Іменем України
14 листопада 2019 року
Київ
справа № 711/1881/17
провадження № К/9901/15722/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Черкаській області, третя особа - Міністерство внутрішніх справ України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Черкаській області на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси у складі судді Шиповича В.В. від 19 квітня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Епель О.В., Карпушової О.В., Кобаля М.І. від 7 червня 2017 року,
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Черкаській області, третя особа - Міністерство внутрішніх справ України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:
- визнати протиправною відмови Головного управління Національної поліції України в Черкаській області, оформленої листом від 19 жовтня 2016 року № 29/К-134, у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Черкаській області скласти висновок та прийняти рішення щодо призначення і здійснення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням йому інвалідності ІІІ групи, що настала внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у сумі 240000,00 грн.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19 квітня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Черкаській області у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 викладену в листі № 29/К-134 від 19 жовтня 2016 року.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Черкаській області скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та прийняти рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, тобто в сумі 217500,00 грн, у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок травми отриманої під час виконання службових обов'язків.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
3. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 , як особа, якій встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок травми отриманої під час виконання службових обов'язків, має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію».
Той факт, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ був прийнятий на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги передбаченої статті 23 Закону України «Про міліцію».
Відповідно до підпункту 4 пункту 5 Розділу 1 Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено значення термінів, що визначають випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського, а саме: пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми чи каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Отже Порядок № 4 не заперечує можливості отримання одноразової грошової допомоги при інвалідності з причини травми отриманої під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно пункту 3 розділу 3 Порядку № 4 заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Таким чином ОСОБА_1 27 вересня 2016 року обґрунтовано звернувся до Головного управління Національної поліції в Черкаській області за останнім своїм місцем служби із заявою про виплату одноразової грошової допомоги.
4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2017 року апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Черкаській області було задоволено частково.
Постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19 квітня 2017 року в частині задоволення позовних вимог про визначення суми одноразової грошової допомоги, на яку позивач має право, в розмірі 217500,00 грн скасовано та ухвалено в цій частині нову постанову про відмову у задоволенні позову в цій частині позовних вимог.
В іншій частині постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19 квітня 2017 року залишено без змін.
5. Змінюючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходив з того, що судом першої інстанції було чітко визначено суму одноразової грошової допомоги 217500,00 грн, яка підлягає призначенню на користь позивача, що у відповідності до Порядку № 4, є дискреційними повноваженнями Головного управління Національної поліції в Черкаській області, які на даній стадії правовідносин відповідачем реалізовані не були.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Національної поліції в Черкаській області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19 квітня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 з 23 вересня 1994 року по 6 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України.
7 листопада 2015 року ОСОБА_1 прийнятий на службу до Національної поліції на посаду заступника начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області - начальника кримінальної поліції.
Відповідно до свідоцтва про хворобу від 1 липня 2016 року № 209 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби в мирний час і обмежено придатним у воєнний час, у тому числі внаслідок післятравматичного (1998 року) захворювання правого колінного суглобу.
Наказом № 98 о/с від 2 липня 2016 року по ГУНП, - ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції через хворобу (пункт 2 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»).
Згідно акту № 1 від 22 березня 2010 року форми Н-1, ОСОБА_1 29 грудня 1998 року перебуваючи на посаді оперуповноваженого Соснівського ВКР УМВС України в Черкаській області під час затримання підозрюваного отримав травму правого колінного суглобу. Нещасний випадок визнано таким, що стався при виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю.
Висновком МСЕК від 13 вересня 2016 року ОСОБА_1 з 13 вересня 2016 року безтерміново встановлена ІІІ група інвалідності внаслідок травми пов'язаної з виконанням службових обов'язків - правобічний післятравматичний гонартроз (травма в 1998 року). Ступінь втрати професійної працездатності 50 процентів.
27 вересня 2016 року ОСОБА_1 подав до Головного управління Національної поліції в Черкаській області заяву від 21 вересня 2016 року про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.
Головне управління Національної поліції в Черкаській області листом від 19 жовтня 2016 року № 29/К-134 повідомило ОСОБА_1 про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки статтею 97 Закону України «Про Національну поліцію» та наказом МВС № 4 від 11 січня 2016 року не передбачена можливість виплати поліцейському одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності, яка настала внаслідок травми, отриманої не при виконанні службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до вищезазначеного Закону.
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції.
Необхідною умовою для отримання поліцейським зазначеної допомоги згідно Закону України «Про Національну поліцію» є визначення поліцейському інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків під час проходження служби саме в органах поліції, а не в органах внутрішніх справ.
Тобто на даний час спірні правовідносини законодавчо не врегульовані. Проте законодавець прийняв рішення, що поліцейському, який отримав травму під час проходження в органах внутрішніх справ має бути виплачено одноразова грошова допомога при отриманні інвалідності у відповідності до Закону України «Про Національну поліцію» та поступово приводить нормативно-правові акти у відповідність.
10. Відзиву на касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Черкаській області на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19 квітня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2017 року ОСОБА_1 та Міністерством внутрішніх справ України не подано.
11. До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто до 7 листопада 2015 року, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано статтею 23 Закону України «Про міліцію» та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
12. Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності IIІ групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
13. На виконання зазначеної норми Кабінет Міністрів України постановою № 850 від 21 жовтня 2015 року затвердив «Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції». Дана постанова набрала законної сили 31 жовтня 2015 року.
14. Згідно з пунктом 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
15. Відповідно до пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, - у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IІI групи.
16. Згідно з пунктом 5 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» (набрав чинності 7 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».
17. Разом з тим, за змістом пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення»» Закону України «Про національну поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про національну поліцію».
18. Згідно частини 1 статті 97 Закону України «Про національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті працівника поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
19. Частиною 2 статті 97 Закону України «Про національну поліцію» встановлено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
20. З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97- 101 Закону України «Про національну поліцію», наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
21. Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
22. Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 розділу ІІІ Порядку № 4).
23. Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку № 4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
24. За правилами пункту 1 розділу IV Порядку № 4 фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
25. Рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (пункт 2 розділу IV Порядку № 4).
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
26. Таким чином, як Порядком № 850, так і Порядком № 4 регламентовано, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності подається за останнім місцем служби, виплата такої допомоги також проводиться за останнім місцем служби.
27. При цьому, право на отримання одноразової грошової допомоги обумовлено наявністю визначених законодавством підстав, зокрема, захворювання особи повинно бути пов'язане, відповідно до Порядку № 850 - з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а відповідно до Порядку № 4 - з проходженням служби в поліції.
28. Разом з тим, в законодавстві була наявна прогалина щодо нормативно-правового регулювання спірних правовідносин, оскільки не було визначено порядок виплати одноразової грошової допомоги особам, які після звільнення з органів внутрішніх справ продовжили службу в Національній поліції та яким інвалідність встановлена внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, але під час служби в органах поліції або після звільнення з цих органів.
29. Вирішуючи питання визначення порядку та належного органу, до компетенції якого входить призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейському, якому інвалідність встановлена внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, Верховний Суд, виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права, якими визначено, що право на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності виникає з дати встановлення втрати працездатності за довідкою МСЕК, а реалізація цього права здійснюється за останнім місцем служби особи, робить висновок, що виплата такої допомоги має здійснюватися органами Національної поліції на підставі норм Закону України «Про національну поліцію» та у відповідності до Порядку № 4.
30. Про обґрунтованість такого висновку суду свідчать і подальші зміни в законодавстві, що регулює спірні правовідносини.
31. Так, Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ від 12 вересня 2016 року № 916 «Про внесення зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», яким пункт 5 розділу I Порядку № 4 доповнено підпунктом 4 стосовно випадків, за яких призначається одноразова грошова допомога. За його змістом встановлення інвалідності поліцейському внаслідок захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час проходження служби в органах внутрішніх справ, є також обставиною, за якої поліцейському призначається одноразова грошова допомога.
32. Отже, поліцейський, який проходить службу в поліції, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про Національну поліцію», виплата якої здійснюється відповідним підрозділом Національної поліції за останнім місцем служби поліцейського на підставі Порядку № 4.
33. Як встановлено судами попередніх інстанцій ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції, отже на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону України «Про Національну поліцію», а порядок та умови призначення одноразової грошової допомоги урегульовано Порядком № 4. Отже належним органом, до якого позивач мав звернутися з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги та до повноважень якого належить розгляд такої заяви, є Головне управління Нацполіції.
34. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах від 19 лютого 2019 року у справі № 822/1746/16 та від 12 березня 2019 року у справі № 822/1667/16.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
35. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції та рішення суду першої інстанції, змінене рішенням суду апеляційної інстанції, є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Черкаській області залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2017 року та постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19 квітня 2017 року, змінену рішенням суду апеляційної інстанції, - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
судді Я.О. Берназюк
І.В. Желєзний