Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 листопада 2019 р. Справа№200/11916/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо не зарахування до пільгового та страхового стажу період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та участь в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони та не здійснення перерахунку пенсії, зобов'язання повторно розглянути заяву від 01.04.2019 року про перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового та страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три, період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та участь в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони з 04.01.2017 року по 01.04.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що після призначення пільгової пенсії з 03 січня 2017 року відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті в період з 04.01.2017 року по 01.04.2019 року. В період проходження служби в АТО та ООС позивач працював за професією, що дає право на перерахунок (призначення) пенсії за віком на пільгових умовах, тому вважає, що час проходження військової служби повинен зараховуватися до стажу роботи на пільгових умовах у кратному розмірі.
01 квітня 2019 року відповідачем проведено перерахунок пенсії, однак спірні періоди не враховано при перерахунку пенсії до страхового та пільгового стажу позивача у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці).
Позивач звернувся до відповідача з заявами з питань неправомірності дій щодо незарахування до страхового та пільгового стажу періодів служби в АТО та ООС, які не були враховані при перерахунку пенсії у кратному розмірі.
Листами відповідача від 24.06.2019 року та від 05.08.2019 року відмовлено у задоволенні вимог та перерахунку пенсії у кратному розмірі, оскільки пільгове обчислення стажу не поширюється на пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивач не погоджується з такими діями управління, що послужило причиною звернення до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 31 жовтня 2019 року.
31 жовтня 2019 року розгляд справи відкладено на 14 листопада 2019 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідачем надано письмовий відзив від 23.10.2019 року (а.с. 34-35). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що ОСОБА_1 з 03.01.2017 року знаходиться на пенсійному обліку як отримувач пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах відповідно до п. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стосовно не зарахування до страхового стажу спірного періоду служби в АТО у трикратному розмірі зазначає, що відповідно до статті 8 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» та статті 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, проте не розповсюджується на пільгові пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до довідок про безпосередню участь в антитерористичній операції забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та участь в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони з 04.01.2017 року по 01.04.2019 року від 01.08.2018 № 2/2605 та від 01.08.2018 № 04/4608 позивач не весь спірний період приймав участь в антитерористичній операції.
З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України у вигляді ID № 19660518-04453 (а.с. 9). Згідно довідки про реєстрацію місця проживання від 28.12.2018 № 2168 позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10).
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 12.02.2016 рок позивач є учасником бойових дій (а.с. 12).
Позивач значиться на пенсійному обліку позивача з 03 січня 2017 року як одержувач пільгової пенсії, що не спростовується сторонами.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з доданими документами про безпосередню участь в АТО, оскільки отримуючи пенсію, проходив військову службу з 04.01.2017 року по 01.04.2019 року, що підтверджується наказами Міноборони України від 20.08.2017 № 28, від 29.08.2018 № 61/ДСК (а.с. 22, 26), довідками про безпосередню участь в антитерористичній операції від 01.08.2018 № 2/2605, від 01.08.2018 № 04/4608, від 01.08.2018 № 04/4607 (а.с. 23-25), довідкою Покровсько-Ясинуватського об'єднаного міського військового комісаріату від 23.09.2019 № 3/111 про участь в ООС (а.с. 27).
Крім того, відповідно до довідки відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» від 12.09.2019 року № 09-23/2863 ОСОБА_1 з 05.05.20015 року по теперішній час працює у ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» на посаді гірника підземного (а.с. 28).
При цьому, відповідачем до страхового стажу позивача не зараховано періоди проходження військової служби у складі Збройних сил України в трикратному розмірі.
Жодних рішень стосовно неврахування відповідачем до страхового та пільгового стажу позивача спірних періодів військової служби сторонами до матеріалів справи не надано, крім листів управління від 24.06.2019 року № 7030/02 (а.с 14-16), від 05.08.2019 року № 164/І-01-01-08 (а.с. 20-21).
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 спірних періодів проходження військової служби позивача у складі Збройних сил України, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Право на призначення пенсії обґрунтовується також Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до приписів ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, тощо мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Згідно абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, тощо мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Згідно ст. 2 Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призивом під час мобілізації за особливий період.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, поширюється також на військовозобов'язаних та резервістів, призваних на військову службу.
Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які призвані та проходять військову службу, у цей період вважаються такими, що користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено пільги по обчисленню стажу за час перебування на фронті, а саме: військова служба у складі діючої армії у період бойових дій зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Згідно ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову особа, зокрема працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 п. 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (зі змінами), встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються військова служба у Збройних Силах, Національній гвардії тощо.
Згідно з п. 3 Порядку до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абз.1 п.1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Як встановлено судом та підтверджено довідкою В/Ч НОМЕР_2 від 01.08.2018 № 2/2605 (а.с. 23), позивач у період з 01.04.2016 по 16.04.2016, з 03.05.2016 по 05.06.2016, з 18.06.2017 по 30.10.2017, з 28.03.2017 по 26.07.2017, з 03.08.2017 по 18.08.2017 приймав безпосередню участь в АТО. Довідками В/Ч НОМЕР_3 від 01.08.2018 № 04/4608 підтверджено безпосередню участь в АТО з 20.08.2017 по 10.01.2018, з 31.03.2018 по 30.04.2018; від 01.08.2018 № 04/4607 з 30.04.2018 по 01.08.2018 (а.с. 24-25), довідкою Покровсько-Ясинуватського об'єднаного міського військового комісаріату від 23.09.2019 № 3/111 підтверджено участь позивача в ООС з 10.05.2018 по дату видачі довідки (а.с. 27), тому саме ці періоди, зазначені у довідках, повинні бути зараховані до трудового стажу для призначення чи перерахунку пенсії на пільгових умовах.
Також, при вирішені цього спору, суд, відповідно до частин 1, 2 статті 6 КАС України, керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У відповідності до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини та пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Також Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях на тому, що правосуддя не повинно бути ілюзорним і має забезпечувати реальний захист прав особи і гарантії того, що справу буде вирішено остаточно рішенням в судовому провадженні (рішення від 09.12.2010 у справі «Буланов та Купчик проти України», від 13.02.2011 у справі «Чуйкіна проти України»).
Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 наголосив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (п.9 абз.10).
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відмова при перерахунку пенсії у включенні до страхового та пільгового стажу позивача періодів служби в АТО та ООС, у трикратному розмірі, є непропорційним втручанням державного органу в права громадянина.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникало б необхідності повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З урахуванням встановлених у справі обставин та вищевикладеного, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.04.2019 року про перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового та страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три, період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та участь в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони з 04.01.2017 року по 01.04.2019 року.
Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до п. 13 ч. 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, як учасник бойових дій. Докази понесення позивачем інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.
Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно довідки про реєстрацію місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, буд. 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до пільгового та страхового стажу ОСОБА_1 період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та участь в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони та не здійснення перерахунку пенсії.
Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.04.2019 року про перерахунок пенсії з зарахуванням до пільгового та страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три, період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та участь в Операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони з 04.01.2017 року по 01.04.2019 року.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 15 листопада 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Л.Б. Голубова