Рішення від 12.11.2019 по справі 440/3517/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3517/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дубінчина О.М.,

представника позивача - Галушки С.С.,

представника відповідачів - Бондаренко Ю.П.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області та Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області /далі - відповідач-1/ про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області №138466 від 23 липня 2019 року /а.с.6-10/.

Позов обґрунтований тим, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №138466 від 23 липня 2019 року винесена Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області з порушенням положень Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року, оскільки акт рейдової перевірки позивач не отримував, про розгляд справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт не повідомлявся та участі у розгляді справи не приймав, а також оскаржувану постанову не одержував.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, а також призначено судове засідання, витребувано докази.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеку) /далі - відповідач-2/.

Відповідач-2 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с.22-27/ зазначив, що в ході рейдової перевірки транспортного засобу марки DAF д.р.н. НОМЕР_1 , який належить позивачу, інспекторами Укртрансбезпеки виявлена відсутність у водія ОСОБА_2 особистої картки водія та щоденного реєстраційного листка режиму праці та відпочинку водія за 16 липня 2019 року, чим порушено вимогу статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Вказане порушення зафіксовано в акті №152974 від 16 липня 2019 року, зі змістом якого ознайомлено водія ОСОБА_2 , про що свідчить його власний підпис. Також водію ОСОБА_2 16 липня 2019 року вручено під підпис для передачі позивачу повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. На розгляд справи позивач або уповноважена ним особа не з'явилися та письмових пояснень чи заперечень не надали, а тому розгляд справи відбувся без їх участі. Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №138466 від 23 липня 2019 року направлена позивачеві 26 липня 2019 року на його зареєстровану адресу. Наявність у водія особистої картки водія та щоденного реєстраційного листка режиму праці та відпочинку водія передбачено положеннями статей 18, 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та Інструкцією використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24 червня 2010 року.

Свідок ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи /а.с. 67/.

Представники учасників справи не заперечували проти розгляду справи за відсутності свідка, а тому суд, керуючись статтею 206 КАС України, ухвалив розглядати справу за відсутності свідка.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини та норми, викладені у позовній заяві, а представник відповідачів проти задоволення позову заперечувала з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників учасників справи та дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець 03 червня 2016 року /а.с.15, 73-75/.

На підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті № 320103115-18 від 05 травня 2018 року та направлення на рейдову перевірку №008028 від 15 липня 2019 року головними спеціалістами Укртрансбезпеки Погорілим Є.І. та Козловським О.В . 16 липня 2019 року о 19:55 год проведено перевірку транспортного засобу марки DAF, д.р.н. НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 (посвідчення водія серії НОМЕР_3 ) /а.с. 14, 33-36/.

За результатами перевірки складено акт №152974 від 16 липня 2019 року, в якому зафіксовано порушення ОСОБА_1 вимог статей 48 та 49 Закону України "Про автомобільний транспорт" під час надання послуг з вантажоперевезень згідно з товарно-транспортною накладною №1607/4 від 16 липня 2019 року без оформлення необхідних документів, а саме: особистої картки водія та щоденних реєстраційних листів режиму праці та відпочинку водія за 16 липня 2019 року /а.с. 29/.

З актом №152974 від 16 липня 2019 року водій транспортного засобу ОСОБА_2 ознайомлений, про що свідчить його особистий підпис /а.с. 29/.

Повідомленням про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області /а.с.30/ ОСОБА_1 повідомлено про дату, час та місце розгляду справи, а саме: у приміщенні Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області з 10:00 год до 12:00 год 23 липня 2019 року. Вказане повідомлення вручено водію ОСОБА_2 під підпис 16 липня 2019 року для передачі його ОСОБА_1 /а.с. 30/.

10 січня 2019 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Димкарем В.Р. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №138466 від 23 липня 2019 року /а.с. 28/, якою до ОСОБА_1 на підставі абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано штраф у сумі 1700,00 грн.

Примірник вказаної постанови разом із супровідним листом Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області №32697/33/24-19 від 25 липня 2019 року надісланий ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 , внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с.31-32, 37, 39/.

Не погодившись з прийняттям відповідачем-1 постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №138466 від 23 липня 2019 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05 квітня 2001 року /далі - Закон №2344-III/.

За визначеннями, наведеними у статті 1 цього Закону, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).

Відповідно до статті 6 Закону №2344-III загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.

Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті /далі - Порядок №1567/, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Пунктом 3 Порядку №1567 встановлено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року /далі - Положення №103/, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року №592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно Додатку 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області.

Отже, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, який уповноважений здійснювати державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, зокрема шляхом здійснення рейдових перевірок.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до пунктів 12, 14-15, 19-21 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.

Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Матеріалами справи підтверджується, що рейдову перевірку транспортного засобу марки DAF, д.р.н. НОМЕР_1 , який належить позивачу, проведено посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті № 320103115-18 від 05 травня 2018 року та направлення на рейдову перевірку №008028 від 15 липня 2019 року згідно з графіком проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області у період з 15 липня 2019 року по 21 липня 2019 року та графіком проведення спільних заходів контролю на автомобільному транспорті на території Полтавської області у липні 2019 року. За результатами перевірки складено акт №152974 від 16 липня 2019 року, в якому зафіксовано виявлене перевіркою порушення вимог статей 48 та 49 Закону України "Про автомобільний транспорт" під час надання послуг з вантажоперевезень згідно з товарно-транспортною накладною №1607/4 від 16 липня 2019 року, а саме: відсутність у водія особистої картки водія та щоденних реєстраційних листів режиму праці та відпочинку водія за 16 липня 2019 року. З актом №152974 від 16 липня 2019 року водій транспортного засобу ОСОБА_2 ознайомлений, про що свідчить його особистий підпис.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області дотримано вимоги щодо підстав, порядку та строку проведення рейдової перевірки стосовно позивача, а також щодо порядку складання акта перевірки та ознайомлення з його змістом водія транспортного засобу позивача.

Відповідно до пунктів 25-27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

Матеріалами справи підтверджується, що повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт 16 липня 2019 року вручено водію транспортного засобу позивача ОСОБА_2 , що підтверджується його підписом на копії вказаного повідомлення.

Таким чином, суд відхиляє аргумент позивача про неповідомлення його належним чином про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області.

Крім того, у постанові від 01 березня 2018 року у справі №820/4810/17 Верховний Суд зазначив, що відсутність особи під час розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу не позбавляє особу спростовувати вину у суді та у зв'язку з цим не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Довід представника позивача, заявлений у судовому засіданні, про те, що водій ОСОБА_2 не є уповноваженою особою позивача, оскільки перебуває у правових відносинах з дружиною позивача, а не з позивачем, суд до уваги не бере, адже жодних доказів на підтвердження цих обставин до матеріалів судової справи не надано. Крім того, у головних спеціалістів Державної служби України з безпеки на транспорті Погорілого Є.І. та Козловського О.В . під час проведення рейдової перевірки були відсутні будь-які підстави вважати, що водій ОСОБА_2 не є уповноваженою особою позивача, так як ОСОБА_2 під час проведення рейдової перевірки не вказував на відсутність правових (трудових, цивільно-правових) відносин із позивачем, не відмовився від підписання акта перевірки №152974 від 16 липня 2019 року, а навпаки, надавав всі необхідні для перевірки документи та прийняв повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт для його передачі суб'єкту господарювання ОСОБА_1 .

Також пунктом 27 Порядку №1567 передбачено, що за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5, а пунктом 29 Порядку №1567 - що копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.

З матеріалів справи слідує, що 10 січня 2019 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області Димкарем В.Р. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №138466 від 23 липня 2019 року /а.с. 28/, примірник якої разом із супровідним листом №32697/33/24-19 від 25 липня 2019 року надісланий Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 , внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про що свідчать копії списку згрупованих поштових рекомендованих відправлень №623 та фіскального чеку від 26 липня 2019 року про відправлення згрупованих поштових рекомендованих відправлень до списку №623 /а.с.31/, в тому числі на ім'я та адресу позивача за номером 3600807285619 /а.с.32/.

Таким чином, Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області виконаний обов'язок щодо направлення суб'єкту господарювання примірника постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №138466 від 23 липня 2019 року.

Судовим розглядом встановлено, що підставою для висновку Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про порушення позивачем вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", стало надання позивачем послуг з вантажоперевезень згідно з товарно-транспортною накладною №1607/4 від 16 липня 2019 року без оформлення обов'язкових документів, а саме: особистої картки водія та щоденних реєстраційних листів режиму праці та відпочинку водія за 16 липня 2019 року.

Так, абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи - за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частин першої-другої статті 48 Закону № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Статтею 49 Закону № 2344-ІІІ встановлено, що водій транспортного засобу зобов'язаний, серед іншого, мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень; дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.

Згідно із частиною восьмою статті 53 Закону № 2344-ІІІ водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Відповідно до статті 18 Закону № 2344-ІІІ з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Згідно з пунктами 1.2 та 1.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07 червня 2010 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 року за № 811/18106 /далі - Положення № 340/, це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку. Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Пунктами 6.1-6.2 Положення № 340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни.

Положеннями пунктів 1.2-1.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24 червня 2010 року № 385, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за № 946/18241 /далі - Інструкція № 385/, передбачено, що ця Інструкція визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів, та поширюється на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Згідно з пунктами 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку, в т.ч. дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом та наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.

В силу норми статті 34 Закону № 2344-III автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства.

Зі змісту наведених положень слідує, що керування транспортними засобами при здійсненні автомобільних перевезень без реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є порушенням вимог законодавства про автомобільний транспорт. Заповнення щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є щоденним обов'язком водія, а тому перевірка дотримання такого обов'язку проводиться окремо за кожен день, коли водій керував відповідним транспортним засобом.

Подібного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 10 травня 2019 року у справі №816/124/17 та від 17 липня 2019 року у справі №816/179/17.

З матеріалів справи слідує, що під час проведення рейдової перевірки 16 липня 2019 року водій ОСОБА_2 здійснював перевезення вантажу без оформлення особистої картки водія та щоденних реєстраційних листів режиму праці та відпочинку водія за 16 липня 2019 року та не вказував на відсутність тахографа у транспортному засобі марки DAF д.р.н. НОМЕР_1 , який належить позивачу. Виявлене порушення судовим розглядом не спростовано.

За таких обставин суд дійшов висновку про допущення позивачем порушення вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

З огляду на доведеність у судовому засіданні факту дотримання відповідачем-1 підстав та порядку проведення рейдової перевірки позивача 16 липня 2019 року та порушення позивачем вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", суд дійшов висновку, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №138466 від 23 липня 2019 року прийнята Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

При цьому суд врахував, що постанова Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області №138466 від 23 липня 2019 року містить посилання на порушену норму. А тому не заслуговує на увагу аргумент позивача стосовно того, що оскаржувана постанова не містить посилання на конкретну норму, якою передбачена наявність у водія особистої картки водія та щоденних реєстраційних листів режиму праці та відпочинку водія. До того ж судова практика Верховного Суду вказує на те, що окремий дефект в оформленні рішення суб'єкта владних повноважень не може сприйматися як безумовна підстава для висновку про протиправність такого рішення, і як наслідок його скасування. Якщо оскаржуване рішення прийнято суб'єктом владних повноважень у межах своєї компетенції, у порядку, встановленому законодавством, та з його змісту можна чітко встановити порушену норму, таке рішення може бути визнано правомірним навіть у разі наявності певного недоліку в його оформленні.

Отже, у задоволенні позову слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 155, м. Полтава, Полтавська область, 36008) та Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, буд.14, м.Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області №138466 від 23 липня 2019 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 18 листопада 2019 року.

Суддя Н.І. Слободянюк