Рішення від 14.11.2019 по справі 440/3820/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3820/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Глобинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до виконавчого комітету Глобинської міської ради про:

- визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Глобинської міської ради щодо не розміщення (не опублікування) на сайті Глобинської громади (https://globynska-gromada.gov.ua) в розділі "Електронні петиції" поданої ОСОБА_1 електронної петиції "Про створення скверу імені Анатолія Бабенка";

- зобов'язання виконавчий комітет Глобиснької міської ради розмістити (опублікувати) на сайті Глобинської громади (https://globynska-gromada.gov.ua) в розділі "Електронні петиції" подану ОСОБА_1 електронну петицію "Про створення скверу імені ОСОБА_2 ".

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що при поданні ним електронної петиції "Про створення скверу імені ОСОБА_2 " ним були дотримані всі вимоги законодавства, а саме: - викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти; - петиція не містить закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, закликів до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини; - заповнено спеціальну форму на офіційному веб-сайті відповідача. Таким чином, висновки відповідача щодо невідповідності поданої ОСОБА_1 петиції суперечать статті 23-1 Закону України "Про звернення громадян", а висунуті у відповіді вимоги щодо невідповідності поданої петиції з посиланням на норми права мають реалізовуватися саме органом, якому вона адресована, зокрема, шляхом отримання письмової згоди на присвоєння імені.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву (а.с. 20-22) зазначив, що не здійснення оприлюднення електронної петиції позивача зумовлене невідповідністю вказаної петиції вимогам Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" та Положенню про електронні петиції, а також наявністю розбіжностей у заголовку та тексті петиції. Таким чином, виконавчим комітетом Глобинської міської ради не було допущено протиправної бездіяльності щодо не розміщення електронної петиції ОСОБА_1 від 05.10.2019 на сайті Глобинської громади, оскільки при розгляді вказаної петиції було вжито всіх дій, які передбачені законодавством України та Положенням про електронні петиції. Бездіяльність у даному випадку вбачалася б лише тоді, коли виконавчим комітетом Глобинської міської ради дана петиція була б залишена без уваги та на неї не було б надано відповіді.

Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Cправи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

05.10.2019 о 18:46:21 ОСОБА_1 подано електронну петицію "Про створення скверу імені Анатолія Бабенка" (а.с. 23).

Листом від 08.10.2019 №М-02-10/2957 виконавчий комітет Глобинської міської ради Полтавської області проінформував ОСОБА_1 про те, що оскільки останнім при поданні петиції порушено вимоги Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій", а також з огляду на встановлення невідповідності вказаних у тексті петиції даних генеральному плану міста Глобине та суперечливість змісту у викладі самого тексту поданої ОСОБА_1 петиції, остання не може бути розміщена на сайті https://globynska-gromada.gov.ua.

Позивач, вважаючи, що у спірному випадку має місце допущення виконавчим комітетом Глобинської міської ради бездіяльності щодо не розміщення (не опублікування) на сайті Глобинської громади (https://globynska-gromada.gov.ua) в розділі "Електронні петиції" поданої ним електронної петиції "Про створення скверу імені ОСОБА_3 Бабенка", звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

За змістом статті 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Стаття 5 Закону України "Про звернення громадян" передбачає, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 231 цього Закону.

Згідно з приписами статті 23-1Закону України "Про звернення громадян" громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На веб-сайті відповідного органу або громадського об'єднання, що здійснює збір підписів, обов'язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.

Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.

Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.

Для створення електронної петиції до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування її автор (ініціатор) заповнює спеціальну форму на офіційному веб-сайті органу, якому вона адресована, або веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, та розміщує текст електронної петиції.

Електронна петиція оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором).

У разі невідповідності електронної петиції встановленим вимогам оприлюднення такої петиції не здійснюється, про що повідомляється автору (ініціатору) не пізніше строку, встановленого для оприлюднення.

Дата оприлюднення електронної петиції на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання є датою початку збору підписів на її підтримку.

Відповідні органи державної влади, органи місцевого самоврядування та громадські об'єднання під час збору підписів на підтримку електронної петиції зобов'язані забезпечити: безоплатність доступу та користування інформаційно-телекомунікаційною системою, за допомогою якої здійснюється збір підписів; електронну реєстрацію громадян для підписання петиції; недопущення автоматичного введення інформації, у тому числі підписання електронної петиції, без участі громадянина; фіксацію дати і часу оприлюднення електронної петиції та підписання її громадянином.

Електронна петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів на її підтримку розглядається як звернення громадян відповідно до цього Закону.

Електронна петиція, адресована відповідно Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, розглядається у порядку, встановленому цією статтею, за умови збору на її підтримку не менш як 25000 підписів громадян протягом не більше трьох місяців з дня оприлюднення петиції.

Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.

Електронна петиція, збір підписів на підтримку якої здійснювався через веб-сайт громадського об'єднання і яка протягом установленого строку набрала необхідну кількість підписів на її підтримку, не пізніше наступного дня після набрання необхідної кількості підписів надсилається громадським об'єднанням органу, якому адресована петиція, із зазначенням інформації про дату початку збору підписів, дату направлення електронної петиції, загальну кількість та перелік осіб, які підписали електронну петицію (чи посилання на джерело такої інформації в мережі Інтернет), строк збору підписів, назву та адресу електронної пошти громадського об'єднання.

Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об'єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції.

Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.

Якщо електронна петиція містить клопотання про її розгляд на парламентських слуханнях у Верховній Раді України або громадських слуханнях відповідної територіальної громади, автор (ініціатор) петиції має право представити електронну петицію на таких слуханнях. У такому разі строк розгляду електронної петиції продовжується на строк, необхідний для проведення відповідних слухань.

Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, визначається відповідно Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, місцевою радою.

Про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті Президентом України - щодо електронної петиції, адресованої Президенту України, Головою Верховної Ради України - щодо електронної петиції, адресованої Верховній Раді України, Прем'єр-міністром України - щодо електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України, головою відповідної місцевої ради - щодо електронної петиції, адресованої органу місцевого самоврядування.

У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням.

Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу, якому вона була адресована, а також надсилається у письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції та відповідному громадському об'єднанню, яке здійснювало збір підписів на підтримку відповідної електронної петиції.

У разі визнання за доцільне викладені в електронній петиції пропозиції можуть реалізовуватися органом, якому вона адресована, шляхом прийняття з питань, віднесених до його компетенції, відповідного рішення. Президентом України, Кабінетом Міністрів України, народними депутатами України за результатами розгляду електронної петиції можуть розроблятися та вноситися в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроекти, спрямовані на вирішення порушених у петиції питань.

Інформація про кількість підписів, одержаних на підтримку електронної петиції, та строки їх збору зберігається не менше трьох років з дня оприлюднення петиції.

Порядок створення, оприлюднення, збір підписів та розгляд петиції на території м. Глобине визначає Положення про електронні петиції, затверджене рішенням 41 сесії Глобинської міської ради І скликання від 15.11.2018 №1569 (далі - Положення, а.с. 33-35).

Згідно з розділом І Положення електронна петиція - це особлива форма колективного звернення громадян до Глобинської міської ради, яка подається та розглядається відповідно до статті 23-1 Закону України "Про звернення громадян" та цього Положення. Електронні петиції повинні стосуватися питань, які належать до повноважень та компетенції Глобинської міської ради та її виконавчих органів. Електронна петиція є однією з форм участі територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування.

Відповідно до пунктів 2.1-2.4 Положення електронна петиція подається в електронній формі і повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові громадянина або назву громадського об'єднання (із зазначенням посадової особи), а також адресу електронної пошти, зміст звернення з обґрунтуванням необхідності його розгляду та вирішення.

В електронній петиції має бути викладено суть порушеного питання, а в заголовку петиції зазначено її короткий зміст.

Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.

Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.

Як слідує зі змісту електронної петиції позивача, остання містить прізвище, ім'я, по батькові ініціатора та адресу його електронної пошти (а.с. 23).

Також у електронній петиції "Про присвоєння скверу імені ОСОБА_2 " викладено зміст звернення з обґрунтуванням необхідності його розгляду та вирішення, а саме, зазначено, що ОСОБА_4 був фотокореспондентом газети "Зоря Придніпров'я", волонтером української армії, життя якого передчасно забрала злощасна хвороба. ОСОБА_4 написав книгу "Шляхами неоголошеної війни", що містить газетні матеріали, які торкалися воєнної теми за участі мешканців Глобинського району - учасників волонтерського руху та бійців діючої армії. То ж з метою увічнення ОСОБА_5 , ініціатор петиції запропонував назвати на його ім'я сквер біля редакції газети "Зоря Придніпров'я" в м. Глобине з одночасним ініціюванням питання його реконструкції в комфортну (належним чином облаштовану) зону відпочинку.

За викладених обставин, оскільки петиція ОСОБА_1 була подана шляхом заповнення ним спеціальної форми на офіційному веб-сайті відповідача, що останнім не заперечується, а також містила суть звернення із зазначенням в заголовку її короткого змісту, прізвище, ім'я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу його електронної пошти, при цьому, не містила закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, закликів до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, на переконання суду, остання відповідала вимогам статті 23-1 Закону України "Про звернення громадян" та Положення.

При цьому, посилання відповідача на невідповідність електронної петиції ОСОБА_1 приписам пунктів 2.1 та 2.2 Положення, так як з назви петиції вбачається пропозиція "створити" сквер, а зі змісту петиції вбачається, що сквер вже існує та розташований біля редакції газети "Зоря Придніпров'я", хоча це не відповідає дійсності та суперечить генеральному плану м. Глобине, судом оцінюються критично, оскільки як в назві петиції, так і в її змісті чітко відображені мета та наміри ініціатора петиції, а саме, облаштування шляхом реконструкції в комфортну (належним чином облаштовану) зону відпочинку скверу біля редакції газети "Зоря Придніпров'я" та присвоєння вказаному скверу імені Анатолія ОСОБА_6 .

Поряд з цим, суд не вважає обґрунтованими й доводи відповідача про невідповідність електронної петиції вимогам Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" в частині посягання на права рідних померлого ОСОБА_2 у зв'язку з ненаданням ініціатором петиції письмової згоди рідних на присвоєння імені Анатолія ОСОБА_6 відповідному скверу, оскільки приписи статті 23-1 Закону України "Про звернення громадян" та Положення передбачають обов'язок відповідності петиції саме їх приписам, а не приписам інших законів та нормативно-правових актів.

На думку суду, висновки відповідача про невідповідність петиції Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" являються вже розглядом петиції по суті, при тому, що такому розгляду ще має передувати оприлюднення петиції та збір належної кількості підписів, і лише після цього петиція може бути передана на розгляд до постійної комісії Глобинської міської ради.

Окрім цього, суд також відмічає, що частина 3 статті 6 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій" чітко не визначає, що саме ініціатор звернення до своєї електронної петиції має додавати письмову згоду родичів на присвоєння імені їх близької людини певній юридичній особі або об'єкту права власності.

Резюмуючи викладене, суд доходить висновку, що в спірному випадку виконавчий комітет Глобинської міської ради допустив протиправну бездіяльності у вигляді не розміщення (не опублікування) на сайті Глобинської громади (https://globynska-gromada.gov.ua) в розділі "Електронні петиції" поданої ОСОБА_1 електронної петиції "Про створення скверу імені Анатолія Бабенка", а тому, позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити в повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, з огляду на звільнення позивача від сплати судового збору як особи з інвалідністю ІІ групи.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до виконавчого комітету Глобинської міської ради (вул. Центральна, буд. 285, м. Глобине, Глобинський район, Полтавська область, 39000, код ЄДРПОУ 04382056) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльності виконавчого комітету Глобинської міської ради щодо не розміщення (не опублікування) на сайті Глобинської громади (https://globynska-gromada.gov.ua) в розділі "Електронні петиції" поданої ОСОБА_1 електронної петиції "Про створення скверу імені Анатолія Бабенка".

Зобов'язати виконавчий комітет Глобиснької міської ради розмістити (опублікувати) на сайті Глобинської громади (https://globynska-gromada.gov.ua) в розділі "Електронні петиції" подану ОСОБА_1 електронну петицію "Про створення скверу імені ОСОБА_2 ".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава