Справа № 420/5113/19
14 листопада 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.
розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить визнати неправомірними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо невірно заповненої довідки для перерахування пенсії військовослужбовця звільненого у запас за вислугою років ОСОБА_1 та зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направити довідку до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2018 року раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з урахуванням наступних складових:
надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі - 100% від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс надбавка за вислугу років 50%);
надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України в розмірі 90% від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%, плюс за виконання особливо важливих 100%);
премія в розмірі 33,3 % від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%, плюс за виконання особливо важливих завдань 100%, плюс надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України 90%), без обмеження граничного розміру пенсії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з квітня 2018 року у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців на підставі довідки, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом, позивачеві було здійснено перерахунок пенсії. З довідки наданої Одеським обласним військовим комісаріатом розрахунку пенсії за вислугу років слідує, що складовими грошового забезпечення є посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років у розмірі 50 %. У довідці про грошове забезпечення, на підставі якої проведено перерахунок пенсії, неправомірно не відображені: премія 33,3 % від посадового окладу, надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України 90% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%), надбавки за виконання особливо важливих завдань - 100% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%). Оскільки при призначенні пенсії позивачу було враховано премія 33,3 % від посадового окладу, надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України 90% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%), надбавки за виконання особливо важливих завдань - 100% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%), а також з урахуванням того, що ці надбавки виплачувались йому в подальшому до моменту перерахунку пенсії, та з яких сплачувались страхові внески, ОСОБА_1 , має право на отримання пенсії з урахуванням зазначених видів грошового забезпечення. Отже, не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення премія 33,3 % від посадового окладу, надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України 90% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%), надбавки за виконання особливо важливих завдань - 100% (від посадового окладу, плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%) відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первинно вказані надбавки позивачу виплачувались та з них сплачувались страхові внески. Позивач вважає, що Одеський обласний військовий комісаріат протиправно не включив зазначені види грошового забезпечення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії.
Представником Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 01.10.2019 року надано до суду відзив на позов (а.с.105-109), в якому відповідач зазначає, що позовні вимоги безпідставні та необґрунтовані. Свою позицію відповідач обґрунтовує тим, що Одеським обласним військовим комісаріатом 29.03.2018 року виготовлено довідку №ЮО99469 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховуються для перерахунку пенсій. Виходячи з вимог п. 1 постанови КМУ від 21.02.2018 року №103, тобто з того, що Кабінетом Міністрів України на підставі наявних повноважень було встановлено необхідність зазначення у довідці виключно відомостей про розмір окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, при цьому оскільки не було передбачено будь-яких інших складових грошового забезпечення, в тому числі тих, про які зазначає позивач у своєму позові, у довідці Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, посадовими особами було зазначено відомості про визначені Кабінетом Міністрів України складові, а саме відомості про посадовий оклад, відомості про оклад за військовим званням, відомості про надбавку за вислугу років. Станом на дату виготовлення довідки, Одеський обласний військовий комісаріат діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та чинними у той час нормами визначеними постановою КМУ від 21.02.2018 року №103 та Порядком, затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 року №45. З наведеного вбачається відсутність неправомірних дій з боку ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У відповіді на відзив від 07.10.2019 року (а.с.111-116) позивач заперечує щодо доводів та позиції відповідача та вважає їх необґрунтованими посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18.
В запереченнях на відзив представник відповідача зазначив, що доводи, міркування та заперечення, які наведенні позивачем у відповіді на відзив є неспроможними та такими, що жодним чином не спростовують зазначених у відзиві Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки обставин, доводів, заперечень та міркувань (а.с.126-130).
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 24.10.2019 року надано до суду пояснення по справі (а.с.153-154), в яких представник зазначає, що Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив головне управління та ІНФОРМАЦІЯ_2 про прийняття Постанови №103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом головному управлінню передана довідка від 29.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018 року. Представник звертає увагу суду що зазначена довідка діюча, не чинною не визнавалась, видана на підставі Постанови №103 як не передбачено ч.4 ст.61 Закону №2262-ХІІ, а тому підстави для надання іншої довідки відсутні, оскільки інших постанов, які є підставою для проведення перерахунку. Кабінетом Міністрів України не приймалось. На виконання вищезазначеної Постанови №103 головним управлінням 31.03.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою «Начальник автослужби бригади» з урахуванням посадового окладу в сумі 5070 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1340 грн., та надбавки за вислугу років в сумі 3205 грн. Головне управління призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Відповідно до пункту 9 порядку №45 головне Управління має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не має. Отже, головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч.4 ст.63 Закону №2262, Постанови №704 та Постанови №103 враховані всі складові зазначені Одеським обласним військовим комісаріатом в довідці від 29.03.2018 року. Зазначена позиція головного управління узгоджується з позицією викладеною Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 року по зразковій справі №240/6263/18.
Ухвалою суду від 16.09.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Від позивача, 04.11.2019 року надійшла заява, про розгляд справи за відсутності позивача.
У зв'язку з відсутністю потреби заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач - ОСОБА_1 , проходив військову службу на посаді начальника автомобільної служби 28 окремої механізованої бригади 28 механізованої дивізії (вч-0666) збройних сил України.
Позивач, наказом заступника міністра оборони України - командувача сухопутними військами ЗС України №199 від 07.09.2000 року, звільнений у запас ЗС України за вислугою років 27 (календарна) та 29 років і 5 місяців (пільгова) (а.с.76).
Пенсію позивачу призначено з 23.12.2000 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, в розмірі 77% грошового забезпечення з урахуванням наступних складових:
посадовий оклад - 165,00;
оклад за військове звання - 125,00;
процентна надбавка за вислугу років (40%) - 116,00;
грошове забезпечення збільшено на 100% - 406,00;
за безперервну службу 90% - 730,80;
премія 33,3% - 513,75;
всього - 2056,55 грн. (а.с.83).
Отже, позивач при звільненні з лав Збройних Сил України отримував пенсію, яка складалась з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, за безперервну службу та премія.
Згідно наявної в матеріалах справи копії довідки Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , №ЮО99469 від 29.03.2018 року у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням відсоткової надбавка за вислугу років за відповідною посадою становлять:
посадовий оклад - 5070,00;
оклад за військовим званням (майор) - 1340,00;
надбавка за вислугу років (50%) - 3205,00;
всього - 9615,00 грн. (а.с.82).
Як вбачається з наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії ОСОБА_1 , від 31.03.2018 року (а.с.20), позивачу з 01.04.2018 року здійснено перерахунок пенсії на підставі вищезазначеної довідки згідно постанови КМУ №704, постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 1, на підставі вищезазначеної довідки з врахуванням 70% грошового забезпечення із наступних сум:
посадового окладу - 5070,00;
окладу за військовим званням - 1340,00;
процентної надбавки за вислугу років (50%) - 3205,00;
премії (0%);
Всього - 9615,00 грн.
Позивач, вважаючи, що його права порушенні, адже Одеським обласним військовим комісаріатом протиправно не включено у довідку №ЮО99469 від 29.03.2018 року наступні складові: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі - 100% від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс надбавка за вислугу років 50%); надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України в розмірі 902% від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%, плюс за виконання особливо важливих 100%); премія в розмірі 33,3 % від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%, плюс за виконання особливо важливих завдань 100%, плюс надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України 90%), без обмеження граничного розміру пенсії.
При цьому, відповідач вважає, що вказані позивачем складові і не повинні включатись у довідку №ЮО99469 від 29.03.2018 року, адже відповідно до вимог п.1 постанови КМУ від 21.02.2018 року №103, Кабінетом Міністрів України на підставі наявних повноважень встановлено необхідність зазначення у довідці виключно відомостей про розмір окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.
У зв'язку з тим, що відповідачем не виготовлено та не направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення в вірних, на його переконання, розмірах, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відповідно до положень ст.19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон 2262-ХІІ).
Згідно з ч.3 ст.43 Закону 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з ч.1, 2, 3 ст.63 Закону України 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч.18 ст.43 Закону 2262-ХІІ).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Статтею 113 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Основоположними принципами діяльності Кабінету Міністрів України є дотримання верховенства права, законності, поділу державної влади, безперервності, колегіальності, солідарної відповідальності, відкритості та прозорості відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-VII.
Відповідно до частин 1, 2, 4 ст.49 вказаного Закону Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Так, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнята постанова №103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Пунктом 1 Постанови КМ України №103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
При цьому, п.6 Постанови №103 внесені зміни до Порядку №45, зокрема, а саме пункт 5 викладено в такій редакції: « 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.».
Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Тобто, Постановою №103 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років; додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.
Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено, що пункт 5 і додаток 2 Порядку, звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам (зокрема позивачу), а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Крім того, Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № рп-4/2015) констатував: «Аналіз наведених положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»)».
Також, в даному рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Судом встановлено, що позивач при звільненні з лав Збройних Сил України отримував пенсію, яка складалась з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавка за вислугу років, за безперервну службу та премії. При цьому, надбавка за виконання особливих завдань виплачувалась позивачу до 01.01.2008 року в розмірі 100%, а з 01.01.2008 року в розмірі 100% (а.с.80-81). Вказане не заперечується відповідачем та до суду не надано жодних доказів на спростування складових грошового забезпечення позивача до перерахунку позивачу пенсії на підставі довідки №ЮО99469 від 29.03.2018 року. Тобто, відповідач не заперечує стосовно зазначених неврахованих у довідку складових грошового забезпечення саме в такому розмірі.
Одеський обласний військовий комісаріат в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , №ЮО99469 від 29.03.2018 року включив лише посадовий оклад, оклад за військовим званням (майор) та надбавку за вислугу років (50%) - 3205,00. Додаткові види виплат - надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі - 100%, надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України в розмірі 90% та премія в розмірі 33,3 % позивачем до довідки не включені, чим звузив права позивача на отримання пенсії у належному розмірі з урахуванням складових, що були враховані при призначенні пенсії.
Враховуючи те, що судовим розглядом встановлено право позивача на включення вказаних видів грошового забезпечення в довідку №ЮО99469 від 29.03.2018 року для здійснення перерахунку пенсії, суд з метою захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року раніше призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з урахуванням наступних складових: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі - 100% від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс надбавка за вислугу років 50%); надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України в розмірі 90% від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%, плюс за виконання особливо важливих 100%); премія в розмірі 33,3 % від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%, плюс за виконання особливо важливих завдань 100%, плюс надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України 90%).
Щодо вимоги про направлення до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з 01.01 2018 року без обмеження граничного розміру пенсії, суд вважає, що дана вимога не підлягає задоволенню, адже вимоги законодавства щодо складання та виготовлення довідки для перерахунку пенсії не передбачає таку вимогу як «без обмеження граничного розміру пенсії». Дана вимога стосується питання призначення пенсії чи її перерахунку та віднесена до повноважень органів Пенсійного фонду України, а з урахуванням відсутності вимоги до органів Пенсійного фонду України за даним позовом, суд не вбачає підстав для задоволення позову в даній частині.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 21,22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невірно заповненої довідки для перерахування пенсії військовослужбовця звільненого у запас за вислугою років ОСОБА_1 .
Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01 2018 року раніше призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з урахуванням наступних складових: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі - 100% від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс надбавка за вислугу років 50%); надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України в розмірі 90% від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%, плюс за виконання особливо важливих 100%); премія в розмірі 33,3 % від посадового окладу (плюс оклад за військове звання майор, плюс процентна надбавка за вислугу років 50%, плюс за виконання особливо важливих завдань 100%, плюс надбавка за безперервну службу у лавах Збройних Сил України 90%).
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040, 65044, м.Одеса, вул.Пироговська, 6)
Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, (код ЄДРПОУ 20987385, 65107, м.Одеса, вул. Канатна, 83).
Суддя П.П. Марин
.