Постанова від 04.11.2019 по справі 912/116/19

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2019 року м.Дніпро Справа № 912/116/19

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Іванова О.Г. (доповідач),

суддів: Дарміна М.О., Кощеєва І.М.

при секретарі судового засідання: Логвіненко І.Г.

представники сторін:

від позивача: Якименко О.В., адвокат, довіреність б/н від 02.05.2019 р.;

від відповідача -1: Шуба Я.С., довіреність № 0-11-0.62-10/62-19 від 14.01.2019 р. ;

від відповідача -2: Коваль О. А. адвокат, ордер серії КС № 111874 від 16.09.2019 р.;

представники третіх осіб в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Плюс" на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 10.06.2019, ухвалене суддею Кабаковою В.Г., повний текст якого складений 18.06.2019, у справі №912/116/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС", м. Дніпро

до відповідача-1: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, м. Кропивницький

відповідача-2: Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", м. Київ

за участю третьої особи-1, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрАгроКом", Кіровоградська область, Олександрійський район, с.Головківка

за участю третьої особи-2, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Державного підприємства "СЕТАМ", м. Київ

про визнання недійсними результатів електронних земельних торгів

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" (далі Позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі Відповідач-1) та Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (далі Відповідач-2) про визнання недійсними результатів електронних земельних торгів (у формі аукціону № 15117), проведених 29.12.2018 року о 09 год. 00 хв. організатором земельних торгів Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області, виконавцем державним підприємством "Центр державного земельного кадастру", місце проведення: електронний майданчик державного підприємства "СЕТАМ" https://setam.net.ua/auctions, з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Щасливської сільської ради (за межами населеного пункту) Олександрійського району Кіровоградської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва лотів №29375, №29376 та №29377, викладених у формі:

- протоколу №411 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114 (реєстраційний номер лота 340);

- протоколу №412 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 15,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117 (реєстраційний номер лота 338);

- протоколу №413 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115 (реєстраційний номер лота 339).

- з покладанням на відповідачів судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що виконавцем електронних земельних торгів не дотримано вимог передбачених п.18, п.23, п.25 Порядку проведення електронних земельних торгів щодо підготовки та порядку проведення земельних торгів та порушено право ТОВ "Агроцентр-Плюс" на участь в електронних земельних торгах у формі аукціону №15117 з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Щасливської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, що з урахуванням приписів ч.1 ст. 203 Цивільного кодексу України є підставою для визнання результатів електронних земельних торгів недійсними.

Позивач зазначив, що під час відчуження права оренди земельних ділянок на електронних земельних торгах не додержано вимог ст. 203 ЦК України, що є підставою для визнання недійсними результатів електронних земельних торгів.

Ухвалою від 06.03.2019 господарським судом задоволено клопотання позивача та відповідача-1 про залучення третьої особи, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Товариство з обмеженою відповідальністю "УкрАгроКом".

Ухвалою від 16.04.2019 клопотання Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про залучення третьої особи задоволено, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Державне підприємство "СЕТАМ".

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 10.06.2019 у справі №912/116/19 в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним рішенням суду, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Плюс", в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема, невірне тлумачення судом норм ст.137 Земельного кодексу України, невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, неповне з"ясування обставин справи, просить рішення суду від 10.06.2019 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

При цьому, заявник апеляційної скарги посилається на те, що ТОВ "Агроцентр-Плюс" в своєму особистому кабінеті на веб-порталі ДП "Сетам" в розділі "Інші документи" прикріпило один PDF-файл, що містив всі правовстановлюючі документи на юридичну особу, які, в тому числі, підтверджували повноваження директора ОСОБА_1 Сергіївни.

Через що судом першої інстанції неправильно витлумачено п. 7 ст. 137 ЗК України та п. 18 Порядку проведення електронних земельних торгів, у зв'язку із чим суд прийшов до помилкового висновку про не підтвердження повноважень директора ТОВ "Агроцентр-Плюс" на участь в земельних торгах, чим порушено норми процесуального права, передбачені ст.ст. 73, 76, 77, 78, 79, 86, 91 ГПК України, адже судом не надано оцінки письмовим доказам, які підтверджують повноваження директора ТОВ "Агроцентр-Плюс" на участь в земельних торгах, а саме:

- витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "Агроцентр-Плюс";

- наказу ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 06.03.2018 року № 2/ос про призначення директором товариства ОСОБА_2 ;

- протоколу № 19/12/2018 року засідання загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 19.12.2018 року, яким уповноважено директора Лозенко ОСОБА_3 прийняти участь від імені товариства у земельних торгах.

Судом першої інстанції застосована норма права, закріплена в п. 7 ст. 137 ЗК України, яка не підлягала застосуванню до даних відносин, адже вказана норма закріплює обов'язок саме представнику юридичної або фізичної особи підтвердити повноваження діяти від імені учасника торгів, однак, вказана норма не поширюється на випадки участі в земельних торгах безпосередньо фізичної особи або юридичної особи через її виконавчий орган.

Висновки суду першої інстанції щодо можливості подачі повторних заявок та щодо завантаження інших PDF-файлів не мають юридичного значення для розгляду даної справи, адже предметом її розгляду є встановлення факту правомірності або протиправності повернення на доопрацювання первісної заявки, надісланої 20.12.2018 о 12 год 24 хв., та, як наслідок, відмова виконавця земельних торгів допустити ТОВ "Агроценгр-Плюс" до участі у земельних торгах з продажу права оренди земельних ділянок, що є свідченням неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Суд першої інстанції лише на підставі письмових пояснень ДП "Сетам", викладених у листі від 10.06.2019 № 6562/17-18-19 прийшов до помилкового висновку про відправлення заявок ТОВ "Агроцентр-Плюс" на доопрацювання та про можливість ТОВ "Агроцентр-Плюс" подати повторні заявки на участь в електронних земельних торгах.

Вважає, що результати проведення електронних торгів у формі аукціону № 15117 з продажу права оренди на земельні ділянку сільськогосподарського призначення державної власності на підставі Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів, затвердженого постановою КМУ від 21.06.2017 № 688, без внесення змін до Земельного кодексу України є незаконними та підлягають визнанню недійсними.

Відповідач-1, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, відзив на апеляційну скаргу не надав, правом, передбаченим ст.263 ГПК України, не скористався, втім, в судових засіданнях проти задоволення апеляційної скарги заперечив, просив рішення господарського суду залишити без змін.

У відзиві на апеляційну скаргу Відповідач-2, Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру", проти задоволення апеляційної скарги заперечив, просив рішення господарського суду залишити без змін, зазначив про не встановлення господарським судом порушень вимог Порядку та інших норм законодавства під час проведення електронних торгів та порушення прав і законних інтересів позивача, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Зауважує, що додавання та заміна файлів і документів проводилася Позивачем після отримання відмови від Відповідача. Позивач, виправивши помилку, мав сформувати та направити Відповідачу нову заявку, що за наявною інформацією здійснено не було, а тому у Ліцитатора були відсутні данні, що помилка виправлена.

У відзиві на апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "УкрАгроКом" проти задоволення апеляційної скарги заперечило, просило рішення господарського суду залишити без змін, зазначило, що дії позивача по завантаженню документів в розділ "Інші документи" здійснювалися після направлення виконавцем заявок на доопрацювання, тобто ці листи отримані до 26.12.2018. Тому з 21.12.2018 по 26.12.2018 у позивача було достатньо часу для подання повторної заявки та з'ясування в телефонному режимі технічних питань.

У відзиві на апеляційну скаргу Державне підприємство "СЕТАМ" проти задоволення апеляційної скарги заперечило, просило рішення господарського суду залишити без змін, зазначило, що Позивачем не було доведено факту подання заявки після виправлення помилок. До того ж, визнавши недійсними електронні торги, права Позивача поновлено не буде, адже він не буде визнаний переможцем електронних земельних торгів.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 17.07.2019 (суддя Іванов О.Г.) апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Плюс" на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 10.06.2019 у справі №912/116/19 залишено без руху. Апелянту наданий строк для усунення недоліків апеляційної скарги відповідно до ст. 258 Господарського процесуального кодексу України, а саме: доплати судового збору за подання апеляційної скарги у встановленому порядку та розмірі (5763,00 грн).

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 02.08.2019 (колегія суддів у складі: Іванов О.Г. (головуючий, доповідач), судді Широбокова Л.П., Кощеєв І.М.) відкрито апеляційне провадження у справі № 912/116/19 за апеляційної скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Плюс" на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 10.06.2019 у справі №912/116/19; розгляд справи призначено у судовому засіданні на 16.09.2019.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.09.2019 у зв'язку з відпусткою судді - члена колегії суддів Широбокової Л.П., справу №912/116/19 передано колегії суддів у складі: Іванов О.Г. (головуючий, доповідач), Дармін М.О., Кощеєв І.М., якою 05.09.2019 дану справу прийнято до свого провадження.

В судовому засіданні 19.09.2019 оголошено перерву до 16.10.2019.

В судовому засіданні 16.10.2019 оголошено перерву до 04.11.2019.

В судовому засіданні 04.11.2019 Центральним апеляційним господарським судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови у даній справі.

Заслухавши доповідь головуючого судді та пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень проти неї, перевіривши повноту встановлених місцевим господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів Центрального апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог частин 1, 2, 5 статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Судом першої інстанції та судом апеляційної інстанції встановлені наступні неоспорені обставини справи.

Наказами Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 15.11.2018 № 963, № 964, № 968 прийнято рішення про проведення електронних земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Щасливської сільської ради (за межами населеного пункту) Олександрійського району Кіровоградської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 15,500 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117, площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115, площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114.

ДП "СЕТАМ" приймає участь у проведенні електронних земельних торгів на підставі Договору № 59-9 від 14.09.2018 року про забезпечення функціонування системи електронних земельних торгів, укладеного між ДП "СЕТАМ" та Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру; договорів про використання системи електронних земельних торгів, укладених між ДП "СЕТАМ" та відповідними виконавцями електронних земельних торгів, та укладених між ДП "СЕТАМ" та відповідними територіальними відділеннями Держгеокадастру. Вищезазначені відносини регулюються Земельним кодексом України, Порядком реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 року №688 (надалі - Порядок) та Правилами проведення електронних земельних торгів у формі аукціону затвердженими наказом ДП "СЕТАМ" від 17.09.2018 року №107 та розміщених на Веб-сайті ДП "СЕТАМ" за посиланням https://land.setam.net.ua/pravyla-torgiv.

Між ДП "Центр державного земельного кадастру" в особі Кіровоградської регіональної філії та ДП "Сетам" укладено договір від 14.11.2018 № 77, згідно якого сторони співпрацюють в процесі реалізації Пілотного проекту. Оператор електронного майданчика зобов'язується за власний рахунок провести електронні земельні торги з метою продажу лота. Доступ виконавцю електронних земельних торгів до системи електронних земельних торгів у Пілотному проекті надається Оператором електронного майданчика (т. 2 а.с. 56 - 59).

20.12.2018 ТОВ "Агроцентр-Плюс" подано заяви про участь в електронних земельних торгах, які мали відбутися 29.12.2018 о 09:00, з продажу права оренди на земельну ділянку площею 15,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117 (лот № 338), площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115 (лот № 339), площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114 (лот № 340).

Разом із заявами про участь в електронних земельних торгах ТОВ "Агроцентр-Плюс" було подано документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків, що не заперечується сторонами (т. 1 а.с. 29 - 34).

Позивач 20.12.2018 від виконавця торгів отримав повідомлення про реєстрацію вказаних вище заяв на участь в електронних земельних торгах (т. 1 а.с. 37 - 39).

Як зазначає позивач, 26.12.2018 в особистому кабінеті в розділі повідомлення позивачем виявлено, що виконавець (ДП "Центр державного земельного кадастру") надіслав ТОВ "Агроцентр-Плюс" повідомлення про відхилення заявок позивача на участь у електронних земельних торгах з продажу права оренди вказаних земельних ділянок (т. 1 а.с. 40 - 42).

Причиною, по якій було відхилено заявки позивача зазначалося, що "в закладці інші документи потрібно прикріпити один PDF-файл, що містить всі правовстановлюючі документи юр. особу, а саме: довідку ЄДРПОУ, довідка платника ПДВ, виписка з реєстру юр. осіб, статут, наказ про призначення директора".

Позивач зазначає, що ним при формуванні заявок на участь в електронних торгах вказана інформація надавалася та документи прикріплялись. Без додання вказаних документів в одному PDF-файлі, заявки взагалі не були б сформовані та не могли бути подані.

Позивач зазначає, що пункт 16 Порядку передбачає подання лише заяви про участь в торгах та сплати реєстраційного та гарантійного внесків. Натомість, пункт 18 Порядку містить вичерпний перелік відомостей, які зазначаються у заяві на участь в електронних торгах. Даний пункт не містить вимог щодо необхідності подання разом із заявкою будь-яких інших документів, в тому числі PDF-файлів, крім документів, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків.

Таким чином, наполягає позивач, порядком не передбачено подання правовстановлюючих документів на юридичну особу.

26.12.2018 (за два дні до початку проведення електронних земельних торгів) в особистому кабінеті позивача в розділі заявки на участь у торгах була розміщена інформація, про те, що учасник № 5 (ТОВ "Агроцентр-Плюс") "очікує підтвердження" та "очікує початку" електронних земельних торгів.

До початку проведення електронних земельних торгів виконавець так і не надіслав позивачу аукціонні вхідні квитки для участі в електронних земельних торгах, у зв'язку із чим позивач не мав можливості подати вхідні квитки до своїх заяв, через що його заявки були відхилені та позивач не зміг прийняти участь в електронних земельних торгах з продажу права оренди земельних ділянок.

29.12.2018 о 09:00 проведено електронні земельні торги.

Результати електронних земельних торгів з продажу права оренди викладені у формі:

- протоколу №411 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114 (реєстраційний номер лота 340);

- протоколу №412 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 15,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117 (реєстраційний номер лота 338);

- протоколу №413 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115 (реєстраційний номер лота 339).

Відповідно до протоколу проведення електронних торгів за № 411 участь з продажу права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3520386700:02:000:9114 приймало 4 учасники, найбільша цінова пропозиція була запропонована учасником - ТОВ "Украгроком"; позивач - учасник № 5 ТОВ "Агроцентр-Плюс" участі у проведенні електронних торгів не приймав.

Аналогічна ситуація по протоколам № 412, № 413.

З переможцем - ТОВ "Украгроком" укладено договори оренди землі (т. 1 а.с. 90 - 133).

У довідці ТОВ "Украгроком" від 01.04.2019 № 61 зазначено про обсяг та вартість робіт, які здійснено третьою особою на зазначених вище ділянках (т. 3 а.с. 11 - 13).

Таким чином, за доводами позивача, виконавцем електронних земельних торгів не дотримано вимог передбачених п. 18, п. 23, п. 25 Порядку щодо підготовки та порядку проведення земельних торгів, через що порушено право позивача на участь в електронних земельних торгах у формі аукціону № 15117 з продажу права оренди на земельні ділянки, які зазначено вище, що з урахуванням приписів ч. 1 ст. 203 ЦК України є підставою для визнання результатів електронних земельних торгів недійсними.

За результатами дослідження в судовому засіданні 17.05.2019 електронних доказів, які містяться в особистому кабінеті користувача (позивача у справі), та технічної неможливості дослідження всіх дій сторін по реєстрації заяв позивача щодо участі у торгах, у господарського суду виникла необхідність з метою об'єктивного з'ясування всіх обставин у справі, звернення до ДП "Сетам" як до оператора системи електронних земельних торгів, як ліцитатора земельних торгів, в порядку ч. 5 ст. 161 ГПК України щодо надання письмових пояснень на такі питання:

1) Чи відповідав формат прикріплених позивачем документів в розділі "інші документи" 20.12.2018 о 12:24:06 формату і вимогам електронного майданчику в системі електронних земельних торгів?

2) Чи мав ліцитатор можливість перегляду завантажених ТОВ "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" документів в розділі "інші документи" 20.12.2018 о 12:24:06 саме в системі електронних земельних торгів?

3) Чи відкривалась ліцитатором заявка, подана позивачем в 12:24:06 20.12.2018?

4) Що змінилось в закладці "інші документи" після 18:46 20.12.2018 до 14:47 21.12.2018?

5) Що завантажено позивачем о 14:47 21.12.2018?

6) Чи мав технічну можливість позивач повторно подати заявки 20.12.2018 о 18:41 і о 18:46 та 21.12.2018 о 14:47?

7) Чи подавав позивач повторно заявку 20.12.2018 о 18:41 та о 18:46, або 21.12.2018 о 14:47 по трьом лотам №№ 338, 339, 340?

8) Навести хронологію дій позивача та ліцитатора в період з 20.12.2018 по 26.12.2018 по подачі заявки та її розгляду для участі в електронних торгах по лотам №№ 338, 339, 340?

9) Після усунення зазначених ліцитатором недоліків, яка повторна процедура подання заявки (створення нової заявки, редагування раніше поданої)?

10) Чи відображується ліцитатору інформація в заявці після її коригування учасником?

11) Чи є така технічна можливість у виконавця електронних земельних торгів відправити заяву про участь в електронних земельних торгах на доопрацювання учаснику, з метою усунення її недоліків? Якщо так, то в яких випадках?

12) Чи підтягуються до заяви про участь в електронних земельних торгах документи та інформація з особистого кабінету учасника на сайті ДП "Сетам"? Та чи має доступ до таких документів (інформації) виконавець електронних земельних торгів?

13) Чи є в особи технічна можливість, після відхилення (недопуску) її заяви про участь в електронних земельних торгах, подати повторно заяву про участь в цих же електронних земельних торгах?

14) Чи є в особи технічна можливість, за наявності в її особистому кабінеті на сайті ДП "Сетам" статусу, що заява на участь електронних земельних торгах "очікує підтвердження", подати повторно заяву про участь в цих же електронних земельних торгах?

15) У випадку відхилення (недопуску) заяви особи про участь в електронних земельних торгах, на який статус змінюється вказана заява в особистому кабінеті на сайті ДП "Сетам"? Та в який строк змінюється статус заяви?

У листі від 10.06.2019 № 6562/17-18-19, третьою особою ДП "Сетам" надано такі відповіді на поставлені питання:

1. Формат файлу для завантаження не регламентується. Головна вимога - можливість перегляду файлу "Виконавцем".

2. Державне підприємство "СЕТАМ", як оператор системи електронних земельних торгів та ліцитатор, має доступ до перегляду інформації, яка міститься в базі даних системи електронних земельних торгів.

Виконавець земельних торгів має доступ до заяви та документів, доданих до заяви, як особа, яка забезпечує перевірку відповідності заяви про участь в електронних земельних торгах вимогам, визначеним у пункті 18 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 № 688.

3. Державне підприємство "СЕТАМ", як оператор системи електронних земельних торгів та ліцитатор, має доступ до перегляду інформації, яка міститься в базі даних системи електронних земельних торгів. З метою надання відповіді на ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 19.04.2019 у справі № 912/116/19 ліцитатором здійснювався перегляд заявки.

4. В закладці "інші документи" після 18:46 20.12.2018 до 14:47 21.12.2018 змінився файл з "об'єднаний станом на 20.12.18.pdf" на "об'єднаний ПДФ станом на 21.12. pdf".

5. 2018-12-21 о 14:47:59 було завантажено файл "об'єднаний ПДФ станом на 21.12. pdf".

6. Прийом заяв про участь в електронних земельних торгах починається з моменту розміщення оголошення про проведення електронних земельних торгів і закінчується за три робочих дні до початку їх проведення.

Позивач міг після надходження повідомлення виконавця про необхідність доопрацювання заявки натиснути кнопку "Подати заявку".

7. Повторно кнопку "Подати заявку" Позивачем натиснуто не було.

8. Дії, що вчиняються оператором системи електронних земельних торгів, як ліцитатором, під час електронних земельних торгів, вчиняються ним відповідно до вимог Земельного кодексу України, з урахуванням функціоналу системи електронних земельних торгів.

Відповідно, будь-які дії щодо заявок на участь у торгах з боку ліцитатора відсутні.

Хронологія дій позивача:

• Подача заявки на участь у торгах по лотах №№ 338, 339, 340.

• Заявки на торги по лотах №№ 338, 339, 340 було повернено на доопрацювання виконавцем з підстави: "В закладці "Інші документи" потрібно прикріпити один pdf-файл, що містить всі правоустановчі документи юр. особу, а саме: довідка ЄДПРОУ, довідка платника ПДВ, виписка з реєстру юр. осіб, статут, наказ про призначення директора."

9. Відповідно інструкції для учасників торгів, розміщеної за посиланням https://land.setam.net.ua/FAQ: Виконавець може відправити заявку на доопрацювання, вказавши причину, після чого потрібно ще раз подавати заявку на участь у торгах. Якщо вчасно зроблено оплату внесків та наявні всі необхідні документи. Виконавець підтверджує Вашу заявку і надає аукціонний вхідний квиток (автоматично додається до вашої заявки) при цьому статус учасника зміниться на "Затверджений".

10. Державне підприємство "СЕТАМ", як оператор системи електронних земельних торгів та ліцитатор, має доступ до перегляду інформації, яка міститься в базі даних системи електронних земельних торгів.

11. Відповідно до пункту 25 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 № 688, у разі зазначення під час реєстрації недостовірних відомостей чи відомостей не в повному обсязі, передбачених цим Порядком, неможливості набуття права користування земельною ділянкою з відповідним цільовим призначенням виконавець електронних земельних торгів не пізніше наступного дня після отримання заяви та/або документів не допускає до участі в електронних земельних торгах користувача та надсилає йому повідомлення з обґрунтуванням підстави недопуску.

Виконавець має можливість відправити заявку на доопрацювання та надсилає повідомлення з обґрунтуванням підстави недопуску в особистий кабінет користувача. Користувач має усунути недоліки та подати заявку на участь у торгах повторно до дати закінчення подання заявок.

Відповідно до пункту 20 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 № 688 заява про участь в електронних земельних торгах подається не пізніше ніж за три робочих дні до їх проведення. Заяви, подані після завершення зазначеного строку, виконавцем електронних земельних торгів не приймаються.

12. Відповідно до пункту 23 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 № 688 виконавець забезпечує перевірку відповідності заяви про участь в електронних земельних торгах вимогам. визначеним у пункті 18 цього Порядку, та у разі її відповідності автоматично присвоює заяві реєстраційний номер, фіксує дату і час її подання, реєструє користувача як учасника та не пізніше наступного дня після отримання документів надсилає йому аукціонний вхідний квиток.

Відповідно до пункту 18 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 № 688 у заяві про участь в електронних земельних торгах містяться такі відомості:

адреса електронної пошти для надсилання повідомлень;

контактний номер телефону;

поштова адреса;

реквізити рахунку учасника, на який повинен бути повернутий гарантійний внесок;

реєстраційний номер лота, щодо якого подається заява.

Крім того:

користувач - фізична особа додає до зазначеної заяви копію довідки про присвоєння йому реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному органу доходів і зборів і мають відмітку у паспорті), а іноземний громадянин та особа без громадянства зазначають у заяві прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іноземної держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа;

користувач - фізична особа - підприємець зазначає у заяві прізвище, ім'я та (за наявності) по батькові; реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера) та офіційно повідомили про це відповідному органу доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера);

користувач - юридична особа зазначає у заяві найменування юридичної особи; код згідно з ЄДРПОУ; прізвище, ім'я, по батькові представника юридичної особи, уповноваженої підписувати від її імені документи; серію та номер документа, що посвідчує особу уповноваженого представника, реквізити документа, що підтверджує його повноваження; для іноземних юридичних осіб

- найменування, місцезнаходження та державу, в якій зареєстрована юридична особа.

Разом із заявою про участь в електронних земельних торгах подаються документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків тощо).

Отже, виконавець земельних торгів має доступ до заяви та документів, доданих до заяви.

13. Після відправлення заявки виконавцем на доопрацювання, учасник може та учаснику потрібно ще раз подавати заявку на участь у торгах.

14. Після подачі заявки на сайті Системи електронних земельних торгів у користувача з'являється статус "очікує підтвердження". Якщо Виконавець затверджує учасника та надає аукціонний вхідний квиток, статус учасника змінюється на "Затверджено".

У разі відхилення заявки та відправлення виконавцем заявки на доопрацювання статус учасника залишається незмінним: "очікує підтвердження". Разом з цим, лише після отримання відповіді Виконавця про необхідність доопрацювання заявки стає активною кнопка "Подати заявку".

Після усунення недоліків учаснику необхідно натиснути кнопку "Подати заявку". Про необхідність подання нової заявки після виправлення помилок чітко вказано у інформаційних повідомленнях, надісланих в особистий кабінет Позивача виконавцем електронних земельних торгів, скріншоти яких було додано до позовної заяви.

15. Відповідно до пункту Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 № 688 у разі зазначення під час реєстрації недостовірних відомостей чи відомостей не в повному обсязі, передбачених цим Порядком, неможливості набуття права користування земельною ділянкою з відповідним цільовим призначенням виконавець електронних земельних торгів не пізніше наступного дня після отримання заяви та/або документів не допускає до участі в електронних земельних торгах користувача та надсилає йому повідомлення з обґрунтуванням підстави недопуску.

Тобто, у виконавця є один день на відхилення або реєстрацію користувача, як учасника.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, господарський суд виходив з того, що пакет документів, завантажених до особистого кабінету ТОВ "Агроцентр-Плюс" в розділі "Інші документи" 20.12.2018 о 18:41:51 порівняно з пакетом документів, завантажених 20.12.2018 о 12:24:06, було доповнено протоколом № 05/03/2018-АП засідання загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 05.03.2018, згідно якого щодо питання № 3 порядку денного - призначено ОСОБА_2 на посаду директора товариства з 06.03.2018.

Тобто, пакет документів доповнено документом, що підтверджує право представника діяти від імені учасника торгів, що і передбачено останнім абзацом п. 7 ст. 137 ЗК України.

Із відповідей ДП "Сетам", наданих у листі від 10.06.2019 на виконання вимог ухвали суду, на питання 7, 9, 11, 13 вбачається, що після відправки заявки на доопрацювання, потрібно ще раз подати заявку на участь в торгах, чого позивачем зроблено не було.

Доводи Позивача про те, що він тільки 26.12.2018 (день, коли заявки вже не приймались) в особистому кабінеті в розділі повідомлення виявив, що виконавець надіслав йому повідомлення про відхилення заявок позивача на участь в торгах, судом визнані безпідставними, оскільки дії позивача по завантаженню документів в розділ "Інші документи", які здійснювалось після направлення виконавцем заявок на доопрацювання, а саме після 18:46 20.12.2018 до 14:47 21.12.2018 свідчать про те, що ці листи виконавця отримані Позивачем до 26.12.2018.

Таким чином, з 21.12.2018 до 26.12.2018 у позивача було достатньо часу для подання повторної заявки та з'ясування в телефонному режимі (22.12.2018 - робочий день) технічних питань для можливості усунення недоліків та подання заявок, чого останнім не було зроблено.

З урахуванням зазначеного вище, суд не встановив, що мало місце порушення вимог Порядку та інших норм законодавства під час проведення електронних торгів та порушення прав і законних інтересів позивача, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних мотивів.

Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент його вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно ч. 3 ст. 215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Таким чином, для визнання правочину недійсним потрібна наявність підстав передбачених ч. 1, 3, 5, 6 ст. 203 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Як зазначено у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 N 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними", вирішуючи спори про визнання угод недійсними, господарський суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угод вимогам закону; додержання встановленої форми угоди; правоздатність сторін за угодою; у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Таким чином, вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків.

Отже, вирішуючи спір про визнання електронних торгів недійсними, необхідно встановити, чи мало місце порушення вимог Земельного кодексу України, Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів та інших норм законодавства під час проведення електронних торгів; чи вплинули ці порушення на результати електронних торгів; чи мало місце порушення прав і законних інтересів позивача, який оспорює результати електронних торгів.

Відповідно до статті 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.

Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.

Відповідно до п. 7 ст. 137 ЗК України, особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів:

а) заяву про участь у земельних торгах;

б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті). Для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа.

Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;

в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).

Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.

Постановою КМУ від 21.06.2017 № 688 "Про деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження електронних земельних торгів і забезпечення зберігання та захисту даних під час їх проведення" затверджено Порядок реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів (далі - Порядок).

У п. 1 Постанови КМУ від 21.06.2017 № 688 в первинній редакції було зазначено "Погодитися з пропозицією Міністерства аграрної політики та продовольства, Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру стосовно реалізації з 1 жовтня 2017 року по 20 жовтня 2018 року пілотного проекту із запровадження електронних земельних торгів територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, що забезпечують здійснення повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності".

Далі редакція цього пункту постанови КМУ змінювалася постановами КМУ від 20.06.2018 № 492 та від 10.04.2019 № 315 в частині кінцевих дат реалізації проекту, відповідно до 15.04.2019 та до 01.10.2019.

Цей Порядок в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року, визначає механізм реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів територіальними органами Держгеокадастру під час здійснення ними повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.

Відповідно до підпунктів 1, 8, 9, 10 пункту 2 Порядку в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року:

- виконавець електронних земельних торгів - суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення;

- оператор електронного майданчика - юридична особа, що відповідно до укладеного договору з оператором системи електронних земельних торгів забезпечує функціонування електронного майданчика, який підключено до системи електронних торгів;

- оператор системи електронних земельних торгів - юридична особа, що відповідно до укладеного договору з Держгеокадастром забезпечує функціонування бази даних системи електронних земельних торгів та є ліцитатором електронних земельних торгів;

- організатор електронних земельних торгів - територіальний орган Держгеокадастру, що забезпечує здійснення повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності і уклав з виконавцем електронних земельних торгів договір про проведення електронних земельних торгів.

Так, виконавцем електронних земельних торгів за лотами № 338, 339, 340 є державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Кіровоградської регіональної філії.

Організатором за лотами № 338, 339, 340 є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Оператором системи електронних земельних торгів, як ліцитатором земельних торгів є ДП "Сетам".

Відповідно до підпункту 16 пункту 2 Порядку, в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року, учасник електронних земельних торгів - користувач, допущений виконавцем електронних земельних торгів до участі в електронних земельних торгах відповідно до вимог цього Порядку.

Система електронних земельних торгів - дворівнева автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, яка забезпечує можливість створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією і документами в електронній формі, що необхідні для проведення електронних земельних торгів, запобігання корупційним діям і зловживанням, та складається з бази даних та електронних майданчиків, які взаємодіють через інтерфейс програмування додатків, що надається у вигляді коду з відкритим доступом та визначає функціональність системи (підпункт 13 пункту 2 Порядку в тій же редакції).

Використання системи електронних земельних торгів здійснюється:

організатором електронних земельних торгів - відповідно до договору, укладеного між організатором електронних земельних торгів та оператором системи електронних земельних торгів;

оператором електронного майданчика - відповідно до договору, укладеного між оператором електронного майданчика та оператором системи електронних земельних торгів;

виконавцем електронних земельних торгів - відповідно до договору, укладеного між виконавцем електронних земельних торгів та оператором електронного майданчика.

Дії, що вчиняються оператором системи електронних земельних торгів, як ліцитатором, під час електронних земельних торгів, вчиняються ним відповідно до вимог Земельного кодексу України, з урахуванням функціоналу системи електронних земельних торгів.

Відповідно до пунктів 16, 17, 18, 19, 20 Порядку в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року, користувач, який виявив намір придбати лот, зобов'язаний не пізніше ніж за три робочих дні до проведення електронних земельних торгів зареєструватися у системі електронних земельних торгів, подати заяву про участь в таких торгах і сплатити реєстраційний та гарантійний внески в розмірі, передбаченому Земельним кодексом України, на окремі рахунки виконавця електронних земельних торгів, відкриті в банку, та виконати інші вимоги, визначені цим Порядком.

Заява про участь в електронних земельних торгах подається користувачем у системі електронних земельних торгів за кожним лотом окремо. Один користувач може бути одночасно учасником кількох електронних земельних торгів.

У заяві про участь в електронних земельних торгах містяться такі відомості:

адреса електронної пошти для надсилання повідомлень;

контактний номер телефону;

поштова адреса;

реквізити рахунку учасника, на який повинен бути повернутий гарантійний внесок;

реєстраційний номер лота, щодо якого подається заява.

Крім того:

користувач - юридична особа зазначає у заяві найменування юридичної особи; код згідно з ЄДРПОУ; прізвище, ім'я, по батькові представника юридичної особи, уповноваженої підписувати від її імені документи; серію та номер документа, що посвідчує особу уповноваженого представника, реквізити документа, що підтверджує його повноваження; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та державу, в якій зареєстрована юридична особа.

Разом із заявою про участь в електронних земельних торгах подаються документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків тощо).

Користувач сплачує гарантійний та реєстраційний внески в будь-якій установі банку на підставі сформованого рахунка або за допомогою платіжних систем.

Заява про участь в електронних земельних торгах подається не пізніше ніж за три робочих дні до їх проведення. Заяви, подані після завершення зазначеного строку, виконавцем електронних земельних торгів не приймаються.

Прийом заяв про участь в електронних земельних торгах починається з моменту розміщення оголошення про проведення електронних земельних торгів і закінчується за три робочих дні до початку їх проведення.

Відповідно до п. 23 Порядку в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року, виконавець електронних земельних торгів забезпечує перевірку відповідності заяви про участь в електронних земельних торгах вимогам, визначеним у пункті 18 цього Порядку, та у разі її відповідності автоматично присвоює заяві реєстраційний номер, фіксує дату і час її подання, реєструє користувача як учасника та не пізніше наступного дня після отримання документів надсилає йому аукціонний вхідний квиток.

Відповідно до пункту 25 того ж Порядку, у разі зазначення під час реєстрації недостовірних відомостей чи відомостей не в повному обсязі, передбачених цим Порядком, неможливості набуття права користування земельною ділянкою з відповідним цільовим призначенням виконавець електронних земельних торгів не пізніше наступного дня після отримання заяви та/або документів не допускає до участі в електронних земельних торгах користувача та надсилає йому повідомлення з обґрунтуванням підстави недопуску.

Як вбачається з матеріалів справи 20.12.2018 о 12 год. 24 хв. Позивач, ТОВ "Агроцентр-Плюс", в своєму особистому кабінеті на веб-порталі ДП "Сетам" в розділі "Інші документи" прикріпив один PDF-файл, що містив всі правовстановлюючі документи на юр. особу (ТОВ "Агроцентр-Плюс"), а саме пакет документів, завантажених до особистого кабінету ТОВ "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" в розділ "Інші документи" 20.12.2018 року о 12:24:06 включав:

- копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

- копію витягу №1804654500179 з реєстру платників податку на додану вартість;

- копію листа AT "ОТП Банк" вих. №300-3-85-1-2-300-3/954-БТ від 31.07.2018;

- копію наказу ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 06.03.2018 року №2/ос;

- копію згоди суб'єкта персональних даних на обробку персональних даних (додаток до переліку документів, що додаються до заяви на участь а електронних земельних торгах);

- копію статуту ТОВ "Агроцентр-Плюс", затвердженого протоколом загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-Плюс" №21/09/2018 від 21 вересня 2018 року;

- копію протоколу №19/12/2018 засідання загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 19.12.2018 року.

Прикріплення ТОВ "Агроцентр-Плюс" в своєму особистому кабінеті на веб-порталі ДП "Сетам" в розділі "Інші документи" одного PDF-файлу із вказаними вище документами встановлено під час розгляду даної справи та не оспорюється учасниками справи.

Вищезазначені обставини підтверджені також листом ДП "Сетам" від 25.04.2019 за №1469/7162-12-19/12 (т. 3 а.с. 2).

Того ж дня ТОВ "Агроцентр-Плюс" було подано заяви про участь в електронних земельних торгах з продажу права оренди на земельну ділянку площею 15,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117 (лот № 338), на земельну ділянку площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115 (лот № 339), на земельну ділянку площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114 (лот № 340).

Разом із заявами про участь в електронних земельних торгах ТОВ "Агроцентр-Плюс" було подано документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків.

20.12.2018 ТОВ "Агроцентр-Плюс" від виконавця торгів було отримано повідомлення про реєстрацію вказаних вище заяв на участь в електронних земельних торгах.

Разом з тим, ДП "Центр державного земельного кадастру" повернув ТОВ "Агроцентр-Плюс" заявки на торги по лотах №№ 338, 339, 340 на доопрацювання з підстави: "В закладці "Інші документи" потрібно прикріпити один PDF-файл, що містить всі правовстановлюючі документи на юр. особу, а саме:

- довідка ЄДРПОУ;

- довідка платника ПДВ;

- виписка з реєстру юр. осіб;

- статут;

- наказ про призначення директора.

Такі листи направлено 20.12.2018 о 16:47, 16:50, 16:52 (т. 1 а.с. 40 - 42).

Суд першої інстанції, оцінюючи повернення ДП "Центр державного земельного кадастру" Позивачу заявок на торги по лотах №№ 338, 339, 340 на відповідність вимогам законодавства, з підстав, що пакет документів, завантажених 20.12.2018 о 18:41:51, порівняно з пакетом документів, завантажених 20.12.2018 о 12:24:06, було доповнено протоколом N 05/03/2018-АП засідання загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 05.03.2018, згідно якого призначено ОСОБА_2 на посаду директора товариства з 06.03.2018, тобто доповнено документом, що підтверджує право представника діяти від імені учасника торгів, що і передбачено останнім абзацом п. 7 ст. 137 ЗК України, прийшов до висновку, що відхилення заявок ТОВ "Агроцентр-Плюс" є правомірним, так як позивачем не підтверджено повноваження ОСОБА_2 .

Однак, з наведеним висновком суду неможливо погодитись, адже всі перелічені ДП "Центр державного земельного кадастру" у відмові документи на юридичну особу, які потрібно було прикріпити в один PDF-файл (довідка ЄДРПОУ; довідка платника ПДВ; виписка з реєстру юр. осіб; статут; наказ про призначення директора) вже були завантажені позивачем до особистого кабінету.

А саме, як вже зазначалося вище 20.12.2018 о 12 год. 24 хв. ТОВ "Агроцентр-Плюс" в розділі "Інші документи" прикріпило один PDF-файл, що містив, в тому числі:

- копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з якого вбачається, що директором товариства є ОСОБА_2 ;

- копію наказу ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 06.03.2018 року № 2/ос про призначення директором товариства ОСОБА_2 ;

- копію протоколу № 19/12/2018 року засідання загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 19.12.2018 року, яким уповноважено директора Лозенко ОСОБА_3 прийняти участь від імені товариства у земельних торгах з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Щасливської сільської ради (за межами населеного пункту)Олександрійського району Кіровоградської області, з цільовим призначенням - для ведення товарною сільськогосподарського виробництва площею 15,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117, площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115, площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114 (лоти №№ 338, 339, 340).

Зазначені вище обставини підтверджені не лише листом ДП "Сетам" від 25.04.2019 за № 1469/7162-12-19/12, а й додатком до нього - роздрукованим пакетом документів, завантажених до особистого кабінету ТОВ "Агроцентр-Плюс" в розділі "Інші документи" (т. 3 а.с. 2-62).

Таким чином, вказані документи підтверджували повноваження ОСОБА_2 як директора ТОВ "Агроцентр-Плюс" та наділяли її правом прийняти участь від імені товариство у земельних торгах.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до пункту 13 ч. 2 ст. 9 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу:

13) відомості про керівника юридичної особи.

Отже, інформація про те, що ОСОБА_2 є директором ТОВ "Агроцентр-Плюс", розміщена в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, є достовірною та загальнодоступною.

Крім того, ані п. 7 ст. 137 ЗК України, ані п. 18 Порядку проведення електронних земельних торгів не передбачають подання юридичною особою протоколу загальних зборів учасників товариства щодо призначення на посаду директора.

Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, вимога ДП "Центр державного земельного кадастру" від Позивача надати додаткові документи, не передбачені Порядком проведення електронних земельних торгів, або повторно надати раніше подані документи є неправомірною та суперечить Конституції України.

Отже, ТОВ "Агроцентр-Плюс" в своєму особистому кабінеті на веб-порталі ДП "Сетам" в розділі "Інші документи" прикріпило один PDF-файл, що містив всі правовстановлюючі документи на юридичну особу, які в тому числі підтверджували повноваження директора ОСОБА_2 .

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги, що судом першої інстанції неправильно витлумачено п. 7 ст. 137 ЗК України та п. 18 Порядку проведення електронних земельних торгів, у зв'язку із чим суд прийшов до помилкового висновку про не підтвердження повноважень директора ТОВ "Агроцентр-Плюс" на участь в земельних торгах, чим порушено норми процесуального права передбачені ст.ст. 73, 76, 77, 78, 79, 86, 91 ГПК України, адже судом не надано оцінки письмовим доказам, які підтверджують повноваження директора ТОВ "Агроцентр-Плюс" на участь в земельних торгах, а саме:

- витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "Агроцентр-Плюс";

- наказу ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 06.03.2018 року № 2/ос про призначення директором товариства ОСОБА_2

- протоколу № 19/12/2018 року засідання загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-Плюс" від 19.12.2018 року, яким уповноважено директора ОСОБА_2 прийняти участь від імені товариства у земельних торгах.

Пунктом 7 ст. 137 ЗК України, яким керувався суд першої інстанції, регулюється питання участі у земельних торгах саме представника юридичної особи та необхідність саме йому підтвердити свої повноваження діяти від імені юридичної особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 237 ЦК України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Відповідно до ч. 3 ст. 237 Цивільного кодексу України представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

Натомість, директор є виконавчим органом юридичної особи, повноваження якого підтверджуються установчими документами (ч. 1 ст. 92 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 ст. 57 Господарського кодексу України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.

Таким чином, судом першої інстанції застосована норма права закріплена в п. 7 ст. 137 ЗК України, яка не підлягала застосуванню до даних відносин, адже вказана норма закріплює обов'язок саме представнику юридичної або фізичної особи підтвердити повноваження діяти від імені учасника торгів, однак, вказана норма не поширюється на випадки участі в земельних торгах безпосередньо фізичної особи або юридичної особи через її виконавчий орган.

Колегія суддів погоджується з висновком господарського суду про те, що в період з 21.12.2018 до 26.12.2018 у позивача було достатньо часу для подання повторної заявки та з'ясування в телефонному режимі (22.12.2018 - робочий день) технічних питань для можливості усунення недоліків та подання заявок, однак, подача повторної заявки - це право позивача; питання щодо повторної подачі заявки взагалі не має жодного значення, адже не спростовує факту протиправної відмови виконавця земельних торгів у прийняті заявок ТОВ "Агроцентр-Плюс" на участь у земельних торгах з продажу права оренди земельних ділянок, надісланих 20.12.2018 о 12 год. 24 хв.

До того ж, завантаження ТОВ "Агроцентр-Плюс" 20.12.2018 о 18:41:51, о 18:47 та 21.12.2018 о 14:47:59 в своєму особистому кабінеті на веб-порталі ДП "Сетам" в розділі "Інші документи" іншого PDF-файлу немає юридичного значення, адже, як з'ясовано в ході судового розгляду, виконавцем електронних земельних торгів заявки ТОВ "Агроцентр-Плюс" було відхилено раніше, а саме 20.12.2018 о 16:47, 16:50, 16:52.

Тому дослідженню підлягають саме документи, які містилися в тому PDF-файлі, який був прикріплений на час відхилення заявок ТОВ "Агроцентр-Плюс".

Отже, факт завантаження змінених PDF-файлів вже після відмови у прийняті заявок, жодним чином не впливає на оцінку дій виконавця земельних торгів щодо безпосередньо відмови у прийнятті заявки, надісланої 20.12.2018 о 12 год. 24 хв.

На підставі викладеного колегія суддів погоджується з доводами заявника апеляційної скарги про те, що висновки суду першої інстанції щодо можливості подачі повторних заявок та щодо завантаження інших PDF-файлів не мають юридичного значення для розгляду даної справи, адже предметом її розгляду є встановлення факту правомірності або протиправності повернення на доопрацювання первісної заявки, надісланої 20.12.2018 о 12 год. 24 хв., та, як наслідок, відмова виконавця земельних торгів допустити ТОВ "Агроцентр-Плюс" до участі у земельних торгах з продажу права оренди земельних ділянок, що є свідченням неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Колегія суддів погоджується з доводами скаржника, що Порядок реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів, затверджений постановою КМУ від 21.06.2017 № 688 частково суперечить ст. ст. 134-139 Земельного кодексу України, однак Позивач, погодившись на проведення електронних торгів через веб-сайт ДП "Сетам", підтвердив безумовне прийняття "Правил проведення електронних земельних торгів у формі аукціон" та "Умов використання веб-сайту".

Зокрема, відповідно до п.2 Умов використання веб-сайту ДП "СЕТАМ", використовуючи веб-сайт ДП "СЕТАМ" або заходячи на нього, або користуючись продуктами, програмним забезпеченням, даними та послугами, доступними на веб-сайті, з веб-сайту або через веб-сайт ДП "СЕТАМ" особа беззастережно погоджується дотримуватись вказаних Умов використання сайту та погоджуєтеся з юридичними наслідками прийняття вказаних Умов.

Колегія суддів не погоджується з доводами Державного підприємства "СЕТАМ", наведеними у відзиві на апеляційну скаргу, про те, що визнавши недійсними електронні торги, права Позивача поновлено не буде, адже він не буде визнаний переможцем електронних земельних торгів, оскільки визнання недійсними електронних земельних торгів поновить право позивача на участь у їх проведенні.

Таким чином, колегія суддів вважає, що:

- судом першої інстанції неправильно витлумачено п. 7 ст. 137 ЗК України та п. 18 Порядку проведення електронних земельних торгів;

- з боку виконавця електронних земельних торгів мало місце порушення вимог Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів під час проведення електронних торгів, а саме, - виконавець електронних земельних торгів в порушення п. 23 Порядку не забезпечив належну перевірку відповідності заяви про участь в електронних земельних торгах вимогам, визначеним у пункті 18 цього Порядку, в результаті чого на підставі пункту 25 цього Порядку безпідставно не допустив Позивача до участі в електронних земельних торгах;

- вищезазначені порушення Порядку безпосередньо вплинули на право Позивача на участь у проведенні земельних торгів та, як наслідок, на результати електронних торгів.

Оскільки доводи заявника апеляційної скарги є обґрунтованими, то апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції, як прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, при невідповідності висновків суду обставинам справи - скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покладаються на відповідачів.

Керуючись ст. ст. 269, 275, 277, 282-284 ГПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС", м. Дніпро на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 10.06.2019 у справі № 912/116/19 - задовольнити.

Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 10.06.2019 у справі №912/116/19 - скасувати.

Прийняти нове рішення у справі, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС", м. Дніпро до відповідача-1: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, м. Кропивницький, відповідача-2: Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", м. Київ, за участю третьої особи-1, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрАгроКом", Кіровоградська область, Олександрійський район, с.Головківка, за участю третьої особи-2, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Державного підприємства "СЕТАМ", м. Київ про визнання недійсними результатів електронних земельних торгів - задовольнити.

Визнати недійсними результати електронних земельних торгів (у формі аукціону №15117), проведених 29.12.2018 о 09 год. 00 хв. Організатором земельних торгів Головним управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, виконавцем державним підприємством "Центр державного земельного кадастру", місце проведення: електронний майданчик державного підприємства "Сетам" http://setam.net.ua/aictions, з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Щасливської сільської ради (за межами населеного пункту) Олександрійського району Кіровоградської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва лотів № 29375, №29376 та № 29377, викладені у формі:

- протоколу № 411 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,9999 га, кадастровий номер 3520386700:02:000:9114 (реєстраційний номер лота 340);

- протоколу № 412 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 15,5000 га, кадастровий номер 3520386700:02:000:9117 (реєстраційний номер лота 338);

- протоколу № 413 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,5000 га, кадастровий номер 3520386700:02:000:9115 (реєстраційний номер лота 339).

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, м. Кропивницький на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС", м. Дніпро 2881,50 грн. судового збору.

Стягнути з Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", м. Київ на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС", м. Дніпро 2881,50 грн судового збору.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, м. Кропивницький на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС", м. Дніпро 4322,25 грн. судових витрат за подання апеляційної скарги на рішення суду.

Стягнути з Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", м. Київ на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС", м. Дніпро 4322,25 грн. судових витрат за подання апеляційної скарги на рішення суду.

Видачу відповідних наказів, з урахуванням необхідних реквізитів, доручити Господарському суду Кіровоградської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 14.11.2019.

Головуючий суддя О.Г. Іванов

Суддя М.О. Дармін

Суддя І.М. Кощеєв