15.11.2019
Єдиний унікальний номер № 331/5081/19
Провадження № 3/331/1529/2019
15 листопада 2019 року місто Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Стратій Є.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Олександрівського ВП Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення неповнолітнього: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Запоріжжя, громадянина України, не працевлаштованого, державна реєстрація місця проживання якого та фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 ,
- до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
15 листопада 2019 року в провадження Жовтневого районного суду міста Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР № 416793/835 від 17 липня 2019 року, 20 червня 2019 року, приблизно о 17 годині 35 хвилин, навпроти будинку № 31-А АДРЕСА_2 Гоголя у місті Запоріжжя, громадянин ОСОБА_1 , зберігав при собі наркотичну речовину «канабіс» у невеликих розмірах, без мети збуту.
Дії особи кваліфіковані за ч. 1 ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, судом встановлено, що даний протокол про адміністративне правопорушення було складено із порушенням вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Отже, саме в ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення надається перелік тих даних, що обов'язково повинні бути відображені в протоколі для того, щоб він мав відповідну юридичну силу і щоб його неможливо було заперечувати.
Суть правопорушення це опис діяння, конкретних обставин, що мали місце.
Диспозиція статті 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що ставиться у провину ОСОБА_1 , є: незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах та вимагає формулювання суті правопорушення.
В той же час, формулювання суті правопорушення не може обмежуватися посиланням тільки на статтю Кодексу України про адміністративні правопорушення, а повинно також містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення з конкретизацією суті порушення.
Як вбачається з протоколу серії ГР № 416793/835 від 17.07.2019 року, вказаних вимог співробітники поліції при складенні протоколу не дотримались. Так, у протоколі зазначено, що 20 червня 2019 року, приблизно о 17 годині 35 хвилин, навпроти будинку № 31-А АДРЕСА_3 вулиці Гоголя у місті Запоріжжя, громадянин ОСОБА_1 , зберігав при собі наркотичну речовину «канабіс» у невеликих розмірах, без мети збуту, тобто суть адміністративного правопорушення у вищевказаному протоколі не вказано.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення - відсутні свідки подій.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним з джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення, а тому дотримання правил щодо його складання є обов'язковим.
Суть правопорушення (конкретний опис обставин, що мали місце) повинна бути викладена саме у протоколі про адміністративне правопорушення.
Пунктом 5.27 розділу 5 ДСТУ 4163-2003, затвердженого Наказом Держспоживстандарт України від 07.04.2003 року № 55, встановлено вимоги щодо засвідчення копій документів.
З матеріалів даної справи вбачається, що на підтвердження вчиненого правопорушення, до протоколу долучено копії документів (а.с. № 4, № 5, № 6, № 8, № 9, № 10, № 11, № 12, № 13, № 14, № 15, № 16), які належним чином не засвідчені, що ставить під сумнів припустимість використання отриманих відомостей в якості доказів у цій справі.
Відповідно до ст. 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справи, передбачені ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення розглядаються протягом доби.
Згідно до вимог частини 2 статті 277-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді.
Таким чином, суд позбавлений можливості розглянути дану справу по суті у строк, визначений ст. 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи, передбаченої ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ піддано приводу.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 не відповідає вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд не має можливості провести повне й об'єктивне з'ясування обставин справи з дотриманням процесуальної форми його розгляду, тому з метою дотримання передбачених ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення прав та охоронюваних законом інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя вважає за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , до Олександрівського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення та забезпечення явки правопорушника до суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 256, 268, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
суддя,
Справу про притягнення неповнолітнього: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - повернути до Олександрівського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення та забезпечення явки правопорушника до суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Є.В. Стратій