Рішення від 18.11.2019 по справі 1.380.2019.005202

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.005202

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії Адміністрацію Державної прикордонної служби України.

Обставини справи.

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій містяться вимога зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 року нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року за № 704, включивши в таку посадовий оклад у розмірі 5210,00 гривень, оклад за військовим званням "майор" у розмірі 1410,00 гривень, надбавку за вислугу років у розмірі 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10%, надбавку за кваліфікацію "майстер" у розмірі 7%, надбавку за особливості проходження служби та премію, визначених у середніх розмірах, що фактично виплачені у березні місяці 2018 року за посадою "комендант комендатури забезпечення ЗРУ ДПСУ", для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що листом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11\Л-11250 від 21.08.2019 відмовлено в задоволенні заяви позивача про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку на підставі Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 пенсії із включенням в неї, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, ще й щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувались станом на 01 січня 2018 року за посадою, з якої його звільнено зі служби. Відмова позивачеві обґрунтована відповідачем вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Позивач зазначає, що згідно з частиною третьою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення. Вказує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розмір раніше призначених пенсій. Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято Постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за № 704 (надалі - Постанова № 704), прийняття якої призвело до того, що встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу за посадовими окладами і окладами за військовими (спеціальними) званнями значно перевищують ті, які існували до прийняття цієї Постанови, що стало безумовною підставою для перерахунку пенсії вказаній категорії осіб на підставі статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок № 45). Згідно з п. 1 цього Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Згідно пункту 2 Порядку № 45 державні органи у п'ятиденний термін після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, повинен повідомити про це Пенсійний фонд України, який повідомляє у п'ятиденний термін з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях та м. Києві (надалі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та надають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки рол розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (в редакції до прийняття КМУ Постанови № 103 від 21.02.2018 року) для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробовування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувались їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Позивач вказує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднений нормативно-правовий акт. Зазначає, що на день звернення до відповідача із заявою про надання нової довідки для перерахунку пенсії (24 липня 2019 року) пункт 5 Порядку № 45 діяв в редакції до 21.02.2018. Із аналізу цього пункту випливає, що для перерахунку пенсії військовослужбовцям враховуються: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України; інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія. Позивач вказує, що відповідно до Довідки № 11\10228 від 11 червня 2012 року серед вказаних надбавок та доплат при виході на пенсію він отримував надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10%, надбавку за кваліфікацію "майстер" у розмірі 5,5%, премію в розмірі 120%. Надбавки за особливості проходження служби в складових грошового забезпечення станом на момент виходу позивача на пенсію не було. Таким чином, в довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії позивачу, окрім посадового окладу, окладу за військовим званням "майор" та надбавки за вислугу років 50%, повинні бути включені надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% до посадового окладу; надбавка за кваліфікацію "майстер" в розмірі 7% до посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби та премія у середніх розмірах, що фактично виплачені у березні місяці 2018 року за посадою "комендант комендатури забезпечення ЗРУ ДПСУ". Крім того позивач зазначає, що Постановою №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Пунктом 4 Постанови №704 в редакції, чинній на момент її прийняття, розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Позивачу у відповідності до займаної посади "комендант комендатури забезпечення ЗРУ ДПСУ", з якої він звільнявся, відповідно до Додатку 2 до Постанови №704 тарифний розряд визначено - 23, а тарифний коефіцієнт для цього розряду згідно Додатку 1 до Постанови №704 складає - 2,80. Згідно Додатку 14 до Постанови №704 для військового звання "майор" передбачено тарифний коефіцієнт 0,76. Отже, в обох випадках, визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. Станом на 01.01.2018 прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762 гривні, мінімальна заробітна плата - 3723 гривень, а 50% мінімальної заробітної плати -1861,50 гривень (3723x50:100). Позивач вважає, що вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим звання повинен бути 1861,50 гривень. Таким чином, для включення в довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії посадовий оклад повинен складати 5210,00 гривень (1861,50x2,80), а оклад за військовим званням "майор" - 1410,00 гривень (1861,5x0,76) і, відповідно, розмір надбавки за вислугу років повинен складати 3310,00 гривень ((5210+1410)х50:100). Отже, у вказану довідку відповідачем згадані вище надбавки та премія не включені, а розміри посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років занижені, що привело до зменшення розміру перерахованої пенсії.

Ухвалою від 15.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач 07.11.2019 подав відзив на позовну заяву у якому проти позову заперечив повністю. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що позивач звільнився з військової служби, є пенсіонером та з 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Позивачеві призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ). Вказує, що частина 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Зазначений порядок встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45). Відповідно до п. 1 Порядку №45 (у редакції, чинній на момент спірних правовідносин) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідач зазначає, що 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України, на виконання ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, прийнято Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103). Пунктом першим Постанови №103 зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Відповідач стверджує, що Постановою №103 прийнято новий порядок перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям, відповідно до якої розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії для військовослужбовців, які були звільнені зі служби, визначаються з посади яку особа займала на дату звільнення із служби. Пунктом 7 Постанови №103 зобов'язано Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство інфраструктури, Міністерство юстиції, Державну службу з надзвичайних ситуацій, Службу безпеки, Службу зовнішньої розвідки, Адміністрацію Державної прикордонної служби, Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державну фіскальну службу, Національну гвардію, Управління державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку №45 Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Відповідач звертає увагу, що посадові особи Відповідача, є виконавцями вимог законів, і не мають повноважень їх тлумачити або застосовувати по іншому ніж вказано в Законі, а так само не мають право розширювати перелік видів грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії. Відповідач переконаний, що довідка, яка надана ним до Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області складена та оформлена відповідно до чинного законодавства, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин, а саме Порядку №45, а Відповідач лише виконав дію, яка полягає у направленні відповідної довідки до органів пенсійного фонду і не має повноважень щодо здійснення перерахунку пенсії. Такими повноваженнями, а також повноваженнями на перевірку правильності складання довідок про розміри грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, наділені органи Пенсійного фонду України відповідно до Закону № 2262-ХІІ, а також, деталізовано, Порядком №45. Відповідач вказує, що оскільки ним складена, оформлена і подана до Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідка № 11/4902 від 31.03.2019 для перерахунку пенсії Позивачу, за формою згідно додатку 2 до Порядку №45 (у редакції, чинній на момент спірних правовідносин), то вимога Позивача щодо зобов'язання Відповідача надати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення є не обґрунтованими та незаконними. Також відповідач вважає за необхідне зазначити, що положеннями діючого законодавства не передбачено наявності у нього додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу у зв'язку з обставинами скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Крім того, Порядок №45 або інший нормативний акт не надає йому як уповноваженому органу, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, права самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення. Щодо визначення розмірів посадового окладу, розміру надбавки за вислугу років і окладу за військовим званням при обрахунку розмірів грошового забезпечення зазначає, що Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", в редакції чинній на момент прийняття постанови, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Однак, в лютому 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 постанови КМУ №704 викладено у новій редакції, а саме: " 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 pоку, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.". Відповідач вказує, що після прийняття відповідних змін та викладення у новій редакції вищезазначеного пункту 4 постанови КМУ №704, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин та діє на даний час, зазначеною бланкетною нормою встановлено, що з додатків до вищевказаної постанови КМУ №704 для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням використовується лише значення відповідного тарифного коефіцієнту, а не порядок визначення розміру посадового окладу, зазначений в примітках до відповідних додатків, оскільки такий порядок прямо визначено конкретною нормою, а саме - пунктом 4 постанови КМУ №704. Відповідач стверджує, що при здійсненні розрахунків неухильно дотримувався положень діючої постанови КМУ №704 на переконання відповідача обрахунок розміру посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру 50% мінімальної заробітної плати на відповідний тарифний коефіцієнт, як позивач зазначає у позові, є грубим порушенням норм Закону.

Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив, та поданих сторонами доказів

встановив:

Згідно з протоколом за пенсійною справою (а.с.14) позивач з 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області,

Позивачеві призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до Довідки № 11\10228 від 11 червня 2012 року (а.с.16) при виході на пенсію позивач отримував надбавку за вислугу років в розмірі 40%, надбавку за особливі умови служби в розмірі 15%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10%, надбавку за кваліфікацію "майстер" у розмірі 5,5%, премію в розмірі 120%, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі 50%

Відповідачем 31 березня 2018 року оформлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (а.с.17), у якій для перерахунку пенсії зазначено посадовий оклад позивача 4930 грн, оклад за військовим званням майор 1340 грн та надбавка за вислугу років 50% в сумі 3135 грн, усього 9405 грн.

Позивач 24.07.2019 звернувся до відповідача із заявою про підготовку та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області довідки із включенням до неї щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувалися станом на 01.03.2018 (а.с.12).

Відповідачем за наслідками розгляду вказаної заяви позивачеві відмовлено листом від 21.08.2019 у оформленні довідки з огляду на відсутність для цього правових підстав (а.с.13).

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вимогами п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за №103 (далі - Постанова №103, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, яка набрала чинності 01.01.2018 (далі - Постанова №704), встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Постановою №103 (набрала чинності 24.02.2018) до Постанови №704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 було викладено у новій редакції, а саме: "установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Після прийняття відповідних змін та викладення у новій редакції вищезазначеного пункту 4 Постанови №704, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, зазначеною нормою встановлено, що з додатків до вищевказаної Постанови №704 для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням використовується саме значення відповідного тарифного коефіцієнту, а не порядок визначення розміру посадового окладу, який чітко визначений конкретною нормою, а саме пунктом 4 Постанови №704.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні розміру його посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата є безпідставними та необґрунтованими.

Отже, розмір посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання і відсоткова надбавка за вислугу років визначаються із такої розрахункової величини як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07 грудня 2017 року №2246-VIII встановлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року - 1762 гривні.

Відповідно до Довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 31 березня 2018 року за №11\4902, наданої для перерахунку пенсії із 01.01.2018 року, розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 становить 9405,00 гривень, в тому числі: посадовий оклад - 4930,00 гривень, оклад за військовим званням "майор" - 1340,00 гривень та надбавка за вислугу років 50% - 3135,00 гривень (а.с.17)

Позивачу у відповідності до займаної посади "комендант комендатури забезпечення ЗРУ ДПСУ", з якої він звільнявся, відповідно до Додатку 2 до Постанови № 704 тарифний розряд визначено - 23, а тарифний коефіцієнт для цього розряду згідно Додатку 1 до Постанови № 704 складає - 2,80.

Згідно з Додатком 14 до Постанови № 704 для військового звання "майор" передбачено тарифний коефіцієнт 0,76.

Відповідно до примітки 1 Додатку 1 до Постанови № 704 у разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до десяти гривень.

Таким чином, для включення в довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії посадовий оклад повинен заокруглено складати 4930 гривень (1762x2,80), а оклад за військовим званням "майор" - 1340,00 гривень (1762x0,76), відповідно, розмір надбавки за вислугу років повинен складати 3135,00 гривень ((4930+1340)х50:100).

Судом встановлено, що посадовий оклад, оклад за спеціальне (військове) звання та відсоткова надбавка за вислугу років і їх розмір відображені відповідачем у довідці від 31 березня 2018 року за № 11\4902, наданої для перерахунку пенсії із 01.01.2018 року- з дотриманням норм чинного законодавства.

Відтак, загальна сума грошового забезпечення, яке повинне було бути включено у довідку для перерахунку пенсії позивача, становить 9405,00 грн (4930,00 грн - посадовий оклад + 1340,00 грн - оклад за військовим (спеціальним) званням + 3135,00 грн - надбавка за вислугу років).

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вимогами п. 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №704 та збільшення розміру складових грошового забезпечення військовослужбовців слугувало безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього військовослужбовця, починаючи з 01.01.2018.

У пункті 1 Постанови №103 (в редакції, чинній на дату видачі довідки) відсутні будь-які інші складові грошового забезпечення, окрім як посадовий оклад, оклад за спеціальне (військове) звання та відсоткова надбавка за вислугу років, з яких органу Пенсійного фонду доручено перераховувати пенсію.

Пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 (в редакції, чинній на дату видачі довідки) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 (в редакції, чинній на дату видачі довідки) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

З урахуванням наведеного, Кабінетом Міністрів України встановлено вичерпний перелік складових грошового забезпечення, які слід враховувати при здійсненні перерахунку пенсій військовослужбовцям, відповідно до Постанови №704, і які включаються у довідку про грошове забезпечення. Такими складовими грошового забезпечення є виключно: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років.

Оскільки постановами Кабінету Міністрів України №103 та №45 на час видачі довідки для перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, в тому числі тих, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, відповідач правомірно та обґрунтовано не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення.

Покликання позивача на визнання нечинними в судовому порядку постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 та зміна Порядку №45 суд відхиляє, адже зазначене рішення Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/3858/18 від 05.03.2019 набрало чинності 05 березня 2019 року, в той час як позивач просить зобов'язати відповідача виготовити довідку для проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 року.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Кожна сторона відповідно до положень ст. 77 КАС України повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевірив дії та рішення відповідача чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані повністю. Із системного аналізу викладених норм та встановлених судом обставин справи суд дійшов висновку про відсутність порушень прав позивача, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати позивачеві не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-248, 256, 294, 295, 371 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії Адміністрацію Державної прикордонної служби України - відмовити повністю.

2. Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 18.11.2019.

Суддя Коморний О.І.