ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" листопада 2019 р. справа № 809/671/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Кафарського В.В.,
за участю секретаря судового засідання Лудчак А.В.,
представників позивача Крилюка М.В., Курчі В.В.,
представника відповідача Тиніва І.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області до приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Івано-Франківськтурист», Філія Дитячий заклад санаторного типу лікувально-оздоровчий комплекс «Карпатські зорі» Приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Івано-Франківськтурист» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
06.06.2016 Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Івано-Франківськтурист», Філія «Дитячий заклад санаторного типу лікувально-оздоровчий комплекс «Карпатські зорі» приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Івано-Франківськтурист» (далі - відповідач, Філія ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» ПРАТ «Івано-Франківськтурист»), в якому просило застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень Філії «Дитячий заклад санаторного типу лікувально-оздоровчий комплекс «Карпатські зорі» Приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Івано-Франківськтурист» за адресою: вул. Над Гуком, 15, м. Косів, Косівський район, Івано-Франківська область, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з 10.05.2016 по 24.05.2016 працівниками Косівського районного відділу Управління ДСНС України в Івано-Франківській області проведено планову перевірку додержання вимог законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Івано-Франківськтурист», Філія Дитячий заклад санаторного типу лікувально-оздоровчий комплекс «Карпатські зорі» за адресою: вул. Над Гуком 15, м. Косів, Косівський район, Івано-Франківська область, за результатами якої складено акт №98 від 24.05.2016. В ході перевірки встановлено, що експлуатація будівель, споруд, приміщень Філії ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» ПРАТ «Івано-Франківськтурист» здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. На підставі наведеного позивач просив позов задовольнити та застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень Філії Дитячий заклад санаторного типу лікувально-оздоровчий комплекс «Карпатські зорі» Приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях Івано-Франківськтурист» за адресою: вул. Над Гуком, 15, м. Косів, Косівський район, Івано-Франківська обл., шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.06.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2016, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Згідно постанови Верховного суду від 21.08.2019 касаційну скаргу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області задоволено частково. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.06.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2016 у справі №809/671/16 скасовано. Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
07.10.2019 адміністративна справа №809/671/16 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та цього ж дня зареєстрована автоматизованою системою документообігу Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.10.2019прийнято до провадження Івано-Франківського окружного адміністративного суду адміністративну справу №809/671/16 за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області до приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Івано-Франківськтурист», Філія Дитячий заклад санаторного типу лікувально-оздоровчий комплекс «Карпатські зорі» Приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Івано-Франківськтурист» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) та вирішено розгляд даної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач 07.11.2019 подав відзивна позовну заяву. Представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с. 171-175). Просив суд в задоволенні позову відмовити з урахуванням того, що недоліки, викладені в акті позивача від 24.05.2016 за №98, відповідачем виправлено, а вимога пункту 9 Припису (приміщення адмінбудівлі та столової обладнати системою протипожежного захисту (СПЗ) виконана частково. Представник відповідача вказує на те, що згідно технічного паспорта, виготовленого станом на 28.06.2017 на нежитлові будівлі ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі», площа адміністративного будинку складає 78,5 кв. м., що відповідно не перевищує 100 кв. м., а тому підстав для влаштування пожежної сигналізації в цьому приміщенні немає. За таких обставин, експлуатація будівель та споруд ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» жодним чином не створює небезпеки, як для його обслуговуючого персоналу так і для відпочиваючих. На підставі наведеного, відповідач вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
11.11.2019 представник позивача через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду подав відповідь на відзив, в якій зазначає, що певне порушення, яке становить загрозу для життя і здоров'я людей та слугувало однією з підстав для звернення позивача з даним позовом до суду, а саме приміщення адмінбудівлі та столової не обладнані системами протипожежного захисту, продовжує мати місце. А тому позивач вважає, що існують всі підстави для задоволення позову (а.с. 181-183).
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив та просив у його задоволенні відмовити з підстав, викладених у відзиві.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими учасники справи обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Посадовими особами позивача на підставі наказу Косівського районного відділу Управління ДСНС в Івано-Франківській області від 22.04.2016 за №20 (а.с. 12-13) та посвідчення на проведення перевірки від 03.05.2016 за №287 (а.с. 15) проведено планову перевірку відповідача щодо додержання ним вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за результатами якої складено акт від 24.05.2016 за № 98 (а.с. 16-19).
Даним актом зафіксовано ряд порушень вимог законодавства, які створюють загрозу життю і здоров'ю людей, у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, зокрема:
1) дерев'яні конструкції горищного приміщення усіх будівель не оброблені вогнетривким розчином, чим порушено вимоги пункту 2.5 глави 2 розділу ІІІ наказу МВС від 30.12.2014 за №1417 «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Наказ №1417);
2) не проведено технічне обслуговування наявних первинних засобів вогнегасіння (вогнегасників), чим порушено вимоги пункту 3.17 глави 3 розділу V Наказу №1417;
3) не проведено технічне обслуговування пожежних кран-комплектів та перевірку на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією в спеціальному журналі, чим порушено вимоги підпункт 10 пункту 2.2 глави 2 розділу V Наказу №1417;
4) наявна автоматична пожежна сигналізація не виведена на пульт централізованого спостерігання, чим порушено вимоги пункту 12 розділу ІІ Наказу №1417;
5) не здійснено технічного обслуговування наявної автоматичної пожежної сигналізації, чим порушено вимоги пункту 1.4 глави 1 розділу V Наказу №1417;
6) приміщення адмінбудівлі та столової не обладнанні системами протипожежного захисту, чим порушено вимоги пункту 1.2 глави 1 розділу V Наказу №1417.
Акт перевірки підписав та отримав директор ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» (зв. ст. а.с. 19).
За наслідками проведеної перевірки та встановлених порушень відповідачем винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 24.05.2016, яким вимагалось у строк до 24.06.2016 вжити визначених у ньому заходів щодо приведення будівель (споруд) у відповідність до вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (а.с. 20-21).
Вказаний припис підписав та отримав директор ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» та у судовому поряду відповідачем не оскаржувався.
Зазначені в акті перевірки від 24.05.2016 за №98 порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, на думку представника позивача, створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей (як персоналу Філії ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» ПРАТ «Івано-Франківськтурист», так і іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме:
- відсутність інженерного захисту (дерев'яних конструкцій горищних приміщень) сприятиме швидкому розповсюдженню полум'я по дерев'яних конструкціях, ускладнить гасіння пожежі працівниками об'єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій;
- несправність первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- несправність на об'єкті внутрішнього водопостачання не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- відсутність та (або) несправність автоматичних систем протипожежного захисту перешкоджає швидкому виявленню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі.
Суд зазначає, що правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»
Відповідно статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною 6 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Відповідно до частини 7 статті 7 даного Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до частини 8 статті 7 цього ж Закону припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Частиною 11 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до приписів статті 64 Кодексу цивільного захисту України, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки (Державної служби України з надзвичайних ситуацій).
Згідно підпункту 27 пункту 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДСНС України №175 від 13.04.2016, Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Частиною 1 статті 66 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом (частина 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України).
Частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Таким чином, у випадку наявності підстав для застосування одного з таких заходів реагування як повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, орган контролю звертається до суду із адміністративним позовом.
Суд, враховуючи аналіз наведених норм права, зазначає, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд. Такі заходи реагування до суб'єкта господарювання не застосовуються у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису.
Судом встановлено, що відповідачем на виконання вимог припису від 24.05.2016 здійснено ряд заходів щодо усунення порушень вимог чинного законодавства, а саме:
- у відповідності до договору №30.05.16 від 30.05.2016, укладеного між замовником ПРАТ «Івано-Франківськтурист» та виконавцем - ТОВ «Фенікс-ІФ», останнім виконано поверхневе вогнезахисне просочування дерев'яних конструкцій даху будівель ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» (а.с. 48-49). Виконання цих робіт підтверджується інформацією зазначеною у акті приймання №178-0-1-1 за травень 2016 року (а.с. 52-53);
- у відповідності до акту №88/05/16 від 18.05.2016 приватним підприємством «Івано-Франківськпожежсервіс» проведено роботи по технічному обслуговуванню вогнегасників (а.с. 55);
- згідно договору №3 від 08.06.2016 ДПРЧ-14 УДСНС в Івано-Франківській області надано послуги по перевірці та випробуванню пожежних кранів, обслуговуванню та випробуванню пожежних рукавів (а.с. 56-57), що підтверджується відомостями з акту здавання-приймання послуги від 08.06.2016 (а.с. 59);
- згідно договору №334 від 01.06.2016, укладеного з ТзОВ «Арте-ПС» вирішено питання по спостереженню за спрацюванням засобів пожежної сигналізації, які підключені до пульта централізованого нагляду (ПЦН) (а.с. 60-63), що також підтверджується відповідним актом про прийом системи пожежного спостереження від 01.06.2016 (а.с. 64);
- згідно договору №34/ТО від 31.05.2016, ПП «Вектор плюс», яке діє на підставі відповідної ліцензії МНС України, прийняло на себе зобов'язання по технічному обслуговуванню та ремонту і періодичному освідченню автоматичної системи пожежної сигналізації та оповіщення людей про пожежу, які змонтовані на ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» (а.с. 65-66);
- згідно договору №32 від 01.06.2016, Державна пожежно-рятувальна частина Управління ДСНС в Івано-Франківській області прийняла на себе за плату обов'язки щодо організації аварійно-рятувального обслуговування об'єктів ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» з метою своєчасного реагування та виконання аварійно-рятувальних робіт при виникненні на обертах санаторію надзвичайної ситуації та ліквідації наслідків (а.с. 67-68).
Позивачем не заперечується факт усунення відповідачем порушень, визначених у пунктах 1-3, 5-6 припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 24.05.2016.
Однак, суд встановив, що станом на час розгляду справи залишається не усунутим пункт 9 вказаного припису від 24.05.2016, а саме - приміщення адмінбудівлі та столової не обладнанні системами протипожежного захисту, чим порушено вимоги пункту 1.2 глави 1 розділу V Наказу №1417.
Так, відповідно до положень пункту 1.2 глави 1 розділу V Наказу №1417 (станом на час виникнення спірних правовідносин) будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2010 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту».
Ці вимоги ДБН В.2.5-56:2010 поширюються на проектування, монтування, уведення до експлуатування і технічне обслуговування систем протипожежного захисту (СПЗ), а саме:
- автоматичних систем пожежогасіння (АСПГ);
- систем пожежної сигналізації (СПС);
- систем оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей (СО);
- систем димо- та тепловидалення та підпору повітря (СДТ);
- систем централізованого пожежного спостереження (СЦПС);
- диспетчеризації (СПЗ).
Зазначені вище СПЗ призначені для протипожежного захисту будинків, споруд, приміщень та устаткування різного призначення (далі - об'єкти) під час нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту та експлуатування цих об'єктів (пункт 1.1 ДБН В.2.5-56:2010).
Відповідно до пункту 4.6 ДБН В.2.5-56:2010, не підлягають обладнанню системи пожежної сигналізації окремо розташовані застраховані одноповерхові наземні об'єкти торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення, площа яких незалежно від їх ступеня вогнестійкості не перевищує 100 кв. м. Якщо площа цих об'єктів становить 150 кв. м і більше, то сигнал про спрацювання АУПС повинен виводитись на пульт пожежного спостерігання.
Суд звертає увагу на те, що згідно технічного паспорту будівлі ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі», площа адміністративного будинку складає 78,5 кв. м, водночас площа столових на другому поверсі громадського будинку №15, літера «Б», складає відповідно 152,2 кв. м (номер приміщення згідно експлікації - №43) та 278,7 кв. м (номер приміщення згідно експлікації - №52) (а.с. 190, 198).
Тому доводи відповідача про те, що пункт 9 припису від 24.05.2016 частково виконаний, є помилковими, адже згідно вказаного пункту слідує, що відповідача зобов'язано до 24.06.2019 приміщення адмінбудівлі та столової обладнати системою протипожежного захисту (СПЗ).
Як уже встановлено судом, приміщення кожної з двох столових на другому поверсі громадського будинку №15, літера «Б», за площею перевищують 100 кв. м, а тому вони мають бути обладнані системою протипожежного захисту.
Відповідач не підтвердив та не надав суду жодних доказів щодо усунення виявленого порушення законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованого у пункті 9 припису від 24.05.2016.
Отже, судом не встановлено, що відповідач припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 24.05.2016виконав, а тому подальша експлуатація відповідачем будівель, споруд, приміщень Філії ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» ПРАТ «Івано-Франківськтурист» створює загрозу життю та здоров'ю людей, уникнення чого можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень).
За таких обставин, суд робить висновок про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень Філія ДЗСТ ЛОК «Карпатські зорі» ПРАТ «Івано-Франківськтурист» за адресою: вул. Над Гуком, 15, м. Косів, Косівський район, Івано-Франківська обл., шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Окрім того, суд звертає увагу відповідача,що згідно частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесених позивачем, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (вул. Франка, 6, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 38555228) до приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Івано-Франківськтурист» (вул. Г. Мазепи, 140А, м. Івано-Франківськ, 76025, код ЄДРПОУ 02659186), Філія Дитячий заклад санаторного типу лікувально-оздоровчий комплекс «Карпатські зорі» Приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях Івано-Франківськтурист» (вул. Над Гуком, 15, м. Косів, Косівський район, Івано-Франківська обл., 78600, код ЄДРПОУ ВП 36997409) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень Філії Дитячий заклад санаторного типу лікувально-оздоровчий комплекс «Карпатські зорі» Приватного Івано-Франківського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіях Івано-Франківськтурист» за адресою: вул. Над Гуком, 15, м. Косів, Косівський район, Івано-Франківська обл., шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кафарський В.В.
Рішення складене в повному обсязі 18 листопада 2019 р.