Ухвала від 11.11.2019 по справі 240/11428/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/11428/19

категорія 112010200

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю., розглядаючи позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Приватного сільськогосподарського підприємства імені Корольова про стягнення заборгованості,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся позивач із даним позовом, у якому просить:

- звільнити від сплати судового збору;

- стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства імені Корольова на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заборгованість із відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах за квітень, травень та червень 2019 року у загальній сумі 2094,24 грн.

Перевіряючи, після одержання позову, чи відповідає він вимогам, установленим Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом ураховано наступне.

Відповідно до частини першої статті 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Перелік обов'язкових відомостей, які зазначаються в позовній заяві наведено у частині 5 вказаної статті КАС України.

За змістом положень п.п. 2, 4, 5 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається:

- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;

- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника (ч. 6 ст. 160 КАС України).

Даний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області направлено до суду за підписом представника Грабовського В., повноваження якого підтверджено копією довіреності від 13.09.2019 № 27207/01. Проте в позові відомості, визначені у пункті 2 частини 5 статті 160 КАС України, стосовно вказаного представника не зазначені.

Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Всупереч наведеному, позивачем до позовної заяви не додано доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення ПСП імені Корольова копії позовної заяви та доданих до неї документів. Копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, приєднана до позову, свідчить, що поштове відправлення було адресованого ПСП "Явір" (с.Яворівка Новоград-Волинського району), а не відповідачу.

Крім того, згідно із ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини п'ятої статті 161 КАС України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

У контексті наведеного суд відмічає, що позовна заява, зокрема її прохальна частина, не може містити вимог про звільнення позивача від сплати судового збору. У разі необхідності клопотання про звільнення від сплати судового збору викладається окремо та додається до позовної заяви.

При цьому клопотання про звільнення від сплати судового збору повинно бути обґрунтовано, виходячи із приписів ст. 133 КАС України та статті 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, які застосовуються виключно до осіб, рівень статків яких обмежений, з метою усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя.

Інших, ніж незадовільний майновий стан особи, підстав законодавством не визначено.

У свою чергу, аналіз положень, наведених у статті 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, свідчить на користь висновку, що обмежене фінансування або ж несвоєчасне перерахування коштів з державного бюджету бюджетній установі, яка діє як суб'єкт владних повноважень, не може бути підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору.

Отож, звернення позивача до суду з даним позовом повинно бути оплачено судовим збором за ставкою, визначеною відповідно до ст. 4 вказаного Закону.

Так, за змістом приписів підпункту першого пункту третього частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 № 2629-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року складає 1921 гривню.

Отож, ураховуючи ціну даного позову і розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2019 року, ставка судового збору за подання до суду цього позову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області становить 1921 грн.

Також суд відмічає, що Європейський суду з прав людини у рішенні від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" (Kreuz v. Poland) указав, що "Право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

Беручи до уваги все наведене, суд приходить до висновку, що при подачі даного позову до суду позивачем вимог ст.ст. 160- 161 КАС України дотримано не було.

Частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст. 169 вказаного Кодексу).

З огляду на викладене, позов необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:

- нової позовної заяви до відповідача, оформленої з урахуванням положень ст.ст. 160 - 161 КАС України, разом із доказом надіслання її копії та копій всіх доданих до позову № 644/08 від 27.09.2019 документів відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення;

- доказу сплати судового збору в розмірі 1921,00 грн, із призначення платежу: *;101;__(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8); судовий збір, за позовом (назва установи, організації позивача), Житомирський окружний адміністративний суд.

Реквізити для оплати судового збору: отримувач коштів - УК у м.Житомирі/м.Житомир/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38035726; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA348999980000034310206084009; код класифікації доходів бюджету - 22030101. Документ на підтвердження сплати судового збору подається в оригіналі.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.

У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк і спосіб, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Є.Ю. Романченко