Рішення від 05.11.2019 по справі 924/692/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"05" листопада 2019 р.Справа № 924/692/19

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., розглянувши матеріали

за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький

до Старокостянтинівської міської ради м. Старокостянтинів

про: - визнання недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" стосовно земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв.;

- визнання недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. АДРЕСА_1 21;

- зобов'язання Старокостянтинівської міської ради відновити відомості про земельні ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв. та привести в стан, який існував до прийняття вищевказаних рішень.

За участю представників учасників справи:

від позивача: Даньков А.Д. - за довіреністю №2033 від 06.05.2019р.

від відповідача: не з'явився

З оголошенням перерви в судовому засіданні 24.10.2019р.

В судовому засіданні 05.11.2019р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою суду від 12.07.2019р. позовну заяву Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 924/692/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 12:00год. 06.08.2019р.

31.07.2019р. через службу діловодства, на адресу суду від відповідача надійшла заява (вх.№ 05-08/1663/19) про продовження встановленого судом строку для подання відзиву на позов, оскільки відповідачем не отримано від позивача позовної заяви з додатками.

Ухвалою суду від 06.08.2019р. продовжено відповідачу процесуальний строк подання відзиву на позов до 14.08.2019р. включно та відкладено підготовче засідання у даній справі на 15:00год. 15.08.2019р.

Представником позивача в підготовчому засіданні 15.08.2019р. подано заяву (вх.№ 05-22/6904/19), в якій зазначає, що ним при поданні позову помилково зазначено про залучення до участі у справі третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький та просить суд вважати це технічною помилкою.

В судовому засіданні 15.08.2019р. позивачем подано заяву (вх.№ 05-08/1824/19) про зміну предмету позову, в якій позивач просить суд прийняти заяву про зміну предмету позову та вважати належними позовні вимоги про: - визнання недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" стосовно земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв.; - визнання недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. АДРЕСА_1 21; - зобов'язання Старокостянтинівської міської ради відновити відомості про земельні ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв. та привести в стан, який існував до прийняття вищевказаних рішень.

Ухвалою суду від 15.08.2019р. прийнято заяву позивача про зміну предмета позову від до розгляду, продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та відкладено підготовче засідання у даній справі на 11:00год. 24.09.2019р.

16.08.2019р. на адресу суду через службу діловодства від відповідача надійшов відзив на позов (вх.№ 05-22/6929/19), в якому відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обгрунтовує тим, що згідно отриманих Витягів з Державного земельного кадастру, земельні ділянки, які розташовані за адресою: вул АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 та АДРЕСА_1 не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам та відносяться до комунальної форми власності, а також віднесені до земель житлової та громадської забудови. Також, у відзиві зазначає, що відповідно до земельного законодавства, розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, тому Старокостянтинівська міська рада має право розпорядження ними у відповідності до чинного законодавства.

28.08.2019р. на адресу суду через службу діловодства від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№ 05-22/7193/19), в якій позовні вимоги підтримує, а також зазначає, що на спірну земельну ділянку існує Державний акт на право постійного користування землею серії Б № 041671 1980року, що дає підстави стверджувати, про належність вказаної земельної ділянки до земель державної власності відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про розмежування земель державної та комунальної власноті".

23.09.2019р. на адресу суду через службу діловодства, від позивача надійшло клопотання (вх. №05-22/8038/19) про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку із зайнятістю представника позивача в іншому судовому процесі.

Крім цього, 24.09.2019р. на адресу суду від відповідача надійшло клопотання (вх.№ 05-22/8072/19) про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку із перебуванням представника у відпустці.

Ухвалою суду від 24.09.2019р. відкладено підготовче засідання у даній справі на 11:00год. 02.10.2019р.

02.10.2019р. на адресу суду від відповідача надійшло клопотання (вх.№ 05-22/8393/19), в якому просить суд зобов'язати позивача подати належні докази, які підтверджують що право користування спірними земельними ділянками перейшло від Хмельницької КЕЧ району Української РСР до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького.

Також, в підготовчому засіданні 02.10.2019р. представником відповідача подано клопотання (вх.№ 05-22/8409/19) про витребування у позивача доказів про перехід права користування земельними ділянками від Хмельницької КЕЧ району Української РСР до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького, оскільки державні акти, які підтверджують право власності на земельні ділянки видані Хмельницькій КЕЧ району Української РСР.

Представником позивача в підготовчому засіданні 02.10.2019р. подано клопотання (вх.№ 05-22/8411/19) про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів по справі, зокрема належним чином завірені копії Постанови Великої Палати Верховного Суду від 11.09.2019р. у справі № 924/174/18 (провадження №12-82гс19), ухвали Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30.08.2019р. у справі № 686/23227/19 (провадження №1-кс/686/12115/19).

Крім цього, представник позивача в судовому засіданні 02.10.2019р. повідомив про те, що у рішенні Господарського суду Хмельницької області по справі № 924/1045/17 від 17.05.2018р. встановлено преюдиціальні факти щодо правонаступництва позивача.

Ухвалою суду від 02.10.2019р. клопотання відповідача про витребування у позивача додаткових доказів у справі залишено без задоволення, закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні на 11:00год. 10.10.2019р.

10.10.2019р. на електронну адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№ 05-22/8668/19) про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку із тим, що він вступає у розгляд даної справи як адвокат, і тому потрібен додатковий час для ознайомлення з матеріалами справи. До клопотання додано копії ордера на надання правничої (правової) допомоги серії ВК №1001493 від 09.10.2019р. та свідоцтва про право на зайняття підприємницькою діяльністю №868 від 02.12.2011р.

Ухвалою суду від 10.10.2019р., у зв'язку з неявкою учасників процесу в судове засідання 10.10.2019р., поданим представником відповідача клопотанням, судове засідання для розгляд справи по суті відкладено на 15год. 24.10.2019р.

В судовому засіданні 24.10.2019р. для розгляду справи по суті за клопотанням представника відповідача оголошено перерву на 15год. 05.11.2019р. для надання можливості представнику відповідача ознайомитись з матеріалами справи. Час та дату наступного судового засідання погоджено з представниками учасників справи.

В судове засідання 05.11.2019р. представники відповідача не з'явились.

05.11.2019р. від представника відповідача адвоката Москаля Я.О. надійшло клопотання (вх..№05-22/9487/19) про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку з неможливістю явки в судове засідання 05.11.2019р. по причині зайнятості в судовому процесі в іншій справі, що розглядається господарським судом Рівненської області.

05.11.2019р. від відповідача надійшло клопотання (вх.№05-22/9504/19) про відкладення розгляду справи на іншу дату по причині того, що представник - адвокат Москаль Я.О. задіяний в іншому судовому процесі.

Розглянувши подані клопотання про відкладення розгляду справи, проаналізувавши наведені у клопотаннях аргументи щодо неможливості явки в судове засідання представника відповідача - адвоката Москаля Я.О., суд відхиляє останні та не визнає причини неявки поважними. При цьому суд виходить з того, що відповідач у справі не був позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частиною третьою статті 56 ГПК, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника заявниками не доведено.

Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

З урахуванням наведеного та зважаючи на приписи п.1 ч.3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Позивач просить суд, з урахуванням прийнятої судом заяви про зміну предмета позову, визнати недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" стосовно земельної ділянки, розташованої по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, АДРЕСА_4 , площею 149719 м.кв.; визнати недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. АДРЕСА_4 ; зобов'язати Старокостянтинівську міську раду відновити відомості про земельні ділянки по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв. та привести в стан, який існував до прийняття вищевказаних рішень.

В обґрунтування позовних вимог наголошує на тому, що рішенням господарського суду Хмельницької області у справі №924/174/18 від 22.11.2018р., залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.03.2019р. задоволено позов квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького до Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів про визнання незаконним та скасування рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради №30 в частині п.5 яким територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні,21 земельної ділянки орієнтовною площею 200000 м2 (20га). Зазначає, що у ході судового розгляду було встановлено, що спірна земельні ділянки відноситься до земель оборони, а відповідне рішення Старокостянтинівської міської ради прийнято з перевищенням повноважень без отримання згоди Міністерства оборони України. Наголошує, що незважаючи на скасування рішенням господарського суду у справі №924/174/18 рішення Старокостянтинівської міської ради щодо надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, Старокостянтинівською міською радою на підставі оспорюваних рішень від 21.12.2018р. проведено протиправне відчуження земельної ділянки по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21. Повідомляє, що відповідно до п.45 Положення “Про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями”, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483 ніяких доручень, наказів, директив з приводу відчуження земельної ділянки по вул. АДРЕСА_1 , 21 не було. Розпорядження КМУ, як основного розпорядника землями державної власності про передачу спірної земельної ділянки не приймалось, а тому правових підстав у міської ради приймати такі рішення не було.

Відповідач у відзиві на позов проти позову заперечує. Наголошує, що 30.11.2018р. Старокостянтинівська міська рада отримала витяги з Державного земельного кадастру, в якому зазначено, що земельна ділянка за адресою вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21 відноситься до комунальної форми власності, до земель житлової та громадської забудови. З посиланням на ст.38, ст.39, ст.122 Земельного кодексу вважає, що оскільки спірна земельна ділянка знаходиться в межах м. Старокостянтинова, Старокостянтинівська міська рада правомірно нею розпорядилась. Просить суд у позові відмовити.

Дослідивши наявні в справі матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, висловлені в судовому засіданні, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги суд встановив наступне.

Державним актом Б №041671 1980 року закріплено за землекористувачем, Хмельницьким КЕЧ району, в безстрокове і безплатне користування 408,0 га землі в межах згідно з планом землекористування. Земля надана для державних потреб.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, 30.11.2018р. проведено державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 6810800000:03:028:0194, категорія земель - землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), площа земельної ділянки 14,9717га, форма власності - комунальна, інформація про документацію із землеустрою - проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою.

Рішенням Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель стосовно розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21 земельної ділянки площею 149719м.кв. (п.1 рішення); здійснити реєстрацію права власності за Старокостянтинівською міською радою на розташовану по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21, земельну ділянку площею площею 149719 м.кв. (кадастровий номер 6810800000:03:028:0194, категорія земель - землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) (п.2 рішення).

Рішенням Старокостянтинівської міської ради №18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки” вирішено надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21 (кадастровий номер 6810800000:03:028:0194).

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 22.11.2018р. по справі 924/174/18, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.03.2019р. та постановою Великої палати Верховного Суду від 11.09.2019р., задоволено позов квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького, м. Хмельницький за участю заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Міністерства оборони України, м. Київ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Кабінету Міністрів України, м. Київ до Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів про визнання незаконним та скасування рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради №30 в частині п.5 яким територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21 земельної ділянки орієнтовною площею 200000 м2 (20га).

У рішенні суду по справі №924/174/18 встановлено, що відповідно до Державного акту на право постійного користування серії Б №041671 від 1980 року, виданого Виконавчим комітетом Старокостянтинівської районної ради позивачу належить 408,0000 га, земельної ділянки, яка охоплює військове містечко №9 та Державного акту №Б 041646 від 1979р. площею 2725,0000, яка охоплює військове містечко №22. В свою чергу, за даними Державного агентства земельних ресурсів України від 15.07.2014р. земельні ділянки позивача знаходяться в межах м.Старокостянтинів. Наявність земель оборони в межах земельних ділянок визначених у оспорюваних рішеннях підтверджується також, актами обстежень земельних ділянок військових містечок №9, №22 у м.Старокостянтинів складених у 2015 році за участю повноважних представників позивача та відповідача. Дії відповідача щодо надання територіальній громаді м.Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, навіть з врахуванням внесених змін у оспорювані рішення, були передчасними та такими, що не могли здійснюватися без з'ясування позиції позивача, з огляду на наявні у позивача Державні акти на право постійного користування земельними ділянками. Також судом враховано, що права позивача щодо земельних ділянок які відносяться до земель оборони передбачені Положенням про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 03 липня 2013р.№448.

Під час розгляду справи №924/174/18 судом досліджено, що рішенням 23 сесії Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 5 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" вирішено надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель із земель житлової забудови, які не надані у власність та користування (запасу), розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21 земельної ділянки орієнтованою площею 200000 кв.м з подальшим наданням її у власність (користування).

Рішенням Старокостянтинівської міської ради від 11.07.2018р. №34 п.10/29/VII вирішено внести зміни та доповнення до рішення 23 сесії міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 5 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель", виклавши його в такій редакції: "Надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої в межах вул. Героїв Небесної Сотні (згідно графічних матеріалів, що додаються) земельної ділянки орієнтованою площею 200000 м.кв.".

Рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради народних депутатів Хмельницької області №109 від 10.06.1980р. "Про видачу державного акту на право користування землею Хмельницькій КЕЧ району на містечка №1, 2, 3, 8, 9 ,10, 6, які розміщені на території м. Старокостянтинів Хмельницької області" постановлено, зокрема, затвердити матеріали по видачі державного акту на право користування землею Хмельницькій КЕЧ району на містечка №1, 2, 3, 8, 9, 10, 6, якими передбачено: загальна площа в границях плану 413,6 га; площа, що закріплюється за Хмельницькою КЕЧ району 408,0 га, дозволити виготовити державний акт на право користування землею Хмельницькій КЕЧ району Хмельницькому філіалу Інституту "Укрземпроект".

Державним актом Б №041671 1980 року закріплено за землекористувачем, Хмельницьким КЕЧ району, в безстрокове і безплатне користування 408,0 га землі в межах згідно з планом землекористування. Земля надана для державних потреб.

Наказом Міністерства оборони України №225 від 20.05.2015р. "про утворення комісії з питань перевірки обліку та використання земельних ділянок, що належать до земель оборони" утворено комісію з питань перевірки обліку та використання земельних ділянок, які належать до земель оборони. До 01 жовтня 2015 року за результатами роботи комісії для визначення потреби у використанні земель оборони, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, вищих військових навчальних закладів, державних підприємств Міністерства оборони України, доповісти встановленим порядком.

Актом обстеження земельної ділянки військового містечка №9 Старокостянтинівського гарнізону Квартирно-експлуатаційного відділу м Хмельницький, розташованої за адресою: вулиці Красовського (перейменовано на Героїв Небесної Сотні), Попова, Стельмаха, у м. Старокостянтинів встановлено, зокрема, що земельна ділянка площею 0,7550 га використовується для потреб оборони, як вул. Красовського (земельна ділянка загального користування); земельна ділянка площею 9,0000 га вивільнена, перебуває під городами мешканців міста Старокостянтинів; земельна ділянка площею 17,9150 га вивільнена, перебуває під пасовищами та пустирями.

Згідно акту від 18.10.2017р. комісією проведено обстеження земельної ділянки по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21 та встановлено, що земельна ділянка забур'янена, частково використовується громадянами міста для ведення городництва, без правовстановлюючих документів. Тому, комісія рекомендує відповідно до ст. 35 ЗУ "Про землеустрій" провести інвентаризацію земельної ділянки за адресою вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21.

Відповідно до ч.4 ст.75 ГПК України обставини встановлені рішенням суду в господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.

Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем (пункти 6, 10 частини першої статті 20 ГПК України).

Враховуючи те, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується наявність існуючого речового права позивача на земельну ділянку, а рішення відповідача, які оскаржуються: про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та здійснення реєстрації права власності; про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з метою передання їх у власність (користування) іншим особам спричиняє порушення речового права позивача, суд приходить до висновку про існування спору про право та підвідомчості даного спору господарському суду.

Статтями 13, 41 Конституції України передбачено, що від імені Українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Згідно із частинами першою, другою статті 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади.

Судом встановлено, що згідно державного акту Б №041671 1980 року позивач є користувачем земельної ділянки площею 408,0 га в межах згідно з планом землекористування. Земля надана для державних потреб.

Актом обстеження земельної ділянки військового містечка №9 Старокостянтинівського гарнізону Квартирно-експлуатаційного відділу м Хмельницький, розташованої за адресою: вулиці Красовського (перейменовано на Героїв Небесної Сотні), Попова, Стельмаха, у м. Старокостянтинів встановлено, зокрема, що земельна ділянка площею 0,7550 га використовується для потреб оборони, як вул. Красовського (земельна ділянка загального користування); земельна ділянка площею 9,0000 га вивільнена, перебуває під городами мешканців міста Старокостянтинів; земельна ділянка площею 17,9150 га вивільнена, перебуває під пасовищами та пустирями.

Згідно статті 1 Закону України “Про використання земель оборони” землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України, визнаються землями оборони. Військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог ЗК України (стаття 2 цього Закону).

Особливості правового режиму земель оборони визначені також статтею 77 ЗК України, за частинами першою та другою якої (станом на час прийняття спірних рішень Ради) землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України; землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності.

Порядок використання земель оборони та особливості відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом (частини четверта та п'ята статті 77 ЗК України).

До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

За статтею 14 Закону України "Про Збройні Сили України" землі, закріплені за військовими частинами та установами Збройних Сил України, є державною власністю та належать їм на праві оперативного управління. Вирішення питань щодо порядку надання Збройним Силам України в управління об'єктів державної власності, в тому числі і земельних ділянок, за статтею 9 вказаного вище Закону відноситься до повноважень КМУ.

Відповідно до пунктів 15, 16, 19, 44, 45, 46, 48, 50 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483, за відсутністю потреби або по закінченню терміну користування землі, надані для потреб Збройних Сил України, підлягають передачі місцевим органам влади. Передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою МО України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. Своєчасне виявлення земель, що не використовуються, та надання відомостей про них покладається на заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України, командуючих військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальників управлінь центрального апарату МО України, а також командирів військових частин - землекористувачів. Перелік земель, які пропонуються до передачі місцевим органам влади, Головне управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України погоджує з заступниками Міністра оборони України - командувачами видів Збройних Сил України, начальниками управлінь центрального апарату МО України, командувачами військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, на території яких знаходиться земельна ділянка, і подає на затвердження Міністру оборони України. Оформлення передачі земель місцевим органам влади здійснюють землекористувачі спільно з квартирно-експлуатаційною частиною, відділенням морської інженерної служби Військово-Морських Сил України, на обліку яких знаходяться земельні ділянки, в порядку, встановленому ЗК України.

Повноваження органів виконавчої влади у галузі земельних відносин визначено нормами глави 3 ЗК України. Статус та повноваження КМУ як вищого органу в системі органів виконавчої влади (стаття 113 Конституції України) визначаються розділом VІ Конституції України, а також Законом України “Про Кабінет Міністрів України”. Відповідно до частини другої статті 44 цього Закону КМУ, зокрема, здійснює свої повноваження шляхом прийняття рішень на його засіданнях більшістю голосів загального складу КМУ.

До повноважень КМУ в галузі земельних відносин стаття 13 ЗК України відносить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. КМУ може розпоряджатися землями лише у випадках та в порядку, прямо передбачених законом: 1) у разі вилучення та надання у власність чи користування земельних ділянок державної власності (частина сьома статті 122 та статті 149, 150 ЗК України); 2) у разі продажу земельних ділянок державної власності іноземним державам та юридичним особам (стаття 129 ЗК України).

Законами України “Про оборону України” (стаття 9) та “Про Збройні Сили України” (стаття 9) передбачено, що КМУ встановлює порядок надання Збройним Силам України, іншим військовим формуванням у користування державного майна, в тому числі земельних ділянок, інших природних, енергетичних ресурсів тощо. Перелік повноважень КМУ у галузі земельних відносин, закріплений статтею 13 ЗК України, не є вичерпним. До них належать повноваження із нормативно-правового регулювання земельних відносин у випадках, визначених законом; прийняття визначених законом індивідуально-правових актів у сфері земельних відносин; загальна виконавчо-розпорядча діяльність КМУ як вищого органу в системі органів виконавчої влади (в тому числі й розпорядження землями державної власності).

МО України забезпечує використання земельних ділянок державної власності, виділених для потреб Збройних Сил України. Закон України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України” (стаття 2) передбачає, що МО України, будучи центральним органом управління Збройних Сил України, здійснює управління військовим майном. Цим законом також встановлено, що відчуження військового майна здійснюється МО України через уповноважені КМУ підприємства і організації.

Відповідно до цих приписів, наведених у Законі України "Про оборону України" та Законі України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", МО України є уповноваженим державою органом управління військовим майном.

Частиною першою статті 2 та статтею 4 Закону України "Про використання земель оборони" передбачено, що військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог ЗК України. Військові частини ведуть облік закріпленого за ними майна в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України.

Статтею 35 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.

Статтею 4 Закону України "Про використання земель оборони" визначено вичерпний перелік видів використання земель оборони в господарських цілях. При цьому, відчуження земельних ділянок віднесених до земель оборони може відбуватися виключно у порядку передбаченому вказаним Законом. Тобто, відповідач наділений правом розпорядження землями оборони лише у випадку передачі вказаних земель відповідачу відповідно до порядку встановленому чинним законодавством.

Згідно з пунктом 5.14 Положення про організацію Квартирно-експлуатаційного забезпечення збройних сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 03 липня 2013 року №448, фонди військових містечок та земельні ділянки, обліковуються у КЕВ.

Як зазначено вище, Виконавчим комітетом Міськради позивачу видані Державні акти на право постійного користування серії Б № 041671, 041646 від 1980 та 1979 років, згідно з якими позивачу належать земельні ділянки, які охоплюють військові містечка № 9, 22 в межах міста Старокостянтинів.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу (частина друга статті 20 ЗК України).

Істотною передумовою для припинення права постійного користування землями оборони, закріпленими за структурними одиницями Збройних Сил України, та подальшої передачі їх у власність або користування третім особами є отримання згоди на це МО України, яка у даному випадку відсутня.

Оспорюваним у даній справі рішенням Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель стосовно розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21 земельної ділянки, при цьому враховуючи те, що до матеріалів справи не подано, а представниками сторін не зазначено про прийняття Старокостянтинівської міської радою інших рішень про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21 суд приходить до висновку, що дозвіл на розробку технічної документації було надано саме п.5 рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради №30 від 24.11.2017р., яке згідно рішення Господарського суду Хмельницької області по справі №924/174/18 визнано незаконним та скасовано.

Тобто, оспорювані у даній справі рішення Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель стосовно розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, земельної ділянки площею 149719м.кв. (п.1 рішення); здійснення реєстрації права власності за Старокостянтинівською міською радою на розташовану по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21, земельну ділянку площею 149719 м.кв. (кадастровий номер 6810800000:03:028:0194, категорія земель - землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) (п.2 рішення) та № 18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21 є похідними від рішення щодо надання дозволу на проведення інвентаризації земель та стосуються тієї самої земельної ділянки розташованої по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21, яка була предметом розгляду у справі №924/174/18.

Під час розгляду справи №924/174/18 судом встановлено, що проведення інвентаризації землі при наявній у відповідача - Старокостянтинівської міської ради інформації про належність її до земель оборони свідчить про протиправність оскаржуваних рішень. Дії відповідача - Старокостянтинівської міської ради щодо надання територіальній громаді м.Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель були передчасними та такими, що не могли здійснюватися без з'ясування позиції позивача, з огляду на наявні у позивача Державні акти на право постійного користування земельними ділянками. Також судом встаноленоно, що права позивача щодо земельних ділянок які відносяться до земель оборони передбачені Положенням про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 03 липня 2013р.№448. Неправомірне втручання відповідача у право користування позивача земельними ділянками, не переслідує "суспільний", "публічний" інтерес. Відсутній і критерій пропорційності, оскільки відповідач намагається позбавити позивача права користування земельною ділянкою, без жодної суспільно-важливої причини. Позивач не може бути позбавлений законного права користування земельною ділянкою лише на тій підставі, що земельна ділянка не використовується або використовується нераціонально з огляду на її правовий статус.

Відповідно до частини 4 статті 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Преюдиціальність - це обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки вони вже встановлені у рішенні суду і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив у законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами.

Правило про преюдицію спрямоване не лише на заборону перегляду фактів і правовідносин, які встановлені в судовому акті, що вступив у законну силу. Вони також сприяють додержанню процесуальної економії в новому процесі. У випадку преюдиціального установлення певних обставин особам, які беруть участь у справі (за умови, що вони брали участь у справі при винесенні преюдиціального рішення), не доводиться витрачати час на збирання, витребування і подання доказів, а суду - на їх дослідження і оцінку. Усі ці дії вже здійснювалися у попередньому процесі, і їхнє повторення було б не лише недоцільним, але й неприпустимим з точки зору процесуальної економії (Правова позиція Верховного Суду висловлена у постанові від 01.10.2019р. по справі №924/848/18).

Згідно з преамбулою та статтею 6 параграфу 1 Конвенції про захист прав та свобод людини, згідно з рішеннями Європейського суду з прав людини від 25.07.2002 у справі за заявою №48553/99 "Совтрансавто-Холдінг" проти України" і від 28.10.1999 у справі за заявою №28342/95 "Брумареску проти Румунії" встановлено, що існує усталена судова практика конвенційних органів щодо визначення основним елементом верховенства права принципу правової певності, який передбачає серед іншого і те, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.

Зважаючи на те, що рішенням суду по справі №924/174/18 встановлено, що дії Старокостянтинівської міської ради щодо надання територіальній громаді м.Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель є неправомірним втручанням відповідача у право користування позивача земельними ділянками, в т.ч. і земельною ділянкою по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21, суд вважає, що подальше затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, земельної ділянки площею 149719кв.м., здійснення реєстрації права власності за Старокостянтинівською міською радою на вказану земельну ділянку та надання територіальній громаді міста Старокостянтинів дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. АДРЕСА_1 21 зводяться до повторного порушення прав позивача шляхом неправомірного позбавлення права власності.

Щодо доводів відповідача про те, що позивачем не доведено факту переходу права користування на вищевказані земельні ділянки від (неіснуючого) Хмельницької КЕЧ району УРСР до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького судом враховується, що чинне судове рішення у справі №924/174/18 не може бути поставлено під сумнів, а інші рішення, в тому числі у справі №924/692/19, не може йому суперечити.

Також судом враховується, що Старокостянтинівської міською радою не подано до матеріалів справи та не зазначено про існування доказів в підтвердження згоди МО України для припинення права постійного користування землями оборони, закріпленими за структурними одиницями Збройних Сил України, та подальшої передачі їх у власність, як того вимагає Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483.

Враховуючи правовий режим спірної земельної ділянки оборонного значення, оскаржувані рішення порушують охоронювані законом права позивача на користування нею, оскільки спрямовані на вилучення зазначеної земельної ділянки з користування і передачу у власність іншим особам.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 26 вищевказаного Закону встановлено, що виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26). За приписами пунктів "а" та "в" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Зважаючи на встановлені під час розгляду справи обставини, належність спірної земельної ділянки до земель оборони суд приходить до висновку що рішення Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" стосовно земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв. та рішення Старокостянтинівської міської ради № 18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21 прийняті з перевищенням наданих повноважень, з порушенням вимог чинного законодавства, з огляду на що підлягають визнанню недійсними.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Старокостянтинівської міської ради відновити відомості про земельні ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв. та привести в стан, який існував до прийняття вищевказаних рішень судом враховується, що позивачем не конкретизовано який стан відомостей щодо даної земельної ділянки існував до прийняття оспорюваних рішень, які саме відомості та у який спосіб він просить суд відновити, з огляду на що у позові в цій частині необхідно відмовити. При цьому судом враховується, що згідно висловлених в під час судового розгляду справи представником позивача пояснень земельній ділянці розташованої по вул. АДРЕСА_1 21, яка належить до земель оборони кадастровий номер не присвоювався.

Витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача в частині задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 20, 24, 73, 74, 75, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький до Старокостянтинівської міської ради м. Старокостянтинів про: - визнання недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" стосовно земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв.; визнання недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21; - зобов'язання Старокостянтинівської міської ради відновити відомості про земельні ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв. та привести в стан, який існував до прийняття вищевказаних рішень задовольнити частково.

Визнати недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 17 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" стосовно земельної ділянки, розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв.

Визнати недійсним рішення Старокостянтинівської міської ради № 18 п.2/V11 від 21.12.2018р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, розташованої по вул. АДРЕСА_1 Небесної Сотні, 21.

У позові в частині зобов'язання Старокостянтинівської міської ради відновити відомості про земельні ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 21, площею 149719 м.кв. та привести в стан, який існував до прийняття вищевказаних рішень відмовити.

Стягнути з Старокостянтинівської міської ради (м. Старокостянтинів, вул. Констянтина Острозького, буд. 41, код ЄДРПОУ 36027760) на користь Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький (м. Хмельницький, вул. Героїв АТО, буд. 3/1, код ЄДРПОУ 07928461) 3842грн. 00коп. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 15.11.2019р.

Суддя В.О. Кочергіна

Віддруковано 3 примірники:

1-до справи;

2-позивачу КЕВ (29006, м. Хмельницький, вул. Героїв АТО, 3/1);

3-відповідачу Старокостянтинівська міська рада (31100, м. Старокостянтинів, вул. Князя К.Острозького, 41).

Адресатам рекомендованим з повідомленням про вручення.