15 листопада 2019 року Справа №160/4037/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сліпець Н.Є., розглянувши у місті Дніпро заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕАЛ-СТРОЙ» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 160/4037/19 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕАЛ-СТРОЙ» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
05.05.2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Реал-Строй» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що полягає в не реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну фіскальну служби України зареєструвати податкову накладну №3 від 17.12.2018 року, податкову накладну №7 від 20.12.2018 року, податкову накладну №11 від 21.12.2018 року, податкову накладну №13 від 27.12.2018 року, податкову накладну №14 від 27.12.2018 року, податкову накладну №20 від 28.12.2018 року, податкову накладну №21 від 31.12.2018 року, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Реал-Строй», датою їх фактичного подання до Державної фіскальної служби України - 15.01.2019 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2019 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Реал-Строй» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що полягає в не реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних №3 від 17.12.2018 року, №7 від 20.12.2018 року, №11 від 21.12.2018 року, №13 від 27.12.2018 року, №14 від 27.12.2018 року, №20 від 28.12.2018 року, №21 від 31.12.2018 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю «Реал-Строй»;
- зобов'язано Державну фіскальну служби України зареєструвати податкові накладні №3 від 17.12.2018 року, №7 від 20.12.2018 року, №11 від 21.12.2018 року, №13 від 27.12.2018 року, №14 від 27.12.2018 року, №20 від 28.12.2018 року, №21 від 31.12.2018 року, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Реал-Строй», датою їх фактичного подання до Державної фіскальної служби України - 15.01.2019 року;
- присуджено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Реал-Строй» (49089, м. Дніпро, вул. Любарського, буд. 98, офіс 15, код ЄДРПОУ: 37271751) суму судового збору у розмірі 3 842,00 грн. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ: 39292197).
24.09.2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «РЕАЛ-СТРОЙ» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 160/4037/19 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕАЛ-СТРОЙ» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить суд:
- зобов'язати ДФС України в 30-денний строк з дня набрання законної сили ухвали суду подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 липня 2019 року у справі №160/4037/19 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕАЛ-СТРОЙ» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2019 року адміністративний позов ТОВ «РЕАЛ-СТРОЙ» задоволено. Рішення є таким, що набрало законної сили 12.08.2019 року, у зв'язку з чим головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби відкрито виконавче провадження 05.09.2019 року. Проте, рішення до цього часу залишається не виконаним, тому позивач вимушений звернутись до суду з даною заявою.
05.11.2019 року адміністративна справа № 160/4037/19 повернулась на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду після розгляду апеляційною інстанцією та у зв'язку з необхідністю розгляду вищевказаної заяви передана судді Сліпець Н.Є., що підтверджується довідкою від 05.11.2019 року, складеною начальником відділу з організаційного забезпечення суду.
Ухвалою суду від 07.11.2019 року заяву ТОВ «РЕАЛ-СТРОЙ» призначено до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) на 15.11.2019 року.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши вказану заяву, вивчивши надані докази на її підтвердження, суд зазначає про відсутність підстав для її задоволення виходячи з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Норми ч. 1 ст. 382 КАС України кореспондуються з положеннями ч. 6 ст. 246, п. 4 ч. 1 ст. 322 КАС України, згідно з якими у резолютивній частині рішення суду першої інстанції зазначається, відповідно, встановлений судом порядок та строк виконання рішення, встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України» № 3 від 13.03.2017 року, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання постанови, є правовим наслідком судового рішення і саме в його резолютивній частині повинно бути визначено обов'язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за невиконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може лише під час прийняття постанови у справі.
Пленум Вищого адміністративного суду України також наголосив, що наведене є правом, а не обов'язком суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень суд першої інстанції може під час прийняття рішення у справі. Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту із накладенням штрафу.
Отже, у разі звернення позивача із заявою про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення вже після прийняття такого рішення у справі, суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду 10.12.2018 року у справі №807/2358/15 (адміністративне провадження №К/9901/45276/18).
Враховуючи, що позивачем під час розгляду справи №160/4037/19 не було заявлено вимоги про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення щодо зобов'язання суб'єктів владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та при ухваленні рішення від 10.07.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом такий контроль не встановлювався, підстави для задоволення заяви ТОВ «РЕАЛ-СТРОЙ» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 160/4037/19, відсутні.
Крім того, з поданої заяви не вбачається, а судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви ТОВ «РЕАЛ-СТРОЙ» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕАЛ-СТРОЙ» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 160/4037/19 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕАЛ-СТРОЙ» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку та у строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець