Справа № 420/5418/19
15 листопада 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Великобуялицького сільського об'єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (вул.Преображенська,114, с.Великий Буялик АДРЕСА_2 Іванівський район, Одеська область, 67224) про визнання дій Великобуялицького сільського об'єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378416) щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ділянок згідно поданих клопотань протиправними, -
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Великобуялицького сільського об'єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (вул.Преображенська,114, с.Великий Буялик АДРЕСА_2 Іванівський район, Одеська область, 67224) про визнання дій Великобуялицького сільського об'єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378416) щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ділянок згідно поданих клопотань протиправними.
Ухвалою суду від 17.09.2019 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що представник позивача звернувся до голови Великобуялицької громади Іванівського району Одеської області з клопотаннями про надання дозволу на розробку землеустрою земельної ділянки, розташованої згідно з графічними матеріалами, які додані до клопотання для ведення фермерського господарства у розмірі встановленим законом та земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2,0 га. До клопотань були надані копія паспорту ОСОБА_1 та графічні матеріали (викопіровки земельних ділянок). В клопотаннях наданих голові громади, як підстави надання дозволів, було вказано, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживає та зареєстрований: АДРЕСА_1 , Іванівський район, згідно п. “а” ч.І ст. 121 Земельного Кодексу України (далі ЗКУ) який має право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: - для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району. Згідно частині 1 статті 122 Земельного Кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки. (ч.2 ст. 123 ЗК України). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Однак, позивач у позові вказує, що у встановлений термін обґрунтованої відповіді, тобто дозволу або відмови, відповідачем надано не було. Таким чином, позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся з цим позовом до суду.
Представник відповідача 08.10.2019 року за (вхід.№36760/19) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що земельна ділянка, на яку просить дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства, площею 2 га, знаходиться за межами Петрівської селищної ради, а тому не входить до розпорядження Великобуялицької сільської ради. Таким чином, відповідач вважає, що підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства, площею 2 га відсутні.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживає та зареєстрований: АДРЕСА_1 область, Іванівський район. 14.12.2018 року звернувся до голови Великобуялицької громади Іванівського району Одеської області з клопотаннями про надання дозволу на розробку землеустрою земельної ділянки, розташованої згідно з графічними матеріалами, які додані до клопотання для ведення фермерського господарства у розмірі встановленим законом та земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2,0 га. До клопотань були надані копія паспорту ОСОБА_1 та графічні матеріали (викопіровки земельних ділянок). У встановлений термін обґрунтованої відповіді від відповідача не отримав. А тому позивач вважає дії Великобуялицького сільського об'єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області протиправними.
Згідно приписів ст.14 Конституції України та ст.373 Цивільного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.
Статтею 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Положеннями ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до норм ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, за результатами розгляду відповідного клопотання громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, відповідач у місячний строк повинен або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки або надати відмову у наданні такого дозволу.
Положеннями ч.2 ст.123 Земельного кодексу України, визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 14.12.2018 року звертався до Великобуялицької сільської ради, як до об'єднаної територіальної громади, з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2 га за межами Петрівської селищної ради. Але, Великобуялицька сільська рада, як об'єднана територіальна громада, почала своє існування з 30.06.2019 року, шляхом приєднання до Великобуялицької сільської ради Петрівської селищної ради.
Таким чином, надати вищезазначену земельну ділянку, яку визначив позивач у своєму клопотанні, згідно викопіювання, у відповідача немає змоги, оскільки, ця земельна ділянка знаходиться за межами Петрівської селищної ради та не входить до розпорядження Великобуялицької сільської ради.
Крім того, відповідно до ст.122 Земельного Кодексу України, дозвіл на розробку проекту відведення земель державної власності за межами населених пунктів надає не орган місцевого врядування, а Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.
Також суд зазначає, що представнику позивача ОСОБА_2 . Великобуялицькою сільською радою було надано відповідь на його звернення від 19.12.2018 року за № Д-61/02-09 про неможливість задоволення його заяви, що підтверджується копією листа (а.с.18).
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження та спростовуються наведеними матеріалами справи. Адже, згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами про необґрунтованість позовних вимог позивача.
Таким чином, відповідачем не було порушено закон щодо розгляду клопотання представника позивача, в зв'язку із чим, відсутній склад правопорушення з боку відповідача, а тому суд вважає, відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Великобуялицького сільського об'єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (вул.Преображенська,114, с.Великий Буялик АДРЕСА_2 Іванівський район, Одеська область, 67224) про визнання дій Великобуялицького сільського об'єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378416) щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ділянок згідно поданих клопотань протиправними, задоволенню не підлягають відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,241-246,263 КАС України, суд, -
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Великобуялицького сільського об'єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (вул.Преображенська,114, с.Великий Буялик АДРЕСА_2 Іванівський район, Одеська область, 67224) про визнання дій Великобуялицького сільського об'єднання територіальної громади Іванівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378416) щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ділянок згідно поданих клопотань протиправними - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.