ (графа 7 «Борг» Розділу II «Стан розрахунків споживачів за спожитий природний газ») загальною вартістю 1,38 тис. грн.

Відповідно до Інструкції щодо заповнення форми звітності №5 - НКРЕКП- газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу» у розділі II «Стан розрахунків споживачів за спожитий природний газ» має відображатися інформація постачальника щодо кількості споживачів, фактичного об'єму/обсягу постачання природного газу, стану розрахунків за поставлений природний газ, а також умови оплати послуг та вимоги договорів постачання природного газу, які можуть обмежувати права споживача змінювати постачальника та укладати договори з іншими постачальниками, зокрема, у графі 7 «Борг» зазначається інформація щодо загальної заборгованості перед постачальником за поставлений природний газ станом на кінець звітного періоду за договорами постачання природного газу з урахуванням боргів минулих періодів (у тому числі років).

Як вбачається з форми №5 за другий квартал 2017 року, наданої листом Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» від 20 липня 2017 року №84/4-1, у пункті 3.2.1 розділу І визначено, що кількість побутових споживачів становить 3, фактично поставлений об'єм природного газу становить 0.092 тис.м3, та зазначено інформацію щодо оплати за закуплений/поставлений природний газ, що складає 0,413 тис.грн.

При цьому, листом ТОВ «Укрнафтагазенерго» від 08 лютого 2018 року №13/4 до Регулятора надійшла звітність від позивача, а саме: форма № 5 за другий квартал 2017 року, у пункті 3.2.1 розділу І якої визначено, що кількість побутових споживачів становить З, фактично поставлений об'єм природного газу становить 0.092 тис.м3, та зазначено інформацію щодо оплати за закуплений/поставлений природний газ, що складає 0,000 тис.грн.

Листом від 08 лютого 2018 року №14/4 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг надійшла звітність від позивача, а саме: форма № 5 за третій квартал 2017 року, у пункті 1.1 розділу II якої визначено, що кількість побутових споживачів становить 4, фактично поставлений об'єм природного газу становить 0.043 тис.м3, зазначено інформацію щодо оплати за природний газ, що складає 0,00 тис.грн. та щодо оплати за минулі періоди в сумі 0,00 тис.грн.

Також, листом від 08 лютого 2018 року №15/4 до Регулятора надійшла звітність від Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго», а саме: форма № 5 за четвертий квартал 2017 року, у пункті 1.1 розділу II якої визначено, що кількість побутових споживачів становить 4, фактично поставлений об'єм природного газу становить 0,124 тис.м3, зазначено інформацію щодо оплати за природний газ, що складає 0,00 тис.грн. та щодо оплати за минулі періоди в сумі 0,00 тис.грн.

Одночасно, у поясненнях наданих до акта перевірки від 02.03.2018 р. № 24/2 та суду апеляційної інстанції позивач зазначає, що з метою недопущення порушення прав побутових споживачів та, у зв'язку з неможливістю працювати через рахунок зі спеціальним режимом використання, цим споживачам надана відстрочка оплати природного газу та укладені меморандуми.

Разом з цим, колегія суддів вважає вірним посилання відповідача про те, що Інструкцією щодо заповнення форми звітності № 5 - НКРЕКП-газ- моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу», затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07 липня 2016 року №1234, відображення відстрочки оплати за поставлений природний газ або перенесення строків оплати за поставлений природний газ не передбачено, а відтак, існуюча заборгованість споживачів за спожитий природний газ повинна бути відображена у графі № 7 розділу II «Борг» форми № 5.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем порушено вимоги підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з постачання у частині складання звітності, затвердженої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку.

В силу частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу», суб'єкти ринку природного газу (крім споживачів) зобов'язані складати звітність, затверджену Регулятором, щодо кожного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню, і подавати її Регулятору разом з річною фінансовою звітністю у встановленому законодавством порядку.

Пунктом 1 розділу II Інструкції щодо заповнення форми звітності № 5 - НКРЕКП-газ- моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу», затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07 липня 2016 року №1234 передбачено, що форма №5 подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним періодом. Датою подачі форми № 5 вважається дата її реєстрації в Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Пунктом 3 розділу II цієї ж Інструкції передбачено, що форма № 5 направляється постачальником до НКРЕКП на паперових носіях на адресу: 03680, м. Київ, вул. Смоленська, 19. та в електронному вигляді (файл Ехсеl згідно з формою, розробленою НКРЕКП) на адресу: m5gas@nerc.gov.ua.

Відповідно до пункту 163 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1242, документи реєструються лише один раз: вхідні - у день надходження або не пізніше наступного дня, якщо документ надійшов у неробочий час, створювані - у день підписання або затвердження.

З акту перевірки вбачається, що позивачем надано до Регулятора форми звітності № 5- на паперових носіях за II квартал 2017 року - 08 серпня 2017 року, за ІІ-ІV квартали 2017 року - 19 лютого 2018 року, а в електронному вигляді на електронну адресу НКРЕКП m5gas@nerc.gov.ua): за II квартал 2017 року - 28 липня 2017 року; за III квартал - 06 грудня 2017 року; за IV квартал 2017 року - 16 лютого 2018 року.

Оскільки, відповідно до вимог вказаної вище Інструкції, датою подання звітності є дата її реєстрації, суд враховує, що у Регулятора наявні форми № 5 надіслані листами Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго», а саме: за II квартал 2017 року від 20 липня 2017 року №84/4-1 (дата реєстрації в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 08 серпня 2017 року); за III квартал 2017 року від 20 жовтня 2017 року №120-1/4 (дата реєстрації в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 12 грудня 2017 року; за IV квартал 2017 року від 08 лютого 2018 року №15/4 (дата реєстрації в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 19 лютого 2018 року), що свідчить про порушення терміну надання звітності Ліцензіатом у паперовому вигляді.

Матеріали справи свідчать, що ТОВ «Укрнафтагазенерго» повторно надіслано до Регулятора форми № 5 за II та III квартали 2017 року листами: від 08 лютого 2018 року № 13/4 (дата реєстрації 19 лютого 2018 року) та від 08 лютого 2018 року №14/4 (дата реєстрації 19 лютого 2018 року).

Згідно розділу IV Інструкції щодо заповнення форми звітності № 5 - НКРЕКП- газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу» якщо у формі № 5 за поточний рік виявлено недостовірність звітних даних, їх виправлення здійснюється у звітах за той період (квартал), у якому були допущені помилки. Виправлені дані форми № 5 надсилаються постачальником окремим листом з відповідними примітками та поясненнями щодо причин таких виправлень.

Водночас, у листах Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» від 08 лютого 2018 року №13/4 та від 08 лютого 2018 року №14/4 відсутні примітки та пояснення щодо причин виправлень форм звітності за II - III квартали 2017 року, при цьому, наявна невідповідність зазначеної у звітності за II квартал 2017 року інформації, зокрема, щодо оплати споживачами за природний газ.

Враховуючи вищевказане, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що позивачем допущено порушення порядку заповнення звітності та строків надання такої звітності до Регулятора, що свідчить про порушення ним вимог Ліцензійних умов.

З аналізу апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» вбачається, що доводи, викладені у апеляційній скарзі, зводяться до незгоди із встановленими судом першої інстанції обставинами справи та наданою судом оцінкою доказів, наявних у матеріалах справи.

З цього приводу, слід звернути увагу на правову позицію Верховного Суду.

Так, Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду в ухвалі від 12.02.2019 р. по справі 826/17196/17 зазначив наступне: « У пункті 40 рішення у справі "Пономарьов проти України" № 3236/03 ЄСПЛ зазначив, що "право на справедливий розгляд судом, яке гарантовано пунктом 1 статті 6 Конвенції, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata - принципу остаточності рішень суду. Цей принцип наголошує, що жодна із сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті добитися нового слухання справи та нового її вирішення. Повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду. Перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Винятки із цього принципу можуть мати місце лише за наявності підстав, обумовлених обставинами важливого та вимушеного характеру. Аналогічні висновки викладені ЄСПЛ і у пункті 33 рішення у справі "Христов проти України" № 24465/04, пункті 46 рішення у справі "Устименко проти України" № 32053/13, пункті 61 рішення у справі "Брумареску проти Румунії" № 28342/95, пунктах 51, 52 рішення у справі "Рябих проти Росії" № 52854/39».

Решта доводів та заперечень апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазенерго» та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 229, 243, 287, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазенерго" залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 липня 2019 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.

Суддя-доповідач Судді Вівдиченко Т.Р. Карпушова О.В. Ключкович В.Ю.

Повний текст постанови виготовлено 18.11.2019 р.