Рішення від 13.11.2019 по справі 240/10240/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/10240/19

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якому останній просить:

- визнати протиправними дії Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо відмови у наданні дозволу йому на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства в селі Корчак АДРЕСА_1 яка знаходиться на території Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області;

- зобов'язати Тетерівську сільську раду Житомирського району Житомирської області повторно розглянути його заяву на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства в селі Корчак АДРЕСА_1 яка знаходиться на території Тетерівської сільської ради Житомирського району.

Аргументуючи свої позовні вимоги вказав, що неодноразово звертався до відповідача із клопотанням у якому просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства в селі Корчак АДРЕСА_1 . Однак, відповідач за результатами розгляду звернень, відмовляв у їх задоволенні. Вважає, що рішення відповідача від 09.08.2019 є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено сторонам строк для подання до суду заяв по суті.

Правом на подання до суду відзиву Тетерівську сільську раду Житомирського району Житомирської області не скористалася, а тому справа розглядається за наявними в ній доказами.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Встановлено, що рішенням Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області за №498 від 15 липня 2016 року відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства площею 0,70 га. в с.Корчак по АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 .

В подальшому рішенням Тетерівської сільської ради за №908 від 12 квітня 2017 року позивачу відмовлено у виділенні земельної ділянки у власність площею 0,50 га для сінокосіння в с.Корчак Житомирського району.

Разом з тим, рішенням Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 1231 від 26 січня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у виділенні земельної ділянки в оренду в с. Корчак Житомирського району.

Слід звернути увагу на той факт, що будь-яких мотивованих підстав для відмови, вказані рішення не містять.

5 квітня 2018 року адвокатом Кондратюком О.А. направлено запит сільському голові Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо роз'яснення на якій правовій підстави та відповідно до яких нормативно-правових актів України ОСОБА_1 було відмовлено у виділенні земельної ділянки у власність та оренду (а.с.17).

У відповідь на запит, сільський голова, листом №377 від 18.04.2018 повідомила проте, що рішення приймалися колегіально та більшістю голосів, при цьому будь-яких роз'яснень, щодо прийнятих рішень, депутати не надають (а.с.18).

3 травня 2019 року позивач вчетверте звернувся до Тетерівської сільської ради із заявою щодо закріплення за ним земельної ділянки, орієнтовною площею 0,50 га для сінокосіння в АДРЕСА_4 (а.с.20), проте за результатами розгляду поданої заяви рішення не прийнято, відповідно до ст.64 Регламенту Тетерівської сільської ради I скликання проект рішення «Про закріплення за гр. ОСОБА_1 земельної ділянки, орієнтовною площею 0,50 га для сінокосіння в АДРЕСА_4 » відхилено (а.с.21).

21 червня 2019 року до Тетерівської сільської ради звернувся позивач із заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,5000 га, яка розташована в АДРЕСА_4 (а.с.22).

За результатами розгляду поданої заяви рішення не прийнято, відповідно до ст.64 регламенту Тетерівської сільської ради I скликання проект рішення «Про закріплення за гр. ОСОБА_1 земельної ділянки, орієнтовною площею 0,50 га для сінокосіння в с АДРЕСА_4 » відхилено, що підтверджується витягом з протоколу №50 від 09.08.2019 (а.с.23).

Позивач, вважаючи вказані дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою протиправними, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.

Положеннями ст.14 Конституції України закріплено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ч.2 ст.373 Цивільного кодексу України право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.78 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності (п.«б» ч.1 ст.81 ЗК України).

Повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та порядок здійснення (реалізації) органами місцевого самоврядування таких повноважень встановлено статтями 12, 116, 118, 121-122 ЗК України.

Так, відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з положеннями частини сьомої наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Аналіз наведених норм права, якими врегульовано процедуру безоплатного отримання земельних ділянок, свідчить про те, що всі дії відповідних суб'єктів земельно-правової процедури є взаємопов'язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у власність. Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого "земельного" питання. У світлі вимог частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.

Відтак, у даному випадку Тетерівська сільська рада Житомирського району Житомирської області має виключні повноваження на вирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,50 га, яка розташована в АДРЕСА_4 .

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Водночас, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.

Цей перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпним. Водночас, вмотивована відмова має містити пояснення з вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зокрема: від 25.02.2019 у справі №347/964/17 та від 22.04.2019 у справі №263/16221/17.

Так, як вже зазначалося та підтверджується матеріалами справи, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,5000 га, яка розташована в АДРЕСА_4 рішення не прийнято. При цьому, згідно із ст.64 Регламенту Тетерівської сільської ради I скликання проект рішення «Про закріплення за гр. ОСОБА_1 земельної ділянки, орієнтовною площею 0,50 га для сінокосіння в с АДРЕСА_4 » відхилено.

Суд вважає безпідставними відхилення розгляду заяви ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та вказує, що за результатами розгляду таких заяв, відповідними органом місцевого самоврядування має бути надано такий дозвіл, або винесено рішення про мотивовану відмову у його наданні з врахуванням вичерпних підстав передбачених частиною 6 статті 118 ЗК України.

Отже, наведені обставини дають підстави для висновку, що відповідачем протиправно не прийнято рішення за результатами розгляду заяви позивача щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,5000 га, яка розтащована в АДРЕСА_5 Корчак АДРЕСА_1 та відхилено таку заяву.

Таким чином, відповідачем було порушено процедуру розгляду заяви ОСОБА_1 , оскільки відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розгляд питань щодо регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, за результатами якого приймається рішення, або вмотивована відмова у прийняті позитивного рішення.

Разом з тим, слід вказати, що заявлені позовні вимоги не можуть бути задоволені у спосіб, обраний позивачем, оскільки на даний час відмова у наданні йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідачем не прийнята, проект рішення «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_4 » відхилено, при цьому без посилання на будь-які норми законодавства, які регулюють земельні відносини.

Враховуючи наявність порушеного права та необхідність його судового захисту, застосовуючи механізм захисту порушеного права та його відновлення, керуючись повноваженнями, наданими ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо відхилення проекту рішення «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельнох ділянки площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_4 » та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у власність, за результатами розгляду якої прийняти вмотивоване рішення.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладені обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про розподіл судових витрат у даній справі не вирішується

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул. Шевченка, 25, с. Тетерівка, Житомирський район, Житомирська область, 12420, код ЄДРПОУ 04348450) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо відхилення проекту рішення «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельнох ділянки площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства в с.Корчак АДРЕСА_1 ».

Зобов'язати Тетерівську сільську раду Житомирського району Житомирської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства в селі Корчак АДРЕСА_1 , яка знаходиться на території Тетерівської сільської ради Житомирського району від 21 червня 2019 року, та винести рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення виготовлене 13 листопада 2019 року.

Суддя О.В. Єфіменко