Постанова від 12.11.2019 по справі 918/265/19

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 року Справа № 918/265/19

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Миханюк М.В., суддя Дужич С.П. , суддя Саврій В.А.

секретар судового засідання Полюхович І.Г.

за участю представників сторін:

позивача: Міщанюка О.А., представника за довіреністю №2 від 04.01.2019 року

відповідача 1: не з'явився

відповідача 2: не з'явився

третьої особи: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дубенської міської ради на рішення господарського суду Рівненської області, ухваленого 13.08.19р. суддею Заголдною Я.В. об 11:19 год. у м.Рівному, повний текст складено 16.08.19р. у справі № 918/265/19

за позовом Дубенської міської ради (35603, м. Дубно, вул. Замкова, 4 код ЄДРПОУ 05391063)

до відповідача-1 - Дубенської районної державної адміністрації (35603, м. Дубно, вул. Д. Галицького, 17, код ЄДРПОУ 04057830)

відповідача - 2 - Дубенської районної ради (35603, м. Дубно, вул. Д. Галицького, 17, код ЄДРПОУ 21094100),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Комунальне некомерційне підприємство "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області (35670, Рівненська обл., Дубенський район, с. Верба, вул. Грушевського, 27, код ЄДРПОУ 37624798)

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2019 року Дубенська міська рада звернулася до господарського суду Рівненської області із позовом до відповідачів-1 Дубенської районної державної адміністрації та відповідач -2 Дубенської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Комунальне некомерційне підприємство "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області (далі - КНП "Дубенська ЦРЛ"), в якому просить зобов'язати Дубенську районну державну адміністрацію подати на розгляд Дубенської районної ради проект рішення про внесення змін до статуту Комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області в частині зміни місцезнаходження закладу, його юридичної адреси та зобов'язати Дубенську районну раду внести зміни до статуту Комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області в частині зміни місцезнаходження закладу, його юридичної адреси.

Позивач на обґрунтування вимог зазначає, що Дубенською районною радою рішенням від 20.12.2012 № 454 внесено зміни в статут комунального закладу "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області (далі - КЗ "Дубенська ЦРЛ"), зокрема, місцезнаходженням лікарні визначено вул. Грушевського, 27 у с. Верба Дубенського району. При цьому, всі об'єкти нерухомого майна, в яких розташована лікарня, розташовані у м. Дубно по вул. Львівській, 73. Крім того, зазначає, що така адреса є фактичним місцем ведення її діяльності. Також наголошує, що за вказаною вище юридичною адресою в с. Верба Дубенського району зареєстровано КП "Дубенська центральна районна аптека", яка відповідно до інформації підприємства має підрозділи, що знаходяться в м. Дубно, а саме: по вул. Львівська, 73 (аптечний пункт № 1) та по вул. Заводська, 8 (аптека № 2). Позивач вказує, що за результатами проведеного державного фінансового аудиту зроблено висновок, що бюджетом міста Дубно протягом 2015-2017 років та січня 2018 року внаслідок сплати КЗ "Дубенська ЦРЛ" та КП "Дубенська центральна районна аптека" податку на доходи з фізичних осіб до районного бюджету недоотримано доходів в сумі 4 642 600 грн., а тому вважає, що внесення недостовірних відомостей в статут Дубенської ЦРЛ та здійснення його реєстрації є порушенням прав та інтересів територіальної громади м. Дубно, внаслідок чого підривається її фінансова основа. З огляду на наведене, а також на те, що досудові заходи врегулювання спору не дали результатів, позивач вважає, що з метою відновлення його порушених прав необхідно зобов'язати відповідачів здійснити відповідні дії щодо державної реєстрації місцезнаходження КЗ "Дубенська ЦРЛ" за фактичним місцем розташування у м. Дубно, по вул. Львівській,73., а тому просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Рішенням господарського суду Рівненської області від 13.08.2019 року у справі №918/265/19 в позові Дубенської міської ради до: 1)Дубенської районної державної адміністрації, 2)Дубенської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Комунальне некомерційне підприємство "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області про зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено.

В обґрунтування рішення, суд з посиланням на п.п. 1.2., 1.3., 1.4., 9.1., 9.2., 9.3., 9.3.1., 9.3.2., 9.3.3., 9.3.4., 9.3.5., 9.3.6., 9.3.7., 9.5.1., 9.5.2., 9.5.5. статуту КНП «Дубенська ЦРЛ», вказав, що в жодному пункті статуту КНП "Дубенська ЦРЛ" не передбачено, що Дубенська районна державна адміністрація, як орган державної виконавчої влади, має право розпорядження майном та коштами КНП "Дубенська ЦРЛ". А тому, прийшов до висновку, що посилання позивача на Рішення районної ради від 25 січня 2018 року № 497, відповідно до якого районна державна адміністрація подає до районної ради проекти рішень про затвердження статутів комунальних закладів та внесення змін до них є не обґрунтованим.

Крім того, з посиланням на п.45.2 ст. 45 розділу II Податкового кодексу, ст. 93 ЦК України, Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", зазначає, що законодавство України не містить визначення "Юридична адреса". Отже, вимога позивача про зобов'язання Дубенської районної державної адміністрації подати на розгляд Дубенської районної ради проект рішення про внесення змін до статуту Комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області в частині зміни місцезнаходження закладу, його юридичної адреси не підлягає задоволенню судом оскільки не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Крім того, з посиланням на наявні в матеріалах справи докази, а саме рішення Дубенської районної ради місцевий господарський суд, зауважив, що станом на момент розгляду справи, ні позивачем, ні іншими учасниками провадження у даній справі не подано суду доказів скасування рішень органів місцевого самоврядування згідно яких утворено комунальний заклад "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області, реорганізовано, та затверджено статут. Також, доказів оскарження дій державного реєстратора суду не подано, а тому прийшов до висновку, що позивачем в даному спорі обрано не вірно спосіб захисту прав та законних інтересів, які передбачені Цивільним кодексом України.

Також, з посиланням на ст. 19 Конституції України, Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р., рішення Європейського Суду з прав людини від 02.11.2006 р. у справі "Волохи проти України" суд зазначив, що він позбавлений можливості впливати на дії органів місцевого самоврядування і як наслідок неможливість задоволення судом такої вимоги позивача.

Не погодившись із винесеним рішенням, позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області від 13.08.2019 у справі № 918/265/19 та ухвалити нове, яким позов Дубенської міської ради задовольнити в повному обсязі.

Вважає рішення суду першої інстанції необґрунтованим, та таким, шо прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права з наступних підстав.

Зазначає, що не погоджується із твердженням суду, що в жодному пункті статуту КНП "Дубенська ЦРЛ" не передбачено, що Дубенська районна державна адміністрація, як орган державної виконавчої влади, має право розпорядження майном та коштами КНП "Дубенська ЦРЛ". Таким чином, суд приходить до висновку, що посилання міської ради на рішення районної ради від 25 січня 2018 року № 497, в якому зазначається, що районна державна адміністрація подає до районної ради проекти рішень про затвердження статутів комунальних закладів та внесення змін до них є необґрунтованим.

З посиланням на п. 15.1. статуту КНП "Дубенська ЦРЛ", п. 27 ч. 1 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ч. 3 ст. 1, ст. 2, ст. 14, ст. 15, ст. 19, ст. 34 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” скаржник зауважує, що Дубенська районна рада своїм рішенням від 25.01.2018 № 497 делегувала відповідні повноваження Дубенській районній державній адміністрації. Так, п. 8 та п. 8.1. зазначеного рішення передбачають, що районна державна адміністрація готує та подає на розгляд сесії районної ради пропозиції та проекти рішень районної ради з питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад Дубенського району, у тому числі про затвердження статутів комунальних установ, закладів та змін до них. На момент розгляду справи рішення районної ради від 25.01.2018 № 497 є чинним, а відтак розробка та подача на розгляд районної ради проекту рішення про внесення змін до статуту КНП "Дубенська ЦРЛ" належить до компетенції районної державної адміністрації. При цьому, прийняття такого рішення залишається повноваженням районної ради.

Крім того, з посиланням на ст. 93 ЦК України, постанову Верховного суду від 11.07.2019р. у справі №826/18377/14, зазначає, що юридична особа не може мати двох місцезнаходжень, а тому ними була поставлена позовна вимога, яка дозволить привести статут КНП "Дубенська ЦРЛ" у відповідність до ст. 93 Цивільного кодексу України і відповідно захистити права позивача по справі.

Разом з тим, з посиланням на ст. 14 ГПК України вказує, що однією із основних засад господарського судочинства є принцип диспозитивності за якого лише позивач наділений правом вибору предмета позову, а також способу захисту своїх порушених прав. А тому, вважає, оскарження рішення Дубенської районної ради про затвердження статуту третьої особи по справі не є ефективним способом захисту, оскільки привести місцезнаходження КНП "Дубенська ЦРЛ" у відповідність до ст. 93 Цивільного кодексу України можливо лише шляхом внесення змін до статуту юридичної особи (викладення його в новій редакції, як того вимагає п. 11 ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”), що узгоджується із заявленим позовним вимогам.

Також, на думку скаржника, судом першої інстанції не враховано, те що межі дискреційних повноважень органів місцевого самоврядування не є абсолютними, і їх використання відповідним органом не може бути необмеженим, оскільки це несумісне з принципом верховенства права. Так, при визначені меж дискрецїї, наданої компетентним органам влади, та порядку її реалізації слід враховувати чи відповідний орган не порушує норми законодавства України. Водночас, у даному випадку порушення норм ст. 93 Цивільного кодексу України при визначені місцезнаходження КНП "Дубенська ЦРЛ" не може виправдовуватись дискреційними повноваженнями. Отже, при вирішення питання про правомірність тих чи інших дій суб'єкта владних повноважень, суд має брати до уваги те, чи вчиненні вони з дотриманням основних прав та свобод людини, з врахуванням публічних інтересів, та врахуванням існуючих норм права, однак судом цього зроблено не було.

Відзивів на апеляційну скаргу від Дубенської районної державної адміністрації, Дубенської районної ради та Комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області не надійшло, що в силу приписів ч.3 ст.263 ГПК України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Крім того, відповідачі 1,2 та третя особа не скористалися правом участі під час апеляційного перегляду справи та не забезпечили явку своїх представників у судове засідання апеляційного господарського суду, хоча про час та місце апеляційного перегляду справи повідомлені заздалегідь та належним чином, про, що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 225-227).

Таким чином, враховуючи норми ст.ст.269, 273 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, строки розгляду апеляційної скарги, та той факт, що неявка в засідання суду представників відповідачів та третьої особи, належним чином та відповідно до законодавства повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого рішення, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представників останніх, за наявними у справі доказами.

В судовому засіданні представник скаржника підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі та надав пояснення на обґрунтування своєї позиції. Просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області від 13.08.2019р. у справі № 918/265/19 та ухвалити нове, яким позов Дубенської міської ради задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених в рішенні місцевого господарського суду обставинам справи, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженого рішення, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду встановила наступне.

Дубенською районною радою на підставі рішення №185 від 07.10.2011р. створено комунальний заклад "Центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області та затверджено його статут в якому зазначалось, що місцезнаходження лікарні "вул. Львівська, 73, в м. Дубно" (а.с.19).

Пунктом 3 вказаного рішення передбачено здійснення реєстрації вказаного закладу після передачі Дубенською міською радою у спільну власність територіальних громад селища, сіл району (комунальну власність району) всіх об'єктів нерухомості, що знаходяться по вул. Львівській. 73 в м. Дубно.

На підставі рішення районної ради від 28.10.2011р. № 209 було змінено назву закладу на комунальний заклад "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області (далі - Дубенська ЦРЛ) та затверджено його статут в новій редакції Згідно статуту місцезнаходження Дубенської ЦРЛ було змінено на вул. Львівську, 117, с. Тараканів, Дубенського району(а.с.34-36).

Рішенням Дубенської міської ради № 794 від 25.11.2011р. було затверджено перелік об'єктів нерухомого майна територіальної громади міста - Дубенської міської лікарні, що передається у спільну власність територіальних громад сіл, селищ Дубенського району (районну комунальну власність), які знаходяться за адресою м. Дубно, вул. Львівська, 73. Вказаний перелік майна на підставі рішення Дубенської міської ради № 964 від 30.12.2011р. був викладений у новій редакції. (а.с.37-40).

Рішенням виконавчого комітету Дубенської міської ради № 795 від 30.12.2011р. було затверджено акт приймання-передачі об'єктів нерухомого майна територіальної громади міста - Дубенської міської лікарні у спільну власність територіальних громад сіл, селищ Дубенського району (районну комунальну власність). Згідно цього акту, районній раді були передані об'єкти нерухомого майна, що знаходились за адресою м. Дубно, вул. Львівська. 73. (а.с.45).

Дубенська районна рада своїм рішенням від 20.12.2012р. № 454 внесла зміни в статут Дубенської ЦРЛ, зокрема, місцезнаходженням лікарні визначено вул. Грушевського, 27 у с. Верба, Дубенського району. (а.с.50)

Рішенням Дубенської районної ради від 14.08.2018р. № 604 було вирішено реорганізувати комунальний заклад "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області шляхом його перетворення в комунальне некомерційне підприємство. (а.с.52)

21 вересня 2018 року рішенням Дубенської районної ради № 629 було затверджено Статут комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області у нові редакції згідно якого місцезнаходження підприємства: юридична адреса: 35670, Україна, Рівненська область, Дубенський район, с. Верба, вул. Грушевського, 27. Фактична адреса: 35600, Україна, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Львівська. 73. Відомості про реєстрацію підприємства було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 27 грудня 2018 року. (а.с. 53-58).

Згідно звіту про результати державного фінансового аудиту виконання бюджету міста Дубно Рівненської області за 2015-2017 роки, І квартал 2018 року від 11.05.2018 № 13-17-08-09/2 проведеного Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області встановлено, що на території міста Дубно знаходяться окремі підприємства і установи, юридичні адреси яких зареєстровані за межами міста Дубно, та відповідно податок на доходи фізичних осіб зараховується до інших місцевих бюджетів (в розмірі 60 %). (а.с.60-64).

Так, зокрема, комунальний заклад "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради, зареєстрований за адресою: Рівненська область, Дубенський район, с. Верба, вул. Грушевського, 27. Фактична адреса КЗ "Дубенська ЦРЛ": м. Дубно, вул. Львівська. 73. Крім того, за вищевказаною юридичною адресою в с. Верба Дубенського району зареєстровано КП "Дубенська центральна районна аптека", яка відповідно до інформації підприємства має підрозділи, що знаходяться в м. Дубно, а саме: по вул. Львівська, 73 (аптечний пункт № 1) та по вул. Заводська, 8 (аптека № 2).

На підставі викладеного, аудитори прийшли до висновку, що бюджетом міста Дубно протягом 2015-2017 років та січня 2018 року внаслідок сплати КЗ "Дубенська ЦРЛ" та КП "Дубенська центральна районна аптека" податку на доходи з фізичних осіб до районного бюджету недоотримано доходів в сумі 4 642 600 грн.

Висловлено пропозицію вжити заходів спільно із органами державної фіскальної служби України щодо забезпечення надходження податку на доходи фізичних осіб підприємств, установ, організацій, їх філій, підрозділів, що фактично розташовані на території міста Дубно, до бюджету міста; стягненню боргу по податкових надходженнях.

З метою досудового врегулювання спору Дубенською міською радою було надіслано листи Дубенській районній раді (від 11.09.2018 № 4669/05-02-29/18), Дубенській районній державній адміністрації (від 19.10.2018 № 5290/05-02-29/18) та Дубенській ЦРЛ (від 14.09.2018 № 4733/05-02-29/18) з проханням привести у відповідність державну реєстрацію місцезнаходження районної лікарні з її фактичним місцем розташування.

Листом від 15.10.2018 № 05/10-256 Дубенська районна рада повідомила, що згідно Положення про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл Дубенського району, яке затверджене її рішенням від 25.01.2018 № 497 передбачено, що райдержадміністрація готує та подає на розгляд сесії районної ради пропозиції та проекти рішень районної ради з питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл Дубенського району, у тому числі про затвердження статутів комунальних закладів та внесення до них змін до них. Проект рішення про внесення змін до статуту Дубенської ЦРЛ в частині зміни юридичної адреси на розгляд сесії районної ради не надходив. (а.с.72).

Отже, на підставі викладеного позивач просить суд зобов'язати Дубенську районну державну адміністрацію подати на розгляд Дубенської районної ради проект рішення про внесення змін до статуту Комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області в частині зміни місцезнаходження закладу, його юридичної адреси та зобов'язати Дубенську районну раду внести зміни до статуту Комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області в частині зміни місцезнаходження закладу, його юридичної адреси.

Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що склалися апеляційний господарський суд зазначає наступне.

Щодо вимоги про зобов'язання Дубенської районної державної адміністрації подати на розгляд Дубенської районної ради проект рішення про внесення змін до статуту Комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області в частині зміни місцезнаходження закладу, його юридичної адреси.

Відповідно до п. 15.1. статуту КНП "Дубенська ЦРЛ" зміни до нього вносяться за рішенням засновника, яким є Дубенська районна рада. Однак, це не позбавляє Дубенську районну державну адміністрацію права здійснювати підготовку відповідного проекту рішення районної ради про внесення змін у статут комунального некомерційного підприємства.

Пункт 27 ч. 1 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачає, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, як прийняття рішень щодо делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень районних, обласних рад.

Крім того, згідно із ч. 3 ст. 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. Аналогічні норми містять ст. 2, ст. 14, ст. 15, ст. 19, ст. 34 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”.

Таким чином, Дубенська районна рада своїм рішення від 25.01.2018р. № 497 делегувала відповідні повноваження Дубенській районній державній адміністрації. Так, п. 8 та п. 8.1. зазначеного рішення передбачають, що районна державна адміністрація готує та подає на розгляд сесії районної ради пропозиції та проекти рішень районної ради з питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад Дубенського району, у тому числі про затвердження статутів комунальних установ, закладів та змін до них.

На момент розгляду справи рішення районної ради від 25.01.2018р. № 497 є чинним, а відтак розробка та подача на розгляд районної ради проекту рішення про внесення змін до статуту КНП "Дубенська ЦРЛ" належить до компетенції районної державної адміністрації. При цьому, прийняття такого рішення залишається повноваженням районної ради.

Таким чином, судова колегія вважає помилковим висновок суду першої інстанції про необґрунтованість посилання позивача на Рішення районної ради від 25 січня 2018 року № 497, що районна державна адміністрація подає до районної ради проекти рішень про затвердження статутів комунальних закладів та внесення змін до них.

За наведеного, судова колегія погоджується із доводами викладеними в апеляційній скарзі в цій частині.

Однак, щодо юридичної адреси, слід вказати таке.

Згідно із ст. 81 ЦК України, зокрема, визначено, юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

Ст. 82 ЦК України визначає, що на юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 87 ЦК України, зокрема, встановлено, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом. Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

У ст. 89 ЦК України визначено, що юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Визначення терміну місцезнаходження юридичної особи наведено в ст.93 Цивільного кодексу України, в якій зазначено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво), та здійснення управління та обліку.

Державна реєстрація юридичних осіб, а також змін до ЄДР здійснюється державними реєстраторами або нотаріусами у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Державна реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження юридичної або фізичної особи в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя, крім державної реєстрації на підставі документів, поданих в електронній формі, яка проводиться незалежно від місця знаходження юридичної або фізичної особи в межах України.

Так, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що інформація щодо місцезнаходження юридичної особи вноситься до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) на підставі відомостей, які надаються юридичними особами державному реєстратору. Органи Державної фіскальної служби використовують інформацію щодо місцезнаходження юридичної особи з ЄДР.

Крім того, у Податковому кодексі, а саме пункті 45.2 статті 45 розділу II передбачено поняття податкова адреса юридичної особи, якою є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про, що знаходяться в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

Так, з матеріалів справи убачається, що Дубенською районною радою на підставі рішення №185 від 07.10.2011 утворено комунальний заклад "Центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області та затверджено його статут в якому зазначалось, що місцезнаходження лікарні "вул. Львівська, 73, в м. Дубно".

Рішенням Дубенської районної ради від 20.12.2012 № 454 внесено зміни в статут комунального закладу "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області (далі - КЗ "Дубенська ЦРЛ"), зокрема, місцезнаходженням лікарні визначено вул. Грушевського, 27 у с. Верба Дубенського району.

Рішенням Дубенської районної ради від 14.08.2018 № 604 було вирішено реорганізувати комунальний заклад "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області шляхом його перетворення в комунальне некомерційне підприємство.

Рішенням Дубенської районної ради від 21.09.2018 року № 629 було затверджено статут комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області згідно якого місцезнаходження підприємства: юридична адреса: 35670, Україна, Рівненська область, Дубенський район, с. Верба, вул. Грушевського, 27. Фактична адреса: 35600, Україна, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Львівська. 73. Відомості про реєстрацію підприємства було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 27 грудня 2018 року.

Вказані відомості були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. А отже, КНП "Дубенська центральна районна лікарня" пройшло державну реєстрацію, відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 79).

Разом з тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що законодавство України не містить визначення "Юридична адреса". А тому, приходить до висновку, що вимога позивача про зобов'язання Дубенської районної державної адміністрації подати на розгляд Дубенської районної ради проект рішення про внесення змін до статуту Комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області в частині зміни місцезнаходження закладу, його юридичної адреси не підлягає задоволенню судом оскільки не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Посилання скаржника на постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №826/18377/14 від 11.07.2019 року не беруться судовою колегією до уваги, оскільки вона прийнята за інших встановлених судом обставин, а саме у вказаній справі судом досліджувалося питання направлення податкових повідомлень - рішень за належною (податковою) адресою платнику податків.

Разом з тим, як на момент розгляду справи як у суді першої інстанції, так і у суді апеляційної інстанції, ні позивачем, ні іншими учасниками провадження у даній справі не подано суду доказів скасування вищезазначених рішень місцевого самоврядування згідно яких утворено комунальний заклад "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради Рівненської області, реорганізовано, та затверджено статут. Також, доказів оскарження дій державного реєстратора суду не подано.

При цьому, в своїй позовній заяві позивач посилається на той факт, що бюджетом міста Дубно протягом 2015-2017 рр. та січня 2018р. недоотримано доходів в сумі 4 642 600,00 грн. Водночас, обраний спосіб захисту позивача не призведе до відновлення на його думку порушеного права, оскільки дана позовна заява не містить вимоги про стягнення та не полягає у визнанні повністю чи частково недійсними актів органів державної влади та місцевого самоврядування.

Враховуючи все вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується із висновком місцевого господарського суду, що позивачем в даному спорі не вірно обрано спосіб захисту прав та законних інтересів, які передбачені Цивільним кодексом України, який не призведе до відновлення його порушеного права.

Доводи апеляційної скарги що оскарження рішення Дубенської районної ради про затвердження статуту третьої особи по справі не є ефективним способом захисту, оскільки привести місцезнаходження КНП "Дубенська ЦРЛ" у відповідність до ст. 93 Цивільного кодексу України можливо лише шляхом внесення змін до статуту юридичної особи (викладення його в новій редакції, як того вимагає п. 11 ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”) не беруться апеляційним судом до уваги, оскільки таке рішення слугувало підставою для внесення державним реєстратором відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. А тому, і скасування такого рішення буде підставою для звернення до державного реєстратора про вчинення відповідних дій щодо юридичної особи.

Отже, висновки суду першої інстанції в цій частині є обґрунтованими, а доводи апеляційної скарги такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Крім того, судова колегія звертає увагу скаржника, що положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з положень Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р., під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Так, здійснення дискреційних повноважень може в деяких випадках передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

В законодавстві України відсутнє визначення поняття "дискреційне повноваження".

При вирішенні питання "дискреційне повноваження" правники мають виходити тільки з наявних міжнародних правових стандартів (правові акти та акти суду) та теоретичних досліджень сучасної юридичної науки.

У рішенні Європейського Суду з прав людини від 02.11.2006 р. у справі "Волохи проти України" (Заява № 23543/02) при наданні оцінки повноваженням державним органам суд виходив з декількох ознак, зокрема щодо наявності дискреції. Так суд вказав, що норма права є "передбачуваною", якщо вона сформульована з достатньою чіткістю, що дає змогу кожній особі - у разі потреби за допомогою відповідної консультації - регулювати свою поведінку. Європейський Суд дійшов до висновку, що втручання не може розглядатися як таке, що було здійснене "згідно із законом", оскільки законодавство України не визначає з достатньою чіткістю межі та умови здійснення органами влади своїх дискреційних повноважень у певній сфері та не передбачає достатніх гарантій захисту від свавілля з боку правоохоронних органів.

Отже, суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Акт, прийнятий в ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого незалежного органу. Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання Українського судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Крім того, згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадеева проти Росії» (Заява №55723 00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (3аява №33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року, «Єрузалем проти Австрії» (Заява №26958/95), Страсбург, від 27 лютого 2001 року, «Реквеньї проти Угорщини» (Заява №25390/94), Страсбург, від 20 травня 1999 року, завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Принцип розподілу влади заперечує надання суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням Українського судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію суду і виходить за межі завдання судочинства.

Тобто, дискреційне повноваження - це таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Отже, резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє, а тому суд в розумінні викладеного позбавлений можливості впливати на дії органів місцевого самоврядування і як наслідок неможливість задоволення судом такої вимоги позивача.

Крім того, позиція скаржника про те, що дискреція не є абсолютною, оскільки порушено ст. 93 ЦК України, не береться судовою колегією до уваги, оскільки, як убачається із вищевикладеного, суд прийшов до висновку про неправильно обраний позивачем спосіб захисту свого права.

За наведеного, судова колегія зауважує, що помилковість висновку суду першої інстанції про те, що районна державна адміністрація не наділена повноваженнями щодо розробки та подачі на розгляд районної ради проектів рішень про затвердження статутів комунальних закладів та внесення змін до них, відповідно до рішення районної ради від 25.01.2018р. №497 не спростовує правильності висновку суду про відмову у позові. При цьому, решта доводів скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, зводяться до помилкового тлумачення позивачем норм матеріального права, ґрунтуються на його власній оцінці та спростовуються наведеними та встановленими судом обставинами справи.

Отже, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Рівненської області від 13.08.2019р. у даній справі прийняте з повним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Дубенської міської ради на рішення господарського суду Рівненської області від 13.08.19р. у справі № 918/265/19 залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Рівненської області від 13.08.19р. у справі № 918/265/19 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в строк та в порядку, встановленому ст. ст. 287-291 ГПК України.

4. Справу №918/265/19 повернути до господарського суду Рівненської області.

Повний текст постанови складений "14" листопада 2019 р.

Головуючий суддя Миханюк М.В.

Суддя Дужич С.П.

Суддя Саврій В.А.