Рішення від 11.11.2019 по справі 904/4377/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.2019м. ДніпроСправа № 904/4377/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Соловйової А.Є., за участю секретаря судового засідання Гаркуші К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро

до Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

про стягнення суми за недовраховану електроенергію в розмірі 5 534,92 грн

Представники:

від позивача: Локотков Б.О., довіреність №808 від 30.10.2019

від відповідача: Ковальчук Д.Ю., довіреність №4 від 22.03.2019

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради (далі - відповідач) про стягнення суми за недовраховану електроенергію в розмірі 5 534,92 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем пунктів 1.3, 5.1, 6.40, 6.41, 10.2 ПКЕЕ, а саме: самовільним підключенням струмоприймачів до електричної мережі з метою безоблікового користування електричною енергією. Позивач просить стягнути з відповідача суму за недовраховану електроенергію у розмірі 5 534,92 грн, нараховану у відповідності до п. 2.6 за формулою 2.7 Методики на підставі рішення комісії енергопостачальника по розгляду акта про порушення № 105257 від 22.11.2016, оформленого у вигляді протоколу №12-4 від 06.12.2016.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.09.2019 позовна заява Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 22.10.2019.

15.10.2019 відповідач подав до суду відзив вих. № б/н від 11.10.2019 на позовну заяву, який суд долучив до матеріалів справи. В обґрунтування своїх заперечень КП "Жилсервіс-2" ДМР зазначило, що позивач неправомірно застосував п. 2.6. та формулу № 2.7. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006 (далі - Методика), тому підстави для стягнення коштів за застосованою оперативно-господарською санкцією відсутні.

22.10.2019 в судовому засіданні оголошено перерву до 04.11.2019.

04.11.2019 позивач подав до суду відповідь вих. б/н від 29.10.2019 на відзив на позовну заяву, яку суд долучив до матеріалів справи. В обґрунтування заперечень проти доводів, викладених у відзиві на позовну заяву, АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" зазначило, що відповідачем не доведено, що самовільне підключення було здійснено від електричної мережі КП "Жилсервіс-2" Дніпропетровської міської ради, оскільки межа експлуатаційної відповідальності може не збігатися з межею балансової належності; відповідач не скористався правом на надання пояснень і зауважень щодо змісту акта про порушення, підписавши його без заперечень.

Позивач також вважає необґрунтованими доводи відповідача про безпідставне застосування АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" формули 2.7 п. 2.6 та припущення про можливе вчинення порушення, передбаченого пп. 7 п. 2.1, за яке застосовується п. 2.9. Методики. За твердженням позивача, в обох випадках вартість розрахунку електроенергії визначається за формулою 2.7. Методики. Крім того, позивач вважає, що відсутність приладів обліку свідчить про фактичну відсутність схеми обліку електричної енергії, що виключає можливість допущення відповідачем порушення, передбаченого пп. 6 п. 2.1. Методики, розрахунок за яке здійснюється відповідно до п. 2.8. Методики.

04.11.2019 в судовому засіданні оголошено перерву до 11.11.2019.

В судове засідання, призначене на 11.11.2019, з'явився представник позивача, який підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача з'явився в судове засідання, заперечив проти задоволення позовних вимог і надав письмові пояснення вих. №б/н від 07.11.2019, які суд долучив до матеріалів справи. КП "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради вважає безпідставними доводи позивача про те, що за самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника та до електричної мережі, яка не належить енергопостачальнику, згідно з Методикою застосовується однакова формула розрахунку. За твердженням відповідача, в залежності від виду порушення (пп. 6 або пп. 7 п. 2.1. Методики) повинна застосовуватись формула № 2.11 або формула № 2.7. Методики відповідно.

В судовому засіданні 11.11.2019 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

01.02.2013 між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго" (далі - постачальник), найменування якого змінено на Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" (далі - позивач), і Комунальним підприємством "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради (далі - споживач, відповідач) укладений договір №065156, відповідно до п. 1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 1260 кВт, величини якої по об'єктах споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Умовами зазначеного договору постачання електричної енергії до будинків, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 , 4 АДРЕСА_4 , не передбачено.

22.11.2016 позивачем здійснено перевірку дотримання вимог Правил користування електричною енергією (чинних на момент виникнення спірних правовідносин) за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_5 Воскресенська, 4А. Перевірку проведено трьома представниками постачальника за участю представника КП "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради" - головного інженера Морозюка Олега Петровича.

Як вбачається зі змісту складеного за результатами перевірки акта про порушення №105257 від 22.11.2016 (арк.с. 32), перевіркою виявлено порушення п. 1.3, 5.1, 6.40, 6.41, 10.2 ПКЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електричних мереж з метою безоблікового споживання електричної енергії. Підключення виконановід електричного щитка КП "Жилсервіс-2" ДМР житлового будинку по АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 4А.

На підставі акта про порушення №105257 від 22.11.2016 прийнято рішення комісії енергопостачальника про нарахування споживачу вартості недоврахованої електричної енергії у відповідності до п. 2.6. за формулою 2.7. Методики за період з 15.08.2016 по 22.11.2016 на загальну суму 5 534,92 грн, про що складено протокол №12-4 від 06.12.2016 (арк.с. 34). Представник споживача на засідання комісії не з'явився.

Позивачем здійснений розрахунок №105257 від 22.11.2016 за актом порушення споживачем Правил користування електричною енергією (арк.с. 35), яким встановлено вартість недоврахованої електроенергії за період з 15.08.2016 по 22.11.2016 в сумі 5 534,92 грн.

Комунальне підприємство "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради не здійснило оплату недоврахованої електричної енергії в сумі 5 534,92 грн, що є причиною звернення АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" з позовом до суду.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.

Статтею 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 235 ГК України, за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 ст. 236 ГК України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Згідно ч. 2 ст. 236 ГК України, перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Отже, із змісту вказаних положень чинного законодавства вбачається, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості не облікованої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 237 ГК України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Відповідно до п .3 ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах (п. 3 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії").

На момент виникнення спірних правовідносин діяли Правила користування електричною енергією (ПКЕЕ), затверджені Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 (з відповідними змінами).

Згідно п. 6.40. ПКЕЕ, у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за №782/12656 від 04.07.2006.

Відповідно до п. 6.41 ПКЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві, підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Пунктами 4.1., 4.5., 4.6. Методики передбачено, що факт виявлених представниками енергопостачальника електричної енергії за регульованим тарифом (далі - енергопостачальник) порушень споживачем вимог ПКЕЕ або ПКЕЕН оформлюється актом про порушення.

Акт про порушення складається у двох примірниках у присутності споживача або уповноваженого представника споживача в разі виявлення порушень ПКЕЕ.

Працівники енергопостачальника перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести зауваження та заперечення до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень та пропозицій.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

В акті про порушення зазначаються всі необхідні для розрахунку згідно з вимогами цієї Методики параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:

меж балансової належності;

перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

фазування приладу обліку на дату оформлення акта про порушення.

Згідно п. 6.42 ПКЕЕ, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії.

Порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією визначається Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006.

В пункті 2.1. Методики наведено перелік порушень ПКЕЕ, у разі виявлення яких, на підставі акта порушень, складеного з урахуванням вимог ПКЕЕ, застосовується дана Методика.

Згідно пп. 5 п. 2.1. Методика застосовується за самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.

Відповідно до п.2.6. Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності Договору величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою

Wдоб.с.п. = Pс.п. · tвик.с.п., (2.7)

де Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулами:

у разі підключення до однієї фази

Pс.п. = I · Uном.фаз. · cos?; (2.8)

де I - сила струму, визначена виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ).

cos ? - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни. передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) відповідних засобів вимірювальної техніки cos? приймається рівним 0,9;

tвик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год./добу).

Суд критично оцінює доводи позивача щодо наявності порушення в частині підключення відповідача до електричної мережі енергопостачальника з таких підстав.

Відповідно до п. 2.4. Правил користування електричної енергії, межа експлуатаційної відповідальності між споживачем - фізичною особою, об'єднанням співвласників (власником) багатоквартирних будинків та/або власником електричних мереж за технічний стан і обслуговування суміжних електроустановок встановлюється, зокрема, для квартир багатоповерхових будинків на відхідних клемах розрахункових засобів обліку поверхових або квартирних електрощитків.

На схемі електропостачання споживача, наявній в акті про порушення №105257 від 22.11.2016, зазначена межа, встановлена до електричного щитка будинку. Отже, електрична проводка, що прокладена до електричного щитка будинку, належить енергопостачальнику, а до електричного щитка - балансоутримувачу (управителю) житлового будинку - Комунальному підприємству "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради.

Виходячи з вказаної в акті про порушення схеми електропостачання споживача, самовільне підключення (Т. 1) було вчинено після межі балансової належності енергопостачальника і знаходиться в межах балансової належності балансоутримувача. Вищевказане також підтверджується самим позивачем, який в змісті порушення зазначив, що електрощитова, від якої виконано самовільне підключення, належить відповідачу.

Отже, судом встановлено, що самовільне підключення було здійснено до електричної мережі, яка не належить енергопостачальнику, тобто відсутнє порушення ПККЕ, передбачене пп. 5 п. 2.1 Методики. Відтак, пункт 2.6 Методики не підлягає застосуванню.

В діях відповідача може бути порушення ПККЕ передбачене пп. 6 п.2.1 Методики - підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку, або пп. 7 п.2.1 Методики - підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку, за які розрахунки здійснюються відповідно п. 2.8 або п. 2.9 Методики. Натомість, в акті про порушення не зазначено з порушенням чи без порушення схеми обліку було здійснено самовільне підключення.

Оскільки АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" при визначені оперативно-господарської санкції застосований пункт Методики якій не відповідає суті порушення ПКЕЕ, а в акті про порушення недостатньо даних для визначення пункту Методики який повинен застосовуватися, позовні вимоги про стягнення суми за недовраховану електроенергію в сумі 5 534,92 грн не підлягають задоволенню.

За приписами статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 252, 254, 256-259 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, будинок 22, код ЄДРПОУ 23359034) до Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вулиця Володимира Мономаха, будинок 10, код ЄДРПОУ 32350310) про стягнення суми за недовраховану електроенергію в розмірі 5 534,92 грн - відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 14.11.2019.

Суддя А.Є. Соловйова