Справа № 420/5494/19
15 листопада 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій відповідача з відмови листом №1869/Є-11 від 18 серпня 2019 року позивачу у нарахуванні та виплаті суми компенсації втрати частини доходів, за період з 24 лютого 2003 року по 30 червня 2019 року, у зв'язку із порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 59546,03 грн., зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу суму компенсації втрати частини доходів, за період з 24 лютого 2003 року по 30 червня 2019 року, у зв'язку із порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 59546,03 грн.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. Позов обґрунтований позивачем тим, що на виконання постанови Апеляційного суду Одеської області від 02 грудня 2011 року, зміненої постановою Вищого адміністративного суду України від 13 лютого 2014 року, йому здійснений перерахунок пенсії, що призвело до доплати у розмірі 59546,03 грн., однак зазначену суму позивач отримав лише 16 липня 2019 року. Позивач зазначає, що відповідачем в порушення вимог ст. 19 Конституції України, Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» не проведено нарахування та виплату компенсації.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 20-21) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки зазначена доплата в сумі 59546,03 грн. має характер разового платежу, а тому ніяким чином не може бути використана в контексті ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», доходи, в даному випадку пенсія, виплачуються позивачу вчасно, щомісячно до 25-го числа та без затримки, а тому підстав для виплати позивачу компенсації немає.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи інвалідності та має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Постановою Апеляційного суду Одеської області від 02 грудня 2011 року у справі №22а-3768/11 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2010 року змінено. Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком як інваліду війни та виплатити різницю недоотриманої пенсії з 24.02.2003 року по 31.12.2006 року. Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інваліду 2-ї групи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб та виплатити різницю недоотриманої пенсії з 24.02.2003 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 19.03.2010 року, в іншій частині постанову залишено в силі (аркуші справи 10-12).
Постановою Вищого адміністративного суду України від 13 лютого 2014 року у справі К/9991/6307/12 постанову Апеляційного суду Одеської області від 02 грудня 2011 року у справі №22а-3768/11 - змінено. Скасовано обмеження ОСОБА_1 перерахунку основної та додаткової пенсії, передбачених ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії до 19 березня 2010 року. Пункт 4 резолютивної частини постанови Апеляційного суду Одеської області від 02 грудня 2011 року викласти в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком як інваліду війни та виплатити різниці недоотриманої пенсії за період з 24.02.2003 року по 31.12.2005 року. В іншій частині постанову Апеляційного суду Одеської області від 02 грудня 2011 року - залишено без змін (аркуш справи 14).
На виконання постанови Апеляційного суду Одеської області від 02 грудня 2011 року у справі №22а-3768/11, зміненої постановою Вищого адміністративного суду України від 13 лютого 2014 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в результаті чого утворилась доплата у розмірі 59546,03 грн., однак зазначену суму позивач отримав лише 16 липня 2019 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача (аркуш справи 15).
01 серпня 2019 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій просив нарахувати та сплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів за період з 24 лютого 2003 року по 30 червня 2019 року (аркуш справи 8).
Листом №1869/Є-11 від 19.08.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивачу про те, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Враховуючи, що поточна пенсія нараховувалась та виплачувалась своєчасно, а позивач вимагає про виплату компенсації частини доходів, отримання яких вирішено в судовому порядку, законні підстави для компенсації втрати таких доходів відсутні. Крім того, проведення розрахунку втрати частини доходу не було предметом судового розгляду справи, а тому вчинення таких дій головним управлінням виходитиме за межі зобов'язань, покладених постановою Вищого адміністративного суду України від 13.02.2014 року, якою скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2010 року та змінено постанову Апеляційного суду Одеської області від 02.12.2011 року (аркуш справи 9).
Позивач не погодився з такими протиправними діями відповідача та звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 1, 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно із п. 3, 4 «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.
Згідно з ст. 3, 4, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується дохід, до уваги не береться).
Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Виплата компенсації здійснюється за рахунок відповідного бюджету - підприємства, установи або організації, який фінансується з державного бюджету.
Таким чином, основною умовою для виплати компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії), допущені, в даному випадку, з вини органу, що призначає і виплачує пенсію. При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування, а саме добровільно чи на виконання рішення суду.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 18 листопада 2014 року № 21-518а14.
Пункти 1, 2 Порядку відтворюють положення Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» і лише конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.
У пункті 4 Порядку прописано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
При цьому слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Використане у статті 3 Закону № 2050-ІІІ та пункті 4 Порядку формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Аналогічний підхід до розуміння зазначених норм права Верховний Суд України висловив раніше у постановах від 11 липня 2017 року (справа №21-2003а16) та Верховний Суд у постановах від 20 лютого 2018 року (справа № 336/4675/17), від 21 червня 2018 року (№ 523/1124/17), від 03 липня 2018 року (справа № 521/940/17).
Приписами ч. 5 ст. 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
При цьому, посилання відповідача на те, що доплата в сумі 59546,03 грн. не є доходом в розумінні ст. 2 Закону №2050-ІІІ, а має характер одноразової виплати, є безпідставними, оскільки вказані кошти нараховані в результаті перерахунку підвищення до пенсії та відновлення прав позивача, порушених при виплаті пенсії у меншому розмірі. Тобто, вказана сума є доходом в розумінні ст. 2 Закону №2050-ІІІ.
Факт не своєчасної виплати пенсії позивачу з вини пенсійного органу підтверджується рішеннями суду в інших справах, зазначених вище, якими визнано незаконними дії при нарахуванні та виплаті пенсії позивачу та зобов'язання провести перерахунок підвищення до пенсії в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком як інваліду війни та виплатити різницю недоотриманої пенсії.
Таким чином, на отриману позивачем суму недотриманої пенсії у розмірі 59546,03 грн., повинна бути нарахована компенсація за період з 24 лютого 2003 року по 30 червня 2019 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови листом №1869/Є-11 від 18 серпня 2019 року ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті суми компенсації втрати частини доходів, за період з 24 лютого 2003 року по 30 червня 2019 року, у зв'язку із порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 59546, 03 грн., зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 24 лютого 2003 року по 30 червня 2019 року, у зв'язку із порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 59546, 03 грн. - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови листом №1869/Є-11 від 18 серпня 2019 року ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті суми компенсації втрати частини доходів, за період з 24 лютого 2003 року по 30 червня 2019 року, у зв'язку із порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 59546,03 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 24 лютого 2003 року по 30 червня 2019 року, у зв'язку із порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 59546,03 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.