Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 листопада 2019 р. Справа№200/11915/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Великоновосілківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови врахувати під час призначення пенсії довідки про пільговий стаж роботи №№ 290, 291, 292, 293 від 30.06.2017 та довідки про заробітну плату № 289 від 30.06.2017, видані відокремленим підрозділом «Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова» з 08.07.2019; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із врахуванням зазначених довідок.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що рішенням від 17.07.2019 № 334 йому відмовлено у врахуванні під час призначення пенсії за віком довідок про пільговий стаж роботи та про заробітну плату з підстав відсутності можливості перевірити їх відомості. Позивач вважає наведене рішення необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню. За змістом позову відсутність в пенсійного органу можливості перевірити надані позивачем документи на підтвердження спеціального стажу не є достатньою підставою неврахування певних періодів роботи до пільгового стажу, всі надані позивачем документи мають підписи уповноважених осіб та печатку підприємства, через що відповідають вимогам додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди визначив в наданому суду відзиві на позов. В наданому відзиві зазначив, що рішення № 334 про неврахування відомостей довідок від 17.07.2019 є обґрунтованим та відповідає вимогам чинного законодавства.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.10.2019 відкрито провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , згідно паспорту серії НОМЕР_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи фактичним місцем проживання позивача є: АДРЕСА_2 .
Відповідно до довідки від 14.08.2019 (арк. справи 22) позивач перебуває на обліку в Великоновосілківському об'єднаному Управлінні пенсійного фонду України Донецької області.
08.07.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. Того ж дня позивач надав заяву, в якій просив відповідача прийняти до уваги при призначенні пенсії за віком довідки про пільговий стаж роботи № 291 від 30.06.2017, № 292 від 30.06.2017, № 293 від 30.06.2017, № 294 від 30.06.2017 та довідки про заробітну плату № 289 від 30.06.2017, № 290 від 30.06.2017, накази про атестацію робочих місць № 530 від 03.09.1997, № 15 від 15.02.2016, № 392 від 12.08.2010, № 519 від 07.08.2013 та № 465 від 02.10.2002.
На підставі заяви про призначення пенсії позивачу призначено пенсію за віком. Втім, рішенням № 334 від 17.07.2019 відповідач відмовив у врахуванні довідок про роботу у відокремленому підрозділі «Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова» державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія». За змістом зазначеного рішення під час призначення пенсії відповідачем не враховано довідки від 30.06.2017 №№№ 291, 292, 293, 294, оскільки вони видані у м. Донецьку та потребують перевірки, довідка б/н від 30.06.2017 про заробітну плату не підтверджується відомостями з особових рахунків, перевірити достовірність наданої інформації немає можливості, оскільки архіви підприємства знаходяться на непідконтрольній українській владі території.
В рішенні також зазначено, що до пільгового стажу позивача враховано період роботи з 01.01.1999 по 31.12.2004 на ВП «Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова» згідно даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до статті 26 Закону України № 1058 починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 26 років.
Пунктом 1 статті 114 Закону України № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3. Порядку).
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Зі змісту заявлених позивачем вимог вбачається, що спір між сторонами пов'язаний із неврахуванням відповідачем під час призначення пенсії за віком до спеціального стажу, відомостей про роботу позивача, зазначених в доданих до заяви про призначення пенсії довідках.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного позивачем рішення № 334 від 17.07.2019 до заяви про призначення пенсії позивачем додані довідки, видані ВП «Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова» ДП «ДВЕК», а саме: № 291 та №292 від 30.06.2017 на підтвердження зайнятості позивача в період з 03.09.1990 по 07.09.1990, з 08.09.1990 по 14.11.1990, з 15.11.1990 по 15.03.1991, з 16.03.1991 по 17.08.1997, з 14.09.1998 по 05.02.2006, з 06.02.2006 по 13.08.2007, з 14.08.2007 по 17.10.2007, з 18.10.2007 по 30.06.2017 на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах та проведення атестації робочих місць за умовами праці; № 293 від 30.06.2017 про спуски та виїзди; № 294 від 30.06.2017 про структурні перейменування Шахти імені ОСОБА_2 . ОСОБА_3 , №289 та № 290 від 30.06.2017 про заробітну плату за періоди роботи з листопада1990 року по грудень 1995 року та з січня 1996 року по червень 2000 року включно. Надані позивачем довідки, копії яких наявні в матеріалах справи підписані посадовими особами відокремленого підрозділу.
Рішення № 334 від 17.07.2019 не містить посилань на нормативно-правові акти, які б передбачали можливість неврахування під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії довідок суб'єктів господарювання, що не перереєструвалися на підконтрольну українській владі територію після початку проведення антитерористичної операції.
Під час вирішення питання правомірності неврахування відповідачем відомостей наведених довідок суд виходить із наступного.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань місцезнаходженням (ЄДРПОУ 33161769) є 85670, Донецька обл., місто Вугледар, за даними реєстру відокремлений відрозділ "Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова" державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" код ЄДРПОУ ВП: 33341065, місцезнаходження ВП: 83020, Донецька обл., місто Донецьк, Кіровський район, вулиця Кірова, будинок 292 в. В реєстрі відсутні відомості про посадових осіб відокремленого підрозділу.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р, м. Донецьк відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Указом Президента № 32/2019 від 07.02.2019, яким затверджені межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, м. Донецьк віднесено до тимчасово окупованих.
Проте, суд зазначає, що сам факт неперереєстрації роботодавця позивача - відокремленого підрозділу "Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова" державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" на територію підконтрольну українській владі не визначає всі видані цим підрозділом документи недійсними.
Слід також зазначити, що Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) визначив що "Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Суд також зазначає, що відсутність у пенсійного органу можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на непідконтрольній українській владі території не є безумовною підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.
Аналогічні висновки викладено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 28 серпня 2018 року ( справа № 175/4336/16-а), від 23 липня 2019 року (справа № 537/53/17), які судом враховано, на виконання приписів ч. 5 ст. 242 КАС України.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом із цим, про неврахування відомостей наданих позивачем довідок відповідачем прийнято рішення, з огляду на що вимоги позивача про визнання протиправними дій з неприйняття довідок не підлягають задоволенню. На підставі приписів ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України та з метою захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про незарахування довідок № 334 від 17.07.2019. Оскільки судом визнано необґрунтованим рішення відповідача про відмову у зарахуванні довідок, відповідач має розглянути питання про перерахунок призначеної позивачу пенсії від дня її призначення із врахуванням наданих позивачем довідок від 30.06.2017 № 291, №292, № 293, №289 та № 290.
Отже, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов'язані із розглядом цієї справи, а отже сплачений позивачем судовий збір у сумі 768,40 грн. при зверненні до суду підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань
З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Великоновосілківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (85500, Донецька обл., Великоновосілківський район, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, буд. 103, ідентифікаційний код - 42171290), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Великоновосілківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 334 від 17.07.2019 про відмову ОСОБА_1 в зарахуванні довідок.
Зобов'язати Великоновосілківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області вирішити питання про перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 на підставі заяви 08.07.2019, із врахуванням відомостей довідок ВП «Шахта імені Єгора Трохимовича Абакумова» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» про пільговий стаж роботи №№ 291, 292, 293 від 30.06.2017 та довідок про заробітну плату №№ 289, 290 від 30.06.2017.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Великоновосілківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя А.С. Михайлик