Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення заяви відповідача із запереченнями
проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження
без задоволення
14 листопада 2019 р. Справа №200/12654/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні заяву Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із запереченнями проти розгляду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративної справи № 200/12654/19-а за позовом ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
29 жовтня 2019 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Торецьке ОУ ПФУ), в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії Торецького ОУ ПФУ стосовно визначення ОСОБА_1 розміру пенсії по інвалідності;
- зобов'язати Торецьке ОУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної з 23 серпня 2018 року пенсії по інвалідності в розмірі 80% його заробітної плати, визначеної для призначення пенсії.
Як на підставу позову ОСОБА_1 покликається на те, що під час обчислення розміру його пенсії відповідач протиправно не врахував приписи ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці».
04 листопада 2019 року судом постановлена ухвала про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/12654/19-а, вирішено розглядати цю справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
12 листопада 2019 року до суду надійшла заява Торецького ОУ ПФУ із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач обґрунтовує свою заяву тим, що рішення суду, прийняте на користь позивача, надасть йому право на перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі 80% його заробітної плати та довічне отримання пенсійних виплат, що фінансуються за рахунок Державного бюджету України.
На думку відповідача, розгляд справи за правилами загального позовного провадження надасть можливість Торецькому ОУ ПФУ здійснити належне представництво та захист своїх інтересів шляхом надання суду обґрунтованих пояснень, уточнень та відповідей на запитання суду, що можуть виникнути під час дослідження судом витребуваних доказів та прийняття рішення по суті.
З урахуванням наведеного та на підставі ч. 4 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідач просить розглядати справу за правилами загального позовного провадження та замінити засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадку, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Розглядаючи заяву Торецького ОУ ПФУ по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 2 ст. 12 КАС України).
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні (ч. 3 ст. 12 КАС України).
Згідно з ч. 5 ст. 12 КАС України умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом
Аналіз положень КАС України дозволяє виокремити три групи справ в залежності від того, які правила підлягають застосуванню для їх розгляду, а саме:
1. справи, які за прямою вказівкою КАС України розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч. 4 ст. 12, ч. 4 ст. 257 КАС України);
2. справи, які за прямою вказівкою КАС України розглядаються за правилам спрощеного позовного провадження (п. п. 1-9, 11 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 263 КАС України);
3. інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження (п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 2 ст. 257 КАС України).
Справа, що розглядається, є справою щодо оскарження фізичною особою дій суб'єкта владних повноважень щодо обчислення та перерахунку пенсійних виплат.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг для цілей цього Кодексу є справами незначної складності.
За приписами ч. 1 ст. 257, п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 263 КАС України ця справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Таким чином, для справ цієї категорії безпосередньо нормами КАС України установлений розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, а тому заяву відповідача належить залишити без задоволення.
З приводу посилання Торецького ОУ ПФУ на ч. 6 ст. 260 КАС України, яка регламентує порядок подання відповідачем заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд зазначає, що згідно з ч. 7 ст. 260 КАС України до справ, визначених п. п. 1-9 ч. 6 ст. 12 цього Кодексу, в тому числі до цієї справи, ч. ч. 2-6 ст. 260 КАС України не застосовуються
З приводу доводів Торецького ОУ ПФУ щодо неможливості належного представництва своїх інтересів внаслідок розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд звертає увагу відповідача як суб'єкта владних повноважень на таке.
По-перше, в силу приписів абз. 1 ч. 2 ст. 77, ч. 3 ст. 79, ч. 4 ст. 159, ст. 162 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача; відповідач повинен подати суду докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, разом із поданням відзиву; неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
По-друге, з метою всебічного та повного з'ясування обставин, керуючись принципом офіційного з'ясування обставин у справі, відповідно до положень ст. ст. 9, 80 КАС України суд наділений повноваженнями витребувати додаткові докази з власної ініціативи.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 12, 166, 241, 248, 256, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
1. Заяву відповідача - Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із запереченнями проти розгляду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративної справи № 200/12654/19-а - залишити без задоволення.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
3. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Кравченко