Постанова від 14.11.2019 по справі 1.380.2019.000417

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2019 рокуЛьвів№ 857/9879/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Обрізка І. М.;

за участю секретаря судового засідання - Джули В. М.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м. Львові апеляційну скаргу Західного офісу Держаудитслужби на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2019 року в справі № 1.380.2019.000417 (головуючий суддя - Крутько О. В., м. Львів, повний текст рішення складено 01 серпня 2019 року) за позовом ОСОБА_1 до Західного офісу Держаудитслужби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

25 січня 2019 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Західного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними дії Західного офісу Державної аудиторської служби України щодо відмови в обчисленні стажу державної служби ОСОБА_1 для нарахування і виплати надбавки за вислугу років; зобов'язання Західний офіс Державної аудиторської служби України здійснити нарахування ОСОБА_1 надбавки за вислугу років, обчисливши її з 01.05.2016 (дня набуття чинності Законом № 889-VІІ) у розмірі 50 відсотків посадового окладу з врахуванням стажу державної служби за періоди роботи (служби) з 17 серпня 1989 року по 20 липня 2009 року, обчисленого у порядку та на умовах, установлених на той час Порядком обчислення стажу державної служби (№ 283-94-п) та Порядком виплати винагороди за вислугу років працівникам Державної фінансової інспекції та її територіальних органів, які безпосередньо здійснюють державний контроль за витрачанням бюджетних коштів (№ 1141-98-п).

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що вищевказані періоди стажу відповідачем протиправно та незаконного було не включено до стажу державної служби позивача, також зазначено, що позивачу фактично було незаконно змінено істотні умови (оплату) праці без письмового попередження про такі зміни, що є порушенням ч.3 ст. 32, ст. 103 КЗпП, ч.4 ст. 43 Закону України “Про державну службу” № 889-VІІІ.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2019 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Західного офісу Державної аудиторської служби України щодо відмови в зарахуванні до стажу державної служби для нарахування і виплати надбавки за вислугу років ОСОБА_1 стажу роботи (служби) з 17.08.1989 по 20.07.2009 у Відділі народної освіти Червоноармійського райвиконкому м. Львова, Відділі освіти Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради. Зобов'язано Західний офіс Державної аудиторської служби України здійснити нарахування ОСОБА_1 надбавки за вислугу років обчисливши її з 01.05.2016 у розмірі 50 відсотків посадового окладу, зарахувавши ОСОБА_1 до стажу державної служби стаж роботи з 17.08.1989 по 20.07.2009 у Відділі народної освіти Червоноармійського райвиконкому м. Львова, Відділі освіти Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Західним офісом Держаудитслужби, подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови було порушено норми матеріального та процесуального права. Апелянт вважає, що вказаний позивачем стаж роботи з 17.08.1989 по 20.07.2009, що був зарахований при встановленні винагороди за вислугу років до стажу державної служби не може бути зарахований, оскільки не відповідає переліку, передбаченому у Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (Порядок 229). Законодавством не передбачено застосування обчислення стажу державної служби за Порядком виплати винагороди за вислугу років працівникам Державної фінансової інспекції та її територіальних органів, які безпосередньо здійснюють контроль за витрачанням бюджетних коштів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1141, яка втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 521.

11 листопада 2019 року Восьмим апеляційним адміністративним судом отримано клопотання Західного офісу Держаудитслужби про відкладення розгляду справи у зв'язку із перебуванням представника у відпустці, колегія суддів відхиляє таке як необґрунтоване, оскільки вказана причина відкладення не може вважатися поважною для суб'єкта владних повноважень, а саме органу державної влади, який має можливість забезпечити участь в судовому засіданні іншого представника.

Позивач та його представник, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечили та просять відмовити в задоволенні такої в повному обсязі.

Інші особи, у судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, що відповідно до частини другої статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи за їхньої відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, пояснення представника позивача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до начальника Західного офісу Держаудитслужби з заявою 08.11.2018, у якій просила вирішити питання щодо здійснення нарахування та виплати їй за період з 01.05.2016 по теперішній час надбавки за вислугу років за стаж державної служби (стаж роботи, служби) у розмірі 50 відсотків при стажі роботи понад 25 років, як це передбачено п.8 Прикінцевих положень Закону України Закону №889-VІІІ, та зазначала, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Західним офісом Держаудитслужби розглянуто звернення позивача та надано відповідь від 27.11.2018 № 09-16/7227-2018, у якій зазначено, що для нарахування та виплати ОСОБА_1 за період з 01.05.2016 по теперішній час надбавки за вислугу років за стаж державної служби у розмірі 50% посадового окладу немає підстав, оскільки час роботи ОСОБА_1 у відділі народної освіти з 17.08.1989 по 20.07.2009 на посадах інженера, старшого інженера, провідного спеціаліста відділу народної освіти Червоноармійського райвиконкому м. Львова з 17.08.1989 по 14.11.2001 (записи №№1-4 в трудовій книжці), провідного спеціаліста відділу освіти, начальника групи з централізованого обслуговування, провідного спеціаліста з централізованого господарського обслуговування при відділі освіти Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради з 15.11.2001 по 20.07.2009 (записи №№ 5-8 в трудовій книжці), що були зараховані при встановленні винагороди за вислугу років не можуть бути зараховані до стажу державної служби.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлено, що 01.05.2016 набрав чинності Закон України “Про державну службу” № 889-VІІІ від 10.12.2015 (надалі Закон 889-VІІІ) (особливості надбання чинності окремими положеннями визначено у законі), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Відповідно до ч.1 ст. 52 Закону № 889-VІІІ надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Механізм обчислення стажу державної служби згідно вказаного закону визначено Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (Порядок 229).

Пункт 8 розділу ХІ “Прикінцеві та Перехідні положення” Закону №889-VІІІ передбачає, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

До набрання чинності Законом 889-VІІ чинними були Закон України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (втратив чинність крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ Закону № 889-VІІІ) та Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (надалі Порядок 283).

У пункті 2 Порядку 283 було передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування"(2493-14), а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Також у пункті 2 Порядку 283 передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

У додатку до Порядку було передбачено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, зокрема, виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Також встановлено, що ОСОБА_1 працювала у Червоноградському райвиконкомі м. Львова, а згодом у Відділі освіти Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради. Згідно записів у трудовій книжці позивач 17.08.1989 призначена на посаду інженера на час декретної відпустки основного працівника з 15.08.1989 згідно наказу № 833-к від 17.08.1989; 14.05.1990 переведена з посади інженера на посаду старшого інженера на постійно згідно наказу № 446 від 15.05.1990; 04.04.1997 за результатами атестаційної комісії позивачу присвоєно провідного спеціаліста згідно наказу відділу освіти Личаківської РА від 04.04.97 № 70-0; 03.02.2003 позивача переведено з посади провідного спеціаліста відділу освіти на посаду начальника групи з централізованого господарського обслуговування згідно наказу відділу освіти Личаківської РА від 03.02.03 № 17-к; 01.02.2005 позивача переведено з посади начальника групи з централізованого господарського обслуговування при відділі освіти на посаду провідного спеціаліста згідно наказу відділу освіти Личаківської РА від 01.02.05 № 12/2-к; 20.07.2009 позивач звільнена з посади провідного спеціаліста з централізованого господарського обслуговування при відділі освіти згідно наказу відділу освіти Личаківської РА від 03.07.09 № 08-10/93-к.

З огляду на те, що робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування та на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік зараховувалась до стажу державної служби у порядку та відповідно до Порядку 283 спірний досліджуваний період роботи ОСОБА_1 у Червоноградському райвиконкомі м. Львова, Відділі освіти Личаківської РА слід зарахувати до стажу державної служби для виплати надбавки за вислугу років, так як позивач перебувала на посадах спеціаліста, керівного працівника виконавчого комітету районної ради народних депутатів та відділу (структурного підрозділу) виконавчого органу міської ради.

Додатково колегія суддів звертає увагу на те, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини та відповідно до Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41), яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення ("Серявін та інші проти України").

Згідно з ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.

Керуючись статтями 229, 241, 250, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Західного офісу Держаудитслужби - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2019 року в справі № 1.380.2019.000417 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

І. М. Обрізко

Повне судове рішення складено 15 листопада 2019 року.