Рішення від 15.11.2019 по справі 340/2274/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2274/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25000, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00001504000 від 12.06.2019 року.

Позов ФОП ОСОБА_1 . мотивовано тим, що спірне податкове повідомлення - рішення, яким до нього застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 17000 грн., винесене відповідачем на підставі матеріалів кримінального провадження №32018120010000010 від 16.02.2018 року, за порушення абз.3 ч.4 ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Позивач стверджує, що контролюючий орган всупереч нормам Податкового кодексу України не проводив жодних перевірок та не складав ніяких актів про порушення вимог законодавства, яке регулює обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, жодні документи від нього, як платника податків, не вимагались та не надавалися. Крім того, позивач зазначає, що за результатами досудового розслідування кримінального провадження №32018120010000010 31.07.2018 року прийнято рішення про його закриття на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України (за відсутністю складу кримінального правопорушення) та складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.164-5 КУпАП. Постановою судді Новоукраїнського районного суду від 22.10.2018 року у справі №396/1746/18 прийнято рішення про закриття адміністративної справи відносно нього у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення. Позивач наполягає, що цими процесуальними документами та судовими рішеннями встановлено відсутність у його діях ознак кримінального чи адміністративного правопорушення. З цих підстав просить суд визнати протиправним та скасувати спірне податкове повідомлення - рішення.

Ухвалою судді від 16.09.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі за цим позовом та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що листом СУ ФР ГУ ДФС у Кіровоградській області від 26.03.2019 року №225/в/11-28-23-02-06 до управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Кіровоградській області для розгляду надійшли матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄРДР 16.02.2018 року за №32018120010000010. Під час досудового розслідування установлено факти протиправної діяльності ФОП ОСОБА_1 , який здійснював зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразку в кіоску за адресою: АДРЕСА_2. Виявлені порушення стали підставою для застосування фінансових санкцій в сумі 17000 грн. згідно з абз.16 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Доводячи правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, просив суд у позові відмовити.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він заперечив факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку, вказавши, що цигарки, які були вилучені в ході обшуку, належать не йому, а іншій особі, а він не мав наміру їх зберігати, що підтверджується постановою судді Новоукраїнського районного суду від 22.10.2018 року у справі №396/1746/18.

Відповідач правом подачі заперечень не скористався.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 з 11.04.2003 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, основним видом його економічної діяльності є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (КВЕД 47.11). (а.с. 10 - 13)

До управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Кіровоградській області надійшов лист СУ ФР ГУ ДФС у Кіровоградській області №225/в/11-28-23-02-06 від 26.03.2019 року, у якому вказано, що під час досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32018120010000010 від 16.02.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.204 КК України, встановлено факти протиправної діяльності ОСОБА_1 Так, 17.07.2018 року у даному кримінальному провадженню було проведено обшук за адресою: АДРЕСА_2, яке перебуває у володінні та використовуються ФОП ОСОБА_1 , в ході якого виявлено та вилучено 178 пачок сигарет без марок акцизного податку. Матеріали кримінального провадження направлені для відповідного реагування та вирішення питання щодо притягнення до фінансової відповідальності ФОП ОСОБА_1 за торгівлю контрафактними тютюновими виробами. (а.с. 41)

На підставі цих матеріалів першим заступником начальника ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "С" №00001504000 від 12.06.2019 року, яким згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України, абз.16 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", за порушення вимог абз.3 ч.4 ст.11 вказаного Закону до ФОП ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразку. (а.с. 14 - 15)

Позивач оскаржив вказане рішення в адміністративному порядку. Рішенням ДФС України від 20.08.2019 №39996/6/99-99-11060525 про результати розгляду скарги податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області №00001504000 від 12.06.2019 року залишено без змін, а скаргу - без задоволення. (а.с. 24 - 28)

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіряючи правомірність спірного рішення, суд виходить з того, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Статтею 11 цього Закону передбачені вимоги щодо маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з підпунктом 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до пунктів 226.1, 226.2, 226.3, 226.5, 226.11 статті 226 Податкового кодексу України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251 затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Пунктами 20, 23, 24 цього Положення передбачено, що маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.

На тютюнові вироби марки наклеюються: на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - у такій спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання; на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку.

Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

Відповідно до абзацу 16 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

За змістом частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суб'єктами відповідальності за нею є суб'єкти господарювання, які здійснюють свою підприємницьку діяльність з порушенням норм чинного законодавства України.

Механізм застосування цих фінансових санкцій визначає Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790.

Згідно з пунктами 3, 5 вказаного Порядку до суб'єктів господарювання, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.

Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Судом установлено, що в СУ ФР ГУ ДФС у Кіровоградській області перебувало кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32018120010000010 від 16.02.2018 року, відносно ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.204 КК України. (а.с. 41)

Під час досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні у ході проведеного 17.07.2018 року обшуку в торгівельному кіоску по АДРЕСА_2 , яке перебуває у володінні та використовується ФОП ОСОБА_1 , виявлено та вилучено 16 пачок цигарок без фільтру марки "ASTRU" без марок акцизного податку України, 16 пачок цигарок з фільтром марки "DOINA" без марок акцизного податку України, 130 пачок цигарок без фільтру марки "MARVEL" без марок акцизного податку України, 16 пачок цигарок без фільтру марки "NZ" без марок акцизного податку України. (а.с. 41 - 43)

Постановою слідчого від 31.07.2018 року кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32018120010000010 від 16.02.2018 року, в частині, що стосується кримінального правопорушення за фактом незаконного придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збуту чи транспортування з метою збуту ОСОБА_1 незаконно виготовлених підакцизних товарів (тютюнових виробів), за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204 КК України, закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204 КК України. Копії матеріалів кримінального провадження №32018120010000010 та вилучені згідно протоколів обшуку від 17.07.2018 року тютюнові вироби направлено до оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, в порядку ст.164-5 КУпАП ("Зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного податку встановленого зразка"). (а.с. 37 - 38, 47)

Оперативним управлінням ГУ ДФС у Кіровоградській області 31.08.2018 року складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за реалізацію тютюнових виробів, не маркованих марками акцизного податку встановленого зразка, в торгівельному кіоску за адресою: АДРЕСА_2 .

Матеріали про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП України, направлено до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області.

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 для розгляду справи з'явився, вину в інкримінованому йому правопорушенні не визнав, пояснивши суду, що він придбав дані тютюнові вироби для ОСОБА_6 за його кошти, а ці тютюнові вироби тимчасово зберігав в торгівельному кіоску.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що він бригадою виїздить на монтажні роботи та, надавши кошти, попрохав ОСОБА_1 придбати йому цигарки для вжитку його бригадою, які потім мав забрати з торгівельного кіоску останнього, але не встиг цього зробити. Вилучені тютюнові вироби у ОСОБА_1 належать йому - ОСОБА_6 . Крім того свідок ОСОБА_6 подав до суду клопотання про повернення йому вилучених цигарок, які були придбанні ОСОБА_1 у м. Кропивницькому. (а.с. 62)

Постановою судді Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 22.10.2018 року у справі №396/1746/18 адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-5 КУпАП провадженням закрито у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення. Вилучені 17.07.2018 року тютюнові вироби повернуті ОСОБА_6 (а.с. 22 - 23)

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 6 статті 78 КАС України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

У ході судового розгляду справи відповідачем не доведено, що вилучені 17.07.2018 року у кіоску, розташованому по АДРЕСА_2 тютюнові вироби були призначені для використання позивачем, як суб'єктом господарювання, у його господарській діяльності, зокрема з метою подальшої реалізації.

Суд вважає, що зберігання тютюнових виробів, придбаних не для реалізації, не може вважатися зберіганням тютюнових виробів без марок акцизного податку як об'єктивною стороною складу господарського правопорушення, передбаченого абзацом 16 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відтак, суд прийшов до висновку, що належними та достатніми доказами факт зберігання позивачем як суб'єктом господарювання тютюнових виробів без марок акцизного податку відповідачем не доведений, а матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні №32018120010000010 не могли бути беззаперечною підставою для прийняття відповідачем рішення про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу, передбаченого статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Оскільки відповідачем правомірність спірного податкового повідомлення-рішення №00001504000 від 12.06.2019 року не доведено, тому позов про визнання його протиправним та скасування слід задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 768,40 грн., які, зважаючи на задоволення позову, слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (25000, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області форми "С" №00001504000 від 12.06.2019 року.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 768,40 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш