Справа № 569/19928/19
11 листопада 2019 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Головчак М.М., розглянувши справу, яка надійшла з Рівненського відділу поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст. 164 КУпАП,
21 жовтня 2019 року об 11 год. в м. Рівне по вул. Гагаріна, 30, ОСОБА_1 порушив порядок проведення господарської діяльності, а саме здійснював роздрібну торгівлю пальним дизельним без реєстрації як суб"єкт господарювання та не маючи необхідних дозвільних документів (ліцензії).
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП як провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
В судове засідання, призначене на 31.10.2019 року, ОСОБА_1 не з"явився, про час та день розгляду справи був повідомлений в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 321566 від 21.10.2019 року.
В судове засідання на 11.11.2019 року ОСОБА_1 повторно не з"явився, про час та день розгляду справи був повідомлений належним чином, що вбачається із телефонограми.
Письмових клопотань про неможливість явки та відкладення судового засідання ОСОБА_1 не подав. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності ОСОБА_1
Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
З врахуванням викладеного, суд розглядає справу у відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у сраві доказів.
При цьому суд враховує рішення Європейського суду з прав людини у справі "Каракуця проти України", згідно якого Європейський суд прийшов висновку про те, що права скаржників не порушені, оскільки вони не проявляли належної зацікавленості у результатах розгляду справи протягом тривалого часу.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов"язаний з"ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 164 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Тобто, об'єктивною стороною складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164 КУпАП, є здійснення винною особою господарської діяльності.
Під господарською діяльністю у Господарському кодексі України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. (ст. 3 ГК України).
Господарська діяльність включає як виробничу діяльність, у процесі якої виробляється продукція, вироби народного споживання та інші матеріальні цінності, та невиробничу діяльність, пов'язану з виконанням різних видів робіт, у тому числі науково-дослідних, надання послуг, результати яких відчужуються як товар. Господарська діяльність має здійснюватися належним чином та давати якісні результати, що можливо забезпечити якщо суб'єкти господарювання будуть мати достатні знання, навички, досвід, а це досягається коли така діяльність здійснюється постійно у вигляді промислу.
Як слідує із протоколу про адміністративне правопорушення, серії АПР18 №321566 21 жовтня 2019 року в м. Рівне по вул. Гагаріна, 30 ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю пальним дизельним без реєстрації як суб"єкт господарювання.
Згідно рапорту ст. ДОП відділу превенції Рівненського ВП ГУНП в Рівненській області Березовського Д. від 21.10.2019 року, в ході виявлення незаконних АЗС на території м.Рівне, вул.Гагаріна,30, було виявлено металевий вагончик з заправочним модулем, оператор якого здійснював заправку автомобіля "Дачіа", д.н.з. НОМЕР_2 , дизельним пальним під керуванням ОСОБА_2 Особою, яка заправляла пальним автомобіль виявився ОСОБА_1 , який не надав свідоцтва державної реєстрації ФОП та ліцензії на роздрібку торгівлю пальним.
Стаття 1 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» визначає, що роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.
Стаття 15 вказаного закону передбачає, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Вина ОСОБА_1 підтверджена дослідженими матеріалами справи, зокрема даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 №321566 від 21.10.2019, рапортом ст.ДОП відділу превенції Рівненського ВП ГУНП Березовського Д. від 21.10.2019 року, фотографіями в матеріалах справи, розпискою ОСОБА_3 п ОСОБА_4 , згідно якої йому на відповідальне збереження передане пальне дизельне, тощо.
Протилежного доказам, з"ясованим в судовому засіданні, не встановлено, ОСОБА_1 в судове засідання не з"явився та доказів відсутності вини не надав.
З врахуванням наведених обставин, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, і накладає стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, за якою кваліфіковані його дії, з конфіскацією.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України "Про судовий збір" до стягнення із ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 384 грн. 20 коп.
На підставі ч.1 ст. 164 КУпАП, керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17 000 грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп) з конфіскацією устаткування, яке пов"язане з реалізацією пального, розташованого в АДРЕСА_2 .Рівне, вул.Гагаріна,30.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 384 грн. 20 коп. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського
міського суду М.М. Головчак