Справа №521/18714/19
Пр. №2-о/521/456/19
13 листопада 2019 року м. Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Сегеди О.М.,
при секретарі - Колесник Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за заявою органу опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 , заінтересована особа: Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
встановив:
У листопаді 2019 року орган опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради (далі - орган опіки та піклування МРА ОМР), який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до суду із зазначеною заявою, посилаючись на те, що ОСОБА_1 є дитиною-сиротою згідно рішення Виконавчого комітету Кіровської районної у м. Донецьку ради від 24 жовтня 2012 року, та станом на теперішній час він є фактично єдиним законним представником ОСОБА_1 та єдиною особою, яка може звернутись до суду в його інтересах.
В обґрунтування заяви зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк померла ОСОБА_2 , яка була призначена опікуном неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підтвердження смерті якої, на окупованій території, а саме Кіровським відділом актів цивільного стану м. Донецьк Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції в Донецькій області, 01 жовтня 2018 року було видано свідоцтво про смерть.
Стверджував, що при зверненні до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області із заявою про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 , йому було відмовлено, оскільки будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо їх органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, та будь-який акт (рішення, документ), виданий вказаними органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Зазначав, що неповнолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово мешкає разом з ОСОБА_3 , яка має намір стати його піклувальником, проте вона не має можливості оформити піклування, оскільки свідоцтво про смерть ОСОБА_2 не має юридичної сили на території України, бо воно було видано на тимчасово окупованій території України. Крім того вказав, що зазначені обставини унеможливлюють отримання неповнолітнім ОСОБА_1 паспорту громадянина України, належне використання його права на навчання, лікування та реалізацію інших його прав та законних інтересів.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , необхідно для державної реєстрації її смерті та видачі свідоцтва про смерть.
Посилаючись на дані обставини, заявник просив суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на території України - в місті Донецьк, Донецької області у віці 69 років.
Представник заявника в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом у відповідності до вимог ст. 128 ЦПК України, надав через канцелярію суду заяву про підтримання заявлених вимог та просив суд розглянути заяву за його відсутності.
Представник заінтересованої особи Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази в їх сукупності вважає, що заява органу опіки і піклування МРА ОМР про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 65 ЦК України, до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна або піклувальника, опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним сином ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 7).
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 8).
Рішенням №348/3 виконавчого комітету Кіровської районної у м. Донецьк ради від 24 жовтня 2012 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було надано статус дитини-сироти (а.с. 10).
Рішенням №350/1 виконавчого комітету Кіровської районної у м. Донецьк ради від 24 жовтня 2012 року опікуном над неповнолітнім ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було призначено його бабусю - ОСОБА_2 (а.с. 11-12).
Отже, судом встановлено, що неповнолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував під опікою ОСОБА_2 .
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла та ІНФОРМАЦІЯ_4 на окупованій території, а саме Кіровським відділом актів цивільного стану м. Донецьк Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції в Донецькій області, було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 9).
Судом встановлено, що листом Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 11 листопада 2019 року, представнику органу опіки та піклування МРА ОМР було відмовлено в державній реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки свідоцтво про смерть не відповідає умовам діючого законодавства та не створює правових наслідків, оскільки видане на тимчасово окупованій території України (а.с. 23).
Відповідно, до п. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків.
Відповідно до постанови Верховної ради України від 17 березня 2015 року №254-VІІІ «Про визнання окремих районів міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», м. Донецьк на сьогодні є територією України.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, заявник, який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 , позбавлений можливості реєстрації в законному порядку факту смерті опікуна неповнолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_2 в органах РАЦС, оскільки видане на окупованій території свідоцтво про її смерть є недійсним і не має ніякої юридичної сили.
Згідно ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (за внесеними змінами від 05 квітня 2015 року), підставою для проведення державної реєстрації документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно ст. 18Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (за внесеними змінами від 05 квітня 2015 року) про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
При відсутності підстав для державної реєстрації смерті, визначених у пункті «а» статті 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були позивачами при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки потрібно для державної реєстрації смерті опікуна неповнолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_2
Докази, що містяться у справі, зокрема, свідоцтво про смерть, видане на тимчасово окупованій території, підтверджують факт смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
За таких обставин, суд вважає, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка свідчать про наявність підстав для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: м. Донецьк, Донецька область, Україна, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на території України, а саме в місті Донецьк, Донецької області.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 317 ЦПК України дане рішення підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 315, 319 ЦПК України, суд
вирішив:
Заяву органу опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 , заінтересована особа: Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: м. Донецьк, Донецька область, Україна, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 69 років на території України, а саме в місті Донецьк, Донецької області.
Вказане рішення є підставою для Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській областідля державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: м. Донецьк, Донецька область, Україна, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 69 років на території України, а саме в місті Донецьк, Донецької областіта видачі свідоцтва про смерть.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: О.М. Сегеда