Справа № 274/5754/19 Провадження № 3/0274/2389/19
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Корбут В.В.(далі - Суд), розглянувши 13.11.19 р. матеріали, що надійшли з Бердичівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07.09.2019 р. серії ОБ № 039726 07.09.2019 р. о 15:50 по вул. Піонтковського, 66, у м. Бердичеві ОСОБА_2 ОСОБА_3 керував мопедом KANUNI 50 НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме - порушення мови, координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків.
ОСОБА_1 пояснив, що 07.09.2019 р. зранку він дійсно вжив слабкий наркотичний засіб. Після обіду захотів завезти скутер, ремонтом якого він займався, до власника. Працівники поліції зупинили його дорогою. На той час він почував себе тверезо, його поведінка була адекватною, жодних наслідків вживання наркотичних засобів він не відчував. Поліцейські запропонували йому їхати до лікарні, щоб пройти огляд на стан сп'яніння, однак він відмовився, через те, що почував себе адекватним.
Свідок ОСОБА_4 (народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , працює в ДП "Бердичівський лісгосп") пояснив, що їхав по на своєму автомобілі біля солодового заводу у м. Бердичеві, його зупинили працівники поліції та запропонували засвідчити той факт, що Картильов відмовляється проходити огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі. В його присутності запитали, чи погоджується Картильов пройти огляд на стан сп'яніння у медичному закладі, на що той відмовився. При цьому Картильов стояв рівно, в його поведінці нічого дивного не було, розмовляв нормально, жодних ознак вживання наркотичних засобів у поведінці Картильова та у його зовнішньому вигляді він не помітив.
У письмових поясненнях від 07.09.2019 р. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 йдеться про те, що у їхній присутності ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан сп'яніння, проте не вказано, що ОСОБА_2 ОСОБА_3 прим цьому мав будь-які ознаки наркотичного сп'яніння.
З відеозаписів, які містяться на компакт-диску, доданому до протоколу про адміністративне правопорушення, безпосередньо ОСОБА_1 зафіксовано короткий проміжок часу (декілька секунд), у зв'язку з чим з них неможливо з'ясувати, що у того наявні ознаки наркотичного сп'яніння, про які зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, а саме - порушення мови, координації рухів, зіниці очей, які не реагують на світло.
Відповідно до частини першої ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі - Порядок) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 р. № 1103.
Згідно з пунктом 2 Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Пунктами 2, 3 та 4 розділу І Інструкції "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 р. № 1452/735 (далі - Інструкція) передабчено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
З вказаних норм законодавства України випливає, що огляд водіїв транспортних засобів на стан сп'яніння має проводитись лише за умови, якщо у поліцейського є підстави вважати, що ці водії перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Між тим, до протоколу про адміністративне правопорушення від 07.09.2019 р. серії ОБ № 039726 07.09.2019 р. не подано доказів, які б вказували, що у ОСОБА_1 були ознаки перебування у стані наркотичного сп'яніння, а пояснення свідка ОСОБА_4 вказують на те, що таких ознак не було.
За таких обставин Суд вважає, що ОСОБА_1 працівниками поліції пропонувалось пройти огляд на стан сп'яніння з порушенням встановленого законодавством України порядку, а саме - за відсутності ознак перебування у стані наркотичного сп'яніння.
Частина ж перша статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює відповідальність особи, яка керує транспортним засобом, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Тобто у випадку, який розглядається, відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 130, 221, 247, 268, 276, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області до Житомирського апеляційного суду апеляційної скарги.
Суддя В.В. Корбут