ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
14 листопада 2019 року № 826/15337/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії
прийняв до уваги таке:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві, в якому просить суд:
визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження виплати з 01.01.2018 пенсії в розмірі 13 730 гривень, а з 01.07.2018 в розмірі 14 350 гривень ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );
зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 в розмірі 13 730 гривень, а з 01.07.2018 в розмірі 14 350 гривень, з врахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, всупереч вимогам пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017№2148-VIII, відмовив йому у виплаті пенсії з 01.01.2018 в раніше встановленому розмірі, продовжуючи застосовувати обмеження максимального розміру, передбаченого пунктом 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003№1058-IV, відповідно до якого максимальний розмір пенсії за віком (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
На переконання позивача, таке обмеження максимального розміру пенсії правомірно застосовувалося відповідачем з моменту призначення та після перерахунку пенсії з 01.10.2017 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017№2148-VIII до 31.12.2017, однак з 01.01.2018 не підлягало застосуванню, оскільки законодавець встановив дію відповідного обмеження до 31.12.2017. З огляду на зазначене вище, позивач вважає дії відповідача неправомірними, такими, що суперечать нормам чинного законодавства і порушують його право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.
Відповідач подав відзив на позовну заяву в яких вказав про правомірність зменшення розміру пенсії позивача, просив у позові відмовити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.09.2018 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Суд, розглянув у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, - встановив.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_2 та перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві з 25.09.2017. На момент призначення Позивачу загальний розмір пенсії становив 14 345,11 грн.
В подальшому відповідач здійснив перерахунок пенсії Позивача та обчислив з 01.10.2017 грн. пенсію в розмірі 10 740, 00 гривень, в результаті чого призначений з 25.09.2017 розмір пенсії зменшився
02.08.2018 року Позивач звернулась до Відповідача із письмовою заявою щодо здійснення виплати пенсії з 01.01.2018 в розмірі 14 345 гривень 11 коп, яка була на час її призначення.
17.08.2018 відповідач надав відповідь, якою відмовив у здійсненні такого перерахунку, додатково вказав що розмір пенсії ОСОБА_1 до 01.10.2017 складав 14 345,11 грн., де:
12371,33 грн.-основний розмір пенсії, 118,08 грн. - доплата за понаднормативний стаж, 1855,70 грн. - підвищення відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію обчислено з урахуванням трудового стажу 39 років 11 місяців 02 дні та заробітної плати визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.08.2017. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 % складав 0,53888. Розмір же пенсії з 01.10.2017 року становить: 10 740 грн., де: 9163,94 грн. - основний розмір пенсії, 130,68 грн. - доплата за понаднормативний стаж, 1374,59 грн. - підвищення відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 70,79 грн. - доплата до розміру пенсії з 01.10.2017. Коефіцієнт страхового стажу склав 0,39917, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 6,09858.
Тобто, розмір пенсії позивача після прийняття пенсійної реформи з 01.10.2017 року зменшився на 3605,11 грн.
Вважаючи відмову відповідача протиправною щодо не виплати належної їй суми пенсії з 01.01.2018, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.
За змістом статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991№1788-XII (далі - Закон №1788) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV
Відповідно до частини 1статті 27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп * Кс,
де П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно д остатті 25 цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII (далі Закон №911) частину третю статті 27 Закону №1058 доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».
Окрім цього, вищезазначеним Законом №911 доповнено частину третю статті 58 Закону №1788 реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».
Також Законом №911 частину першу статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 « 3668-VI (далі Закон №3668) доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740 гривень.».
Так, з 25.09.2017 позивачу призначена пенсія за віком згідно Закону №1058 при загальному стажі роботи 38 років 09 місяців 11 днів (коефіцієнт стажу із врахуванням кратності 1,35 становив 0,53313) та середньомісячному заробітку за період з 01.07.2000 по 31.08.2017. Розмір його пенсії становив 14 345,11 грн. З урахуванням зазначених вище обмежень що максимального розміру пенсії, ОСОБА_1 виплачувалась пенсія в розмірі 10 740 грн.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII (далі - Закон №1774), який набрав чинності 01.01.2017, строк тимчасової дії положення про обмеження розміру пенсії продовжено до 31.12.2017.
З аналізу зазначених вище положень законодавства випливає, що відповідач правомірно здійснював виплату ОСОБА_1 з моменту призначення до 31.12.2017 з обмеженням її максимального розміру до 10 740 грн.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (далі Закон №2148), яким розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 доповнено пунктом 4-3 наступного змісту: «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017, за наслідками якого загальний розмір пенсії позивача становив - 10 740 грн., де: 9163,94 грн. - основний розмір пенсії, 130,68 грн. - доплата за понаднормативний стаж, 1374,59 грн. - підвищення відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 70,79 грн. - доплата до розміру пенсії з 01.10.2017. Коефіцієнт страхового стажу склав 0,39917, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 6,09858.
Відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Крім того, аналогічні положення містяться в пункті 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058.
Тому, в разі якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 відповідно до пункту 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017.
Так, у листі від 17.08.2018 № 63043/02/М-5538 (Т. 1 а.с. 18) та відзиві на позовну заяву відповідач, посилаючись на пункт 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148, обґрунтовує доплату до розміру пенсії позивача до 01.10.2017 в сумі 70,79 грн. тим, що до здійснення перерахунку пенсія виплачувалася позивачу в розмірі 10740грн.
В даному випадку суд звертає увагу, що до здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 її розмір становив 14 345,11 грн., а не 10 740 грн.
При цьому, суд зазначає, що розмір фактичної пенсійної виплати позивача, визначений з урахуванням обмеження її максимального розміру відповідно до частини 3статті 27 Закону №1058, не є тотожним загальному розміру пенсії позивача, розрахованому згідно з формулою, наведеною у частині 1ст.27 Закону №1058.
Таким чином, після здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 відповідач був зобов'язаний встановити йому доплату до старого розміру пенсії в сумі 1 753,17 грн. та виплачувати позивачу пенсію з обмеженням її максимального розміру до 10 740грн. по 31.12.2017 включно.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1 373грн.
Тобто, з 01.01.2018 максимальний розмір пенсійної виплати не може перевищувати 13 730 грн. (частина 3статті 27 Закону №1058). А тому з 01.01.2018 пенсія в розмірі 13 730 грн. мала виплачуватися позивачу в повному обсязі.
Таким чином, суд дійшов висновку, що всупереч вимогам пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148 відповідач з 01.01.2018 виплачував позивачу пенсію в меншому розмірі, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01.10.2017.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження виплати з 01.01.2018 пенсії в розмірі 13 730 гривень, а з 01.07.2018 в розмірі 14 350 гривень ОСОБА_1 та зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в розмірі 13 730 гривень, а з 01.07.2018 в розмірі 14 350 гривень, з врахуванням виплачених сум.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 704,80 гривні, згідно з квитанцією № 12 від 14.09.2018 (т.1. а.с. 4).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження виплати з 01.01.2018 пенсії в розмірі 13 730 гривень, а з 01.07.2018 в розмірі 14 350 гривень ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 в розмірі 13 730 гривень, а з 01.07.2018 в розмірі 14 350 гривень, з врахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) сплачений нею судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири грн. 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в м. Києві ( 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 42098368).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів, з дня складання повного тексту рішення.
Суддя Р.О. Арсірій