Справа №461/7900/19
14 листопада 2019 року суддя Галицького районного суду м. Львова Стрельбицький В.В., з участю представників Львівської митниці Державної фіскальної служби України Лубоцького Б.І., Дунаса М.О., захисника особи, відносно якої складено протокол - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від заступника начальника Львівської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання Федеративна Республіка Німеччина, АДРЕСА_1 str. АДРЕСА_2 НОМЕР_1 ,
ст.471 Митного кодексу України,
встановив:
згідно протоколу про порушення митних правил №2994/209000/19 від 28.07.2019 року, 28.07.2019 року близько 13 години 19 хвилин громадянин України ОСОБА_2 транспортним засобом особистого користування р.н. НОМЕР_2 прямував з України в Республіку Польща через м/п «Краковець» Львівської митниці ДФС, обравши формою проходження митного контролю смугу спрощеного митного контролю - «зелений коридор».
Під час проведення митного огляду вищезазначеного транспортного засобу, в салоні автомобіля без ознак приховування, було виявлено: 1) монети СРСР - 2 шт., номіналом 3 копійки, з написами «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ!» та зображенням герба СРСР, на зворотній стороні із зображенням двох колосків, рік карбування 1926; 2) монета царської Росії - 1 шт., номіналом 1 копійка, надламана, з написами «1 КОПЬИКА», на зворотній стороні із зображенням двоголового орла, рік карбування 1892;3) монета Болгарії - 1 шт., з написами «5 ЛЕВА 1930 БЬЛГАРИЯ», на зворотній стороні із зображенням коня та вершника та з написами «КРУМЬ», «814», рік карбування 1930;4) монета Румунії - 1 шт., з написами «BUN PENTRU 2 LEI», на зворотній стороні із зображенням герба, рік карбування 1924; 5) монета Румунії - 1 шт., з написами «5 LEI», на зворотній стороні із зображенням корони та з написами «ROMANIEI REGATUL», рік карбування 1942; 6) монета жовтого кольору, з написами «1 CENT 1940 CANADA» із зображенням двох кленових листків, на звороті з написами «GEORGIVS VI D. G:REX ET IND:IMP:» та із зображенням профілю обличчя людини, рік карбування 1940; 7) монета срібного кольору, з написами «AFRIOUE EOUATORIALE FRANCAISE» та із зображенням тварини з довгими рогами, на звороті з зображенням профілю обличчя людини, рік карбування 1948; 8) монета СРСР - 1 шт., номіналом 10 копійки, з написами «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ!» та зображенням герба СРСР, на зворотній стороні із зображенням людини та щита з написом «10 коп.», рік карбування 1932; 9) радянська пластиночна фотокамера, у вигляді прямокутної камери розміром приблизно 11х15х5 см., з розтяжною гармошкою, з написами «Фотокор №1», у чохлі прямокутної форми, у комплекті з трьома пластинами чорного кольору розміром приблизно 10х15 ст. та п'ятьма металевими пластинами чорного кольору розміром приблизно 10х15 см.
Перелічені предмети належать ОСОБА_2 .
Дії ОСОБА_2 митним органом кваліфіковано за ст.471 МК України, як порушення встановленого порядку переміщення через митний кордон України при проходженні спрощеного митного контролю, оскільки, як зазначає митний орган, згідно ст. 1 Закону України від 21.09.1999 № 1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» до культурних цінностей відносяться рідкісні монети (вітчизняні та зарубіжні монети із дорогоцінних та недорогоцінних металів виготовлені до 1960 р. включно).
Відтак, монети виготовлені до 1960 року обмежені до переміщення, у відповідності до п.12 переліку сувенірних виробів, предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення), яких дозвіл Державної служби контролю потрібен обов'язково, згідно Наказу Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року N 258 «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», та відносно яких при переміщенні через митний кордон України встановлені обмеження, згідно статті 197 Митного кодексу України від 13.03.2012 року № 4496-VI і підлягають обов'язковому декларуванню.
Виявлена фотокамера, також підпадає під обмеження встановлені статтею 197 Митного кодексу України від 13.03.2012 року № 4496-VI і підлягає обов'язковому декларуванню.
Захисник ОСОБА_2 - ОСОБА_1 в судовому засіданні факт правопорушення заперечив. Вказав, що переміщення вказаного товару не може утворювати складу інкримінованого правопорушення, оскільки переміщувані монети та фотокамера кулькурної цінності не становлять та не є обмеженими до ввезення. Просив провадження у справі закрити, з цього приводу подав письмове клопотання, яке підтримав в судовому засіданні.
Представники Львівської митниці ДФС протокол підтримали.
Заслухавши думку представників Львівської митниці ДФС, пояснення захисника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
За положеннями п.3 ч.1 ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Згідно ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Статтею ст. 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Згідно ч.4 ст.366 МК України, громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що притягнення особи до адміністративної відповідальності здійснюється за умови повного з'ясування усіх обставин вчинення нею адміністративного правопорушення та виявлення причин, що спричинили його вчинення. Для притягнення особи до адміністративної відповідальності не достатньо лише встановлення факту вчинення нею порушення, оскільки застосування передбачених нормами КУпАП та Митного кодексу України заходів впливу, можливе лише у разі, якщо вина особи повністю доведена належними та допустимими доказами.
Положеннями ч.5 ст. 374 Митного кодексу України передбачено, що культурні цінності за кодами 9701 10 00 00, 9701 90 00 00, 9702 00 00 00, 9703 00 00 00, 9704 00 00 00, 9705 00 00 00, 9706 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, виготовлені 50 і більше років тому, незалежно від їх вартості та способу переміщення через митний кордон України, підлягають письмовому декларуванню.
Згідно ст. 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а саме рідкісні монети, ордени, медалі, печатки та інші предмети колекціонування.
Відповідно до висновку державної експертизи на приналежність до історичної та/або культурної цінності предметів фотокамера, у вигляді прямокутної камери розміром приблизно 11х15х5 см., з розтяжною гармошкою, з написами «Фотокор №1», у чохлі прямокутної форми, у комплекті з трьома пластинами чорного кольору розміром приблизно 10х15 ст. та п'ятьма металевими пластинами чорного кольору розміром приблизно 10х15 см. не має достатньої кількості ознак, щоб вважатися історичною та/або культурною цінності, оскільки є масовою тиражованою продукцією і не може бути занесена до Державного реєстру Національного культурного надбання.
Також, згідно висновку державної експертизи на приналежність до історичної та/або культурної цінності предметів, такі предмети як: 1) монети СРСР - 2 шт., номіналом 3 копійки, з написами «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ!» та зображенням герба СРСР, на зворотній стороні із зображенням двох колосків, рік карбування 1926;2) монета царської Росії - 1 шт., номіналом 1 копійка, надламана, з написами «1 КОПЬИКА», на зворотній стороні із зображенням двоголового орла, рік карбування 1892;3) монета Болгарії - 1 шт., з написами «5 ЛЕВА 1930 БЬЛГАРИЯ», на зворотній стороні із зображенням коня та вершника та з написами «КРУМЬ», «814», рік карбування 1930;4) монета Румунії - 1 шт., з написами «BUN PENTRU 2 LEI», на зворотній стороні із зображенням герба, рік карбування 1924;5) монета Румунії - 1 шт., з написами «5 LEI», на зворотній стороні із зображенням корони та з написами «ROMANIEI REGATUL», рік карбування 1942;6) монета жовтого кольору, з написами «1 CENT 1940 CANADA» та із зображенням двох кленових листків, на звороті з написами «GEORGIVS VI D. G:REX ET IND:IMP:» та із зображенням профілю обличчя людини, рік карбування 1940;7) монета срібного кольору, з написами «AFRIOUE EOUATORIALE FRANCAISE» та із зображенням тварини з довгими рогами, на звороті з зображенням профілю обличчя людини, рік карбування 1948;8) монета СРСР - 1 шт., номіналом 10 копійки, з написами «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ!» та зображенням герба СРСР, на зворотній стороні із зображенням людини та щита з написом «10 коп.», рік карбування 1932, не мають достатньої кількості ознак, щоб вважатися історичною та/або культурною цінності, оскільки є монетами масових тиражів.
Вказані докази підтверджують доводи сторони захисту щодо неналежності вищеназваних переміщуваних предметів до культурних цінностей та спростовують твердження представників Львівської митниці про протилежне.
Таким чином, оцінюючи надані по справі докази, суд вважає, що вказані вище предмети не є забороненими чи обмеженими для переміщення, не відносяться до культурних цінностей, а тому, з врахуванням положень ч.5 ст.374, 197 МК України, не підлягають письмовому декларуванню.
Враховуючи наведене, висновки митного органу щодо наявності у діях ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ст.471 МК України не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, що виключає його відповідальність за порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, притягнення особи до адміністративної відповідальності розцінюється як «кримінальне обвинувачення», оскільки адміністративні правопорушення мають ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні ст. 6 Конвенції.
Відповідно до положень статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи наведене, а також принцип презумпції невинуватості, суд вважає, що обов'язок доказування обставин, викладених у протоколі покладається саме на митний орган. У той же час, докази долучені митним органом на підтвердження вини ОСОБА_2 не доводять факту вчинення ним правопорушення, передбаченого ст.471 МК України.
Таким чином, у суду відсутні законні підстави для притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що належних, допустимих та достатніх доказів вчинення ним адміністративного правопорушення, визначеного ст. 471 МК України під час розгляду адміністративних матеріалів в суді не здобуто, оскільки такі суду не надані.
Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.3 ст.528 МК України, у разі якщо за результатами перевірки законності та обґрунтованості постанови суду у справі про порушення митних правил ця постанова буде скасована, а справа закрита, або адміністративне стягнення за порушення митних правил буде змінено, конфісковані товари, транспортні засоби, сума штрафу або її відповідна частина повертаються особі, яка притягалася до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, або її представникові. Якщо конфісковані товари, транспортні засоби неможливо повернути в натурі, повертається їхня вартість за вирахуванням сум належних митних платежів за ставками, що діяли на день конфіскації. Повернення грошових коштів, зазначених у цій частині, здійснюється органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, з державного бюджету.
Відповідно до ст.527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
За даних обставин провадження по справі підлягає закриттю, а предмети, вилучені у ОСОБА_2 , на підставі п.3 ст.511 МК України, слід повернути ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст. 247, 251,458, 467, 483, КУпАП, ст.527 МК України -
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 471 Митного кодексу України закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №2994/209000/19 від 28.07.2019 року предмети та грошові кошти в сумі 1 700, 00 гривень - повернути ОСОБА_2 .
Постанова може бути оскаржена упродовж десяти днів з дня її винесення.
Суддя Стрельбицький В.В.