14.11.2019 227/4751/19
14 листопада 2019 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Здоровиці О.В.,
при секретарі Сисенко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа - Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (ЄНСС № 227/4751/19),-
Заявник звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Донецьк помер її чоловік - ОСОБА_2 . При зверненні до Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, для реєстрації його смерті, отримала відмову у проведенні державної реєстрації смерті. В зв'язку з чим, змушена звернутися до суду з даною заявою. Вказує, що встановлення даного факту необхідно їй для отримання відповідного свідоцтва про смерть чоловіка та реалізації спадкових прав.
Заявник в судове засідання не з'явилась, про час і місце розгляду справи була належним чином повідомлена. Надала до суду заяву, в якій просила розглядати справу у її відсутність, підтримує заявлені вимоги повністю та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи, Добропільського міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, в судове засідання не з'явився. Від начальника відділу надійшла заява про розгляд справи без участі представника відділу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Донецьк, підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.
Відповідно до пункту 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого Ленінським відділом ЗАГСа міста Донецька 14.07.1981 року.
Згідно довідки №1422010215 від 18.05.2015 року про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 перемістилась та фактично мешкає в АДРЕСА_1 .
З копії паспорта серії НОМЕР_2 , який виданий Ленінським РВ УМВС України у м.Донецьку ІНФОРМАЦІЯ_5 року, вбачається, що даний паспорт громадянина України виданий на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м.Таганрог Ростовської області.
Згідно копії лікарського свідоцтва про смерть № 127 від 08.11.2019 року, копії довідки про причину смерті № 127 від 08.11.2019 року, які видані лікарем Центру первинної медико-санітарної допомоги міста Донецька так званої «Донецької народної республіки», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: злоякісне новоутворення передміхурової залози.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м.Таганрог Ростовської області, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер в м.Донецьк, про що Ленінським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції, так званої «Донецької народної республіки» складено актовий запис №1017 від 16.09.2019 року.
Вищевказані досліджені документи, а саме копія лікарського свідоцтва про смерть, копія довідки про причину смерті, копія свідоцтва про смерть - видані закладами м. Донецька, які розташовані на тимчасово неконтрольованій органами державної влади України території.
Також в судовому засіданні було досліджено договір-замовлення на організацію та проведення поховання №014709, що видано ДП «Ритуал» так званої «ДНР», де замовником є ОСОБА_1 на організацію поховання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В матеріалах справи також мається свідоцтво про захоронення від 18.09.2019 року, яке видано Державним підприємством «Ритуал» так званої «Донецької народної республіки», з якого вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на цвинтарі с. Авдотьїно в м.Донецьку по вул. Скліфосовського поховано померлого ОСОБА_2 .
Також в судовому засіданні було досліджено фотознімок місця поховання, на якому зображена могила з хрестом на якому є табличка з написом « ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Згідно пояснювального напису на фото, там зображена могила на цвинтарі міста Донецьк гр. ОСОБА_2 , чоловіка заявниці ОСОБА_1 .
З відмови у проведенні державної реєстрації смерті, наданої начальником Добропліьського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області №16.31-61-515 від 12.11.2019 року вбачається, що у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , було відмовлено, так як заявником пред'явлено документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом МОЗ України від 08.08.2006р. №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті».
З повідомлення начальника Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 13.11.2019 року № 16.31-5-4557, вбачається, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та в архіві відділу, актовий запис про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - не виявлено.
Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Даючи оцінку допустимості копії довідки про причину смерті, копії свідоцтву про смерть, копії свідоцтва про поховання, які видані установою на тимчасово окупованій території України, суд керується ст. 19 Конституції України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» і вважає, що вказані документи не є дійсними і не можуть створювати правових наслідків.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справа проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до ст.2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», будь-який акт, виданий у зв'язку з діяльністю збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України, щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняним закладом), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності.
Суд вважає, що в судовому засіданні були досліджені докази, які в сукупності підтверджують факт смерті громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Донецьк, і дають суду підстави для задоволення заяви.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть її чоловіка для реалізації в подальшому прав на спадщину.
Таким чином, наявність вищевказаних доказів, на думку суду, є достатньою підставою для встановлення факту смерті в певний час, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.
На підставі ст. 430 ЦПК України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання даного рішення.
Керуючись ст.ст. 81, 89, 259, 263-265, 273, 354, 315, 317 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа - Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Таганрог Ростовської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 в м.Донецьк, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення невідкладно надіслати до Добропільського міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для державної реєстрації факту смерті особи.
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_4 , паспорт НОМЕР_5 виданий 25 грудня 1997 року Ленінським РВ УМВС України у місті Донецьку, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , як переселенка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа - Добропільський міський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, код ЄДРПОУ 25336362, місцезнаходження за адресою: 85000, Донецька область, м. Добропілля, пров. Європейський, 6.
Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Суддя О.В. Здоровиця
14.11.2019